شرایط، مدارک و شیوه ثبت شرکت های دانش بنیان در ایران

همه آنچه برای ثبت و تاسیس شرکت دانش بنیان نیاز دارید

شرایط، مدارک و شیوه ثبت شرکت های دانش بنیان در ایران

شرکت های دانش بنیان، یکی از روش های کارآفرینی مبتنی بر علم و فناوری بوده که بر خلاف روش های سنتی، اکثر مدیران و کارکنان آن را متخصصان رشته یا رشته های گوناگون دانشگاهی در حوزه علوم انسانی، فنی و مهندسی و پزشکی تشکیل می دهد و از نظر قانون، شرایط خاصی برای ثبت و راه اندازی و تاسیس و فعالیت و اعطای تسهیلات مادی از نظام دولتی و بانکی کشور دارند. شرکت یا مؤسسه دانش بنیان، مجموعه ای خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالاها و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان و بر اساس معیارهای مورد نظر، به تأیید کارگروه  ارزیابی وتشخیص صلاحیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران می‌رسد.

سامانه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان برای شروع کار ثبت رسمی این مجموعه ها در دسترس است

گزارش امروز سرویس دانستنی ها برای کارآفرینان علم محور و عاشقان اقتصاد دانش که دوست دارند از تخصص خود برای ثروت آفرینی و ارزش افزوده استفاده کنند، شیوه، مدارک و شرایط ثبت و تاسیس چنین شرکت هایی را ارائه کرده است که در سال حمایت از کالای ایرانی، یکی از روش های بهینه برای راه اندازی اشتغال دانش محور خواهد بود.

با ما همراه باشید.

راهنمای جامع ثبت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

همه اطلاعات برای ثبت شرکت های دانش بنیان در سایت:‌http://daneshbonyan.isti.ir در دسترس است

تسهیلات نظام وظیفه و هم چنین معافیت های مالیاتی و کمک های مادی و بانکی به شرکت های دانش بنیان ایرانی در سایت کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت در دسترس است

پیش از ورود به بحث که به صورت پرسش و پاسخ ارائه شده است، شما خواننده گرامی سایت روزیاتو را به مشاهده ویدیوی ۳ دقیقه ای زیر توصیه میکنیم که با داستان شرکت های دانش بنیان آشنا میکند.

شرایط کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید چیست؟

تولید کالاهای دانش بنیان، یکی از معیارهایی است که در فرایند ارزیابی و شناسایی شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه قرار می گیرد و لذا برای این منظور فهرستی از مصادیق کالاها و خدمات دانش‌بنیان تهیه و مبنای عمل قرار گرفته است.

سطح فناوری: کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌­های بالا یا متوسط به بالا باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت نمونه‌ی آزمایشگاهی یا دانش فنی فرآیند تولید محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

  • به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.
  • نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه، توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.
  • منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده‌ای در محصول، شده باشد.
  • با توجه به میزان پیچیدگی دانش فنی، کالا یا خدمت حائز معیارهای بند ۱-۱، مندرج در فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۱ یا سطح ۲، در نظر گرفته می­‌شوند.

خدمات زیر، بعنوان خدمات دارای معیار بند ۱-۱، پذیرفته می­‌شود:

الف- خدمات فنی در زمینه «دانش ‌فنیو طراحی» بر روی «کالا یا خدمت حائز معیارهای بند ۱-۱»

ب- خدمات جانبی «نصب، تعمیر و نگهداری تخصصی» مرتبط با «کالا یا خدمت حائز معیارهای ماده ۱ و ساخته شده توسط شرکت متقاضی»

ج- خدمات ارایه شده با استفاده از «تجهیزات یا فرآیندهای در سطح «فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان سطح ۱»، حائز معیارهای ماده ۱ و ساخته شده توسط شرکت متقاضی»

 متذکر می‌گردد صرفا تولید یکی از کالاوخدمات دانش بنیان دلیل برتایید کل شرکت نیست. مطابق با آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌ بنیان شرکت متقاضی باید دانش فنی طراحی یا توسعه کالاها/خدمات دانش بنیان، یا دانش فنی طراحی یا تغییر اساسی فرایند تولیدِ پیچیده آنها را مبتنی بر فعالیت‌ های تحقیق و توسعه، کسب کرده باشد و سایر معیارهای مندرج در آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان را احراز نماید.

فهرست کامل کالاهای دانش بنیان

قانون حاکم بر شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در ویدیوی زیر توضیح داده شده است.

 مراحل ثبت نام شرکت­‌ها برای دانش بنیان شدن چیست؟

پاسخ: در ابتدا شرکت می بایست به سایت دانش بنیان مراجعه کرده و پس از مطالعه آئین‌ ­نامه­‌ها و قوانین و در صورت دارا بودن شرایط مندرج در آئین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجراء»، در سامانه ارزیابی شرکت‌­ها و موسسات دانش‌­بنیان ثبت نام نمایند.

 برای تاسیس یک شرکت یا موسسه دانش بنیان، چه باید کرد؟

 شرکت‌­ها و موسسات باید بصورت عادی در اداره کل ثبت شرکت‌­های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت شوند و در هنگام ثبت، هیچ تفاوتی بین شرکت­‌ها وجود ندارد. شرکت‌های متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان یا ارایه نمونه آزمایشگاهی (برای شرکت‌های نوپا)، بر مبنای آیین‌­نامه مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می­‌توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند.

آیا می­‌توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش‌بنیان در اداره کل ثبت شرکت‌­ها سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت نمود؟

 خیر، ثبت شرکت­‌ها و موسسات دانش‌بنیان همانند دیگر شرکت­‌ها و موسسات خواهد بود و شرکت متقاضی پس از ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت­‌ها، وارد فرآیند ارزیابی شرکت­‌ها می‌­شود.

آیا ثبت نام اشخاص حقیقی در سامانه کارگروه ارزیابی وتشخیص صلاحیت امکان­ پذیر است؟

 خیر، لازم است فرد ابتدا به صورت حقوقی شرکت یا موسسه‌­ای را در اداره ثبت شرکت‌­ ها به ثبت برساند و بعد از اخذ شناسه ملی شرکت نسبت به ثبت نام شرکت در سامانه شرکت­‌های دانش‌ بنیان جهت ارزیابی اقدام نماید.

 شناسه ملی اشخاص حقوقی را چگونه می­توان پیدا نمود؟

متقاضیان می توانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به این آدرس مراجعه نمایند و با جستجوی اسم شرکت یا موسسه، شناسه ملی اشخاص حقوقی را دریافت و در سامانه وارد نمایید.

  آیا یک تیم شامل چند نفر از افراد متخصص (هسته فناور یا واحد فناور) که در یک مرکز رشد مستقر است، مشمول استفاده از مزایای قانون می‌شود؟

 قانون مختص به حمایت از شرکت‌های ثبت شده رسمی است و هسته فناور یا واحد فناور، پس از ثبت رسمی حقوقی می‌تواند بلافاصله تقاضا داده و ارزیابی شود. لذا قبل از ثبت رسمی شرکت، امکان ارایه تقاضا و استفاده از حمایت‌های قانون وجود ندارد.

 شرکت چه کسی را به عنوان رابط در سامانه ثبت کند و اگر شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نموده باشد، اما بعد از پنج ساعت ایمیل فعال­‌سازی به رابط و یا مدیرعامل ارسال نگردد، چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

 رابط شرکت شخصی است که برقراری ارتباط از جانب دبیرخانه کار گروه با ایشان به راحتی امکان­ پذیر باشد و از کلیه اطلاعات و فرآیند های شرکت مطلع باشد. همچنین اگر رابط شرکت اقدام به ثبت نام اولیه نمود و پس از پنج ساعت ایمیل فعال‌سازی برای وی ارسال نگردید، لازم است که دوباره اقدام به ثبت نام نماید.

 آیا شرکتی که قسمتی از سهام آن متعلق به شخص حقیقی با تابعیت غیرایرانی باشد می‌­تواند از حمایت‌­های قانونی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده نماید؟

بله، این شرکت­‌ها هیچ ممانعتی برای ثبت نام و استفاده از حمایت‌­ها و تسهیلات قانونی شرکت‌­های دانش­‌بنیان ندارند.

  سهام بی نام چیست؟

 در صورت بی‌نام بودن سهام در شرکت‌های سهامی، نام و مشخصات دارنده سهم بر روی ورقه سهم درج نمی‌شود و سهم بی‌نام به صورت سند در وجه حامل تنظیم و مالک، دارنده آن شناخته می‌شود، مگر خلاف آن ثابت گردد. برای نقل و انتقال سهام بی‌نام نیازی به ثبت آن توسط صاحب سهم یا وکیل او در دفاتر شرکت نیست. اگر شرکت فاقد سهام بی نام است در قسمت ثبت اطلاعات مربوط به سهام بی نام صفر را وارد نماید.

  آیا دانشگاه‌­ها امکان مشارکت در تأسیس و اداره شرکت­‌های دانش بنیان را دارند؟

بر اساس ماده ۴۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت – مصوب ۴/۱۲/۹۳،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتهای دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (۴۹%) سهام آن متعلق به دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

 آیا شرکت‌ها و موسساتی که حداقل (۴۰) درصد مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم سهام و کرسی مدیریتی (سهم در هیات مدیره) آنها متعلق است به اشخاص حقوقی که مدیر آن­ها بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مجموعه‌­های حاکمیتی و دولتی تعیین­ شود، حق استفاده از حمایت‌­های قانون دانش‌بنیان را دارند؟

با عنایت به رویکرد کلی قانون مبنی بر حمایت از شرکت‌های خصوصی و تعاونی و با توجه به مفاد ماده (۳) قانون اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی (مصوب سال ۱۳۹۳)؛شرکت‌ها و موسساتی که حداقل (۴۰) درصد مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم سهام و کرسی مدیریتی (سهم در هیات مدیره) آنها متعلق است به اشخاص حقوقی که مدیر آن­ها بصورت مستقیم یا غیرمستقیم از سوی مجموعه‌­های حاکمیتی و دولتی تعیین­ شود، در صورت احراز همه معیارهای آئین‌نامه، معافیت مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و بصورت شرکت‌های «تولیدی نوع ۲» یا «نوپا نوع ۲» تایید می‌شوند.

  آیا شرکت­‌های دولتی یا متعلق به بخش عمومی هم حق استفاده از حمایت‌­های قانون دانش بنیان را دارند؟

 شرکت­های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌­ها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (۵۰%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌­های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت‌­های این قانون نیستند.

 آیا انجام فرایند ارزیابی و تأیید صلاحیت شرکت­‌ها، مستلزم پرداخت هزینه است؟

خیر، با توجه به لزوم حمایت از شرکت­های دانش ­بنیان، همه هزینه ­های ارزیابی شرکت­ه ای دانش­ بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت­های متقاضی هیچ هزین ه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نخواهند کرد.

 اگر عنوان شرکت دانش‌ بنیان در نام ثبتی یا اساسنامه شرکت وجود داشت، آیا شرکت دانش‌ بنیان محسوب می‌شود و می‌تواند از حمایت‌های مندرج در قانون استفاده کند؟

 خیر. لازم است همه شرکت­ های متقاضی حمایت ­ها، اطلاعات خود را در این سامانه وارد کرده و بر اساس این فرایندها ارزیابی شوند و شرکت ­هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان شرکت دانش ­بنیان دارند، باید مشابه سایر شرکت ­ها بر اساس آیین ­نامه ارزیابی شرکت دانش­ بنیان ارزیابی شوند.

  آیا شرکت‌­هایی که عضو مراکز رشد و یا پارک‌­های فناوری هستند جزو شرکت‌ دانش‌ بنیان مشمول مزایای ماده (۳) قانون هستند؟

 شرکت‌های مستقر در پارک­های فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت­‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

 آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش‌ بنیان مستقل شود؟

شرکت‌­های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌­های دانش‌­بنیان و یا شرکت‌ دانش‌ ­بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می­توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌­ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

  در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می‌تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟

خیر، شرکت‌­های نوپا باید کالاها و خدمات دانش­‌بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

  در صورتی که شرکت متقاضی تغییر نام داده باشد، به هنگام ثبت نام در سامانه دانش‌­بنیان چه اقدامی را باید انجام دهد؟

در صورت تغییر نام شرکت دانش بنیان، شرکت باید آگهی تغییرات را ضمیمه مدارک کند. در صورتی که بعد از وارد شدن به پروسه ثبت نام، نام شرکت  تغییر کند باید آگهی تغییر نام برای دفتر امور شرکت­‌ها و موسسات دانش بنیان فکس گردد. در غیر اینصورت مسئولیت این امر به عهده شرکت می‌­باشد.

  آیا شرکت­‌های متقاضی در هنگام ثبت نام باید در پارک علم و فناوری مستقر باشند؟

 خیر- شرکت‌­ها در هنگام ثبت نام الزاماً نباید در پارک علم و فناوری مستقر باشند.

در صورتی که برای ثبت و تاسیس شرکت دانش بنیان با سوالی مواجه شدید، پرسش های خود از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح کنید. بنیاد ملی نخبگان نیز در سطح وظایف و ماموریت های خود،‌ پاسخگوی  پرسش های علاقمندان می باشد. توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت های دانش بنیان، مراجعه اولیه به سازمان ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری قوه قضاییه نباید انجام شود و مراحل ثبت از طریق سامانه معرفی شده معاونت علمی ریاست جمهوری دنبال گردد.

بنیاد ملی نخبگان ایران را در این نشانی: https://www.bmn.ir دنبال کنید که به اعضای نخبه شرکت های دانش بنیان تسهیلات ارائه میکند

همه مدارک لازم برای ثبت و تغییرات انواع مختلف شرکت ها در ایران

اگر تجربه ثبت شرکت دانش بنیان در ایران را دارید، تجارب خود را در اختیار روزیاتو در بخش کامنت قرار دهید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود