آنچه بهتر است درباره «سهام عدالت» بدانیم

پرداخت سود سهام عدالت از ۲۰ فروردین به میلیون ها ایرانی

۷ نظر

سهام عدالت، یکی از کلید واژه های مهمی است که در رسانه های چند سال اخیر بارها شنیده ایم و مانند کارت سوخت، یارانه نقدی، کارت هوشمند ملی، معافیت سربازی، کد بیمه و دفترچه بیمه الکترونیکی، حرف و حدیث های بسیاری درباره آن منتشر شده است. اما به هر حال خیل زیادی از هموطنان،‌ هنوز درباره این طرح ملی اقتصادی، چیز زیادی نمی دانند.

این در حالی است که طبق اعلام سازمان خصوصی سازی وزارت امور اقتصادی، قریب به ۵۰ میلیون تن از هموطنان، مشمول دریافت سهام عدالت و سهامداری و دریافت سود هستند.

برای آگاهی از چند و چون این سهم و آشنایی با مشمولات و سامانه ثبت نامی و دریافت سود، گزارش امروز روزیاتو نگاهی دارد به این فرصت اقتصادی که در اختیار شصت درصد هموطنان عزیز قرار گرفته است. اگر سهامدار سهام عدالت هستید، با اعلام شماره حساب خود به سازمان خصوصی، از ۲۰ فروردین امسال، سود این فعالیت به شما پرداخت خواهد شد.

تا کنون ۲۵ میلیون مراجعه به درگاه سهام عدالت صورت گرفته است که به نظر می رسد که یکی از پر مراجعه ترین درگاه های دولتی کشور در سال ۹۵، همین درگاه باشد.

با ما همراه باشید.

چرا سهام؟

سهامداری، یکی از روش های تامین سرمایه برای واحدهای تولیدی و خدماتی و یکی از خلاق ترین روش ها برای سرمایه گذاری بلند مدت با بازدهی قابل ملاحظه در سراسر جهان است. با خرید سهام یک شرکت، در واقع مالک بخشی از آن خواهیم شد و در سود و زیان احتمالی شریک خواهیم بود.

معمولا، شرکت هایی که روی کاغذ، زیان ده هستند اما در روند سودآوری و استقبال بلند مدت بازار قرار دارند، ارزش اسمی هر سهم آن ها کاهش پیدا می کند و اصطلاحا سهامدارانی که به فاکتور سود آتی توجه دارند، سهام این نوع شرکت ها را با قیمت بسیار نازل خریداری می کنند و نگه می دارند.

2

اکنون در بازار ایران، پیدا کردن جنسی که ۱۰۰۰ ریال یا ۵۰۰ ریال قیمت داشته باشد، بسیار سخت است. چه برسد به آنکه بخواهید با خرید چنین جنس ارزانی، روی آن سرمایه گذاری هم بکنید! تقریبا در بازار، چنین جنسی یافت نمی شود.

اما اگر به بازار بورس ایران مراجعه کنید، امسال یعنی در سال ۹۶، با شرکت هایی روبرو خواهید شد که قیمت هر سهم آن زیر ۱۰۰۰ ریال است. یعنی شما می توانید با پرداخت ۱۰۰۰ ریال، سهامدار ۱ سهم از آن شرکت شده و کلیه حقوق قانونی از شرکت در مجامع تا حق رای و دریافت سود را در اختیار داشته باشید.

تنها با در اختیار داشتن یک کد بورس و مراجعه به ۱۰۱ کارگزاری رسمی در سراسر کشور، می توان کد معاملاتی و کد فعالیت آنلاین گرفت و نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کرد. با توجه به اینکه سرمایه گذاری روی جنسی با قیمت ۱۰۰۰ ریال و کمتر، ریسک پایینی دارد، قطعا خرید و نگهداری سهام شرکت هایی در این سطح، انتخاب منطقی خواهد بود.

به خصوص که قصد سهامدار، سهامداری بلند مدت باشد، آن وقت می تواند سود های رویایی که بسیار بیشتر از میزان سود این روزهای سیستم بانکی کشور است، دریافت کند.

ظرف ۵ سال اخیر، با همه فراز و نشیب هایی که اقتصاد ایران داشت و شاهد کاهش قیمت جهانی نفت و نوسانات قیمت های جهانی انواع کالاها بودیم و نقدینگی در کشور کاهش پیدا کرد و معاملات در بازارهای موازی مانند مسکن و ارز و طلا نیز وضعیت چندان خوبی نداشت، اما بازار بورس،‌ توانست سود خوبی را به سهامداران پرداخت کند.

توجه کنید که منظور ما، سهامداری است و نه نوسان گیری و نگاه کوتاه مدت. ظرف ۵ سال اخیر در اقتصاد ایران، قیمت بسیاری از سهام شرکت های بورسی، بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرد که این رقم سود، معادل ۵ تا ۲۰ سال سود دریافتی از سیستم بانکی است.

بنابراین اگر در سال جدید که سال اقتصاد مقاومتی و توجه بیشتر دولت و اقتصاد به توانمند سازی واحدهای تولیدی و خدماتی و احتمالا حمایت از بازار سرمایه و جهت دهی نقدینگی به سمت بازارهای شفاف مالی است، قصد سرمایه گذاری دارید، بازار بورس یکی از بهترین گزینه های ممکن خواهد بود.

حتی اگر شناخت کافی درباره بازار ندارید، استفاده از صندوق های سرمایه گذاری مشترک مورد تایید سازمان بورس، می تواند گزینه بعدی باشد.

3

یکی از گزینه های سهامداری مردم در چند سال اخیر، سهام عدالت بود که بارها در اخبار درباره آن شنیده ایم.

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت نوعی یارانه است مانند یارانه نقدی که بعضی از هموطنان دریافت می کنند. این سهام، از طریق شرکت های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می شود. طبق اعلام سازمان خصوصی، حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم ایران، مشمول قانونی دریافت سهام عدالت هستند.

4

طبق نظر دولت نهم، هدف از عرضه سهام عدالت، گسترش سهم بخش تعاونی در اقتصاد ایران اعلام شده است و بر این اساس، طرح سهام عدالت، بخشی از سهام شرکت های دولتی معین است که به قشرهای کم درآمد یا شش دهک درامدی پایین جامعه عرضه می شود.

۱۱ سال پیش در چنین روزهایی بود که واگذاری سهام عدالت، با کاهش فقر در دستور کار دولت قرار گرفت و آیین نامه اجرایی آن در اواخر بهمن سال ۱۳۹۴، به تصویب هیات دولت رسید. در مرحله نخست واگذاری سهام عدالت، برخی از افراد تحت پوشش کمیته امدام امام خمینی، سازمان بهزیستی سهامدار شدند.

5

ارزش این برگه ابتدا نیم میلیون تومان بود و بعدا به ۱ میلیون تومان افزایش یافت.

سهام عدالت به چه افرادی تعلق می گیرد؟

6

اگر در یکی از گروه های ۱۹ گانه زیر قرار دارید، شما واجد شرایط دریافت سهام عدالت هستید و برای دریافت آن می توانید اقدام کنید:

۱- مددجويان نهادهاي حمايتي (كميته امداد امام خمينی(ره) و سازمان بهزيستی) و رزمندگان فاقد شغل

۲- روستائيان سرپرست خانوار فاقد شغل

۳- كليه روستاييان و عشاير

۴- کاركنان شاغل در دستگاه هاي اجرايي، بازنشستگان كشوري و لشكری و تأمين اجتماعی

۵- ايثارگران (والدين، همسر و فرزندان شهيد و افراد تحت تكفل آنها، جانبازان ، آزادگان و افراد تحت تكفل آنها)

۶- دختران كارگر مجرد و زنان كارگر سرپرست خانوار ( مشمول قانون كار)

۷- خدام مساجد، حسينيه ها و امام زاده ها و اماكن زيارتی متبركه

۸- طلاب حوزه های علميه سراسر كشور

۹- بيماران خاص

۱۰- كاركنان ستادهاي نماز جمعه

۱۱- كاركنان هيأت های تحريريه رسانه ها (خبرنگاران)

۱۲- دست اندر كاران امرشناسايی و واگذاری سهام عدالت

۱۳- مددجويان و كاركنان موسسات خيريه

۱۴- فعالان قرآنی

۱۵- قاليبافان

۱۶- زندانيان آزاد شده (مددجويان تحت پوشش مراكز مراقبت از زندانيان آزاد شده)

۱۷- تاكسيرانان

۱۸- درخواست كنندگان مردمی

۱۹- كارگران فصلی و ساختمانی

با سهام عدالت، سهامدار چه شرکت های می شویم؟

شاید بعضی ها خبر نداشته باشند که با سهامداری سهام عدالت، در واقع مالکیت بخشی از شرکت های معروف را در اختیار خواهند داشت. فهرست شرکت هایی که با خرید سهام عدالت، سهامدار آن ها می شوید، به شرح زیر است.

7

ايرالكو   – سايپا –  ايران خودرو –  سرمايه گذاری توسعه صنعتی ايران –  بانك تجارت –  سرمايه گذاري رنا–  بانك صادرات ايران –  سيمان داراب – بانك ملت – سيمان دشتستان –  بيمه دانا – شهر صنعتی البرز – پارس سويچ – شهر صنعتی رشت – پالایش نفت بندر عباس – شهر صنعتی کاوه.

پالایش نفت تهران – صنايع پتروشيمی خليج فارس (هلدينگ) -پالایش نفت شیراز – فولاد آلیاژی ایران – پالایش نفت لاوان – فولاد خوزستان – پالايش نفت اصفهان – فولاد مباركه اصفهان – پالايش نفت تبريز – كارخانجات مخابراتی ايران – پتروشیمی ارومیه – كشتيرانی جمهوری اسلامی ايران.

پتروشیمی بندر امام – گل گهر – پتروشیمی بوعلی سینا – مخابرات ايران – پتروشیمی بیستون – مديريت پروژه هاي نيروگاهی ايران- مپنا – پتروشیمی تبریز – مشانیر – پتروشیمی خوزستان – مگا موتور – پتروشیمی شهید تند گویان – ملی صنايع مس ايران – پتروشیمی فجر – نیرو ترانس – پتروشيمی جم – حمل و نقل پتروشيمی – پتروشيمی مارون – دخانيات ايران – پست بانک – ساختمان سد و تأسيات آبياری سابير و چادرملو.

8

بین ۱ درصد تا ۵۵ درصد کل سهام شرکت های فوق الذکر، تحت مالکیت سهام عدالت قرار گرفته است. اگر دوست دارید درباره وضعیت روز برخی از شرکت ها، اطلاعات تکمیلی بدست آورید، از طریق لینکی که بر روی برخی ارائه شده است، وارد صفحه اختصاصی آنها در سامانه معاملاتی بورس تهران شوید.

با ورود به این قسمت، درباره آخرین وضعیت سهام، روند سودآوری، پیش بینی سود یا زبان سال ۹۶ و ترکیب سهامداران و اعضای هیات مدیره اطلاعات بیشتر بدست خواهید آورد.

9

مثلا کارخانجات مخابراتی ایران که در بازار بورس کشور، با نماد «لکما» شهرت دارد، در ۱۰ فروردین ۹۶، قیمت هر سهم حدود ۵۱۲ ریال بوده و همانطور که قبلا گفتیم، یکی از شرکت هایی در بازار بورس کشور است که قیمت هر سهمش زیر ۱۰۰۰ ریال است.

۳۵ درصد کل سهام شرکت کارخانجات مخابراتی ایران، تحت مالکیت سهام عدالت قرار دارد. با توجه به اینکه این شرکت بر اساس تصویر بالا، ۱.۴ میلیارد سهم دارد، قریب به ۴۲۰ میلیون سهم آن در اختیار سهامداران سهام عدالت است.

10

یکی دیگر از شرکت هایی که در سهام عدالت حضور دارد، شرکت ایران خودرو است. این شرکت بر اساس تصویر بالا، قیمت روز هر سهمش، ۲۷۵۳ ریال اعلام شده است و اکنون ۱ درصد از کل سهام (۱۵ میلیارد سهم) در اختیار سهامداران سهام عدالت است.

به هر حال برای آگاهی از آخرین وضعیت سهام شرکت هایی که در سهام عدالت حضور دارند، به سامانه بازار بورس کشور مراجعه کنید.

جزییات بخشنامه مهم وزارت اقتصاد

11

در آذر ۹۵ بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی با صدور بخشنامه ای، نحوه پرداخت سود سهام عدالت را در آخرین سال دولت حسن روحانی اعلام کرد.

در بخشنامه وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص آئین‌نامه توزیع سهام عدالت آمده است: شورای عالی اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه مورخ ۱۳۹۵/۸/۱۵ موارد زیر را تصویب نمود:

 • تبصره‌های زیر جایگزین تبصره‌های (۱) تا (۴) ماده (۶) آئین‌نامه اجرایی توزیع سهام عدالت موضوع تصویب‌نامه شماره ۲۲۶۰۳۷/۱/۶۳ مورخ ۱۳۸۸/۰۱/۲۹ می‌شود:
 • تبصره ۱: کلیه افراد ثبت‌نام شده تا پایان سال ۱۳۹۴، مشمولان نهایی سهام عدالت محسوب می‌شوند و سازمان خصوصی‌سازی ضمن انجام فرآیند لازم برای قطعیت سهامداری آنها، موظف است نسبت به تنظیم و ارایه صورتحساب تسویه اقساط به این مشمولان، پس از پایان دوره اقساط اقدام نماید.
 • تبصره۲: مشمولان نهایی سهام عدالت که در زمان ارایه صورتحساب، مددجوی کمیته امداد امام خمینی(ره) یا سازمان بهزیستی کشور و یا جزو روستاییان و عشایر فاقد شغل باشند، از ۵۰ درصد تخفیف در بهای سهام مورد واگذاری برخوردار می‌شوند.

تخفیف موضوع این تبصره به حساب کمک‌های بلاعوض دولت به اقشار کم‌درآمد منظور می‌شود.

 • تبصره ۳- دوره محاسبه اقساط سهام عدالت با لحاظ سال مالی شرکت‌های سرمایه‌پذیر، حداکثر ده دوره مالی از تاریخ ۱۳۸۵/۱/۱ تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۵ تعیین می‌شود.
 • تبصره ۴- در صورتی که در پایان دوره تقسیط، بهای سهام مورد واگذاری به طور کامل تسویه نشده باشد، مشمولان می‌توانند حداکثر تا پایان شهریورماه ۱۳۹۶، راسا نسبت به پرداخت بدهی و تسویه حساب سهام مورد خریداری اقدام کنند. در هر صورت به میزان مبلغ بدهی تسویه شده، سهام به مشمولان تعلق می‌گیرد.

من سهام عدالت ندارم. چه باید بکنم؟

12

اگر مشمول موارد ۱۹ گانه فوق الذکر هستید و در طرح سهام عدالت ثبت نام نکرده اید، شاید برای شما این سوال پیش آمده که آیا در حال حاضر می توانید در این طرح ثبت نام کنید یا خیر.

طبق جدید ترین اطلاعاتی که در فروردین ۹۶ اعلام شده است، سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده تا زمانی که ثبت نام‌شدگانِ قطعی، ساماندهی نشوند ثبت نام جدید انجام نمی‌شود و این ساماندهی احتمالا تا پایان سال ۱۳۹۶ به طول خواهد انجامید.

از سه‌شنبه ۱۷ اسفند سال گذشته مشمولان سهام عدالت می‌توانستند از طریق سایت، صورت حساب سهام عدالت خود را ببینند. از آن روز تعداد زیادی از اشخاصی که به دلایل مختلف در طرح سهام عدالت ثبت نام نکرده بودند برایشان این سوال پیش آمد که آیا می‌توانند برای گرفتن سهام عدالت ثبت نام کنند یا خیر؟

رییس سازمان خصوصی‌سازی قبلا گفته بود که تا زمانی که ساماندهی ثبت نام شدگان قطعی که تعدادشان ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر است انجام نشود، سازمان خصوصی‌سازی به فکر ثبت نام جدید نخواهد بود.

به گفته او، در شرایط فعلی که باید سهام ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر ساماندهی شود، کار سخت و حتی شاقی است که فایل جدیدی برای ثبت نام سهام عدالت باز شود. عبدالله‌پوری حسینی اظهار امیدواری کرده بود که در اواسط یا اواخر سال ۱۳۹۶ ساماندهی سهام عدالت برای ثبت نام شدگان فعلی به سر انجام برسد و موضوع ETF ها تعیین تکلیف و اجرایی شود.

بنابراین تا اواسط سال ۹۶ صبر کنید.

همه آنچه باید درباره سهام عدالت بدانیم

13

۱) چگونه افراد می توانند مطمئن شوند كه مشمول سهام عدالت هستند؟

به زودی سامانه تأئيد عضويت و صدور صورتحساب مشمولين سهام عدالت در این نشانی راه اندازی می شود و كليه متقاضيان و آحاد مردم می توانند از طريق اين سامانه از عضويت خود مطلع شده وآ خرين وضعيت سهامداريی شان را پیگيری و صورتحساب خود را مشاهده نمايند.

۲) كدام اقشار جمعيت، در فهرست واجدين شرايط دريافت سهام عدالت بوده اند؟

فهرست اقشار جمعیتی كه در ۱۰ سال گذشته واجد شرايط دريافت سهام عدالت شده اند در همین گزارش معرفی شده است.

۳) آیا امكان ثبت نام براي اشخاصی كه تاكنون برای سهام عدالت ثبت نام نكردند وجود دارد؟

دوره مجاز ثبت نام بازه زمانی ۱۰ ساله ۱۳۸۵ الي ۱۳۹۴ بوده و پس از آن ثبت نام جديد صورت نمی گيرد. در صورت صدور مجوزهای جديد، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

۴) افراد جامانده و كسانی كه قبلاً ثبت نام نكرده اند چگونه می توانند مشمول دريافت سهام عدالت شوند؟

دوره مجاز سهام عدالت به پايان رسيده است. در حال حاضر به دليل عدم وجود مجوز و ظرفيت های قانون، ثبت و توزيع سهام عدالت به افراد جديد ميسر نیست. درصورت صدور مجوزهای جديد، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

۵) افرادی كه با وجود ثبت نام اوليه در زمان مقرر در تعاونی های سهام عدالت شهرستان ها، ثبت نام نهايی نداشتند، مشمول سهام عدالت محسوب می شوند؟

فقط كسانی كه در شركت های تعاونی شهرستانی ثبت نام نهايی داشته اند و نامشان از طريق آن شركت تعاونی به سازمان خصوصی سازی ارسال و در بانك اطلاعاتی مشمولين درج شده است،  مشمول سهام عدالت هستند و صرفاً ثبت نام اوليه دليل عضويت مشمولين نيست.

۶) آيا ثبت نام شدگان فوت شده كماكان مشمول سهام عدالت هستند؟

بلی. ثبت نام شدگان قطعی فوت شده جزو مشولين سهام عدالت هستند و وراث قانونی شان می توانند متعاقباً از طريق درگاه سهام عدالت، اطلاعات لازم جهت اقدامات بعدی را كسب نمايند. فعلاً ضرورتی به هيچ گونه پیگيری يا مراجعه حضوری نیست.

۷) در صورت مفقودی برگه عضويت سهام عدالت بايد چه اقدامی كرد؟

هيچ لزومی به در اختيار داشتن برگه عضويت سهام عدالت نيست و اين برگه دارای كاربرد و ارزش خاصی نیست. مشمولين سهام عدالت با مراجعه به درگاه سهام عدالت می توانند اطلاعات لازم برای عضويت و سهامداری خود را پيگیری كنند.

۸) آيا معامله نمودن سهام عدالت امكان پذير است؟

هرگونه معامله برگه سهام عدالت ممنوع و فاقد اعتبار است. در بانك اطلاعاتی مشمولان سهام عدالت فقط ثبت نام شدگان قطعی، مشمول سهام عدالت محسوب می شوند و هرگونه جابجايی مالكيت و هر نوع معامله سهام و يا خريد و فروش برگه های در دست مشمولين غير قانونی و بلااثر است.

۹) زمان آزاد سازي و معاملاتی شدن سهام چه وقت خواهد بود و نحوه معامله آن چگونه است؟

آزاد سازی و معاملاتی شدن سهام عدالت نياز به مجوز مراجع ذيصلاح قانوني دارد. زمان و نحوه معاملات سهام عدالت متعاقباً به صورت گسترده به عموم مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۰)  آيا در زمان آزاد سازی سهام عدالت، برگه های عضويت در اختيار مشمولين قابل خريد و فروش است؟

برگه های در اختيار مشمولين صرفاً تأئيديه ثبت نام و عضويت در طرح سهام عدالت است و ارزش معاملاتی ندارند و در زمان آزاد سازی، معامله و خريد و فروش نيازی به ارائه اين برگ ها از سوی مشمولين نخواهد بود.

۱۱)  ارزش سهام تخصيص يافته به هر نفر چقدر است؟

 ارزش سهام تخصيصی اوليه به هر نفر در زمان ثبت نام يك ميليون تومان بوده است ( در خانوارهاي بالاي ۵ نفر مبلغ پنجاه ميليون ريال به تعداد اعضاي خانوار تقسيم می شود). ميزان سهام تسويه شده هر فرد در صورتحساب آن مشمول قيد شده است و فرد مجاز است الباقی سهام را با پرداخت نقدی خود تملك نمايد كه مبلغ آن نيز متعاقباً در صورتحساب هر مشمول از طريق سامانه سهام عدالت اعلام می شود.

 توصیه های مهم

 • آخرین اطلاعات درباره سهام عدالت را تنها از طریق درگاه اطلاع رسانی رسمی آن دنبال کنید.
 • برگه سهام عدالت همچون دیگر برگه سهام در بازار ایران، ارزش قانونی و ریالی خاصی نداشته و در صورت گم شدن این برگه، دارنده آن، مالک ارزش ریالی سهام عدالت نخواهد بود. بنابراین، در صورت فقدان برگه سهام عدالت خود نگران نباشید و نیازی هم به درخواست برگه جدید نیست.
 • سهام عدالت همچون سهام بازار بورس ایران، از طریق درگاه اینترنتی رسمی وزارت اقتصاد، اطلاعات مربوط به سودآوری، پرداخت سود و گزارشات مالی را در اختیار جامعه سهامداران قرار می دهد و نیازی به مراجعه حضوری به سازمان خصوصی نیست.
 • اگر مالک سهام عدالت هستید، تا شهریور ۹۶ سود تخصیص به شما پرداخت خواهد شد.
 • اگر در اینترنت و شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی، پیامی مبنی بر خرید و فروش سهام عدالت یا آگهی هایی با عنوان فروش برگه سهام عدالت زیر قیمت مشاهده کردید، سریعا موارد را به پلیس فتا شهر محل سکونت خود اطلاع دهید.
 • برای دریافت سود سهام عدالت، شماره حساب خود را به سازمان خصوصی سازی اعلام کرده تا از ۲۰ فروردین ۹۶، نسبت به دریافت سود سهام عدالت اقدام کنید.
 • رییس سازمان خصوصی: اگر کسی رقمی را بپردازد، سهم به او تعلق می گیرد که این سهم فعلا قابلیت خرید و  فروش ندارد وگرنه جزو سهام های خوب است و اعلام هم کردیم که به اندازه پولی که مشمولان می‌دهند بعدها ارزش بازارش دو برابر می شود، اما مشمولان نمی‌توانند بعد از پرداخت پول خود را پس بگیرند.
 • هرگاه سهام عدالت در قالب واحدهای قابل معامله در بورس بین مردم توزیع شود، قابلیت خرید و فروش خواهد داشت. اما تا آن زمان از سودش استفاده خواهید کرد. به عنوان مثال اگر کسی موتور سیکلتی بخرد برای آنکه به نقدینگی دست پیدا کند، باید موتورش را بفروشد. این موضوع برای سهام در بازار سرمایه هم صادق است، اما شاید یک هفته بعد یا یک ماه بعد بتوان آن را خرید و فروش کرد.

مردم تا کنون ۲۴ هزار میلیارد تومان قسط داده اند تا سهامدار سهام عدالت شوند. امیدواریم، شرایط سخت افزاری و نرم افزاری مناسب برای شفاف سازی اطلاعاتی این سهام در اختیار میلیون ها سهامدار در سال جدید قرار بگیرد.

۷ نظر

ورود

 • فرید فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

  چقدر جالب
  میشه بگین چطوری میشه اون سهم صد تومنی رو گرفت؟ یعنی باید با سهام عدالت خرید؟

  • علی زمانی فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

   شما باید کد بورس داشته باشین و بعدش از طریق سامانه معاملاتی بورس تهران، سهام از جمله سهام زیر ۱۰۰ تومن را درخواست خرید بدین. روش خرید را بزودی در مقالات توضیح خواهیم داد و ارتباطی به سهام عدالت نداره

 • اصغر زاده فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

  چرا نمیشه خرید یا فروخت؟ پس چرا همش تبلیغ میشه؟

  • علی زمانی فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

   منع قانونی وجود داره. همانطور که در متن گفتته شد، احتمالا از شهریور امسال، شرایط تغییر کنه

 • سلجوقی فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

  منم برگه رو گم کردم. شنیدم توی اخبار ۲۰ فروردین سود میدن. اما به کجا مراجعه کنم؟ بانک خصوصی هم میشه؟

  • علی زمانی فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

   گم کردن برگه سهام، چه سهام عدالت چه سهام بازار بورس ایران، اهمیتی نداره. چون مالک سهام، دارنده برگه سهام نیست. بنابراین مهم نیست. بانک خصوصی هم گویا مورد تایید است

 • بختیاری فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

  این سهام عدالت هم مثل خیلی کارهای دیگه. اخرش هم کسی نفهمید چی شد. اما کار خوبیه اگه واقعا مردم سهامدار شرکت های پر سود بشن