همه چیز درباره زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، لیزر زگیل تناسلی و کرایوتراپی

همه چیز درباره زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، لیزر زگیل تناسلی و کرایوتراپی

زگیل تناسلی و تبخال تناسلی با هم فرق دارد و اکثرا اشتباه گرفته می شود. درمانی قطعی برای زگیل  تناسلی وجود ندارد در حالی که تبخال این گونه نیست. زگیل تناسلی از جمله بیماری های شایع در چند دهه اخیر بوده که رابطه پر خطر و محافظ نشده جنسی، عامل ایجاد آن در بدن مردان و زنان است. در زنان، گسترش زگیل تناسلی میتواند احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد.

اگر به زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی  مبتلا شده اید، در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرده و از خود درمانی های اینترنتی پرهیز کنید. لیزر زگیل تناسلی امروزه به راحتی در کلینیک ها انجام می شود اما قیمت آن از کرایوتراپی بیشتر است. گزارش امروز سرویس دانستنی های روزیاتو، شما را با آنچه درباره علت ابتلا به زگیل تناسلی و شیوه پیشگیری و درمان نیاز دارید آشنا میکند.

با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس اچ پی وی از متداول ترین عفونت های قابل انتقال از طریق روابط جنسی به شمار می رود و از طریق تماس جنسی پوست با پوست انتقال می یابد. معمولا ویروس اچ پی وی که زگیل تناسلی ایجاد می کند، ریسک پایین دارد اما باید برای درمان ان سریعا به پزشک مراجعه شود. اما بعضی میتواند سرطان دهانی و رحم و مقعد را سبب شود. توجه کنید که در حال حاضر علم پزشکی، درمان قطعی برای درمان ویروس اچ پی وی ندارد و واکس زدن میتواند بدن شما را در برابر برخی از ویروس ها حفاظت کند و حتی پس از لیزر تراپی یا کرایو تراپی، تنها اثر فیزیکی زگیل تناسلی از بین رفته اما ویروس همچنان در بدن شما فعال است.

زگیل تناسلی در ناحیه کشاله ران و ناحیه تناسلی و حتی مقعد ایجاد می شود و اندازه مختلف و بعضا مثل گل کلم دارد که در تصاویر مشاهده میکنید. البته گاهی این زگیل ها خیلی کوچک هستند و با چشم قابل رویت نخواهند بود.

زگیل تناسلی میتوانید چند ماه پس از ارتباط جنسی پوست به پوست انجام شده و به عفونت منجر شود. اما علائم میتواند حتی تا چند سال بعد نیز نمایان نشود و فرد از آلوده بودن بدن خود آگاه نشود. اگر زگیل در بدن شما قابل مشاهده نباشد هم امکان انتقال ویروس وجود خواهد داشت.

در بانوان برای تشخیص زگیل تناسلی، از بافت زگیل تناسلی نمونه گرفته می شود که اگر آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، آزمایش HPV انجام خواهد شد و بیمار تحت فرآیندهای درمانی قرار می گیرد.

فرق زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

این دو نوع بیماری با هم فرق دارند و هر برامدگی را نباید زگیل تناسلی یا تبخال دانست. البته عامل ایجاد کننده هر دو ویروس است. تبخال همانطور که میدانید و دیده اید، ضایعه ای است پوستی که وقتی ویروس وارد بدن شما می شود، بیماری شدید ایجاد شده و با علائم بالینی دردناک و سختی همراه می شود. در حالی که اصلا زگیل تناسلی چنین وضعیتی ندارد. برای جلوگیری از زگییل تناسلی میتوان از واکسن استفاده کرد اما برای جلوگیری از تبخال، واکسنی وجود ندارد.

ضایعاتی که ناشی از تبخال هستند با تاول همراه شده و زمینه قرمز روی بافت پوست ایجادمی کند و در برخی موارد، سبب تب دار شدن بیماری می شود. ضایعات تبخال معمولا در طول بیماری، مرتب افزایش یا کاهش پیدا میکند. تبخال ها معمولا خطرناک نیستند و خود به خود خوب می شوند. اما تبخال تناسلی،  داروی خوبی به نام آسکلووویور دارد که به خوبی سبب درمان بیماری می شود.

بهترین راه جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

رابطه جنسی محافظت شده به خصوص استفاده از کاندوم توصیه همیشگی پزشکان است. اگر فردی علائم بیماری های آمیزشی را دارید با آن رابطه جنسی برقرار نکنید. اگر شما کم تر از بیست و شش سال سن دارید، از شات اچ پی وی استفاده کنید. واکسن HPV می تواند تا حدی شما را در برابر زگیل های تناسلی محافظت کند و سه نوع واکسن HPV در دسترس  است که یک میلیون و اندی قیمت دارد و قرار است کشور در این زمینه از طریق شرکت های دانس بنیان دارویی،  خود کفا شود.

انواع زگیل های تناسلی چگونه است؟

زگیل های تناسلی انواع و اقسام مختلف ریز و درشت دارند که در بدن افراد مبتلا متفاوت است. زگیل تناسلی معمولا نرم است. میتوانید ان را فشار دهید اما از این کار پرهیز کنید. معمولا گروهی رشد میکنند و اگر به آن ها کم توجه باشید، به صورت خوشه های ریز و کوچک در نقاط مختلف بدن شما رشد میکند و حالت گل کلمی به خود می گیرد. بسیاری از زگیل های تناسلی با انواع اچ پی وی شش و یازده تولید می شود و معمولا پس از گذشت ۱۸۰ روز ، رشد آنها متوقف می شود. البته زگیل های دست و پا هم هستند که سرایت کمتری نسبت به زگیل تناسلی دارند و خطری فرد را تهدید نمی کند. زگیل های تناسلی معمولا درد و خارش ندارند، مگر اینکه بخواهید آن ها را خراش دهید.

توجه داشته باشید که زگیل های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV معمولا با خارش و درد همراه هستند و علتش  هم همان عفونت اچ پی وی است. زگیل های ناشی از HPV بیشتر در طول رشد خارش دارند که حدود ۶ ماه به طول می انجامد.

آیا زگیل تناسلی را میتوان علت خوبی برای ابتلای قطعی فرد به ویرویس HIV دانست؟

پاسخ منفی است. هر فردی که مبتلا به زگیل تناسلی است، الزاما مبتلا به بیماری ایدز نیست و تشخیص این موضوع به صورت بالینی و ظاهری در بدن بیمار امکان پذیر نیست. تشخیص اینکه بیمار مبتلا به زگیل تناسیلی یا HPV، ایدز دارد یا خیر را آزمایش های پزشکی مشخص میکند و این موضوع به تشخیص پزشک معالج ارتباط دارد. به هر حال ارتباط مستقیمی بین تبخال، زگیل تناسیلی و ویروس HIV وجود دارد و احتمال اینکه فردی که دچار این ویروس ها است، در معرض بیماری ایدز و سوزاک و غیره باشد افزایش می یابد.

برای بررسی زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی به چه متخصصی باید رجوع کنید؟

به  پزشک متخصص پوست یا با مراجعه به متخصص اورولوژی، مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص های آندوسکوپی و لاپاراسکوپی توصیه می شود.

برای درمان خانگی زگیل تناسلی از چه داروهایی استفاده شود؟

استفاده از کرم ها برای درمان زگیل تناسلی از جمله اقدامات خانگی زیر نظر پزشک معالج برای حذف کردن زگیل تناسلی است. کرم ایمیکویمود برای تقویت سیستم ایمنی بدن به کار می رود و توصیه می شود که ۱۶ هفته به کار رود. در طول درمان با این کرم هم از رابطه جنسی پرهیز کنید. ژل پودوفیلاکس هم برای از بین بردن زگیل تناسلی طراحی شده است. اما پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید تا از عوارض مختلف آن در امان باشید. سین کانچین ها که عصاره چای سبز هستند گزینه خوبی برای درمان خانگی زگیل تناسلی است. پماد سین کانچیم را میتوان ۳ بار در روز به مدت ۱۵ هفته مصرف کرده و در طول مصرف نیز از رابطه جنسی پرهیز کنید.

برای رفع خارش زگیل تناسیلی از چه پمادهایی استفاده شود؟

برای درمان خارش زگیل تناسیلی میتوان از داروهایی طبق نظرپزشک معالج استفاده کرد. کرم ضد خارش کورتیزون ۱۰ و پماد CAMLOSEPTIN که حاوی منتول برای خنک کردن محل خارش هست توصیه می شود. البته کرم از بین برنده بثورت امو جوی که مواد طبیعی ساخته شده نیز میتواند خارش را کاهش دهد.

علائم زگیل تناسلی در آقایان و بانوان چیست؟

توجه کنید که در بانوان، زگیل ها در داخل و بیرون واژن، دهانه رحم و اطراف مقعد و ران ایجاد می شود. در آقایان، شیوع آن کم است و بیشتر در نوک آلت تناسلی و شفت آلت تناسیلی ایجاد می شود. در دهان و گلوی فردی که تماس جنسی دهانی داشته است نیز شیوع زگیل تناسلی با احتمال کم وجود دارد.

لیز تراپی برای درمان زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

با استفاده از دی اکسید کربن، نسبت به رفع زگیل همانطور که در ویدیو زیر مشاهده میکنید اقدام می شود.

کرایو تراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

کرایو تراپی از جمله روش های چند گانه برای از بین بردن زگیل تناسلی است. این روش، از نیتروژن مایع استفاده میشود که توسط دستگاهی به نام کرایو پروب، زگیل ها را فریز میکند و ظرف ۱۰ ثانیه این سرما به نقطه ای که زگیل وجود دارد اعمال می شود. اگر تعداد زگیل ها در منطقه ای از بدن زیاد باشد، پزشک با بی حسی موضعی، نسبت به بی حس کردن اقدام می کند. یکی از بهترین روش های درمان زگیل تناسلی همین روش کرایو تراپی است که از روش لیزر تراپی زگیل تناسلی ارزان تر است و باعث پخش شدن زگیل تناسیلی به بخش های دیگر نمی شود.

قبل و بعد از مراجعه به پزشک برای کرایو تراپی زگیل تناسلی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • همواره قبل از اقدام برای کرایو تراپی  و فریز  کردن زگیل تناسلی، به منظور دیده شدن بهتر منطقه، از کرم های مو بر استفاده کنید.
 • کرایو تراپی معمولا ظرف چند دقیقه انجام می شود.
 • پس از کرایو تراپی نیاز به هیچ اقدامی برای بستری بیمار نیست و میتوانید کلینیک را ترک کنید.
 • پس از انجام  کرایو، سوزش و درد قابل تحمل است و نگرانی وجود نخواهد داشت.
 • پس از انجام عمل کرایو، از کرم های کاهش درد استفاده کنید که هر ۱۲ ساعت یک بار تجدید شود.
 • پس از انجام عمل کرایو، منطقه فریز شده را میتوانید با شامپو و صابون بشویید و مانعی ندارد.
 • پس از انجام عمل کرایو، تا خوب شدن کامل زخم ها از  کاندوم در روابط جنسی استفاده کنید.
 • یک هفته پس از کرایو تراپی، زگیل ها سیاه شده و خود به خود کنده می شود.
 • از دست زدن به زگیل کرایو شده در طول یک هفته خودداری کنید.
 • همواره یک هفته پس از کرایو تراپی، به پزشک برای معاینه های تکمیلی مراجعه کنید.

اگر فردی مبتلا به ویروس اچ پی وی باشد، آیا ممکن است با بوسیدن فردی که مبتلا به اچ پی وی نیست این بیماری را منتقل کند؟

احتمال انتقال بسیار ضعیف است.

اگر خانمی با دستگاه های لیزر، لیزر موهای زائد را انجام دهد و دچار سوختگی شود و این سوختگی منجر به ایجاد جوش زیر سر سفید شود به زگیل مبتلا شده است؟

قطعا خیر. این ها زگیل نیستند و با دارو قابل درمان است.

آیا دست زدن به زگیل تناسلی هم سبب انتقال ویروس خواهد شد؟

قطعا خیر.

همسرم مبتلا به زگیل تناسلی است. آیا این امکان دارد که در روابط جنسی، من هم مبتلا به زگیل تناسلی شوم؟

این احتمال هست. اما برای بررسی اینکه شما مبتتلا شده اید یا خیر می بایست هم چکاپ و هم معاینه انجام شود. به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر  آقا یا خانمی زگیلی روی کشاله ران مشاهده کند، آیا این دلیلی بر وجود زگیل تناسلی است؟

اگر رابطه جنسی نداشته اید، زگیل تناسلی نخواهدبود.

تاثیر اپیلاسیون در ایجاد زگیل تناسلی و تبخال تناسلی چیست؟

هیچ تاثیری ندارد.

آیا استفاده حمام آفتاب سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود؟

خیر

اگر مبتلا به ضایعات پوستی هستید، به پزشک مراجعه کرده و تسریع در مراجعه شما، تسهیل و تسریع روند درمان را در پی خواهد داشت. توجه کنید که افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی و زگیل تناسلی، الزاما مبتلا به بیماری ایدز نیستند اما بهتر است تا پیش از درمان، از رابطه جنسی خودداری کنند.

۵ نظر

ورود

 • Sara شهریور ۲۳, ۱۳۹۷

  ایا وجود یک گوشت اضافه خیلی کوچک بین واژن و مقعد زیگیل تناسلی است،

  • علی زمانی شهریور ۲۳, ۱۳۹۷

   سلام. مجاز به پاسخ به کامنت های پزشکی نیستیم. هر سوالی دارید از متخصصان پوست سوال کنید و از درمان های اینترنتی خودد داری کنید. مشکل بالا حتما باید به متخصص پوست مراجعه شود

 • نازنين فروردین ۴, ۱۳۹۸

  خواهش میکنم مبتلایان به زگیل تناسلی این متن بخوانید
  سلام من مبتلا به زگیل تناسلیHPvبودم میخوام از تجربه ها بگم براتون عزیزان دقت کنید اول از هر کاری به خدا پناه ببرید و نیاز به توبه است شما نمیدوند چقد خدا مشتاق به بازگشت شماست ازتون خواهش میکنم برای اعمال اشتباهتون توبه کنید بعد بهترین روش بهترین روش تاکید میکنم کرایو تراپی است در یک یا دو جلسه این ویروروس از بدن دفع میشه و استفاده از مواد غذایی مثل کلم کاهو بروکلی فلفل دلمه ای همیشه تو غذا ها استفاده کنید و استفاده از شربت immeno برای تقویت سیستم ایمنی و در نهایت تزریق واکسن گارداسیل در سه نوبت تمام تجربیات من و دفع این ویروس لعنتی!!!خواهش میکنم که توبه کنید الله ارحم راحمین

 • مجید دی ۸, ۱۳۹۸

  سلام دوستان من سال گذشته از یه اقایی توی همدان یه دارو گرفتم برای زگیل تناسلی که واقعا میتونم بگم معرکه بود همون لحظه که میزدم زگیل هام کنده میشد و از بین میرفت خداروشکر تا الان هم برنگشته پیشنهاد میکنم به دوستانی که این مشکل رو دارن ازسن دارو استفاده کنن خوب شدین منم دعا کنید

 • Mohsen تیر ۲۷, ۱۳۹۹

  سلام به شما دوستان ،بنده از تجربه درمانی خودم میگم hpv از نوع تیپ ۱۶ داشتم که خیلی وحشتناک بود پیگیری زیادی در رابطه با این موضوع بیماریم داشتم تا اینکه یکی از دوستان نزدیکم دکتر محمد رضا جعفری که مطبشون جردن بود معرفی کردن خدمت ایشون رفتم پلاسما جت انجام دادن بسیار جواب مثبت از این درمان خوب دکتر گرفتم و راضی بودم مدتی که گذشت عود هم نکرد خداروشکر خیلی خیلی دکتر مسلط باتجربه ای هستن نمونه ان خیلی قبولش دارم عالی انجام دادن دمشون گرم