«هاکوپیان»، طراح لباس تیم ملی و ارکسترسمفونیک ایران شد

جزییاتی از لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

«هاکوپیان»، طراح لباس تیم ملی و ارکسترسمفونیک ایران شد

بالاخره پس از حرف و حدیث های فراوان درباره طراحی لباس تیم ملی فوتبال ایران و تولید آن در راه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که چند هفته دیگر با بازی  افتتاحیه در مسکو برگزار می شود، هاکوپیان، برند معتبر تولید لباس مردانه ایرانی به عنوان نخستین شرکت ایرانی طرف قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران شد. فدراسیون فوتبال ایران آنقدر در گیر داستان های  تمام نشدنی مربوط به کیت های آدیداس بوده است که ماجرای اندازه زدن لباس های ستاره های تیم ملی در اردوهای قبلی هرگز به چشم نیامد.

مراسم رونمایی از لباس تیم ملی فوتبال ایران، ۲۰ اردیبهشت ماه در هتل مجلل اسپیناس پالاس سعادت آباد تهران برگزار  گردید و لباس تیم  ملی در حضور اعضای کادر فنی، بازیکنان، مسئولان فدراسیون فوتبال و جمعی از هنرمندان موسیقی و سینما و فعالان فرهنگی کشور در معرض دید عموم قرار گرفت. آقای هاکوپیان کسی که رسانه های صنعت مد به او لقب گوچی ایران را داده بودند، ستاره مجلس بود. کارآفرینی که می شود اسم صنعتگر و خیاط و طراح را به نامش سنجاق کرد. او یک پیرمرد خوش پوش ارمنی است که با لباس رسمی زیر توافق نامه تجاری اش با مهدی تاج را امضا کرد

رونمایی از لباس رسمی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه توسط برند ایرانی هاکوپیان

سومبات هاکوپیان، موسس و مدیرعامل یکی از مطرح  ترین برندهای ایرانی  تولید لباس  مردانه که ریاست انجمن پوشاک ایران را نیز  بر  عهده  دارد، در این برنامه، از تولید گسترده لباس برای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و پس از آن خبر  داد و اعلام کرد که برای نخستین بار، طراحی لباس ارکستر سمفونیک ایران نیز بر عهده این شرکت قرار گرفته است. قرار است، ارکستر سمفونیک ایران به عنوان سفیر هنر و موسیقی کشورمان، برنامه های ویژه ای را در روسیه به مناسبت راهیابی تیم ملی فوتبال کشورمان به این رقابت ها برگزار کند.

این لباس ها بنا به توضیحات تولیدکنندگان از الیاف طبیعی و با تکنولوژی خاصی دوخته شده است. این البسه در دو مدل برای کادرفنی و کادر بازیکنان آماده شده است که تفاوت اندکی با یکدیگر دارند. پیش از این و در حالی که هنوز خبری از امضای این تفاهم نامه نبود، در سکوت لباس رسمی تعدادی از بازیکنان اندازه گرفته و قد زده شده تا پس از اعلام لیست نهایی کارلوس کی روش، ملی پوشان دچار کمبود زمان نشوند و لباس های رسمی خود را در زمان مقرر تحویل بگیرند.البته نکته دیگری که پس از منتشر شدن تصاویر مربوط به رونمایی از لباس ها در فضای مجازی، گمانه زنی شد که این طرح، به دلایلی طرح نهایی کت و شلوارهای بازیکنان و کادر تیم ملی نیست و این مراسم تنها برای معرفی نام کمپانی تولیدکننده برگزار شده بود.

هاکویپان که بعضی آن را گوچی ایرانی می دانند، قرار است پس از برگزاری رقابت های امسال، به عرصه طراحی و تولید لباس های ورزشی برای تیم ملی فوتبال و تیم های باشگاهی فوتبال ورود کند و این فرآیند، با همکاری چهار برند ورزشی دوز کشورمان رخ خواهد داد. اگر چه رییس هاکوپیان در مراسم رونمایی رسمی از لباس تیم ملی فوتبال ایران در روسیه، جزییات قرارداد خود با فدراسیون فوتبال را که از آن به عنوان قراردادی شفاف یاد می کند اعلام نکرد، اما به نظر می رسد، در سال حمایت از کالای ایرانی، فدراسیون فوتبال و حتی آکادمی المپیک، کار طراحی و تولید لباس های ورزشی را به مجموعه های حرفه ای تولید لباس ایرانی تحت نظر  و حمایت این برند سرشناس وطنی انجام دهند.

طراحی لباس های ورزشی رسمی در ایران، سابقه زیادی ندارد. اما همواره در کانون توجه رسانه های داخلی و طرفداران ورزش قرار دارد. همین چند سال پیش بود که رونمایی از لباس عجیب و غریب کاروان اعزامی ایران به رقابت های المپیک تابستانی ریودوژانیرو برزیل ۲۰۱۴، طوفانی از انتقادات را روانه کمیته ملی المپیک کرد و برای نخستین  بار در تاریخ ورزش  ایران، مهمترین رکن ورزش کشور با صدور بیانیه ای، از  طراحی نامناسب و عجولانه لباس کاروان، انتقاد و از مردم  عذرخواهی کرد و در نهایت در دقیقه ۹۰!، کار طراحی و تولید لباس کاروان المپیک ۲۰۱۴ ایران، به یک طراح لباس مطرح داخلی سپرده شد که گرچه باز هم نظر کارشناسان طراحی مد و لباس را جلب نکرد،‌  اما به هر حال از نمونه قبلی بهتر  بود.

سالار عقیلی با اجرای ترانه ایران، در مراسم رونمایی رسمی از لباس تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

رونمایی نمادین از قرارداد هاکوپیان با فدراسیون فوتبال ایران

در  انتخاب طراح  و برند تولید لباس تیم ملی فوتبال  ایران چه لباس  بازیکنان و چه لباس های فرم و رسمی، این شاعبه  بود که دوباره همان تراژدی تلخ لباس المپیک ۲۰۱۴ تکرار شود. اگر چه هنوز شاهد واکنش جدی طراحان نخبه لباس به  خصوص اعضای هیات داوری جشنواره مد و لباس فجر به این قضیه به خصوص در صفحات اینستاگرامشان نیستیم، اما به نظر می رسد که هاکوپیان با در نظر گرفتن احتمال انتقادات شدید که میتواند روی خوش نامی این برند تاثیر بگذارد، نسبت به طراحی و تولید لباس اقدام کرده  است.

اقدام این برند برای طراحی و تولید لباس تیم ملی فوتبال ایران که مطرح ترین و معروف ترین تیم در میان رشته های ورزشی کشور است، هوشمندی این برند پنجاه ساله تولید لباس ایرانی را برای توسعه برند و بازاریابی فعالیت های خود در عرصه بین المللی با رسانه ای به نام تیم ملی فوتبال نشان می دهد. سومبات هاکوپیان، این همکاری با تیم ملی فوتبال را در راستای اجرای سیاست های مسئولیت اجتماعی این شرکت می داند که خوب است چنین راهبردهایی در CSR دیگر شرکت های تولید کننده  کالا و خدمات کشورمان در عصر ایران ۱۴۰۰ مشاهده شود.

نمایی زیبا از ورزشگاه بزرگ افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در شهر مسکو، که نمای شبانه آن را با نور پردازی ساختمان مجلل وزارت امور خارجه روسیه مشاهده می کنید

صحبت از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و تیم ملی فوتبال شد. مراسم بدرقه رسمی از تیم ملی فوتبال ایران با حضور جمعی از هنرمندان و ورزشکاران و مقامات کشوری و لشکری، ۳۰ اردیبهشت ماه در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار و مراسم به صورت مستقیم از شبکه ۳ و شبکه ورزش پخش خواهد شد.

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که ۲۵  خرداد با بازی افتتاحیه در ورزشگاه ۸۰ هزار نفری مجلل و شیک لوژنیکی شهر مسکو برگزار  می  شود، نخستین رقابت فوتبالی مهم در این منطقه از جهان است که روس ها برای درآمد زایی  فراوان از آن، سالهاست در تلاش هستند. نکته  جالب این که به منظور رعایت الزمات فیفا برای طراحی ورزشگاه های جام جهانی، تغییر کاربری ۱۲ استادیوم در ۱۱ شهر این کشور در دستور کار  قرار گرفت و برخی از استادیوم ها دردقیقه  ۹۰، افتتاح و در اختیار جام جهانی قرار می گیرد. جام جهانی را لحظه به لحظه در هشتگ #WORLDCUP  اینستاگرام دنبال کنید.

دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • طاها ارشادی اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷

    گزارش جالبی بود. چرا صدا وسیما پوشش نداد؟ هاکوپیان هم ممنوع التصویره چون صاحبش ارمنی هستند؟ اینکه دیگه حمایت از تیم ملی بود!! هاکوپیان جنس هاش خوبه واقعن.

    • علی زمانی اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

      اقا طاها صدا وسیما بارها مراسم را پوشش داد