گشتی در میدان بزرگ شهر بروکسل با معماری دیدنی سبک باروک و گوتیک

جشنواره گل میدان بزرگ بروکسل در آگوست برگزار می شود

گشتی در میدان بزرگ شهر بروکسل با معماری دیدنی سبک باروک و گوتیک

بروکسل پایتخت بلژیک، پایتخت اتحادیه اروپا بوده و به همین خاطر، از صبح تا شام نام این شهر و تحولات سیاسی قاره سبز در این شهر زیبا و دیدنی بلژیکی ها در اخبار شنیده می شود. بلژیک هیچ گاه مقصد گردشگری و تحصیلی قابل ملاحظه ای برای ایرانیان نبوده و با وجود ظرفیت های علمی و فناوری و فرهنگی بلژیک، آنطور که شایسته این کشور است در فهرست مقصدهای توریستی و تحصیلی هموطنان قرار نگرفت.

در شهر تاریخی و دیدنی بروکسل که یکی از مقصدهای توریستی اروپا محسوب می شود، برای کسانی که میخواهند شب گردی کنند و عاشق نورپردازی شبانه و به قول حرفه ای ها، به دنبال night life و lighting destinations هستند،  بروکسل همچون پاریس، گزینه فوق العاده ای به شمار می رود. معروف ترین میدان بروکسل، GRAND PLACE نامیده می شود که همچون میدان سنت پیتر بزرگ شهر واتیکان، یکی از مقصدهای گردشگری اصلی در این کشور است. محلی برای تجمع توریست ها و کسانی که دنبال آشنایی با گردشگران و خرید و فروش کالا هستند. کافه و رستوران های بسیاری در اطراف این میدان است و هتل ها و هاستل های زیادی در خیابان های اطراف قرار دارد که البته قیمت آنها از حومه شهر بروکسل بیشتر است.

میدان بزرگ بروکسل در زبان آلمانی Grote Markt و در فرانسوی Grand Place نامیده می شود و یکی از معروف ترین و زیباترین میدان های دنیا به شمار میرود. بسیاری از ساختمان ها و بناهای تاریخی شهر مثل تالار شهر دور و بر این میدان قرار دارند. همچنین در ماه آگوست جشنواره زیبای فرش گل در این میدان برگزار می شود و فرشی بسیار بزرگ از گل های مختلف و رنگارنگ ساخته می شود. اگر عازم بلژیک هستید، ماه آگوست را فراموش نکنید.

میدان بزرگ بروکسل یک مجموعه ای تاریخی و مملو از شاهکارهای معماری سبک های گوتیک، رنسانس و باروک است. گیلدهال (Guildhalls)، تالار شهر و خانه سلطان از جمله بناهای مشهور اطراف این میدان هستند. تالار شهر بین سال های ۱۴۰۲ و ۱۴۵۵ ساخته شده و تنها ساختمانی است که از بمباران سال ۱۶۹۵ جان سالم به در برده است. این برج ۹۶ متر ارتفاع دارد و توسط ژان وان رویزبروک، معمار مشهور آن دوره طراحی و ساخته شده است. این بنا مزین به مجسمه ای طلایی از سنت میشل، حامی و محافظ شهر بروکسل است.

اگر مسافر بروکسل بودید و قصد دیدن این میدان بزرگ را دارید، به کاخ شاه بلژیک که KING HOUSE نام دارد سر  بزنید. از جمله بناهای مهم گرند پلیس بروکسل، کاخ شاه است که بیش از ۶۰۰ سال قدمت دارد. این ساختمان در قرن ۱۸ به سبک نئوگوتیک دوباره بازسازی و نوسازی شده است. نکته جالب این است که اگرچه نام این ساختمان کاخ شاه است اما تاکنون هیچ شاهی در آن مستقر نشده است. امروز این بنا به موزه شهر بروکسل تبدیل شده و آثار تاریخی مختلفی در آن نگهداری می شوند. ساعت بازدید از این موزه از سه شنبه تا جمعه از ۱۰ تا ۱۷ است. در این مکان مجسمه های مختلفی از مجسمه مشهور Manneken Pis که به نماد بروکسل تبدیل شده است با لباس های مختلف نیز در معرض بازدید عموم قرار دارد و نقاشان اطراف میدان، آماده طراحی پرتره شما با پس زمینه میدان بزرگ هستند. سوغات شهر نیز با این نماد، قابل تهیه است.

میدان بروکسل در طول جنگ های مذهبی بارها مورد تاخت و تاز بوده است و بخشی از مخالفان در این میدان به دار مجازات آویخته شدند. حمله فرانسه به بلژیک بارها سبب آسیب دیدن این میدان شد. اما بسیار از ساختمان های به جا مانده از جنگ به سبک باروک تعمیر شد. به همین دلیل امروزه سبک معماری باروک مهم ترین ویژگی میدان بزرگ بروکسل محسوب می شود.

میدان بزرگ بروکسل به خودی خود جذابیت های زیادی دارد و همان طور که گفتیم بسیاری از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری بروکسل اطراف این میدان قرار دارد. اما در ماه آگوست جشنواره زیبایی در این میدان برگزار می شود که بر جذابیت آن اضافه می کند. فرش گل نام این جشنواره است و در محوطه وسیع میدان فرش بزرگ از گل ساخته می شود. این فرش از بیش از ۵۰۰ هزار گل ساخته می شود و حدود ۷۵ متر طول و ۲۴ متر عرض دارد.

میدان بزرگ بروکسل بلژیک
نورپردازی شبانه میدان بزرگ بروکسل و هتل های ۵ ستاره اطراف میدان

هر سال این فرش به طرح و نقش متفاوتی ساخته می شود و امسال برای جشنواره ۲۰۱۸ قرار شده تا این فرش گل با طرح های سنتی و بومی مکزیکی ساخته شود. صدها داوطلب برای ساخت این فرش در این مکان جمع می شوند و در کمتر از ۸ ساعت فرش گل را ایجاد می کنند. اولین فرش گل در سال ۱۹۷۱ در میدان بزرگ بروکسل به نمایش درآمد و از تاریخ ۱۹۸۶ هر دو سال یکبار این نمایش زیبا و رنگارنگ اجرا می شود.

راهنمای سفر به بروکسل

اگر قصد سفر به بروکسل را دارید امسال فرصت مناسبی است تا در ماه آگوست از این جشنواره زیبا هم بازدید کنید. اگر به بروکسل رفتید و از این فرش بزرگ عکس گرفتید، تصاویر خود را از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. توجه کنید که بروکسل، ده ها هزار میزبان مهمان نواز در کوچسرفینگ داشته و رویدادهای روزانه و هفتگی بسیاری در  این شهر برگزار می شود که به صورت رایگان میتوانید در آنها شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر به سایت Internations بروید و اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر میخواهید با این میدان و هم چنین ظرفیت های گردشگری بلژیک آشنا شوید، حتما به سراغ بلژیک گردهای تریپ ادوایزر بروید. اگر به دنبال همسفر در بلژیک هستید، صفحه travel companion را در سایت لونلی پلنت در نظر داشته باشید.

راهنمای سفر به بروکسل
بروکسل، ۳۶ هزار میزبان مهمان نواز در couchsurfing دارید

دریافت روادید توریستی سفر به بلژیک از طریق کارگزار سفارت بلژیک در تهران (موسسه هندی وی اف اس گلوبال) در پاساژ پالادیوم تهران امکان پذیر است و هزینه آن ۸۵ یورو بوده و ظرف ۲ هفته صادر می شود. با روادید گردشگری تیپ سی بلژیک میتوان تا ۱۸۰ روز در این کشور و ۲۷ کشور منطقه شنگن تردد کرد. برای افزایش شانس دریافت روادید شنگن بلژیک، حتما سفارت این کشور را نسبت به بازگشت به میهن با تمکن مالی خوب و ترجمه رسمی سند ملکی، توجیه کنید.

دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • امین اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸

    سلام همکار گرامی ،
    از شما دعوت میکنیم به جمع متخصصین “معماری” بپیوندید.