۲۱ عکس از کره‌شمالی که کیم‌جونگ‌اون دوست ندارد دنیا آنها را ببیند

۲۱ عکس از کره‌شمالی که کیم‌جونگ‌اون دوست ندارد دنیا آنها را ببیند

کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی نظارت بسیار دقیقی روی رسانه‌های کشور خود دارد تا مبادا تصاویر یا اخباری از این کشور به بیرون مرزها درز کرده و مردم جهان از واقعیت‌های موجود در آن منطقه از دنیا باخبر شوند.

البته برعکس این روند هم در کره‌شمالی اجرا می‌شود، یعنی هیچ خبر و تصویر و فیلم درست و مبنی بر واقعیت در آنجا منتشر نمی‌شود تا مردم در بی‌خبری مطلق بمانند تا مبادا به‌واسطه دانش و باخبری، به شورش و قیام اقدام کنند.

با اینکه کیم‌جونگ‌اون با تسلیحات هسته‌ای و قدرت ارتش خود برای جهانِ غرب در حال شاخ‌وشانه کشیدن است، اما روال عادی زندگی شهروندانش بسیار ناراحت‌کننده و دور از شفقت به‌نظر می‌رسد. مردم در این کشور از کمترین حقوق بشری برخوردار هستند و بدون اجازه رهبر نمی‌توانند عادی‌ترین کارهای زندگی خود را به‌انجام برسانند. تا این حد بگوییم که ساعت ۸ شب در کل کشور خاموشی زده می‌شود و مردم باید بخوابند!

با همه نظارت‌ها و کنترل‌‎های شدید و البته مجازات‌های بزرگ همچون اعدام مخالفان، اما باز هم به‌صورت محدود تصاویری از زندگی روزمره در کره شمالی به بیرون درز پیدا می‌کند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

برای دیدن کره‌شمالیِ کیم‌جونگ‌اون از شما دعوت می‌کنیم تصاویر زیر را از نظر بگذرانید.

زندگی بسیار تکراری، غم‌افزا و عاری از هیجان در کره‌شمالی: دخترکی که روی میله‌های پارکینگ در مقابل فروشگاه مرکزی در شهر پیونگ‌یانگ نشسته است.

پادشاهی منزویِ جهان، یکی از بسته‌ترین و محدودترین کشورهای دنیا، با کاهش شدید غذا در طول سال‌‎های اخیر مواجه شده است.

کودکی کردن در کره‌شمالی بسیار دردناک است. بسیاری از کودکان در مناطق روستایی مجبور به کار در مزارع هستند. این پسرک در مزرعه Soksa-Ri در استان هانگایی جنوبی با بیلی در دست ایستاده است. (سپتامبر ۲۰۱۱)

سوءتغذیه شمار گسترده‌ای از کودکان را در کره‌شمالی تحت شرایط سخت قرار داده است. تقریبا ۲۸ درصد از بچه‌های زیر ۵ سال در این کشور با اختلال رشد همراه هستند. در این عکس یک مرد کره‌ای را می‌بینید که تصاویری از کودکان مریض را در دست گرفته است. (دسامبر ۲۰۰۹)

تهیدستی و فقر در روستاهای کره‌شمالی بیداد می‌کند. گمانه‌زنی می‌شود که به طور میانگین ۴۱ درصد از جمعیت این کشور، یا حدود ۱۰.۵ میلیون نفر زیر خط فقر قرار دارند. در تصویر خانمی را می‌بینید که در میانه‌ی تابستان در کنار رودخانه پوتونگ نشسته و استراحت می‌کند.

Xiaolu Chu، یکی از عکاسان Getty که در سال ۲۰۱۵ میلادی به کشور کره‌شمالی سفر داشته، گفته که مردم روستایی شدیدا محتاج پول هستند و گدایی می‌کنند. در این تصویر پسربچه‌ای را می‌بینید که در ایستگاه قطار همهونگ تقاضای غذا دارد (اوت ۲۰۱۵)

هیچ انسان چاقی را در کره‌شمالی نمی‌توانید پیدا کنید. همه مردم در این کشور لاغر و نحیف هستند. (اوت ۲۰۱۵)

با اینکه اکثریت مردم کره‌شمالی در فقر به‌سر می‌برند، اما شمار محدودی از شهروندان در آپارتمان‌های چندین طبقه ساکن هستند. اگرچه این افراد هم اغلب با کمبود برق و خرابی آسانسور دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این آپارتمان در شهر پیونگ‌یانگ قرار دارد.

دسترسی به اینترنت در کره شمال مهیا نیست. مردم به‌طور بسیار محدود امکان استفاده از شبکه‌های کامپیوتری در مکان‌های مشخص و تحت کنترل همچون کتابخانه عمومی در پیونگ‌یانگ را دارا هستند.

یکی از بارزترین ویژگی‌های کره‌شمالی، نیروهای ارتشی آن است که رهبر این کشور دیکتاتوری سعی در نشان دادن عظمت ارتش خود به جهانیان دارد.

البته این عکس چهره دیگری از زندگی ارتش کره‌شمالی را نمایش می‌دهد. سربازان این کشور اغلب دچار سوءتغذیه یا بیمار هستند و دلیلش هم کمبود غذا و تمرینات سخت ارتشی است. عکس در جولای ۲۰۰۹ در کنار رودخانه یالو گرفته شده است.

در سال گذشته میلادی، وقتی یکی از سربازان کره شمالی قصد فرار از مرز و پناهنده شدن به کره‌جنوبی را داشت، به ضرب ۵ گلوله زخمی شد اما در نهایت موفق به فرار شد. پزشکان متخصص کشور همسایه، هنگام درمان وی از وجود انگل‌های فراوان در بدن این شخص بشدت تعجب کرده‌ بودند.

کرم‌های انگلی در بدن این سرباز که حدود ۲۸ سانتی‌متر طول داشتند، نشان‌دهنده شرایط اسف‌بار زندگی و تغذیه در کره‌شمالی بودند. این کشور هنوز از سرگین انسانی برای کوددهی مزارع خود استفاده می‌کند و همین امر سبب انتشار انواع میکروب، باکتری و انگل است.

پناهندگی و فرار از این کشور داستان تازه‌ای نیست. اگرچه شمار کسانی که اقدام به فرار می‌کنند در سال گذشته ۲۱ درصد کاهش داشت و به ۱۱۲۷ نفر رسید.

البته دلیل اصلی کاهش آمار فرار از کشور برای رفتار بی‌رحمانه سربازان مرزی است. آنها موظفند فرد خاطی و کسی که قصد خروج مخفیانه از کشور را دارد به ضرب گلوله از پای درآورند. در این تصویر، جای گلوله را روی دیواری در نزدیکی مرز مشاهده می‌کنید که قرار بوده به شخص فراری اصابت کند.

از دیگر دلایل کاهش شمار فراری‌ها، کمپ‌های زندان‌های کره‌شمالی است. در این کشور، مردمی که از قوانین سرپیچی کرده و تخلف کنند محکوم به تحمل شرایط بسیار طاقت‌فرسا خواهند بود.

زندانی‌ها در کمپ‌های بازپروری اغلب گرسنگی کشیده و محکوم به انجام کارهای سنگین و سخت هستند. شمار اندکی از کسانی که از این کمپ‌ها جان سالم‌به‌در برده‌اند گفته‌اند که بازجویی در این زندان‌ها با شکنجه همراه است. تصویری از زندان‌های کره شمالی در دست نیست و اینها، عکس‌هایی است که از گوگل ارث بدست آمده است.

سازمان ملل همیشه کره‌شمالی را برای نقص حقوق بشر محکوم کرده است. رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ نیز حمایت خود را از قربانی‌های دولت کره‌شمالی رسما اعلام کرده است.

جی‌سئونگ هو فردی است که توانست در سال ۲۰۰۶ میلادی با کمک چوب‌های‌ زیربغل فرار کند. وی از ظلم‌های زیادی که به شهروندان کره‌ای می‌شود گفته و بیان داشته که همیشه در این کشور گرسنگی کشیده و مورد آزار و اذیت پلیس‌های کشور خود قرار داشته است.

چوب‌هایی که جی‌سئونگ هو با آنها از کره شمالی فرار کرد.

در نهایت هم باید گفت، برخلاف آنچه کیم‌جون اون مدعی است، هیچ‌گونه آزادی و اختیاری در کره‌شمالی حکمفرما نیست و مردم در فقر و بدبختی زندگی می‌کنند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۸ نظر

ورود

 • ماهان اسفند ۲۵, ۱۳۹۶

  یکی از ویژگی های مشترک کشورهای دیکتاتوری این هست که همه چیز رو گل و بلبل نشون بدند و ایدئولوژی شکست خورده و تاریخ گذشته شون رو موفق جلوه بدند.این تلاش در کره شمالی و خلق صحنه های ساختگی حمایت مردمی و حضور پرشور و احساسی مردم در استقبال از رهبر این کشور هم نشون از این همین مسئله داره. و گرنه شما کدوم کشور پیشرفته ای رو می بینید ملت دنبال حاکمان و سیاستمداران بدوند.

 • Abolfazl Mandi فروردین ۵, ۱۳۹۷

  ایران خودمون بدتره ، شما اگه جرات دارید عکسای فقرو بدبختی مردم خودمونو بذارید که با وجود این همه ثروت کشور از لحاظ منابع طبیعی و ذخایر ، بازهم بیشتر مردم وضعیت مناسبی ندارن

  • sina فروردین ۵, ۱۳۹۷

   در پسابرجام درست میشه!! صبر کنید باباجون
   علی برکت الله :))

 • pika فروردین ۵, ۱۳۹۷

  تو عکس اول ۴ تا خانم تو کادرن که ۲ تاشون چاقن ، بعد عکس پنجم نوشته “هیچ انسان چاقی را در کره‌شمالی نمی‌توانید پیدا کنید”

  عکس آخر نوشته “در نهایت هم باید گفت، برخلاف آنچه کیم‌جون اون مدعی است، هیچ‌گونه آزادی و اختیاری در کره‌شمالی حکمفرما نیست”
  در حالیکه تو تمام تصاویر حداقل حجابشون به نظر اختیاری میاد

  • علی رضا اسفند ۲۰, ۱۴۰۰

   خودت و به یک روان پزشک نشون بده , واقعا که درکی از جهان نداری ؟ حجابشون اختیاریه !؟ خخخخخ

 • صدرا فروردین ۶, ۱۳۹۷

  عوضش امنیت دارند

  • obayd مرداد ۷, ۱۳۹۹

   ایران جاهای خیلی بدتری داره کافیه یه سر به بلوچستان بزنید
   لعنت به دیکتاتور

 • n فروردین ۶, ۱۳۹۷

  بیشتر بیانیه سیاسی بود ! در گوگل ارث homeless های لس انجلس رو هم دیدید یا فقط کره شمالی

  • علی رضا اسفند ۲۰, ۱۴۰۰

   چیه ؟ از اینکه آینده نزدیک ایران و بهت نشون دادن ترسیدی ؟ هوملس های تهران و دیدی تا حالا !؟ برو نون مزدوری خوردن نداره .

 • اریا فروردین ۶, ۱۳۹۷

  دیکتاتور ها شبیه همند. حتی سرنوشتشان

 • زیگ فروردین ۶, ۱۳۹۷

  جدیدا از ترکیه یه چیزی وارد کرده بودیم که کلی سر و صدا کرد… چی بود؟ یادم رفت

 • Mohammad Amin .h فروردین ۷, ۱۳۹۷

  کمپ ها رو که دیدم یاد کتاب “انسان در جستجوی معنی” نوشته ویکتور فرانکل افتادم

  • علی شهریور ۲۰, ۱۴۰۰

   کلا غرب و امریکا همیشه کشورهای هدف رو توسط رسانه های خودشون تخریب میکنند سیاه نمایی خود زنی خود تحقیری اصل ثابت سیاست امریکا و دیکته سیاستهای خودش در راستای براندازی یا تغییر سیاستهای کشورهای است که حاضر نیستن تحت سلطه و تو سری خور امریکا بشن .چقدر در باره ایران سیاه نمایی کردن طی این سالها الان هم دارن مدل ایران در باره کره اجرا میکنند.غربزده ها و لیبرال ها هم مجریان داخلی سیاست امریکا هستن

 • یه بنده خدایی تیر ۸, ۱۳۹۹

  بدون اینترنت زندگی معنی نداره نه انلاین بازی کردنی نه گوگلی

 • یاسمن تیر ۱۷, ۱۳۹۹

  خب اینا که تو کشور خودمون پرن بیاین یه دفه از این عکسا از کشور خودمون بگیرید به اونا نشون بدید گریشون میگیره به خدا

 • ناشناس آذر ۱۳, ۱۴۰۰

  خود رئیس جمهورشون از همه چاق تره

 • اا آذر ۱۵, ۱۴۰۰

  بسیار رقت انگیز و در عین حال هشداری برای ایرانیها که دارند به همین سمت میرن

 • انسان ازاد مرداد ۸, ۱۴۰۱

  من خودم کره زندگی میکنم لطفا وقتی تا شهر بغل دستتون نرفتید چرت و پرت بهم نبافید.ضرب المثل
  احمق ها شایعه درس میکنند
  احمق تر از اونها پخش میکنند
  واز همه احمقتر باور میکنند
  پایدار باشید
  در آخر هر چی باشه هر جور باشه از شرایط فعلی ایران بهتره شک نکنید البته به ایرانی واصل بودنم افتخار میکنم