راهنمای تهیه «ارز مسافرتی» در سال ۹۷ با اصلاحیه جدید

مسافران گرجستان و امارات، ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی دریافت می کنند

۱۸ نظر

ارز مسافرتی برای سفرهای خارج از کشور میلیون ها هموطن در سال ۱۳۹۷ از اواخر فروردین دستخوش تغییرات اساسی شد که باید به آن، عوارض ۲۲۰ هزار تومانی هم اضافه کنیم. افزایش موشکی نرخ ارز از هفته سوم فروردین ماه سبب شد تا هموطنان به ویژه دانشجویان و مسافران، برای خرید ارز مورد نیاز با مشکل مواجه شوند و عدم فروش ارز به صورت اسکناس در صرافی ها سبب شده تا برخی به کانال ها و شبکه های اجتماعی برای خرید و فروش ارز روی بیاورند که البته  چالش های خاص خود را دارد. اگر برنامه سفر در سال جاری دارید، راهنمایی که برای خرید ارز مسافرتی در این گفتار ارائه می شود، میتواند اطلاعات لازم مورد نیاز تهیه ارز از سیستم بانکی کشور را در اختیار شما قرار دهد. با ما همراه باشید.

راهکارهای شناسایی دلار تقلبی را بدانید

اطلاعیه تهیه ارز مسافرتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

پیش از آنکه بازار ارز با این نا به سامانی ها مواجه شود، پرداخت ارز مسافرتی متوقف شده بود اما در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ بانک مرکزی پرداخت آن را مجاز اعلام و چنین اطلاعیه ای را صادر کرد:

در راستای اجرای تصمیم مورخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز با بهای ۴۲۰۰۰ ریال برای هر دلار که به منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، اطلاعیه شماره ۲ یکسان سازی نرخ ارز در رابطه با نحوه تامین ارز مسافرتی، درمانی و دانشجویی به شرح ذیل به استحضار عموم هموطنان می رسد:

۱. ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها است.

۲. متقاضیان ارز مسافرتی موظف به ارایه گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور به بانک ملی هستند.

۳. متقاضیان باید نسبت به پرداخت معادل ریالی ارز مسافرتی به شعب منتخب بانک ملی اقدام و در مقابل آن سند حسابداری/رسید دریافت کنند.

۴. پرداخت ارز مسافرتی در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی (پس از باجه کنترل گذرنامه) و در مقابل دریافت سند حسابداری/ رسید و ممهور کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود.

۵. میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زایران عتبات عالیات پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی خواهد شد.

۶. تامین ارز درمانی و دانشجویی با رعایت مجموعه مقررات ارزی از طریق بانک های تجارت و سامان کمافی السابق ادامه می یابد.

متن کامل اطلاعیه های ارزی بانک مرکزی در فروردین و اردیبهشت ۹۷

چگونه ارز مسافرتی دریافت کنیم؟

بر اساس اطلاعیه های فوق برای تهیه ارز مسافرتی باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید. این نکات بر اساس آخرین تصمیمات بانک مرکزی به روز شده است.

۱- پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۲سال صورت نمی گیرد.

۲- ارز مسافرتی را فقط می توانید با مراجعه به شعب منتخب بانک ملی و سامان، تجارت، پارسیان و ملت تهیه کنید. فهرست شعب منتخب برای انجام این کار را از راه های زیر بیابید:

 • بانک تجارت با مراجعه به این لینک و یا تماس با شماره ۱۵۵۴-۰۲۱
 • بانک ملی با مراجعه به این  لینک و یا تماس با شماره ۶۴۱۴۰-۰۲۱
 • بانک سامان از طریق تماس با شماره ۶۴۲۲-۰۲۱
 • بانک پارسیان از طریق تماس با شماره ۸۱۱۵۱۰۰۰-۰۲۱
 • بانک ملت با مراجعه به این لینک و یا تماس با شماره ۱۵۵۶ برای تهرانی ها و ۸۲۴۸۸-۰۲۱ برای خارج از تهران

مشخصات واحدهای ارزی بانک تجارت برای دریافت ارز مسافرتی

۳- تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زایران عتبات عالیات فقط از طریق دو بانک تجارت و پارسیان انجام می شود.

۴- تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک بار در سال امکان پذیر خواهد بود.

۵- تهیه ارز با مراجعه به صرافی ها (حتا مجاز) و هر گونه منبع خارج از سیستم بانکی قاچاق محسوب می شود و مسوولان با متخلفان بر اساس قوانین و مقررات جاری از جمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می کنند.

۶- برای دریافت ارز مسافرتی ملزم به ارایه این مدارک هستید: گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، بلیط هواپیما، ویزای کشور مقصد (در صورت وجود) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور.

۷- میزان ارز مسافرتی برای یک بار سفر در سال که باید به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه در ارتباط با پرداخت ارز صورت گیرد:

 • ۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها برای مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و کشورهای مشترک المنافع به غیر از عراق شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس.
 • ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران سایر کشورها به غیر از عراق
 • ۲۵۰ هزار دینار عراق برای زایران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت اعم از زمینی یا هوایی. برای این دسته از مسافران ارایه بلیط و گذرنامه اجباری نیست اما باید فهرست مشخصات آنها به تایید سازمان حج و زیارت برسد. بانک‌ها باید در این مورد هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.

۸- متقاضی باید معادل ریالی ارز مسافرتی را بر اساس قیمت هر دلار ۴۲۰۰ تومان به شعب منتخب بانک ملی پرداخت و در مقابل آن رسید دریافت کند. نرخ ارزها بر اساس قیمت گذاری بانک مرکزی را می توانید از اینجا ببینید.

نرخ روزانه ارز رسمی اعلامی بانک مرکزی در: https://www.cbi.ir/ExRates/rates_fa.aspx

۹- باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی باید میزان ارز را در مقابل رسید بانک پرداخت و سپس گذرنامه متقاضی را ممهور کند. این باجه پس از باجه کنترل گذرنامه قرار دارد.

۱۰- نگهداری بیش از ۱۰۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها توسط شخص جرم محسوب می شود و افرادی که این میزان ارز را در اختیار دارند باید مازاد آن را تا پایان فروردین ۹۷ در بانک سرمایه گذاری کنند و یا آن را به فروش برسانند.

۱۱- بانک ها مجاز به پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور نیستند. در رابطه با مصادیق ایرانیان مقیم خارج از کشور، بانک ها می توانند، مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند.

۱۲- در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت (کارت، حواله و …) انجام این امر مجاز و مورد تاکید بانک مرکزی است

مخاطبان گرامی، اگر برای خرید ارز مسافرتی با پرسشی مواجه شدید از طریق سامانه اینترنتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی  ایران، پرسش ها و ابهامات خود را مطرح کنید و کد پیگیری الکترونیکی دریافت خواهید کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۸ نظر

ورود

 • حامد اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

  مسافرت زمینی چی؟

  • علی زمانی اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۷

   مسافرت زمینی هم ارز تعلق می گیره. سقف معادل ۵۰۰ یورو در نظر گرفته اند و بیش از ۲ هزار یورو نباید همراه مسافر زمینی باشد.

 • hadi اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۷

  والله اگه مواد بخوای بگیری راحتر میگیری تا چندر غاز یورو اینا

 • Haleh مرداد ۹, ۱۳۹۷

  سلام من يه سوالي برام پيش اومده من ويزاي تحصيلي دارم ولي ارز دولتي بهم تعلق نميگيره ميشه لطف كنيد بگيد اگر به بانكًمراجعه كنم براي ارز مسافرتي بهم ميدن يا نه

  • علی زمانی مرداد ۹, ۱۳۹۷

   سلام هاله خانم
   شرط گرفتن ارز دولتی: ۱-ویزای تحصیلی /۲-تحصیل در دانشگاه مورد تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم msrt.ir و / ۳-تحصیل در مقطع ارشد یا دکترا / ۴-گواهی اشتغال به تحصیل ممهور به مهر سفارت خانه ایران در کشوری که درس میخوانید.
   اگر شرایط بالا را دارید در سامانه نشا ثبت نام کنید. سپس معرفی نامه را به بانک های معرفی شده بانک مرکزی تحویل دهید.

 • نجمه مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

  تا كي ارز مسافرتي ميدن من ١٨ مرداد مسافرم 😕

  • علی زمانی مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

   اصلاحیه ارز مسافرتی تا ساعاتی دیگه منتشر میشه. شما میتوانید تا روز ۵ شنبه این هفته بر اساس سیستم قبلی نسبت به دریافت حواله ارز مسافرتی اقدام کنید.

   • نجمه مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

    ممنون از اين كه پاسخ منُ داديد
    خب با اصلاحيه جديد فردا هم ارز ميدن ؟؟
    سايت را نمي بندن ؟؟
    من رفتم بانك گفتن فردا صبح بيا ، اون موقع معلوم ميشه
    امكان داره ديگه از فردا اصلاحيه جديد اجرا بشه

   • نجمه مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

    الان فردا به من حواله ١٠٠٠ يورو ميدن ؟؟

    • علی زمانی مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

     بله. اگه حداکثر ۴ روز قبل از پرواز برای دریافت حواله ارزی اقدام کنید

     • نجمه مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

      ممنون ميشم اگر دقيق جواب سوال من بدين لطفا
      من بيليتم واسه ١٨ مرداد واسه بانكوك
      الان فردا برم بانك به من حواله ميدن ؟؟
      باز ٤ روز قبل چيه ؟؟؟
      بانك به من گفت يك هفته قبل از پرواز .
      اگر اصلاحيه جديد بياد از كي اجرا ميشه ؟؟؟

     • علی زمانی مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

      اصلاحیه ارزی قرار است تا روز جمعه منتشر بشه
      قانونا حداکثر ۴ روز پیش از پرواز شما میتوانید نسبت به دریافت حواله ارزی از بانک های عامل اقدام کنید.
      پاسخ دقیق به سوالات شما را بانک مرکزی میدهد. نه سایت روزیاتو

     • نجمه مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

      ؟؟؟؟

 • جواد مرداد ۱۰, ۱۳۹۷

  با عرض سلام به عنوان یک بسیجی خط امام از دولت و مجلس محترم تقاضا دارم ارز دولتی کشور را به بیماران سرطانی اختصاص بده نه به مسافرت های خارجی با تشکر از مدیر محترم .

 • الی شهریور ۲۸, ۱۳۹۷

  لطفا شرایط دریافت ارز به واسطه سفر زمینی را بگید
  ممنون

  • علی زمانی شهریور ۲۸, ۱۳۹۷

   هیچ فرقی با سفر هوایی نداره و در شرایط فعلی هم قیمت ارز مسافرتی صرافی با ارز دلالی محسوس نیست

 • مهناز آبان ۹, ۱۳۹۷

  سلام ببخشید میخواستم بدونم ، اگه مدارک گرفتن ارز مسافرتی مثل بلیط ، ویزا و بقیه چیزهارو چند روز قبل از سفرمون به بانک ارائه بدیم و بخواییم زودتر ارز رو بهمون بدن میشه؟