با عادات خواب مردم در کشورهای مختلف دنیا آشنا شوید

با عادات خواب مردم در کشورهای مختلف دنیا آشنا شوید

اگر تا به حال برایتان پیش آمده در حین چرت زدن رئیس تان سر برسد و مچ تان را بگیرید، احتمالا در کشور ژاپن می توانید زندگی خوبی داشته باشید. اگر اغلب به این فکر می کنید که کاش می توانستید ظهرها به خانه بروید و ناهارتان را با خانواده بخورید، چرت کوتاهی بزنید و دوباره به سر کار برگردید، پس شیفته ی زندگی در اسپانیا خواهید شد.

فرهنگ های مختلف در همه چیز، از هنر و ورزش گرفته تا غذا، با یکدیگر متفاوت هستند و خواب هم از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا به سنت های جالب مردم کشورهای مختلف درباره ی خواب می پردازیم که نشان می دهد هر مقوله ای هر چند جهانی، می تواند به ازای هر شخص منحصر به فرد و متفاوت باشد.

۱- گواتمالا: خوابیدن با عروسک های نگرانی

طبق سنتی مایایی در گواتمالا، اگر احساس ناراحتی یا نگرانی کنید، با قرار دادن «عروسک های نگرانی» در زیر بالش و خوابیدن به همراه آن ها آرامش خواهید یافت. آن ها معتقدند با این کار وقتی صبح روز بعد از خواب بیدار می شوید، عروسک ها تمام نگرانی هایتان را از شما دور کرده اند.

۲- بالی: خواب ترس

«خواب ترس» منحصر به مردم بالی در اندونزی است. آن ها در موقعیت های اضطراب آور به خوابی عمیق فرو می روند.

۳- ژاپن: چرت زدن در مکان های عمومی

کشور ژاپن به ساعات کار بسیار طولانی اش شهرت دارد. این مسأله باعث می شود ژاپنی ها مجبور شوند در حین کار چرت کوتاهی بزنند. تحقیقات نشان داده است چرت کوتاه در حین کار می تواند بازدهی و هوشیاری کارکنان را افزایش دهد.

۴- مکزیک: استراحت در ننو

مردم مکزیک علاوه بر تختخواب، برای استراحت کردن از ننو هم استفاده می کنند.

۵- نروژ: خوابیدن کودکان در هوای آزاد

در نروژ دیدن کودکانی که در هوای آزاد در داخل کالسکه ی خود خواب هستند و پدر و مادرشان در کنارشان حضور ندارند مسأله ی عجیبی نیست. والدین نروژی معتقدند تنفس کودکان در هوای آزاد در حین خواب سیستم ایمنی بدن آن ها را تقویت می کند. از آنجایی که نروژ همواره در بین امن ترین کشورها برای زندگی قرار داشته، ظاهرا از نظر والدین نروژی دلیلی وجود ندارد نگران تنها ماندن فرزندان شان در فضای بیرون باشند.

۶- اسپانیا: استراحت در بین ساعات کاری

در اسپانیا روزهای کاری عادی ابتدا از ساعت ۹ تا ۱/۳۰ بوده و دوباره از ساعت ۴/۳۰ تا ۸ شب ادامه پیدا می کنند. بله عجیب است! اسپانیایی ها در زمان استراحت خود، به خانه می روند، ناهار می خورند و می خوابند.

۷- انگلستان: برهنه خوابیدن

طبق تحقیق صورت گرفته توسط بنیاد ملی خواب در امریکا، یک سوم بریتانیایی ها برهنه می خوابند.

۸- امریکا: خوابیدن در کنار حیوانات خانگی

اگرچه نظریات متناقضی درباره ی خوابیدن در کنار حیوانات خانگی وجود دارد، اما مردم امریکا عادت به این کار دارند. تحقیقات نشان می دهد در امریکا بیشتر از ۷۰ درصد کسانی که حیوان خانگی دارند تخت خود را با این دوستان پشمالوی شان شریک می شوند.

۹- افغانستان: اتاق خواب های چند منظوره

در افغانستان مفهوم اتاق های جداگانه وجود ندارد و اتاق های خانه کاربردهای مختلفی دارند. وقتی زمان خواب فرا می رسد، مردم افغان تشک ها و ملافه ها را پهن می کنند و بر روی آن ها می خوابند، سپس صبح روز بعد تشک ها را جمع می کنند و به کناری می گذارند.

خوایبدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر

اگرچه امروزه در نظر مردم غرب چنین کاری باور نکردنی به نظر می رسد، اما تا پیش از قرن نوزدهم خوابیدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر حتی در غرب صنعتی معمول بود. امروزه نیز این کار در بخش هایی از آسیا، افریقا و امریکای لاتین انجام می شود و بسیاری از تححقیقات انجام شده از سودمندی آن حکایت دارند.

ساعت خواب کودکان در کشورهای مختلف

اگرچه تصور رایج آن است که کودکان سراسر دنیا در یک ساعت به خواب می روند، اما در حقیقت اینگونه نیست.

بین ۶/۳۰ تا ۷ شب: هلند

بین ۷ تا ۸ شب: نیوزلند، استرالیا، انگستان

بین ۸ تا ۹ شب: اندونزی، کانادا، فیلیپین، امریکا، تایند، چین

بین ۹ تا ۱۰ شب: ژاپن، ویتنام، سنگاپور، مالزی

بین ۱۰ تا ۱۰/۳۰ شب: کره جنوبی، تایوان، هند، هنگ کنگ

منبع: brightside
بدون نظر

ورود