راهنمای سفر ۴ روزه به زنجان و استان آذربایجان شرقی: زمان‌بندی و برآورد مسافت

راهنمای سفر ۴ روزه به زنجان و استان آذربایجان شرقی: زمان‌بندی و برآورد مسافت

سفر ۴ روزه به زنجان و استان آذربایجان شرقی یکی دیگر از پکیج‌های پیشنهادی روزیاتو برای تعطیلات خرداد است. از آنجا که این تعطیلات از دوشنبه آغاز می‌شود شما دست‌کم چهار روز کامل یا حداکثر ۵ روز زمان دارید تا از شهرهای مختلفی که در امتداد یکدیگر قرار دارند، دیدن کنید.

در راهنمای سفر ما بازدید از شهرستان‌های زنجان، تبریز، روستای صخره‌ای کندوان و در آخر جلفا گنجانده شده است. تمامی این شهرها دارای ظرفیت‌های گردشگری متنوع و جذابی هستند که بدون شک از دیدن همه‌شان لذت خواهید برد.

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که این شهرها فاصله بسیار زیادی از تهران دارند و چگونه می‌توان در این زمان کوتاه از همه آنها بازدید کرد؟

پاسخ ما این است که پیش از سفر، جاذبه‌های موردعلاقه خود را در هر شهر مشخص کرده و پس از بازید از آنها، بدون اتلاف وقت اضافه به مقصد بعدی حرکت کنید.

برای اینکه به‌طور دقیق و درست بدانید که چه زمانی حرکت خود را آغاز کنید، از چه مکان‌هایی دیدن کنید، در کجا اقامت داشته باشید و چه وسایل و تجهیزاتی به همراه داشته باشید، در ادامه برایتان توضیحات کاملی را نوشته‌ایم و از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این راهنمای سفر همراهمان باشید.

راهنمای سفر

برنامه سفر

تعیین مسافت‌ها بر اساس کیلومتر و ساعت

طبق برنامه سفر ما، شما باید صبح زود روز دوشنبه ۱۴ خرداد حداکثر ۸ صبح از تهران به سمت زنجان حرکت کنید. تهران تا زنجان حدود ۳۰۰ کیلومتر از هم فاصله دارند. یعنی در عرض سه ساعت یا با احتساب ترافیک‌های احتمالی حدود سه ساعت و ۳۰ دقیقه در راه خواهید بود. تمام طول مسیر بزرگراه است و می‌توانید با سرعت حداکثر ۱۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنید. یعنی حتی امکان زودتر رسیدن هم وجود دارد.

راهنمای سفر

تهران به زنجان

اما به هر صورت، شما در نهایت در ساعت ۱۱.۵ صبح به شهرستان زنجان وارد خواهید شد. توجه داشته باشید که در مطالب پیشنهادی زیر به طور کامل در مورد ظرفیت‌های گردشگری زنجان برایتان توضیح داده‌ایم. پس از بازدید از همه این ظرفیت‌های گردشگری (حدود ۸ ساعت زمان دارید)، بهتر است ساعت ۷ بعدازظهر از زنجان به سمت تبریز حرکت کنید.

فاصله زنجان تا تبریز حدود ۳۰۰ کیلومتر است. یعنی در حدود ۳ الی ۳.۵ ساعت در راه خواهید بود. این مسیر هم تماما بزرگراه است و می‌توانید با سرعت حداکثر ۱۲۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنید.

راهنمای سفر

زنجان به تبریز

حوالی ساعت ۱۰ الی ۱۰.۵ شب وارد شهرستان زیبای تبریز خواهید شد. بهترین کار این است که پس از صرف شام، در هتل یا اقامت‌گاهی که انتخاب و از قبل رزرو کرده‌اید استراحت کنید تا برای فردای آن (سه شنبه ۱۵ خرداد) و گشت‌وگذار در بخش‌های مختلف تبریز کاملا آماده و پرانرژی باشید.

مکان‌های پیشنهادی برای بازدید در تبریز را هم در لینک‌های درج شده در انتهای مطلب می‌توانید مشاهده کنید. باید برنامه گشت در شهر را تا نهایتا ساعت ۶ بعدازظهر به اتمام برسانید تا وقتی هنوز هوا روشن است بتوانید از روستای صخره‌ای کندوان دیدن کنید.

بازدید از کندوان زمان زیادی نیاز ندارد و در عرض دو ساعت می‌توان از همه بخش‌های آن دیدن کنید و در صورت تمایل از میوه‌های خشک و بسیار تمیزی که در آنجا عرضه می‌شوند، سوغاتی خریداری کنید.

فاصله تبریز به کندوان ۵۶ کیلومتر است و حدود یک ساعت طول می‌کشد تا به آنجا برسید. اگر ساعت ۶ عصر به سمت این روستای صخره‌ای بسیار زیبا حرکت کنید، حوالی ساعت ۷ الی ۷:۳۰ که هوا هنوز روشن است در آنجا خواهید بود. در این روستا می‌توانید حسابی استراحت کرده و غذایی میل کنید و پس از دو ساعت به سمت جلفا حرکت کنید.

