نکات جالب و خواندنی در مورد کاخ سفید؛ مقر ریاست جمهوری آمریکا

نکات جالب و خواندنی در مورد کاخ سفید؛ مقر ریاست جمهوری آمریکا

کاخ سفید در واشنگتن دی‌سی یکی از نمادین‌ترین و بی‌نظیرترین بناهای ساخته شده در تاریخ بشمار می‌رود.

در گذشته، این ساختمان «قصر ریاست‌جمهوری» نام داشت و یکی از باارزش‌ترین و معتبرترین مکان‌های ایالت متحده آمریکا بشمار می‌رود زیرا محل استقرار روسای جمهور این کشور پهناور است. کاخ سفید توسط برده‌های محلی ساخته شده است و به‌اندازه کافی وسعت دارد که محل کار و محل زندگی رئیس جمهور از هم مجزا باشند.

این بنای سلطنتی، بخش‌های سرگرمی همانند استخر، سینمای خانگی، بازار و … هم دارد. اما برای آشنایی بیشتر با این ساختمان تاریخی و سیاسی از شما درخواست می‌کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

۱- چرا «کاخ سفید»؟

کاخ سفید

شاید شنیده باشید که کاخ سفید را به رنگ تماما سفید نقاشی کردند تا آثار سوختگی که توسط بریتانیایی‌ها در سال ۱۸۱۴ میلادی انجام شده بود را پوشش دهند و پس از آن، نام «کاخ سفید» را برایش برگزیدند. اما این داستان واقعیت ندارد.

این ساختمان از زمانی که بنا شد، یعنی از سال ۱۷۹۸ میلادی با گچ‌آب سفید شده بود. دلیلش هم این بود که از منجمد شدن خلل و فرج میان سنگ‌ها پیشگیری شود.

۲- قصر ریاست جمهوری

کاخ سفید

کاخ سفید بیش از ۱۵۰ سال است که محل رسمی اقامت رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکاست. به همین خاطر، «کاخ ریاست جمهوری» یا «قصر رئیس‌جمهور» نامیده می‌شود. در سال ۱۹۰۱ میلادی، زمانی که تئودور روزولت رئیس‌جمهور آمریکا شد، نام این ساختمان را به «کاخ سفید» تغییر داد.

۳- زیر زمین کاخ سفید

کاخ سفید

شاید عجیب اما جالب باشد بدانید که در زیرزمین کاخ سفید، یک بازار کوچک متشکل از گل‌فروشی و گذرگاه‌های باریک است. فارغ از این‌ها، یک مطب دندانپزشکی هم در این قسمت وجود دارد.

۴- اندازه این بنا چقدر است؟

کاخ سفید

کاخ سفید به‌قدری بزرگ است که برای همه کارمندان و کارگران خود جای کافی دارد. از ویژگی‌های این ساختمان باید به ۱۳۲ اتاق، ۳۲ سرویس بهداشتی و ۶ طبقه اشاره کرد. کاخ ریاست جمهوری مجموعا ۴۱۲ در، ۱۴۷ پنجره، ۲۸ شومینه، ۷ راه‌پله و ۳ آسانسور دارد.

۵- بازدید رایگان

کاخ سفید

جالب است بدانید که کاخ سفید، تنها ساختمان خصوصیِ متعلق به راس حکومت کشور آمریکاست که بازدید از آن کاملا رایگان است. تنها کاری که گردشگران باید انجام دهند، رزرو کردن آن از قبل است.

۶- جرج واشنگتن هرگز در کاخ سفید زندگی نکرد

کاخ سفید

با اینکه قاب عکسی از این رئیس‌جمهور سابق آمریکا در کاخ سفید نصب است، اما جرج واشنگتن هرگز در این ساختمان اقامت نداشت. او در سال ۱۷۹۹ میلادی یعنی کمتر از یکسال پیش از تکمیل این بنا، درگذشت.

۷- نمونه مشابه کاخ سفید در ایرلند هم ساخته شده

کاخ سفید

این مکان توسط معماری ایرلندی به نام «جیمز هوبان» طراحی شده است. وی در سال ۱۷۹۲ میلادی توانست در مسابقه برنده شود. او کاخ سفید را بر اساس خانه لینستر واقع در دوبلین طراحی نمود. خانه لینستر اکنون مقر پارلمان کشور ایرلند است.

همین معمار، نمونه دوقلوی کاخ سفید را در کشور ایرلند نیز ساخته و بنا کرده است.

۸- رئیس‌جمهور و خانواده‌اش باید هزینه زندگی در این کاخ را پرداخت کنند

شاید برایتان عجیب باشد، اما در کاخ سفید هیچ چیزی رایگان نیست. همه ساکنان این ساختمان، یعنی حتی رئیس‌جمهور و خانواده‌اش باید هزینه غذا و لوازم آرایش و خشک شویی را به صورت ماهانه پرداخت کنند. البته این هزینه‌ها از دستمزد سالانه رئیس جمهور کسر می‌شود.

۹- آیا این ساختمان توسط ارواح تسخیر شده است؟

برخی از مردم آمریکا اعتقاد دارند که این بنای تماما سفید توسط ارواح تسخیر شده است. یکی از رایج‌ترین حکایت‌ها در این مورد این است که وینستون چرچیل (نخست‌وزیر سابق بریتانیا) حاضر نشده در اتاق خواب لینکلن بخوابد. مردم می‌گویند دلیلش این بود که چرچیل پس از بیرون آمدن از دستشویی، روح لینکلن را در کنار شومینه اتاق دیده است.

۱۰- بال غربی موقتی

بال غربی کاخ سفید در ابتدا به‌صورت موقتی ساخته شد. این بنا تا سال ۱۹۰۲ میلادی وجود نداشت. در همان سال، تدی روزولت این مکان را به عنوان جایگزینی برای گلخانه ای که وجود داشت، ساخت.

۱۱- نخستین فیلم

نخستین فیلمی که در کاخ سفید فیلم‌برداری شد، تولد یک ملت نام داشت و در سال ۱۹۱۵ میلادی ساخته شد. در آن زمان، وودرو ویلسون رئیس جمهور آمریکا بود.

۱۲- زندان مسحورکننده

پرزیدنت ترومن، کاخ سفید را زندان بزرگ سفید و زندانی مسحورکننده نامید. شاید چندان هم بیراه نگفته باشد!

۱۳- اولین سیستم برق‌کشی

برای اولین بار، برق در زمان ریاست جمهوری بنجامین هریسون که در خلال سال‌های ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۳ میلادی رئیس‌جمهور آمریکا بود، به کاخ سفید رسید. البته شخص اول مملکت از اینکه به کلید برق دست بزند هراس داشت. او می‌ترسید دچار برق‌گرفتگی شود.

۱۴- نقاشی کاخ سفید

برای نقاشی کردن نمای بیرونی کاخ سفید، ۵۶۰ گالن رنگ نیاز است.

۱۵- نخستین مستاجر

کاخ سفید

جان آدامز دومین رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا و اولین فردی است که ساکن کاخ سفید بود. او در خلال سال‌های ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۱ در آنجا بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود