با زیباترین دانشگاه های دنیا آشنا شوید

با زیباترین دانشگاه های دنیا آشنا شوید

بعضی دانشگاه ها تنهایی جایی برای کسب دانش نیستند، بلکه فضای زیبایی برای یادگیری دانش هم فراهم آورده اند. فراگیری دانش در میان بناهای تاریخی و باغ های زیبا تجربه ی بسیار ویژه ای خواهد بود. در اینجا نگاهی می اندازیم به تعدادی از زیباترین و حیرت انگیز دانشگاه های دنیا.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه کمبریج – انگلستان، کمبریج
دانشگاه کمبریج نه تنها یکی از بهترین دانشگاه های دنیا، بلکه یکی از زیباترین ها هم هست. هر یک از ۲۹ دانشکده ی این دانشگاه طراحی و معماری منحصر به فرد و حیرت انگیزی دارد. رود «کم» جاری در میان دانشگاه، فضایی رویایی به آن بخشیده است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه مستقل ملی مکزیک – مکزیک، مکزیکوسیتی
دانشگاه مستقل ملی مکزیک در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این دانشگاه به دست تعدادی از مشهورترین معماران کشور مکزیک طراخی شد و نقاشی های دیواری محوطه ی اصلی دانشگاه اثر دیه گو ریورا و دیوید آلفارو سیکه ایروس، هنرمندان نامدار مکزیکی است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه کویمبرا – پرتغال، کویمبرا
دانشگاه کویمبرا قدیمی ترین دانشگاه این کشور است و بیش از هفت قرن قدمت دارد. این دانشگاه مملوء از مجسمه هایی قدیمی است، مثل مجسمه ی شاه ژوای سوم که در تصویر بالا مشاهده می کنید و در بیرون ورودی زیبای کتابخانه ی ژونین قرار گرفته است. این کتابخانه را یکی از زیباترین کتابخانه های دنیا می دانند.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه آکسفورد – انگلستان، آکسفورد
قدمت دانشگاه آکسفورد به سال ۱۱۶۷ میلادی باز می گردد و از این رو قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان دنیا محسوب می شود. ویژگی های دوره ی ساخت دانشگاه آکسفورد سبب شده تا این دانشگاه تقریبا نمونه هایی از همه ی سبک های اصلی معماری، از سبک ساکسون گرفته تا پالادین را در خود داشته باشد.
از ساختمان کرایست چرچ این دانشگاه در فیلم های هری پاتر به عنوان تالار اصلی مدرسه ی هاگوارتز استفاده شده است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه ییل – ایالت کنتیکت، نیوهیون
شهرت دانشگاه ییل به سبب معماری دوره ی احیاء گوتیک آن و حضور این دانشگاه در آیوی لیگ (لیگ دانشگاه های آیوی، معروف ترین گروه دانشگاهی جهان) است. ساختمان های این دانشگاه به دست معماران مشهوری همچون فرانک گری، لویی کان و ارو سارینن طراحی شده است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو – روسیه، مسکو
ساختمان اصلی دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو، تا بالاترین نقطه ی خود در حدود ۲۴۰ متر ارتفاع دارد و از این رو مرتفع ترین ساختمان دانشگاهی دنیا محسوب می شود.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه سنت اندروز – اسکاتلند، سنت اندروز
دانشگاه سنت اندروز قدیمی ترین دانشگاه اسکاتلند است و تأسیس آن به میانه ی سال های ۱۴۱۰ تا ۱۴۱۳ میلادی باز می گردد. محوطه ی این دانشگاه مملوء از معماری های قرون وسطایی و حیاط است.
پرنس ویلیام، نوه ی ملکه ی انگلستان و همسرش کیت میدلتون در این دانشگاه با یکدیگر آشنا شدند.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه استنفورد – ایالت کالیفرنیا، استنفورد
دانشگاه استنفورد یکی از بزرگ ترین فضاهای دانشگاهی در ایالات متحده ی امریکا، ۳۳ کیلومتر مربع وسعت دارد. چمنزارهای وسیع، خیابان های چشمگیر و باغ گل های این دانشگاه توسط فردریک لاو اولمستد طراحی شده که یکی از سازندگان پارک مرکزی شهر نیویورک بوده است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه کاتولیک لوون – بلژیک، لوون
دانشگاه کاتولیک لوون، بزرگ ترین دانشگاه بلژیک است. تأسیس این دانشگاه به سال ۱۴۲۵ میلادی باز می گردد و از این رو یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا محسوب می شود. ساختمان اصلی دانشگاه در قرن پانزدهم به عنوان یک قصر ییلاقی کاربری داشت.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه سالامانکا – اسپانیا، سالامانکا
دانشگاه سالامانکا قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا است و معماری باروک آن سبب شهرت این دانشگاه شده است. علاوه بر این، کتابخانه ی دانشگاه سالامانکا را یکی از زیباترین کتابخانه های دنیا می دانند.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه ویرجینیا – ایالت ویرجینیا، شارلوتزویل
دانشگاه ویرجینیا در سال ۱۸۱۹ به دست توماس جفرسون تأسیس شد. جفرسون این دانشگاه را یکی از غرورآمیز ترین دستاوردهای خود می داند. یکی از مشهورترین ساختمان های این دانشگاه که عمارت گنبدداری به سبک پالادین است با الهام از معبد پانتئون رم ساخته شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه هلسینکی – فنلاند، هلسینکی
فضای دانشگاه هلسینکی متشکل از ساختمان هایی خیره کننده بوده و یکی از بزرگترین کتابخانه های دانشگاهی فنلاند را دارد. با این حال، درخشان ترین معماری این دانشگاه مربوط باغ گیاه شناسی زیبای آن است که ۴۰۴۶۸ متر مربع وسعت دارد و برای اهداف تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه شینگهوا – چین، پکن
دانشگاه شینگهوا در گذشته محل باغ های سلطنتی سلسله ی «کینگ» بود. هنوز هم در محوطه ی دانشگاه باغ آرایی سنتی چینی، مثل برکه های پوشیده از نیلوفرهای آبی و ساختمان های تاریخی را می توان دید.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه هاروارد – ایالت ماساچوست، کمبریج
ساختمان های آجر قرمز دانشگاه هاروارد و شاهکارهای معماری آن مثل تالار یادبود سبک ویکتوریایی گوتیک، نه تنها آن را به یکی از مشهورترین دانشگاه های دنیا، بلکه به یکی از زیباترین ها هم تبدیل کرده است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

کالج ترینیتی – ایرلند، دوبلین
کالج ترینیتی قدیمی ترین دانشگاه ایرلند است. شاخص ترین ساختمان این دانشگاه، کتابخانه ی قدیمی آن است که در سال ۱۵۹۲ میلادی به دست ملکه الیزابت تأسیس شد و معماری سبک باروک آن سبب شهرتش شده است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبا – فرانسه، پاریس
این دانشسرای عالی، مشهورترین دانشگاه هنرهای زیبای فرانسه است. درخشان ترین معماری فضای این دانشگاه مربوط به ساختمان تحقیقاتی آن است که تزئیناتی برنزی، نقاشی های سبک رومی و حیاط وسیع و با شکوهی دارد.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه کویین بلفاست – انگلستان، بلفاست
دانشگاه کویین بلفاست بیش از ۳۰۰ ساختمان دارد، اما شهرت آن به سبب ساختمان «لانیون» سبک گوتیک تودور است که در سال ۱۸۴۹ گشایش یافت.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه ویک فارست – ایالت کارولینای شمالی، وینستون سیلم
دانشگاه ویک فارست از زیباترین فضای دانشگاهی در ایالت کارولینای شمالی برخوردار است. در زیر محوطه ی زیبای این دانشگاه، یک سیستم تونل زیرزمینی و انبار مهمات نیروی دریایی وجود دارد که از قرار معلوم برای رئیس جمهور جان اف. کندی در زمان جنگ سرد ساخته شده. حالا دیوارهای زیرزمینی با نقاشی های گرافیتی ماهرانه ای پوشیده شده اند و امکان بازدید از آن ها تنها از طریق تورهایی ویژه ممکن است.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه کپنهاگ – دانمارک، کپنهاگ
ساختمان اصلی دانشگاه کپنهاگ در محوطه ای زیبا به سبک نئوگوتیک، در قلب پایتخت کشور دانمارک واقع شده است. علیرغم آنکه این دانشگاه در مرکز شهر قرار گرفته، مکان های آرام زیادی در فضای این دانشگاه مثل باغ گیاه شناسی آن وجود دارد.

زیباترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه بولونیا – ایتالیا، بولونیا
دانشگاه بولونیا بیش از هزار سال پیش، در سال ۱۰۸۸ میلادی تأسیس شد و از این رو آن را قدیمی ترین دانشگاه دنیا می دانند که از گذشته تاکنون پیوسته دایر بوده است. در هر گوشه ی محوطه ی این دانشگاه ساختمان هایی زیبا به چشم می خورد اما احتمالا زیباترین آن ها ساختمان کتابخانه ی قدیمی دانشگاه است که مجموعه ای چشمگیر از کتاب های قدیمی دارد.

منبع: thisisinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود