نگاهی به داخل یکی از خطرناک‌ترین زیردریایی‌های آمریکا: یواس‌اس جان وارنر

«پتک آزادی» آمریکا بر سر سوریه

نگاهی به داخل یکی از خطرناک‌ترین زیردریایی‌های آمریکا: یواس‌اس جان وارنر

«یواس‌اس جان وارنر»، زیردریایی حمله‌کننده کلاس ویرجینیا در سال ۲۰۱۵ در حملات هوایی آمریکا به سوریه مورداستفاده قرار گرفت و مقامات پنتاگون نیز این خبر را تایید کرده‌اند.

بنا بر اخبار رسمی امریکا، جان وارنر ۶ موشک تاماهاوک پرتاب کرده است.

به همین بهانه شاید برایتان جالب باشد تا عرشه و بخش‌های داخلی این ناو جنگی را ببینید. در ادامه، تصاویری از وارنر که در نوامبر سال ۲۰۱۷ و در ایستگاه ناوال نورفک گرفته شده‌اند را می‌توانید مشاهده کنید.

نام این زیردریاییِ کلاس ویرجینیا از یک سناتور آمریکایی موسوم به جان وارنر گرفته شده است اما لقبی که خدمه کشتی برای آن استفاده می‌کنند «پتک آزادی» است.

وارنر قابلیت انجام ماموریت‌های متنوعی را برای ارتش آمریکا دارد که از جمله می‌توان به نظارت، اکتشاف، تحقیق و نجات و همچنین پرتاب موشک‌های زمینی، اژدر و مین اشاره کرد.

زیردریایی‌های آمریکایی همچون وارنر کاملا سری هستند و به‌ندرت توسط عموم دیده می‌شوند. اما بیزینس‌اینسایدر در یکی از جدیدترین پست‌های خود تصاویری از بخش‌های داخلی این ناو جنگی منتشر کرده و ما نیز آنها را در اختیار شما قرار داده‌ایم. با روزیاتو همراه باشید.

اسکله‌ای که به زیردریایی منتهی می‌شود در ایستگاه ناوال نورفک در ایالت ویرجینایی آمریکا. در این تصویر سربازها زیر نور آفتاب در حال بارگیری جعبه‌های تجهیزات لازم برای عملیات ویژه هستند.

وارنر ۱۱۵ متر درازا، ۱۰.۳ متر عرض و حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. نیروهای ارتش اجازه عکاسی از آنتن این زیردریایی را نداده‌اند زیرا این آنتن‌ها کاملا سری هستند و باید از دید عموم مخفی بمانند.

در ویدئوی زیر ناو استوار یکم ارشد، مارک آیچنلوب توضیح می‌دهد که موشک‌های کروز در بخش جلویی زیردریایی بارگیری و نگهداری می‌شوند.

با تماشای ویدئوی زیر می‌توانید نحوه ورود به زیردریایی را مشاهده کنید.

به دستور برت جی.کنفیلد، زیردریایی وارتر در سه طبقه ساخته شده است. بالاترین طبقه محل زندگی و خواب خدمه کشتی است. طبقه میانی به‌عنوان فضای عملیاتی مورداستفاده قرار می‌گیرد و پایین‌ترین طبقه دارای راکتورهای هسته‌ای و دیگر ابزار مهندسی است.

در این عکس می‌توانید طبقه بالایی زیردریایی را ببینید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید محل استراحت سربازان بسیار تنگ و باریک است.

در این عکس محفظه‌ای قفل‌داری را مشاهده می‌کنید که در واقع یک آب‌بند مکانیکی و محل فرار یگان ویژه است. به واسطه این اتاقک، زیردریایی به زیر آب می‌رود. طریقه عملکرد این اتاقک به این صورت است که ۱۴ نفر آن را پر از آب می‌کنند تا فشار فضای داخلی این محفظه با فشار بیرونی دریا یکی شود. به محض اینکه فشار فضای بیرونی و داخلی با هم برابر شد، دریچه باز می‌شود و آنها می‌توانند از فضای پرآب شده به درون اقیانوس باز شنا کنند.
بدنبال آن، یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا می‌توانند هر نوع تسلیحات نظامی یا اسلحه‌ای را از باکس‌هایی که در تصویر اول مشاهده کردید در این جا بارگزاری کنند.

در ویدئوی کوتاه زیر می‌توانید نگاهی بهتر به داخل دریچه‌ای داشته باشید که به آب‌های آزاد باز می‌شود.

ماموران در حال چک کردن تجهیزات الکتریکی در طبقه دوم کشتی هستند.

در طبقه میانی این ناو جنگی، پرتابگر موشک منور را می‌بینید که در اتاق کوچکی تعبیه شده است.

در امتداد اتاقکی که لانچر موشک نگهداری می‌شود، کمد نگهداری از مواد غذایی را مشاهده می‌کنید که تغذیه و خورد و خوراک چندین ماه خدمه و سربازان ناو را تشکیل داده است.

این کمد حدود ۴.۵ متر ژرفا دارد و کاملا استراتژیک دسته‌بندی شده و خدمه می‌توانند غذاهای موردنیازشان را همان‌جا میل کنند.

سربازان در بزرگ‌ترین فضای کشتی غذای خود را صرف می‌کنند. در سمت راست این عکس یک دستگاه بستنی‌سازی هم وجود دارد.

روی دیوار تابلویی با عنوان «پتک آزادی» نصب شده است و سربازان همین لقب را به عنوان اسم زیردریایی جان وارنر مورد استفاده قرار می‌دهند.

افسرهای ارشد غذای خود را سالن مخصوص افسران میل می‌کنند که توسط خدمه آشپزخانه برایشان مهیا و آماده می‌شود. فرمانده روی صندلی ستاره‌دار و در مقابل تابلوی پتک آزادی می‌نشیند.

نگاهی نزدیک به پتک آزادی

اتاق عملیات که محرمانه‌ترین بخش ناو جنگی است. همه مانیتورها در عکس خاموش هستند و عکس تاحدی تار است تا امکانات آن قابل تشخیص نباشد.

در ویدئوی زیر، فرمانده در مورد نحوه کنترل و هدایت عملیات‌ها را توضح می‌دهد.

سیستم ردیاب زیردرایی که به صورت داخلی تعبیه شده است یک ردیف از دیافراگم‌های بزرگ خمیده دارد که از آواسنج‌های غشایی برای ردیابی امواج صوتی که توسط دیگر کشتی‌ها یا موجودات دریایی تولید می‌شود، استفاده می‌کند.

در ویدئوی زیر می‌توانید توضیحات فرمانده در مورد پرتاب موشک‌ها و اژدرها را مشاهده کنید.

این کامپیوتری است که موشک‌های منور و اژدرها به واسطه آن پرتاب می‌شوند.

ویدئوی ۹ ثانیه‌ای زیر سیستم‌های مدیریت سفردریایی را نشان می‌دهد که برنامه و مسیریابی زیر دریایی را به‌عهده دارد.

چیزی که در تصویر می‌بینید را خدمه Fishbowl به معنای تنگ ماهی خطاب می‌کنند. دریانوردان تا زمانی که دوره‌های لازم را نبینند، نمی‌توانند هدایت و کنترل زیردریایی را به عهده بگیرند.

جای خواب یگان دریایی در سراسر کشتی وجود دارد

تا حدی نرم و راحت به نظر می‌رسد

در ویدئوی زیر می‌توانید جای خواب XO را مشاهده کنید.

در این ویدئو وارد محل نگهداری اژدر می‌شوید.

اژدر Mark 48

سربازها اسامی مختلفی روی اژدرها می‌گذراند. مثل این تصویر که آن را آماندا نامیده‌اند.

یکی از چهار اژدر در محل نگهداری آنها در زیردریایی جان وارنر. این دستگاه خیلی سریع می‌تواند بارگزاری و پرتاب کند.

خدمه‌ای که مسئول نگهداری و استفاده از اژدرها هستند در کنار همان دستگاه می‌خوابند

در پایین‌ترین طبقه زیردریایی موتورهای دیزلی پشتیبان را می‌بینید.

در کنار موتور دیزلی ژنراتور O2  واقع شده است که اکسیژن لازم برای برای تهویه کشتی مهیا می‌کند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محسن مهر ۸, ۱۴۰۰

    شما گفتید ویدئو ها ولی من عکس می بینم هر چه می زنم ولی به هر حال سپاس