با معجزه مثبت گرایی رنگ دیگری به زندگی تان ببخشید

با معجزه مثبت گرایی رنگ دیگری به زندگی تان ببخشید

پروفسور مارتین سلیگمن، یکی از پایه گذاران روانشناسی مثبت گرا، با انجام تحقیقات زیادی ثابت کرد این نوع روان درمانی با استخراج توانایی های افراد می تواند به آن ها کمک کند زندگی دلپذیری داشته باشند. این شیوه افراد را تشویق می کند با نگرشی مثبت زندگی کنند و به این ترتیب به آن ها احساس شادی بیشتری می بخشد. در اینجا به ۷ قاعده ی بنیادین مثبت گرایی می پردازیم که به شما کمک می کند با افسردگی مقابله کنید، از سلامتی جسمانی بهتری برخوردار باشید و موفقیت های بیشتری کسب کنید.

۱- قانون آینه

این قانون بسیار ساده است، در واقع تک تک آدم هایی که در زندگی شما وجود دارند آینه ی تمام نمای خود شما هستند. آن ها بازتابی از شخصیت و ویژگی های خود شما هستند، حتی کسانی که از آن ها خوشتان نمی آید. ویژگی های شخصیتی اطرافیان تان به شما این فرصت را می دهد تا خود را بهتر بشناسید و به این ترتیب رشد کنید.

تمام خصوصیاتی که در دیگران تحسین می کنید یا از آن ها بیزار هستید در اصل ویژگی های خود شما هستند.

برای مثال، اگر کسی به شما بی احترامی می کند احتمالا این همان رفتاری است که شما با کس دیگری دارید اما چندان متوجه آن نیستید. اگر می خواهید چیزی را در روابط تان تغییر دهید، از خودتان شروع کنید و همان تغییری باشید که به دنبال آن هستید.

۲- قدرت انتخاب

هر چیزی که در زندگی شما رخ می دهد حاصل انتخاب های شما در مسیر زندگی است. انتخاب های شما در مورد دوستان، سبک زندگی و عقایدتان، همگی شخصیت شما را شکل می دهند. سرنوشت ما به دست خود ما نوشته می شود.

اگر با آدم های خسته کننده ای سر و کار دارید و همیشه تلاش می کنید مشکلات آن ها را حل و فصل کنید، این همان کاری است که ترجیح می دهید در این زمان مشخص از زندگی تان انجام بدهید. این شما هستید که به هر شرایطی در زندگی تان اجازه می دهید اتفاق بیفتد. بنابراین از هیچ کس گله نکنید.

اگر به دنبال نتیجه ی متفاوتی هستید، باید به انتخاب دیگری فکر کنید. عاقلانه فکر کنید چون تک تک تصمیم هایتان تأثیر گذار هستند.

بدون شک در زندگی چیزهایی هم وجود دارد که به انتخاب شما نیست. شما نقشی در انتخاب خانواده، ژن ها، محیطی که در آن رشد کردید و مسائلی از این دست ندارید. این ها قوانین زندگی هستند. درست است که برخی شرایط خارج از کنترل هستند، اما این به معنای آن نیست که انتخابی در چگونگی واکنش به این موقعیت ها ندارید. شما باید به سمت نتیجه ی بهتر یعنی همان نتیجه ی دلخواه تان قدم بردارید.

۳- قدرت اشتباهات

هر کسی ممکن است دچار اشتباه شود. مهم نیست عقاید یا کارهایمان را تا چه حد درست می دانیم، گاهی آن ها از نظر دیگران اشتباهند. نباید دید سیاه و سفید به دنیا داشته باشید. هیچ کسی بی نقص نیست.

همه ی ما حق اشتباه کردن داریم. خود را برای شناخت اشتباهات تان آماده کنید و بررسی کنید که چطور می توانید آن ها را رفع کنید.

۴- قانون ارتباط

چیزهایی در زندگی وجود دارد که تنها به خود ما بستگی دارد. نباید در مورد سبک زندگی، روابط و شغل خود گله کنید. اگر نمی توانید عاشق کسی باشید، انتظار احمقانه ای است که شخص مقابل چنین احساسی به شما داشته باشد. وقتی تصمیم می گیرید که استحقاق چیز بهتری را داشته باشید، تغییراتی که نیاز دارید هم به تدریج رخ خواهد داد.

اهداف تان را اولویت بندی کنید. اگر می خواهید دستاورد زیادی داشته باشید، هدف بزرگی انتخاب کنید و دست به کار شوید.

۵- اثر وابستگی

هیچ کس به شما مدیون نیست. اما می توانید تصمیم بگیرید که با کس دیگری مهربان باشید و به دور از خودخواهی به او کمک کنید. نباید منتظر جواب محبت تان بمانید. مهربانی با دیگران باید هدیه ای به آن ها باشد.

اگر می خواهید انسان خوبی باشید، باید قوی باشید و به خودتان اعتقاد داشته باشید. بدون شک موقعیت هایی هم به وجود می اید که باید به دیگران «نه» بگویید. موافقت با همه ی خواسته های دیگران باعث شادی شما نمی شود. انتخاب های درستی درمورد خودتان داشته باشید.

۶- قانون حضور

تصمیم بگیرید که در زمان و مکان حاضر زندگی کنید. به گذشته فکر نکنید، چون زمان حال با هر لحظه ی پیش روی تان آغاز می شود. نگران آینده نباشید چون هنوز شروع نشده است. اگر فکر گذشته را رها نکنید، افسرده خواهید شد. فکر کردن به آینده هم باعث نگرانی خواهد شد.

همراه شدن با احساسات و افکاری که در لحظه ی حاضر تجربه می کنیم برای روحیه، سلامتی و روابط ما با دیگران مفید است. تا زمانی که در زمان حال زندگی کنید، وجود دارید و تعادل و شادی را به زندگی تان می بخشید.

۷- قدرت خوش بینی

از هبچ چیز کوچکی در اطراف تان غافل نشوید. از زندگی انتقاد نکنید چون با این کار حتما از زندگی جا خواهید ماند. از زیبایی های طبیعت، تابستان های آفتابی، رودها، جنگل های سبز و دوستان خوب لذت ببرید.

تا زمانی که زنده هستید تلاش کنید از لحظه لحظه ی زندگی روزانه ی خود چیزی برای شاد بودن کسب کنید.

سازنده و فعال باشید و زندگی ای سرشار از احساسات مثبت داشته باشید. وقتی مشغول تماشای تلویزیون هستید و روی مبل دراز کشیده اید یا هر کاری دیگری انجام می دهید که زندگی و ذهن تان را مملوء از تجربیات جدید و جالب نمی کند، شما بخشی از دنیای واقعی نیستید بلکه به دنیای مردگان تعلق دارید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود