طوفان تابلوهای نقاشی ایران در حراجی کریستیز دبی

گزارش روزیاتو از ۳۳ تابلو میلیاردی نقاشان ایرانی در حراجی دبی ۲۰۱۷

۱۱ نظر

دبی، سرزمین رویایی گردشگری خاورمیانه، به نیویورک آسیا معروف است و در فهرست مقصدهای مهم گردشگری حاشیه خلیج همیشه فارس قرار دارد.

هفته های طراحی و هنر دبی که در یک دهه اخیر، مقصد گردشگری خاورمیانه را به محفلی برای تعامل و رایزنی برترین نقاشان و عکاسان و طراحان و مجسمه سازان و بزرگان هنر چیدمان جهان تبدیل کرده است، یکی از مقصد های جذاب گالری گردی در قاره کهن به شمار می رود.

سرمایه گذاری گسترده حاکمان امارات متحده عربی در عرصه توسعه ظرفیت های فرهنگی و هنری با برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های بین المللی هنر و مد و طراحی در مرکز تجارت بین المللی و نمایشگاه های دبی، بستر رایزنی هزاران هنرمند از سراسر جهان را فراهم کرده که با استقبال حراجی های بزرگ و موزه داران و کلکسیونر های مطرح نیز مواجه شده است.

c34

یکی از برنامه های جذاب هنری که در دبی برگزار می شود، حراجی کریستیز در این شهر است که هر سال در سالن اجتماعات هتل جمیرا در برج های دو قلو دبی، میزبان کلکسیون داران خاورمیانه می شود. این مراسم، چندی پیش، با فروش طوفانی برترین آثار هنری از هنرمندان ایرانی در این مراسم بین المللی همراه شد.

سرویس هنری روزیاتو برای آگاهی خوانندگان گرامی، به معرفی آثار هنرمندان ایرانی در حراجی کریستیز دبی پرداخته است.

با حراجی گردی امروز ما همراه باشید و ابتدا فیلم فروش اثری از سهراب سپهری در مراسم کریستیز امسال را مشاهده کنید که حرف و حدیث های بسیاری به همراه داشت.

داستان کریستیز: روایت فروش های طوفانی

کریستیز ( Christie’s) یک بنگاه تجارت آثار هنری و یک خانه حراج اشیاء هنری با شهرت جهانی است. اکنون این مرکز بزرگترین خانه حراج دنیا با مجموع فروش ۳.۵ میلیارد دلاری در نیمه اول سال ۲۰۱۲ میلادی است. کریستیز دارای دفاتر اصلی در خیابان کینگ در لندن، انگلستان و راکفلر پلازا در نیویورک، ایالات متحده آمریکا است.

حراجی کریستیز، یکی از مقصد های شماره یک عاشقان هنر و علاقمندان به جمع آوری کلکسیون های هنری خاص و شاخص و محفلی برای آس پسندان هنر مدرن امروز جهان، شعبه دبی خود را در چند سال اخیر افتتاح کرده و در جریان یازدهمین دوره مراسم آرت دبی، ساختمانی نیز به این امر اختصاص یافت.

c33

در حراجی کریستیز لندن و نیویورک که اخبارش معمولا در صدر اخبار هنری جهان قرار می گیرد، شاهد عرضه و معرفی و فروش های غیر قابل تصوری از آثار هنری مطرح از هنرمندان سراسر جهان هستیم. تابلوهایی که شاید چند خط و خال بیشتر بر روی بوم سفید رنگ نداشته باشد، اما با قیمت های پایه چند صد هزار دلاری و فروش های طوفانی چند میلیون دلاری همراه می شود و خیلی ها را شگفت زده می کند.

c35

حراج کریستیز خاورمیانه سالانه دوبار توسط خانه حراج کریستیز در دبی برگزار شده و عمدتا آثاری از هنر معاصر کشورهای خاورمیانه در آن عرضه می‌شود. هنرمندان ایرانی در دوره‌های مختلفی از این حراج رکورد دار بوده اند.فرهاد مشیری، کوروش شیشه‌گران، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، شیرین نشاط، سهراب اسکندری کلهر، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صداقت جباری، رکنی حائری‌زاده، صادق تبریزی، عذرا عقیقی، گلناز فاتحی و مسعود عربشاهی برخی از هنرمندانی بودند که آثارشان در این حراجی عرضه شده است.

موفقیت هنرمندان ایرانی سبب شده است که این موسسه آثار ایرانیان را در اروپا نیز عرضه کند.

بیست و یکمین حراج کریستیز دبی در شامگاه ۱۸ اکتبر ( ۲۷ مهر ماه ۹۵) با مجموع فروش بالغ بر ۶ میلیون و ۷۴۳ هزار دلار به کار خود پایان داد.

c36

سالن مراسم برگزاری حراجی کریستیز دوبی در سالن اجتماعات هتل جمیرا دوبی

از میان ۴۱ اثر هنرمندان ایرانی که در حراجی “هنر مدرن و معاصر” کریستیز دبی برای فروش ارائه شده بود در نهایت ۳۹ اثر به فروش رفت و تابلویی از حسین زنده‌رودی با ۳۰۷ هزار دلار عنوان گران‌ترین اثر ایرانی و دومین اثر گران این حراجی را به نام خود ثبت کرد.

photo_2009-04-30_07-41-55

تصویر تابلوی نقاشی رنگارنگ حسین زنده رودی که به قیمت ۳۰۷ هزار دلار آمریکا در مهر ماه ۹۵ در حراجی کریستیز دبی به فروش رفت.

این در حالی است که پیش از آغاز حراجی قیمتی بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار برای این نقاشی تخمین زده شده بود. رکورد گران‌ترین اثر هنری حراجی “هنر مدرن و معاصر” کریستیز نیز به تابلوی «سال‌های پرنده» اثر «شفیق عبود» هنرمند لبنانی رسید که با قیمت ۳۹۱ دلار فروخته شد، در حالی که برای این اثر نیز قیمت ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار برآورد شده بود.

حراج بیست و دوم دوبی را که می‌شود پرنوسان‌ترین دوره این حراج تاکنون دانست در صورت کلی چشم‌اندازی را ترسیم کرد که نشان از رسیدن این حراج به جایگاه واقعی و به دور از هیجانات حول و حوش حراج‌های آثار هنری است. در این دوره از کریستیز ، یکصد و شصت و دو اثر ارائه شده بود که تنها ۱۱۰ اثر به فروش رسید و از دیگر نکات قابل توجه آن خروج چهار اثر گران قیمت حراج بیست و دوم در دقایق پایانی از حراج بود.

اثر اسماعیل شموت هنرمند فلسطینی با عنوان “ادیسه‌ای از مردم” که با قیمت پایه ۸۰۰تا ۹۰۰ هزار دلار و اثر بدون عنوان فائق حسن هنرمند عراقی با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار، دو اثر گران قیمت حراج بیست و دوم بودند که به دلایل نامعلومی در این دوره چکش نخوردند و از حراج خارج شدند.

اثر حامد اوایس مصری با قیمت پایه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار و عبدالناصر قارم از عربستان با کمینه و بیشینه ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار، دو اثر دیگری بودند که از حراج خارج شدند.

c2

تصویر تابلوی نقاشی “پرسپولیس” اثر استاد پرویز تناولی که در حراجی کریستیز مهر ۹۵ به فروش رفت

سه تابلوی نقاشی از سهراب سپهری در این حراجی به فروش رفت که اثر «بیشه» با ۱۳۷ هزار دلار بالاترین قیمت را از آن خود کرد، همچنین از میان چهار اثر از فرهاد مشیری در این حراجی دو تابلو با قیمت ۱۰۶ هزار دلار به فروش رفت و دو تابلوی دیگر ۱۹۹ هزار دلار و ۸۱ هزار دلار چوب حراج خورد.

c3

تابلویی به نام بیشه اثر سهراب سپهری که با قیمت ۱۳۷ هزاردلار در حراجی کریستیز به فروش رفت

همچنین آثاری از دیگر هنرمندان ایرانی چون فرامرز پیلارام، مسعود ارباب شاهی، کوروش شیشه‌گران، منوچهر یکتایی، ناصر اویسی، صادق تبریزی، محمد احصائی، رضا مافی، ملیحه افنان، رضا درخشانی، نصرالله افجه‌ای و منیر فرمانفرمائیان نیز در حراجی “هنر مدرن و معاصر” کریستیز دبی به فروش رفت.

c4

تابلو فلامینگو اثری از فرهاد مشیری که به قیمت ۱۰۶ هزار دلار آمریکا در حراجی کریستیز مهر ماه ۹۵ دبی به فروش رفت

نگاهی به فروش های طوفانی کریستیز دوبی ۲۰۱۷

آنچه در این دوره از حراج کریستیز دبی بسیار چشمگیر می نمود، حضور گسترده آثار هنرمندان ایرانی، نسبت به سال های گذشته در این حراج است که مشخصا به هنر خاورمیانه می پردازد و در شرایطی که این رویداد مهم هنری در یک کشور عربی اتفاق می‌افتد، این امر بسیار جالب توجه بود.

چاپ اثری از حسین زنده رودی روی جلد کاتالوگ حراج و اثری از علی بنی صدر در پشت جلد آن، نیز نشان از توجه ویژه حراج امسال به هنر ایران و بازار آثار هنری ایرانی دارد.

دو کاتالوگ از آثار حاضر در حراج ارائه می‌شود که یکی به طور مفصل به معرفی آثار حاضر در نمایشگاه قبل از مراسم حراج می‌پردازد و دیگری که در روز حراج در اختیار خریداران حاضر در سالن قرار دارد و شامل لیست قیمت‌ها نیز هست.

به طور کلی تعداد آثار ایرانی در این دوره از حراج کریستیز دبی قابل توجه است و رشد بالاتری نسبت به قبل داشته و استقبال خوبی از آن شد و عمده‌ترین تفاوت نسبت به دوره‌های قبل در تعداد بالای آثار ایرانی است. به طورمثال، در بین بخش‌هایی که با پنل جدا شده‌اند، یکی از غرفه‌ها به طور کامل به آثار سیراک ملکونیان اختصاص دارد که شامل ۵ اثر است.

اواخر سال ۹۵ بود که کریستیز دبی، فروش های طوفانی برای آثار هنرمندان ایرانی را به ارمغان آورد.

مجموع فروش این فصل از حراج کریستیزز دبی ۸,۰۷۹,۳۷۵ دلار برآورد شد. تعداد کل تابلوهای فروخته شده، ۱۱۰۰۰۰ عدد است که از این تعداد ۷۷ اثر متعلق به آثار عرب، ترک و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بود و تنها ۳۳ اثر به آثار ایرانی تعلق داشت.

c37

بیش ترین رقابت و بالاترین قیمت مربوط به کار منیر فرمان فرماییان بود که با قیمت ۳۹۱,۵۰۰ فروش رفت و کمترین اثر فروخته شده متعلق به عکسی از شادی قدیریان به قیمت ۱۰,۰۰۰ بود.

c5

اثری از منیر فرمان فرماییان که در حراجی کریستیز دوبی در اسفند ۹۵ به قیمت ۳۹۱ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا به فروش رفت

c6

اثری از منوچهر یکتایی که با قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار در حراجی کریستیز اسفند ۹۵ دبی به فروش رفت

c7

تابلوای نقاشی جذاب رضا درخشانی که در حراجی کریستیز دبی در اسفند ۹۵ به قیمت ۸۱ هزار و ۲۵۰ دلار به فروش رفت

c8

تابلوی نقاشی از علی بنی صدر که در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ با قیمت ۲۵۹ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش رسید

c9

تابلوی نقاشی رنگارنگ اثری دیگر از علی بنی صدر که با قیمت ۱۰۰ هزار دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ میلادی به فروش رسید

c10

تابلوی نقاشی کوزه اثری از فرهاد مشیری که به قیمت ۱۵۰ هزار دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c11

اثری دیگر از هنرمند کشورمان، فرهاد مشیری که با قیمت ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c12

تصویر نقاشی از سهراب سپهری که با قیمت ۲۹۵ هزار دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c13

تصویر تابلوی نقاشی دیگری از سهراب سپهری که با قیمت ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c14

تابلوی نقاشی اثری از سیراک ملکونیان که هر یک به قیمت ۴۳ هزار و ۷۵۰ دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی در اسفند ۹۵ به فروش رسید

c15

تابلوی نقاشی از حسین کاظمی که با قیمت ۵۰ هزار دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c16

تابلو ناقاشی اثر ابوالقاسم سعیدی که با قیمت ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی به فروش رسید

c17

تابلو نقاشی اثری از محمد احصایی که در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به قیمت پایه ۱۰۰ هزار دلار آمریکا به فروش رسید

c18

اثری از حسین زنده رودی که در حراحی کریستیز در اسفند ۹۵ به قیمت ۳۹۱ هزار دلار آمریکا به فروش رسید

c19

اثری دیگر از حسین زنده رودی که با قیمت ۱۶۲ هزار و ۴۰۰ دلار آمریکا در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c20

اثری از حسین زنده رودی که با قیمت ۲۴۱ هزار و ۵۰۰ دلار در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c21

تصویر تابلو نقاشی اثری از نصر الله افجه ای که با قیمت ۶۲ هزار و ۵۰۰ دلار آمریکا در حراجی کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

22

تصویر تابلو نقاشی از فریده لاشایی که با قیمت ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c23

تصویر تابلو نقاشی اثری از روشنک امین اللهی که با قیمت ۲۰ هزار دلار آمریکا در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c24

تصویر تابلو نقاشی محمد بزرگی که با قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c25

تصویر تابلو نقاشی کوروش شیشه گران که با قیمت ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ دلار در کریستیز دوبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c26

تصویری از استاد پرویز تناولی که با قیمت ۷۵ هزار دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c27

تصویر اثر استاد پرویز تناولی که با قیمت ۱۴۳ هزار و ۷۵۰ دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c28

تصویر اثری از شیرین علی آبادی که به قیمت ۱۶ هزار و ۲۵۰ دلار به فروش رفت

c29

تصویری از ناصر عصار که به قیمت ۳۲ هزار و ۵۰۰ دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

c30

تصویری تابلو نقاشی شادی قدیریان که به قیمت ۱۰ هزار دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رفت

c31

تصویر تابلو نقاشی اثری از طلا مدنی که به قیمت ۴۳ هزار و ۷۵۰ دلار در کریستیز دبی ۲۰۱۷ به فروش رسید

اگر قصد دارید با روش خرید آثار در حراجی کریستیز آشنا شوید، به این لینک مراجعه کنید. سیستم فروش آثار نیز در این قسمت در دسترس است.

c32

برای آگاهی ار آخرین اتفاقات در حراجی کریستیز به نشانی اینستاگرام آن مراجعه کنید که بیش از ۲۷۰۰ عکس را به اشتراک گذاشته و ۲۷۲ هزار فالوور دارد.

گفتنی است، نقاشی سهراب سپهری در حراجی کریستیز ۲۰۱۶ میلادی به مبلغ ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در یکی از حراجی های تهران به فروش رسید که ویدیو آن را در زیر مشاهده می کنید.

سرمایه گذاری در آثار هنری را جدی بگیریم.

منبع: ایسنا ، کریستیز
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۱ نظر

ورود

 • راحله فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

  خدای من! این همه پول دادن برای این همه اثر نقاشی؟
  من الان به نقاشای ایرانی افتخار کردددددددددددددددددددددم

 • نیما فروردین ۱۵, ۱۳۹۶

  خوب چرا به نقاشی آقای کاظمی ۱۸۰ میلیون تومن پول دادن؟ مگه چی بود اون؟

 • فرهاد فروردین ۱۶, ۱۳۹۶

  خیلی قشنگه این تابلوها . هنر مدرن الان این ها را میپسنده. کریستی دوبی چند سال دیگه از کرستی لندن هم معتبر تر میشه. کلکسیونرهای بزرگ هند هم شرکت کردن امسال.

 • یحیی فروردین ۱۷, ۱۳۹۶

  اون آخری تومانه نه دلار ۱ میلیاردو ۷۰۰ میلیون

 • ارمغان حسینی فروردین ۱۷, ۱۳۹۶

  آفرین به حسن انتخاب شما و آفرین به هنرمندان ایرانی
  جالبه که جز شما، اصلا صدا و سیما اشاره ای به این موفقیت مهم نکرد!!!

 • الهام خرداد ۲۹, ۱۳۹۷

  سلام روزتون خوش. کسی اگه بخواد توی این نمایشگاهها شرکت کنه و آثارشو بفروشه چکار باید انجام بده

  • علی زمانی خرداد ۲۹, ۱۳۹۷

   سلام الهام خانم
   به سایت حراجی بین المللی ساتبیز مراجعه کرده و شرایط ارسال آثار را از مسئولان مربوطه استعلام کنید.
   http://www.sothebys.com/en.html

 • حمید اسدیان مهر ۱, ۱۳۹۷

  با سلام و درود خدمت شما عزیزان گرامی حقیقت امر بنده یک اثر هنری از دیوید وات هادون دارم از نقاشان بزرگ لندن خواستم ببینم میتونم از شما جهت شرکت در حراجی و فروش اون کمک بگیرم.ارادتمند شما اسدیان ۰۹۱۲۴۱۴۷۰۷۶

 • طاهر بهمن ۱۹, ۱۳۹۷

  سلام من کوچکترین نقاشی جهان را در دسترس دارم و طلا هست برای فروش ۹۱۹۶۹۴۷۲۴۷

 • سروه مرداد ۲۶, ۱۳۹۸

  سلام من ده ساله نقاشی کار میکنم تابلوهامو میگم پونصد حتی کسی خریدار نیست.چقدر ناعدالتانه 😢😢

  • علی زمانی مرداد ۲۷, ۱۳۹۸

   اصول برندینگ را فرا بگیرید. خوشحال میشیم تابلوهای شما را ببینیم.