با ثروتمندترین مهاجران امریکا آشنا شوید

با ثروتمندترین مهاجران امریکا آشنا شوید

مهاجرت به کشوری جدید ریسک بزرگی است. علاوه بر مشکلات بدیهی ناشی از دوری، زبان و فرهنگ، مهاجران اغلب با پیش داوری مواجه می شوند و بدتر آنکه، زمانی که تنها به قصد نجات یافتن به کشوری مهاجرت می کنند دیگر در فکر پیشرفت کردن نیستند. اگر در یک سرزمین بیگانه دچار شکست شوید چه کسی در آنجا به شما کمک خواهد کرد؟ چه چیزی از شما در برابر خطرات و مشکلات محافظت خواهد کرد؟

بسیاری از مهاجران کشور امریکا به کمک ترکیبی از جاه طلبی، توانایی و شانس (و در چندین مورد، داشتن استعداد در علوم کامپیوتری) به بالاترین و ویژه ترین مراتب اجتماعی رسیده اند.

در اینجا به ۱۵ مهاجری می پردازیم که بعد از مهاجرت به امریکا به ثروتی عظیم دست یافتند.

ثروتمندترین مهاجران امریکا

سلین دیون
ثروت خالص: ۴۰۰ میلیون دلار
زادگاه: کانادا
این ستاره ی پاپ فرانسوی-کانادایی شاید از نظر اقتصادی جایگاه غول های فناوری فهرست پیش رو را نداشته باشد، اما محبوبیت بسیار او به خاطر قطعه ی مشهور فیلم تایتانیک را نمی توان انکار کرد.

برات دسای
ثروت خالص: ۱/۲ میلیارد دلار
زادگاه: کنیا
دسای که در کنیا متولد و در هند بزرگ شد، به هدف کار برای شرکت خدمات مشاوره ی «تاتا» به امریکا مهاجرت کرد. او و همسرش «نیرجا ستی» بعدها شرکت مشاوره ی خود به نام «سینتل» را در آپارتمان خود در حومه ی شهر «دیترویت» با تنها ۲ هزار دلار راه اندازی کردند.

ثروتمندترین مهاجران امریکا

ارن اوزمن
ثروت خالص: ۱/۴۶ میلیارد دلار
زادگاه: ترکیه
این زن خودساخته از زادگاه خود در ترکیه به دنبال کسب مدرک علمی پیشرفته در دانشگاه نوادا به امریکا مهاجرت کرد. از آن زمان، او از مالکیت و اداره ی شرکتی خصوصی به نام «سیرا نوادا» در حوزه ی امور دفاعی و فضایی ثروت زیادی به دست آورده است. از سازمان ناسا گرفته تا نیروی هوایی امریکا؛ شرکت او مراجعان زیادی دارد.

کاویتارک رام شریرام
ثروت خالص: ۲/۱ میلیارد دلار
زادگاه: هند
شریرام که از اعضای سابق تیم اجرایی مرورگر پیشگام «نت اسکیپ» است، با سرمایه گذاری در گوگل هم توانست ثروت کسب کند. نام شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر او یعنی «شرپالو» ترکیبی از نام زادگاه و محل زندگی فعلی اش یعنی «شرپا» و «پالو آلتو» است.

ثروتمندترین مهاجران امریکا

خورخه پرز
ثروت خالص: ۳ میلیارد دلار
زادگاه: آرژانتین
پرز که از دوستان دونالد ترامپ (اما منتقد سرسخت پیشنهاد دیوار مرزی ترامپ) است، پیش از مهاجرت به شهر میامی، هم در زادگاهش آرژانتین و هم در کلمبیا زندگی کرده بود. این چهره ی بانفوذ حوزه ی املاک، مدیر مجموعه شرکت های «ریلیتد گروپ» ایالت فلوریدا است که خانه های آپارتمانی ارزان قیمت و لوکس زیادی در ایالات متحده ی امریکا، مکزیک و امریکای جنوبی ساخته است.

دو وون و جین سوک چانگ
ثروت خالص: ۳/۲ میلیارد دلار
زادگاه: کره جنوبی
این زوج در زمان مهاجرت به امریکا تنها ۱۱ هزار دلار پول و تحصیلات دبیرستانی داشتند. همه چیز از آنجایی شروع شد که بیش از ۳۰ سال قبل این زوج بعد از اقامت در شهر لس آنجلس شروع به راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای لباسی به نام Forever21 کردند. علیرغم مشکلات حقوقی ای که گهگاه در خصوص عدم رعایت کپی رایت رخ داده، این فروشگاه عملکرد مناسبی درمورد این مسائل داشته است.

پگی و اندرو چرنگ
ثروت خالص: ۳/۳ میلیارد دلار
زادگاه: میانمار (پگی)، چین (اندرو)
«پاندا اکسپرس» پیش از آنکه تبدیل به یکی از اجزای اصلی همه ی مرکز خریدهای امریکا تبدیل شود، یک رستوران چینی کوچک در ایالت کالیفرینا بود که اندرو آن را به همراه پدرش اداره می کرد. وقتی جایی در یکی از مرکز خریدهای لس آنجلس به مزایده گذاشته شد، پگی (مهندسی که سابقه ی کار در شرکت ۳M و طراحی نرم افزار برای نیروی دریایی امریکا را دارد) و اندرو این فرصت را غنیمت شمردند. پاندا اکسپرس با داشتن سابقه ای ۳۰ ساله و کسب ثروتی ۳ میلیارد دلاری، احتمالا موفق ترین رستوران چینی دنیا به شمار می رود.

شاهد خان
ثروت خالص: ۷/۳ میلیارد دلار
زادگاه: پاکستان
شاهد خان، مالک تیم فوتبال امریکایی «جکسونویل جگوارز»، در خانواده ای از طبقه ی متوسط در شهر لاهور پاکستان متولد شد. خان ثروت خود را از طریق خرید شرکت Flex-N-Gate و ساخت سپر یک تکه برای کامیون ها کسب کرد.

پاتریک سون شیونگ
ثروت خالص: ۷/۷ میلیارد دلار
زادگاه: افریقای جنوبی
سون شیونگ در خانواده ای مهاجر متولد شد. والدین او در جریان جنگ جهانی دوم چین را به مقصد افریقای جنوبی ترک کردند. سون شیونگ که از سن ۲۳ سالگی به حرفه ی پزشکی مشغول است، حالا ۶۵ سال سن دارد و شخص بانفوذی در حوزه ی دارو است. او در شهر لس آنجلس زندگی می کند و از سهامداران تیم بسکتبال حرفه ای «لیکرز» است.

جورج سوروس
ثروت خالص: ۸ میلیارد دلار
زادگاه: مجارستان
سوروس، مدیر مشهورترین صندوق سرمایه گذاری دنیا، در جریان جنگ سرد از زادگاهش در کشور مجارستان به انگلستان مهاجرت کرد و در نهایت در نیویورک ساکن شد. بخشی از شهرت سوروس به عقاید بشر دوستانه و حمایت او از جنبش های سیاسی آزادی خواه باز می گردد.

جان کوم
ثروت خالص: ۹/۱ میلیارد دلار
زادگاه: اوکراین (در گذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی)
جان کوم که یکی از بنیانگذاران پیامرسان محبوب «واتس اپ» است، مدتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، زادگاهش اوکراین را به همراه مادرش ترک کرد. آن ها به ایالت کالیفرنیا رفتند و در آنجا او برای تأمین هزینه هایش به انجام کارهای نظافتی مشغول شد. بعد از آن کوم در دانشگاه دولتی «سن خوزه» ثبت نام کرد اما از آنجا اخراج شد. وقتی شرکت فیسبوک، پیامرسان واتس اپ را به قیمت ۲۲ میلیارد دلار خریداری کرد، کوم قرارداد آن را روی در ساختمانی امضا کرد که او در گذشته در آنجا کوپن غذا (برنامه ی کمکی تغذیه برای افراد کم درآمد) دریافت می کرد.

مهاجرت

پیر امیدیار
ثروت خالص: ۱۰/۹ میلیارد دلار
زادگاه: فرانسه
این فرانسوی ایرانی تبار در سن ۶ سالگی به همراه والدینش به امریکا رفت. او در سال ۱۹۹۵ سایت حراج eBay را تأسیس کرد. امیدیار در سال های اخیر فعالیت خود را گسترش داده و در رسانه های آنلاینی مثل سایت TheIntercept سرمایه گذاری کرده است.

ایلان ماسک
ثروت خالص: ۱۹ میلیارد دلار
زادگاه: افریقای جنوبی
ماسک که یکی از بنیانگذاران سیستم پرداخت PayPal است، به عنوان «مرد رنسانس قرن بیست و یکم» شهرت یافته است. این غول دنیای فناوری، ماشین های برقی، سفرهای فضایی تجاری و هوش مصنوعی را گامی رو به جلو برد.
با توجه به طرح های او در خصوص کانال های حمل و نقل سریع میان شهرها و سازه هایی کندو مانند در زیر زمین برای حل مشکل ترافیک، انتظار می رود در آینده هم نام او را گهگاه بشنویم.

مهاجرت

سرگی برین
ثروت خالص: ۴۷/۶ میلیارد دلار
زادگاه: روسیه (در گذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی)
برین که ثروتمند ترین مهاجر کشور امریکا به شمار می رود، در سن ۶ سالگی از اتحاد جماهیر شوروی به امریکا مهاجرت کرد. او در دانشگاه استنفورد به همراه همکلاسی اش «لری پیج» سایت گوگل را تأسیس کرد. برین حالا ریاست شرکت مادر Alphabet را بر عهده دارد که گوگل بزرگ ترین زیرمجموعه ی آن محسوب می شود.

منبع: businessinsider
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • Nima Fasih اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

    چرا دارا خسروشاهی و امید کردستانی نیستن؟