همه آنچه که باید در مورد آداب استفاده از تلفن همراه بدانید

همه آنچه که باید در مورد آداب استفاده از تلفن همراه بدانید

تلفن همراه دیگر به جزء جدایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است و مانند هر امر دیگری فرهنگ و آداب خاص خود را دارد. حقیقت آن است که این روزها بسیاری از ما بی توجه به این آداب از تلفن همراه خود استفاده می کنیم و باعث اذیت دیگران می شویم. در ادامه به ۱۰ نکته درباره ی آداب استفاده از تلفن همراه می پردازیم.

۱- سر میز غذا تلفن همراه را کنار بگذارید

آداب استفاده از تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه سر میز غذا به دور از ادب است. این مسأله بدیهی به نظر می رسد اما این روزها کمتر کسی این نکته را رعایت می کند. وقتی به همراه شخص یا اشخاص دیگری غذا می خورید باید به آن ها احترام بگذارید. در صورتی که تلفن همراه تان زنگ خورد و مجبور بودید به آن جواب دهید، به همراه یا همراهان خود توضیح دهید که مثلا فرزندتان در خانه تنها است و یا منتظر خبری از یک قرارداد مهم کاری هستید.

۲- هنگام پرداخت مبلغ خرید، از صحبت با تلفن همراه خودداری کنید

اگر از قبل مشغول صحبت بودید حتما در زمان مراجعه به صندوق، مکالمه ی تلفنی تان را قطع کنید چون وقتی صندوق دار مشغول رسیدگی به کار شما است نباید به صحبت کردن ادامه دهید. مگر آنکه مورد اضطراری ای باشد، در غیر اینصورت به دور از ادب است که در مقابل صندوق دار به صحبت با تلفن ادامه دهید.

۳- در هنگام صحبت با تلفن همراه هرگز فریاد نزنید

اگر شخصی که با او تلفنی صحبت می کنید صدای شما را نمی شنود، بعداً دوباره با او تماس بگیرید. در مکان های عمومی، هنگام صحبت با تلفن همراه، صدایتان را بالا نبرید. هیچ کس دیگری را نباید شنونده ی صحبت ها یا مشاجره هایتان قرار دهید.

۴- در هنگام رانندگی، از صحبت یا پیغام دادن با تلفن همراه خودداری کنید

این نکته هم اگرچه بدیهی به نظر می رسد اما حقیقت آن است که امروزه علت بسیاری از تصادفات استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است. حتی لحظه ای غفلت می تواند زندگی شما و دیگران را نابود کند. هرگز این کار را انجام ندهید.

۵- در جلسات کاری از پیغام دادن با تلفن همراه پرهیز کنید

در جلسات کاری به دور از ادب است که ناگهان رئیس تان متوجه شود مشغول کار با تلفن همراه تان هستید و به جلسه و صحبت ها توجه ندارید. به علاوه، اگر رئیس هستید انجام چنین کاری الگوی بدی برای کارکنان تان خواهد بود.

۶- در مکان هایی مثل مسجد، کلیسا، معبد یا سالن های سینما، تئاتر و کنسرت تلفن همراه را خاموش کنید

هیچ استثنایی در این مورد وجود ندارد. در بعضی مکان های خاص می توان از تلفن همراه استفاده کرد اما در اغلب این مکان ها این کار ممنوع است. به خاطر داشته باشید که چک کردن تلفن همراه و پخش شدن نور آن در سالن تاریک سینما، حتی اگر با آن صحبت نکنید یا پیغامی ندهید، علاوه بر آنکه به دور از ادب است، برای دیگران هم ایجاد مزاحمت می کند.

۷- در اتاق انتظار با تلفن همراه صحبت نکنید و اگر مجبور شدید، اول اتاق را ترک کنید

در اتاق های انتظار مطب ها معمولا افراد زیادی حضور دارند و حتی ممکن است شلوغ و پر از سر و صدا باشند، بنابراین محل مناسبی برای مکالمه ی تلفنی نیستند. اگر مجبور هستید با تلفن همراه تان صحبت کنید، اول اتاق انتظار را ترک کنید تا مزاحمتی برای بقیه ی حاضران ایجاد نکنید.

۸- در وسایل نقلیه ی عمومی تا حد امکان از صحبت با تلفن همراه خودداری کنید

در وسایل نقلیه ی عمومی، مردم اغلب مضطرب و خسته هستند و عجله دارند. در این شرایط آن ها به تنها چیزی که فکر می کنند رسیدن به مقصد است و علاقه ای ندارند که مکالمه ی تلفنی شما در مورد خواهر داماد عمویتان را بشنوند. اما اگر مورد اضطراری ای پیش آمد، به آرامی با تلفن همراه تان صحبت کنید.

۹- در هنگام صحبت با تلفن همراه در مکان های عمومی صدایتان را پایین بیاورید

این نکته مکمل قاعده ی فریاد نزدن در مکان های عمومی است. نه تنها نباید فریاد بزنید باکه باید به طور خودکار صدایتان را پایین بیاورید. اگر علاقه ای ندارید که مکالمات تلفنی دیگران را بشنوید، باید بدانید که دیگران هم تمایلی ندارند که صحبت های شما را بشنوند.

۱۰- در میانه ی یک گفتگوی رو در رو با تلفن همراه صحبت نکنید

صحبت با تلفن همراه می تواند تمامی پیوندهای میان فردی را گسسته کند. وقتی در یک مهمانی در میانه ی صحبت با شخصی هستید، حتی نباید یک نگاه اجمالی به صفحه ی تلفن همراه تان بیندازید. برای درک این موضوع بهتر است با خودتان فکر کنید اگر شما جای طرف مقابل باشید در چنین شرایطی چه احساسی خواهید داشت؟ اگر فکر می کنید این مسأله شما را ناراحت می کند، پس نباید این کار را با دیگران انجام دهید.

منبع: rd
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • سما آذر ۳۰, ۱۳۹۹

    الان در مقابل یک فرد بیشعور نشسته بودم و درحالی که خودش از من خواست ماجرایی را تعریف کنم بعد از تعریف کردن از واکنش نامتناسب با صحبتم متوجه شدم که تمام مدت در حال صحبت و پیام دادن به فردی دیگر بوده. و بعد گفت که یه نفر حالش بد بود بهم پیام داد و دارم جوابش را میدم..چطور ادم با توهین به یه ادم دیگه تلاش میکنه حال یه فرد دیگه ای را خوب کنه…. امان از جهل..