بدون نظر

اهدای خون اهدای زندگی است و مهم ترین هدیه ما به هم نوع در زمان زنده بودن است. پس از مرگ، اگر کارت اهدای عضو را دریافت کرده باشید، نسبت به پیوند اعضای بدن به افراد نیازمند اقدام می شود. اما به هر حال، برای زنده ها، هیچ اهدایی ارزشمند تر از اهدای خون نیست. سالانه بیش از ۲ میلیون هموطن خون اهدا میکند و ۵۲ درصد اهدا کنندگان، خون دهندگان مستمر هستند. شاخص اهدا خون در ایران، ۲۷ در هر هزار نفر است که فاصله کمی تا استاندارد ۳۳ داریم.

افرادی که به ویروس HIV آلوده هستند و قصد خون دادن داشته باشند، اگر بیماری اهداکننده در جریان آزمایش‌ها مشخص شود، آزمایشات تکمیلی برایش انجام میشود. اگر جواب آزمایشات تاییدی هم مثبت اعلام شود، وی با ساز و کار خاصی به درمانگاه پیگیری اهداکنندگان معرفی میشود، در آنجا آزمایش و مشاوره مجدد برای او انجام شده و در نهایت وی را به کلینیک‌های درمانی مربوط ارجاع میشود تا ضمن پیگیری امر درمان، راه‌های پیشگیری از ابتلای دیگران به بیماری را نیز بیاموزد.

دکتر محمد حسین شیخ الاسلامی: رکورد دار اهدای خون در ایران است. او بیش از ۶۰ سال، سابقه اهدای خون مستمر دارد و نامش در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. هر فرد میتواند ۴ بار در سال خون اهدا کند.

اهدای خون توسط ملت خونگرم و نیکوکار ایران در همه ایام سال انجام می شود و در شب های ماه رمضان نیز روند صعودی به خود می گیرد. اگر برای اولین بار است که قصد اهدای خون دارید، ضمن عرض تبریک به شما، مراحل کامل اهدای خون و شرایط مورد نیاز و حقوقی که شما در هنگام خون دادن در اختیار خواهید داشت را ارائه کردیم.

اهدای خون

سایت سازمان انتقال خون ایران برای آشنایی با مراکز اهدای خون: http://www.tbtc.ir

مراحل اهدای  خون

۱- ورود

بعد از ورود به بخش اهداكنندگان مرکز اهدای خون، تابلوی پيام انتقال خون و همچنين پمفلتهای قرار گرفته در اختيارتان را مطالعه نمائيد. داوطلب اهدا ممکن است پس از مطالعه تابلوی پيام انتقال خون ويا پمفلتهای موجود از اهدا خون انصراف داده و بدون هيچگونه توضيحی سازمان را ترک نمايد. همچنين ممکن است داوطلب پس از مطالعه و قبل از اعلام انصراف به صورت خصوصی با پزشک اهداکنندگان مشورت کند.

۲- ثبت نام

ثبت نام با كارت شناسايی معتبر عكس دار صورت می گيرد ( اعلام كدملی و كدپستي بسيار مهم است) سپس ليبل اهدا و برگه خودحذفی محرمانه به اهداكننده ارائه می گردد.

۳- انجام تست هموگلوبين

در اين مرحله ميزان هموگلوبين اهداكننده اندازه گيری می گردد. 

۴- معاينه و مشاوره پزشكی

در اتاق معاينه توسط پزشك، نبض، فشار خون و وزن شما اندازه گيری می شود و از نظر كم خونی نتيجه آزمايش همو گلوبين بررسی و سپس سوالاتی در مورد بيماری ها و داروها و رفتارهای شخصی از شما پرسيده خواهد شد. (مرحله مشاوره) اين اهميت را دارد که شما بدانيد، بخش مهمی از تضمين سلامت خون و فرآورده های آن وابسته به دقت و صداقت داوطلبين در پاسخگوئی به پزشك اهداكنندگان در مورد سوابق بيماری، رفتارهای شخصی ويا مواجهه با عوامل خطر ساز است.

۵-اخذ رضايت نامه

پس از تأييد سلامت فرد توسط پزشک، رضايت نامه اهدا توسط داوطلب اهدا خون امضا خواهد شد.

۶- مرحله خودحذفی محرمانه

داوطلب بعد از مطالعه بروشور خودحذفی و معاينه و مشاوره پزشكی و اطلاع كامل از مطالب مربوط به رفتارهای پرخطر همانگونه که در پايين فرم ثبت نام توضيح داده شده است در مورد مصرف و يا عدم مصرف خون اهدايی نظر خود را اعلام مي نمايد. در صورت انتخاب گزينه بله، خون اهداکننده پس از تأييد آزمايشات غربالگری مورد استفاده قرار می گيرد. در صورت انتخاب گزينه خير، با وجود انجام آزمايشات غربالگری، خون اهداکننده از چرخه مصرف خارج می گردد.

۷- مرحله اهدا خون:

داوطلبين پذيرفته شده به سالن خونگيری راهنمايی مي شوند و توسط تكنيسين خونگيری، در شرايط استريل و با استفاده از وسائل يكبار مصرف انجام می گيرد و ظرف مدت ۱۰-۵ دقيقه يك واحد خون از شما اخذ خواهد شد.

۸- استراحت و پذيرايی

اهداكننده حدود ۱۵-۱۰ دقيقه بعد از اهداي خون، بر روی تخت استراحت مینمايد و سپس پذيرايی به عمل می آيد. زمان متوسط برای کليه مراحل اهدای خون حدود ۳۰ دقيقه است.

۹- اطلاع رسانی تلفنی (Call back )

 با ارائه بروشور مربوطه ضمن ارائه توصيه هاي پس از اهداي خون از اهداكننده درخواست مي گردد تا در صورت بروز علائم مربوط به ابتلا به هر گونه بيماری عفونی در طی روز های آينده و يا اعلام هرگونه سوابق پزشكی فراموش شده نظير سابقه مصرف دارويی … ، انتقال خون استان تهران را به منظور حذف خون اهدايی در جريان امر قرار دهد.

نشانی مراکز اهدای خون در تهران و شهرستان های استان تهران

افرادی که دچار بیماری هایی همچون ایدز، هیپاتیت، ابولا و سایر بیماری‌های خطرناک قابل انتقال از طریق خون هستند نباید خون اهدا کنند؛ از جمله مزایای سلامتی اهدای خون به تفضیل می‌توان موارد زیر را نام برد.

۱-جلوگیری از بروز خطر هموکروماتوز 

هموکروماتوز نوعی عارضه سلامتی است که به علت جذب بیش از حد آهن توسط بدن ایجاد می‌شود. این عارضه علل ارثی یا ژنتیکی دارد یا ممکن است در اثر کم خونی یا اختلالات دیگر ایجاد شود. اهدای منظم می‌تواند در کاهش مقدار اضافی آهن خون کمک کند و به این ترتیب از بروز این عارضه در افراد جلوگیری کند.

 ۲-ضد سرطان

اهدای خون همچنین می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان موثر باشد. با اهدا کردن خون پاکسازی می‌شود و مواد سمی و ایجاد کننده سرطان دربدن تا حد زیادی تولید نمی‌شوند.

۳-سلامت قلب و کبد

اهدای خون در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و کبدی ناشی از میزان زیاد آهن در بدن مفید است. داشتن رژیم غذایی غنی از آهن به ویژه پروتئین‌های حیوانی می تواند سطح آهن در بدن را افزایش دهد و از آنجایی که تنها مقادیر محدودی می تواند جذب بدن شود، آهن اضافی در قلب، کبد و پانکراس ذخیره می شود که این خود مسبب ابتلا به سیروز و نارسایی کبد، آسیب به پانکراس و یا اختلالات قلبی مانند ریتم نامنظم قلب است. اهدای منظم خون کمک می‌کند تا سطح نرمال آهن خون حفظ شود و در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری‌های مختلف کاهش پیدا کند.

۴-کاهش وزن

اهدای خون منظم سبب کاهش وزن اهدا کنندگان می‌شود. به همین سبب افراد چاق یا دارای اضافه وزن می‌توانند از اهدای خون به عنوان یک روش کمک درمانی برای کاهش وزن خود بدون هیچ خطر سلامتی استفاده کنند تا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در آن‌ها کاهش پیدا کند.

اگر تجربه اهدا خون دارید با ما در میان بگذارید / ارائه اصل کارت ملی برای اهدای خون الزامی است

بدون نظر

ورود