فاصله کندوان تا جلفا ۱۷۶ کیلومتر است. یعنی می‌توان در عرض ۲ الی ۲.۵ ساعت به این شهر مرزی رسید. اگر ۹ از کندوان حرکت کنید، قبل از ۱۲ شب در جلفا خواهید بود. برای اینکه مشکلی برای اقامت نداشته باشید، حتما باید پیش از حرکت اقامت‌گاه خود را اینترنتی یا تلفنی رزرو کنید.

راهنمای سفر

کندوان به جلفا

بعد از رسیدن به جلفا کاملا استراحت کنید تا صبح فردای آن شب بتوانید از ظرفیت‌های دیدنی این منطقه که در اطراف آن پراکنده هستند دیدن کنید.

طبق برنامه‌ریزی روزیاتو، شما در روز چهارشنبه ۱۶ خرداد در شهرستان جلفا هستید. که می‌توانید تمام روز را به دیدن همه ظرفیت‌های گردشگری این منطقه اختصاص دهید. شب را در همان جا اقامت کنید و پنج‌شنبه صبح به سمت تهران حرکت کنید. فاصله جلفا تا تهران ۷۶۵ کیلومتر است و حداقل ۸ ساعت راه در پیش دارید. در این صورت جمعه را در خانه خواهید بود و همه خستگی مسیر از تنتان خارج خواهد شد.

یا می‌توانید صبح زود روز پنج شنبه به سمت هشترود حرکت کنید. فاصله جلفا تا هشترود ۲۶۲ کیلومتر است و حدود ۳.۵ ساعت در راه خواهید بود.

پس از رسیدن و بازید از دیدنی‌های این شهرستان و صرف ناهار، حوالی ساعت ۶ یا ۷ عصر به سمت قزوین حرکت کنید. فاصله هشترود تا قزوین حدود ۳۷۰ کیلومتر است و حدود ۴ الی ۴.۵ ساعت راه در پیش خواهید داشت.

در این صورت، حدود ساعت ۱۱ ساعت به قزوین می‌رسید. شب در قزوین اقامت کنید. صبح جمعه ۱۷ خرداد از ظرفیت‌های گردشگری این شهر بسیار زیبا دیدن کرده و عصر حوالی ساعت ۵ به سمت تهران حرکت کنید. فاصله قزوین تا تهران ۱۵۴ کیلومتر است اما اغلب این مسیر بسیار پرترافیک است و ممکن است بیشتر از ۲ یا ۳ ساعت طول بکشد که به تهران برسید. پس بهتر است دیرتر از ۵ روانه تهران نشوید که وجود ترافیک احتمالی خستگی سفر را به تنتان نگذارد.

با این برنامه‌ریزی، شما در عرض ۴ روز شهرستان‌های مختلف و جاذبه‌های دیدنی آنها بازدید کرده و برگی جدید به سفرنامه‌های خود خواهید افزود.

با این توضیحات، حالا نوبت به معرفی جاذبه هر کدام از شهرهای مقصد رسیده است. به ترتیب برنامه سفر، ظرفیت‌های گردشگری شهرهای مختلف را در زیر برایتان معرفی کرده‌ایم. دیدنی‌های جلفا و هشترود را در دو مطلب جداگانه معرفی خواهیم کرد.

معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان زنجان:

راهنمای سفر سه روزه به زنجان؛ از «سلطانیه» تا «کتله خور»

معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان تبریز

گشتی در زیبا ترین خانه های تبریزی ها [قسمت اول]

گشتی در زیباترین خانه های تبریزی [قسمت دوم]

گشتی در زیباترین خانه های تبریزی [قسمت سوم]

«تبریز» شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸

غذاهای خوشمزه آذربایجان شرقی: از کوفته تا قایقاناق (قیقاناق) [بخش اول]

غذاهای خوشمزه آذربایجان شرقی [قسمت دوم]

معرفی جاذبه‌های گردشگری روستای کندوان

سفر به دیار کندوان؛ سومین روستای صخره ای جهان

با زیباترین خانه‌های صخره‌ای جهان آشنا شوید

معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان قزوین

راهنمای سفر به قزوین؛ نمادی مجسم از تاریخ تمدن ایران

گشتی در بازار زیبا و تاریخی هزار ساله قزوین

سفر به دریاچه شگفت انگیز اُوان در شهر قزوین

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • حسین خرداد ۱۰, ۱۳۹۷

    شهرستان میانه رو هم به این مجموعه اضافه کنید چون جاهای زیادی داره که ارزش دیدن رو داره و میتونین از محصولات طبیعی اون سوغات ببرین و بهار و تابستون زیباش لذت ببرین