گشتی در پارک ملت تهران؛ از بستنی متری تا باغ‌وحش

گشتی در پارک ملت تهران؛ از  بستنی متری تا باغ‌وحش

برای کسانی که تهران بهاری را به تفلیس گردی، دوبی گردی، آنتالیا گردی و حتی شمال گردی در جاده های پر ترافیک و پر تصادف در نوروز ۹۷ ترجیح دادند، فرصت خوبی فراهم شد تا نیمه نخست فروردین ۹۷ را به تهرانگردی اختصاص دهند. تهرانی که کم تر از ۲ماه پیش، مملو از آلودگی و شلوغی بود و در دو هفته نخست بهار، فرصت خوبی را برای شهروندانش فراهم کرد تا تجربه ای هر چند کوتاه از زندگی خلوت در یک کلانشهر ایران را در اختیار داشته باشند. تهران در نوروز ۹۷ بر خلاف نوروز سال های پیش، خیلی خلوت نبود. اما خلوتی شهر را میشد در اتوبان های نسبتا خلوت و مراکز خرید و گردشگری و شکم گردی های شمال و جنوب و شرق و غرب مشاهده کرد.

در تهران بهاری، پارک ملت و پل طبیعت تهران، یکی از جذاب ترین مقصدهای گردشگری پایتخت بود که هم چون سال های گذشته، با استقبال گسترده ای از سوی گردشگران داخلی و بین المللی نیز همراه شد که اگر به هشتگ پارک ملت در شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام مراجعه کنید، هزاران تصویر  پارک ملت گردهای تهرانی و خارجی که در دو  هفته اول سال به این منطقه آمدند را مشاهده خواهید کرد تا این منطقه جذاب خیابان ولیعصر را از لنز دوربین گردشگران اینستاگرد و سلفی باز به تماشا فرمایید.

پارک ملت جایی است که در بهار ۹۷،‌حتما مقصد گردشگری ارزان و جذابی برای طیف های مختلف سنی در شمال پایتخت به شمار می رود. هر جای تهران هستید میتوانید خود را به نقطه ای از خیابان ولیعصر تهران رسانده و با خط BRT به  سمت شمال ولیعصر حرکت کنید. اگر عاشق مترو سواری هستید، میتوانید به مترو تجریش رفته و از انجا نیز به پارک ملت بروید. به دلیل آنکه ولیعصر از شمال به جنوب یکطرفه هست، تنها گزینه شما، اتوبوس های BRT خواهد بود.

روبروی  پارک ملت، جایی است که به اندازه خود پارک ملت مشهور است. البته برای شکم گردهایی که عاشق بستنی های رنگارنگ متری  هستند! پایین تر هم  بازارچه صفویه قرار دارد که برای خرید اجناس پوشاکی و اکسسوری، گزینه خوبی برای خریدهای بهاری می باشد.

پارک ملت، بالای پله هایی که در وسط این پارک قرار دارد، مجموعه رستورانی در کنار دریاچه دارد. در بالای آن نیز، باغ وحشی کوچک برای علاقه مندان به دنیای حیوانات در قسمت غربی پارک بنا شده است که بیش از ۳۰ گونه پرنده و حیوانات دیگر را در فضایی محصور در خود جای داده است. البته تعدادی از این حیوان ها می توانند در فضای بازی که به آنها اختصاص داده شده است، گردش کنند و بازدیدکنندگان را آنها را از نزدیک ببینند. از جمله پرنده ها و حیوانات این باغ وحش کوچک می توان به طاووس، فنچ، مرغ عشق، طوطی، شتر مرغ، قو مشکی، طوطی، اردک، مرغابی، پلیکان، جغد، کرکس و حیواناتی چون گوزن شاخ دار، مارال، شترمرغ، خرگوش، میمون، بز کوهی، آهو و غزال اشاره کرد.

اگر کودک شما به دنیای حیوانات علاقه مند باشد، دستش را بگیرید و از خیابان دلنشین ولیعصر عبور کرده و باهم به پارک بروید و از تماشای گوزن های رها در محیط، پرندگان و … لذت ببرید.

تاریخچه پارک ملت

در دوره حکومت پهلوی دوم، فرح، همسر محمدرضا شاه تصمیم به ساخت پارکی در زمینی بایر در کنار خیابان ولیعصر (ع) یا پهلوی سابق، گرفتند؛ اما موقعیت این زمین به گونه ای بود که باید پارک را در دو فاز طراحی می کردند. آنها کار طراحی بوستان را به عهده ایرج اعتصام، معمار معاصر ایرانی گذاشتند و او این پارک را با الهام از پارک های انگلیسی و با طراحی نامنظم، بر روی نقشه آورد. البته وبسایت سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران، شخصی انگلیسی به نام پولسن را طراح این پارک می داند.

فاز یک پارک ملت، در سال ۱۳۴۷ شمسی به موازات خیابان ولیعصر (ع) مورد بهره برداری قرار گرفت. این فاز به دلیل سبک خاص طراحی آن، به بلوار کنار جاده معروف شد و هزار مترمربع طول داشت. از فاز دوم آن نیز در سال ۱۳۵۳ بهره برداری شد. پس از افتتاح کامل، محدوده بوستان ملت از جنوب به بلوار نیایش (اتوبان آیت الله هاشمی رفسنجانی)، از غرب به باشگاه انقلاب و از شمال به زمین های جنگل کاری صدا و سیما می رسید. این پارک در سال های پیش از انقلاب به پارک شاهنشاهی معروف بود و پس از انقلاب به ملت تغییر نام داد. نزدیکی آن به پردیس  سینما ملت، این  منطقه  را به یکی  از مناطق پر گردشگر شمال خیابان ولیعصر تبدیل کرده است.

باغ وحش پارک ملت

تصاویری که هموطنان در نوروز گردی های خود در پارک ملت گرفته و در اینستاگرام روی لوکیشن PARK MELLEAT بارگذاری کردند

گونه های گیاهی پارک ملت

سرسبزی و وجود گونه های گیاهی سبب زیبایی این پارک شده است. از ۳۴ هکتار مساحت پارک در حدود ۲۳ هکتار آن چمن کاری، ۳/۲ هکتار جنگل کاری و ۲ هکتار گل کاری است. بخش جنگل کاری بیشتر در قسمت شمال پارک و بخش چمن کاری بیشتر در جنوب پارک دیده می شود. در این بوستان انواع درختان از جمله سدروس، صنوبر، چنار، نارون، اقاقیا، بیدمجنون، انواع سرو، تبریزی، زبان گنجشک، بداغ، یوکا، ارغوان، برگ بو، ترون، شمشاد، و ۱۲۰ گونه درختچه و دخت میوه مانند سیب‌، زردآلو، هلو، توت‌، به‌، موز، خرمالو، انجیر و… کاشته شده است.

سایه های دل انگیز پارک حاصل قد برافراشتن درختانی مانند افرا، تبریزی‌، صنوبر، سپیدار، چنار، اقاقیا، سرو، سرو بادبزنی‌، نوئل نقره‌ای‌، کاج کاندیلا، توری‌، ارغوان پیچ آبجویی‌، ختمی‌، یاس شیروانی‌، شمشاد پرتقالی‌، شمشاد اناری و رسمی‌، مرچسب نی و… است.

بسیاری از گل هایی که فضای پارک را رنگین و پرنشاط کرده اند، گل های دایمی و چند ساله مثل رعنا، گالانیا، کوکب‌، شمعدانی و کردئوپیس و انواع رزهای مینیاتوری‌، قلمه‌ای‌، پیوندی‌، هفت‌رنگ‌، حنایی و ساناز هستند.

تخم مرغ های رنگی بزرگ، هم چون سال های قبل، زینت بخش ورودی های پارک ملت پایتخت در نوروز ۹۷ است

آب نمای پله ای پارک ملت تهران که روبروی تندیس مشاهر علم و ادب ایران قرار گرفته است، یکی از مقصدهای سلفی بازهای اینستاگرام در این مرکز طبیعت گردی شمال شهر به شمار می رود

همان طور که احتمالا میدانید، پارک ملت  دارای دو مجسمه معروف است. یکی از جاذبه های این پارک دو مجسمه بسیار معروفی است که از قسمت های مختلف بوستان دیده می شوند و به آن جلوه و شکوه خاصی بخشیده اند.

مجسمه مادر

کم پیش می آید که در شهرهای مختلف ایران و جهان بگردید و مجسمه ای چه کوچک یا بزرگ از نماد مادر نبینید. تهران نیز از این قاعده جدا نیست و در چند گوشه از پایتخت، مجسمه های معروف و زیبایی از مادر دیده می شود. یکی از زیباترین آنها، مجسمه مادر بوستان ملت است که کودک خود را در آغوش گرفته است و با تمام مهر و محبتش به او نگاه می کند.

مجسمه امیر کبیر

نام امیرکبیر از آشناترین نام ها در میان ایرانی هاست و هر زمان که می خواهند از برترین مفاخر خود نام ببرند حتما به امیرکبیر، صدراعظم نامدار ناصرالدین شاه نیز اشاره می کنند. تندیس با ابهت و با شکوه این بزرگ مرد تاریخ ایران از بالای آب نما نظاره گر مردمی است که برای گردش و تفریح به پارک ملت آمده اند.

غروب پارک ملت تهران

تصویری از نوروزگردهای تهران در اطراف پارک ملت

پارک ملت و سینما پردیس ملت در نیمه اول فروردین ۹۷، پذیرای صدها هزار گردشگر وسینما گرد تهرانی بود که از این فرصت برای پارک گردی در روزهای بلند و زیبا بهار ۹۷ پایتخت استفاده کنید

آن همه ناز و تنعم که خزان می فرمود . . . . . عاقبت در قدم باد بهار آخر شد

تصاویر نوروز گردی های خود را در سفر به پارک ها و مناطق گردشگری تهران و دیگر استان های کشور از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. پارک  های تهران را در بهار ۹۷ تجربه کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود