جغد بودن خیلی هم بد نیست! نگاهی به مزایای باور نکردنی شب بیداری

جغد بودن خیلی هم بد نیست! نگاهی به مزایای باور نکردنی شب بیداری

بسیاری از ما در دوران کودکی و نوجوانی عادت داشتیم تا دیر وقت بیدار بمانیم اما با گذشت زمان این عادت را ترک کردیم. با این حال، شب بیداری برای بعضی افراد سبکی از زندگی محسوب می شود. اگرچه همیشه از مزایای سحرخیز بودن صحبت شده، اما حقیقت آن است که شب بیداری هم مزیت های زیادی دارد و افراد شب بیدار از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند. در ادامه نگاهی می اندازیم به ویژگی های دنیای جذاب شب بیدارها.

شب بیدارها خلاق تر هستند

تحقیقی در ایتالیا نشان داده است کسانی که تمایل دارند تا دیر وقت بیدار بمانند، از خلاقیت زیادی برخوردار هستند. در میان افراد شرکت کننده در این پژوهش، افراد شب بیدار تستی را که نیاز به خلاقیت داشت بدون هیچ مشکلی انجام دادند، در حالی که افراد سحرخیز به سختی توانستند نمره ی متوسطی را کسب کنند. محققان معتقدند حضور در موقعیتی متفاوت از عادت های رایج (مسأله ای که خصوصیت بارز افراد شب بیدار است) احتمالا باعث شکل گیری روحیه ای متفاوت و توانایی پیدا کردن چاره و راه حل های مبتکرانه برای مسائل مختلف می شود.

شب بیدارها هوشیاری ذهنی خود را به مدت طولانی تری حفظ می کنند

اگرچه گفته می شود افراد سحرخیز قادرند از همان ساعت های ابتدایی روز کارها را با سرعت و انرژی انجام دهند، اما احتمال آنکه این افراد از نظر ذهنی زودتر خسته شوند بیشتر از افراد شب بیدار است. تحقیقی در بلژیک تفاوت فاحش هوشیاری ذهنی در این دو گروه را نشان داد. در این پژوهش، تعداد دفعات واکنش افراد سحرخیز و شب بیدار در هر دو زمان صبح و شب بررسی شد. امتیاز دو گروه در صبح ها نزدیک به هم بود، اما تستی که در شب انجام شد اختلاف زیادی را در میان دو گروه نشان داد؛ به گونه ای که افراد شب بیدار در مقایسه با افراد سحرخیز، در هنگام شب واکنش سریع تری داشتند. نتایج این تحقیق نشان داد فارغ از زمان بیدار شدن، افراد شب بیدار قادرند هوشیاری ذهنی خود را بیشتر از افراد سحرخیز حفظ کنند.

شب بیدارها باهوش تر هستند

افراد شب بیدار از نظر ذهنی در جایگاه بالاتری قرار دارند. طی پژوهشی در انگلیس درباره ی زمان خواب و بیداری ۸۰ دانش آموز دوران راهنمایی و دبیرستان در روزهای مدرسه و تعطیلی آن تحقیق شد. در این تحقیق معلوم شد باهوش ترین دانش آموزان کسانی بودند که ساعت خواب و بیداری آن ها دیر بود اما دانش آموزانی که توانایی ذهنی پایین تا متوسطی داشتند ساعت خواب و بیداری شان زود بود.

شب بیدارها با یکدیگر در ارتباط هستند

برای بعضی از افراد شب بیدار، شب فرصتی برای خلوت کردن با خود و تجدید نیرو است، اما گروه دیگری از آن ها از این فرصت برای معاشرت با کسانی مشابه خود استفاده می کنند. در حقیقت بسیاری از افراد شب بیدار، شب ها از طریق گروه های اینترنتی با یکدیگر گفتگو می کنند و حتی گروه هایی مخصوص افراد شب بیدار یا کسانی که شیفت کاری شبانه دارند وجود دارد.

شب بیدارها قدرت بدنی ویژه ای دارند

طی تحقیقی در کانادا، قدرت پاهای افراد سحر خیز و شب بیدار در اوقات مختلف روز مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق مشاهده شد قدرت بدنی افراد سحرخیز در سراسر روز ثابت بود اما قدرت بدنی افراد شب بیدار در هنگام شب افزایش می یافت چون شب ها میزان تحریک پذیری قشر حرکتی مغز و ستون فقرات افزایش می یابد. اما افراد سحرخیز چنین حالتی را تجربه نمی کنند. در مورد افراد سحرخیز مشاهده شد که مغز آن ها در زمان صبح به یک نقطه ی اوج در عملکرد می رسد اما این حالت در طول روز به تدریج از بین می رود.

والدین شب بیدار آمادگی دشواری های نگهداری از فرزند را دارند

افراد شب بیداری که در آینده صاحب فرزند می شوند، از توانایی ای برخوردارند که خودشان هم از آن بی خبرند. اغلب نوزادان شب ها زمانی از خواب بیدار می شوند که والدین شب بیدار آن ها هنوز هوشیار هستند و آمادگی رسیدگی به فرزند خود را دارند. علاوه بر این، در آینده هر زمان که فرزند آن ها دچار بیماری شود، والدین شب بیدار قادرند شب ها از فرزند بیمار خود مراقبت کنند.

شب بیدارها از مهارت های استدلالی بهتری برخوردارند

طی پژوهشی در اسپانیا، مهارت های مختلف هزار نوجوان مورد بررسی قرار گرفت و مشاهده شد نوجوان های شب بیدار بیشترین نمره را در بخش های استدلال قیاسی تست انجام شده در تحقیق کسب کردند.

جمعیت شب بیدارها کم نیست

اگر شما هم اهل شب بیداری هستید باید بدانید که در میان اکثریت هستید. در حقیقت، محققان آلمانی معتقدند تنها ۱۰ درصد از مردم سحرخیز محسوب می شوند در حالی که ۲۰ درصد از مردم شب بیدار هستند و ۷۰ درصد باقی مانده از نظر الگوی خواب مابین این دو گروه قرار می گیرند.

شب بیدارها زمان بیشتری برای سرگرمی هایشان دارند

در زمانی که بقیه ی آدم ها دیگر به خواب رفته اند، شب بیدارها فرصت آن را دارند که مهارت هایشان را ارتقا دهند. تفاوتی ندارد این کار نوازندگی یک ساز باشد یا سرودن شعر و یا خواندن یک رمان؛ شب بیدارها زمان بیشتری برای پرداختن به فعالیت های مورد علاقه ی خود دارند.

شب بیدارها زمان بیشتری برای رفع اضطراب و آرامش یافتن در اختیار دارند

شب بیدارها زمان بیشتری برای شرکت آگاهانه در فعالیت هایی دارند که اضطراب را کاهش می دهد. برخی معتقدند خواب خود این هدف را محقق می کند، اما برای افراد شب بیدار، نیاز به تمدد اعصاب پیش از خوابیدن، بخشی ضروری در روتین شبانه ی آن ها است. تفاوتی ندارد این کار انجام یوگا باشد یا مطالعه ی یک کتاب؛ افراد شب بیدار می توانند هر شب زمانی را به انجام کارهایی اختصاص دهند که به آن ها احساس تعادل می بخشد.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • حسین عبداللهی خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  بنام خدا.
  در گروه روانشناسی این گزارش به اشتراک گذاشته شده بود.
  مناسب دیدم به واسطه وظیفه ای که به عنوان روانشناس بالینی و متخصص سایبر سایکولوژی دارم عرض کنم که علم امروز دنیا، شب بیداری را نه تنها برای سلامت بدن مفید نمی داند، بلکه کاملا مضر برای سلامت جسم و روح تشخیص داده و عوارض شدیدی بر کارکرد مغز و قلب و هم چنین طول عمر انسان دارد.
  افرادی که شب بیداری میکنند و اصرار به این رفتار ناهنجار دارند، نه تنها ضریب هوشی بالایی نخواهند داشت بلکه به دلیل تغییر متابولیسم و عدم استراحت کافی، باعث تسریع در روند پیر شدن بافت پوست و سلول های مغز شده و ضریب آسیب پذیری آنها در برابر بیماری های غیر عفونی، ۲۸۰ درصد افرادی که شب زود به خواب میروند خواهد بود و بر خلاف ادعای این گزارش، سبب افزایش قدرت بدنی فرد نخواهد شد و به قول شما جغد بودن، در دراز مدت تحلیل بدنی را به دنبال خواهد داشت. لذا، خواهشمند است مقالاتی که در سایت های کم اعتبار و عوام پسندی مثل RD.COM و بیزینس اینسایدر (اکثرا با نویسندگان جوان و غیر متخصص) منتشر میشود را ملاک انتخاب ترجمه قرار نداده و در انتشار مطالبی که به حوزه سلامت و بهداشت مرتبط است، به سایت های رسمی داخلی و خارجی مراجعه کنید تا خدای ناکرده با مطالب کذب، مدیون هموطنان نشویم. امیداست خانم برهمند انتخاب ترجمه از پرتال های رسمی را در حوزه پزشکی در نظر داشته باشند. ارادتمندشما. دکتر عبداللهی

  • علی زمانی خرداد ۲۸, ۱۳۹۷

   ممنونم جناب دکتر از توضیحات حضرتعالی
   بله. شب زنده داری کلا از نظرپزشکی مردود است.
   باتشکر

 • کیارش قدملی خرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  برای بنده باورنکردنی است که کار غلط شب بیداری را برای سلامت بدن مفید می دانید.چه اصراری دارید که مطالب اشتباهی و غلط منتشر کنید.بعید بود از روزیاتو