راهنمای تحصیل در ایتالیا در رشته های هنری، مهندسی و پزشکی

تحصیل در ایتالیا از هلند، دانمارک و سوئد ارزان تر است

راهنمای تحصیل در ایتالیا در رشته های هنری، مهندسی و پزشکی

تحصیل در ایتالیا یکی از بهترین گزینه های برای تحصیل در قاره سبز نیست. شاید تعجب کنید و بپرسید چرا؟ خوب تا حدی پاسخ روشن است. تحصیل به زبان ایتالیایی در این کشور، فرصت کسب و کار و اشتغال و ادامه تحصیل برای شما فراهم نمیکند. چرا که هیچ کشوری در دنیا به این زبان آموزش نمیدهد. از طرفی، زبان ایتالیایی، زبان علم و اقتصاد و فرهنگ نیست. از طرفی، تحصیل در ایتالیا رایگان نیست و برای تحصیل باید شهریه پرداخت کنید. اما با این حال، نباید فراموش کرد که سالانه هزاران دانشجوی ایرانی، با یادگیری زبان ایتالیایی راهی این کشور می شوند و در مقاطع و رشته های مختلف تحصیل میکنند. ایتالیا، دانشگاه های فراوانی دارد و در برخی از دانشگاه ها، تحصیل به زبان انگلیسی در دسترس خواهد بود.

تحصیل در ایتالیا
دانشگاه پلی تکنیک میلان
دانشگاه بولونیا ایتالیا، قدیمی ترین دانشگاه جهان است

ایتالیا به واسطه آنکه مقصد شماره یک گردشگری در قاره سبز است، در عرصه میراث فرهنگی، گردشگری، معماری و هنر، زبانزد خاص و عام بوده و برخی از شهرهای این کشور مثل فلورانس، موزه بدون سقف اروپا نامیده می شود. اگر در ایران در رشته های هنری تحصیل کردید، توصیه میکنیم یا به زبان ایتالیایی یا به زبان انگلیسی، دانشگاه های این کشور را برای ادامه تحصیل در نظر داشته باشید. یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی در اروپا برای آموزش رشته های هنری، دانشگاه های معروف این کشور به شمار می رود.

تحصیل در رشته های معماری، باستان شناسی، هنر، تاریخ و مهندسی در دانشگاه های معروف ایتالیا، مخاطبان زیادی از ایران و اقصی نقاط جهان دارد. اما فراموش نکنید که معمولا تحصیل در دانشگاه های این کشور با بورس همراه نمیشود و میبایست شهریه پرداخت کنید. اما به هر حال، هزینه زندگی در ایتالیا،‌ کمتر از هزینه تحصیل در سوئد و نروژ است. دانشگاه بولونیا ایتالیا، قدیمی ترین دانشگاه تاریخ بشریت است. بیش از ۹۵۰ سال قدمت دارد و هیچ یونیورسیتی در جهان سراغ نداریم که قدمتی بیش از بولونیا ایتالیا داشته باشد. دانشگاه  پلی تکنیک میلان را میتوان KTH ایتالیا دانست که مقصد تحصیلی شماره یک دانشجویان مهندسی ایران و اروپا و آسیا در این کشور است.

بزرگ ترین دانشگاه فنی و مهندسی ایتالیایی ها، در رشته های مختلفی از برق و مکانیک گرفته تا متالوژی و صنایع، فرصت های تحصیلی مختلف به زبان های گوناگون در مقطع کارشناسی تا دکترا ارائه میکند. علاوه بر این، دانشگاه ساپینزا ایتالیا که در رم، پایتخت باستانی ایتالیایی ها قرار دارد، از معتبر ترین دانشگاه های قاره سبز در رشته های پزشکی و مهندسی است و در کنار دانشگاه فلورانس، که مقصد هنری ها محسوب می شود، مخاطبان زیادی دارند.

 مدرک زبان جهت تحصیل در ایتالیا

مدرک زبان برای تحصیل در ایتالیا چیست؟ آیا میتوان به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا تحصیل کرد؟ آیا حتما باید آیلتس ۶.۵ آکادمیک گرفت؟ در پاسخ به این سوالات متداول باید گفت که تحصیل در ایتالیا:

 • به زبان انگلیسی امکان پذیر است
 • الزامی به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با آیلتس ۶.۵ آکادمیک نیست.
 • الزامی به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با تافل ۹۰ از ۱۲۰ نیست.
 • الزامی به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با مدرک PTE ۷۰ نیست.
 • الزامی به ادامه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با مدرک زبان ایتالیایی نیست.

در واقع تحصیل در دانشگاه های ایتالیا هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی و هم بعضا به زبان فرانسوی و آلمانی  امکان پذیر است و برای آگاهی از وضعیت پذیرش دانشگاه های ایتالیایی و آشنایی با مدارک ثبت نامی، می بایست بخش نیازمندی های پذیرش یا همان Admission’s  requirements  را بررسی کنید. حتی اگر شما مدرک زبان ایتالیایی یا زبان انگلیسی ندارید، گاها دانشگاه پذیرش مشروط (provisional admission) به شما داده و میتوانید با این مدرک، وارد دانشگاه شده و کورس زبان گذرانده و پس از موفقیت در آزمون، وارد دانشگاه شوید. البته با این روش، تضمینی برای اخذ روادید تحصیلی از سفارت ایتالیا در تهران وجود ندارد.

تحصیل در برخی از دانشگاه های ایتالیایی در رشته های فنی و پزشکی و بیوفناوری، به انگلیسی است و معمولا با آیلتس ۶ یا تافل ۸۰ میتوان ادمیشن گرفت. هیچ ضرورتی هم برای ارائه GRE-GMAT وجود ندارد. نکته ای که باید توجه کنید آن است که تحصیل در کلیه رشته ها در مقطع PhD به زبان انگلیسی است. مگر تعداد محدودی.

پذیرش در دانشگاه های ایتالیایی معمولا یک بار در سال و آنهم در سپتامبر انجام میشود. در مقطع کارشناسی ارشد بسته به نوع دانشگاه ها ممکن است یک یا دو بار در سال پذیرش انجام شود که مهلت پذیرش برای ترم پاییز سپتامبر تا ژوئن (اواسط مهر ماه تا اواخر خرداد ماه) است و برای ترم بهار از ژوییه تا نوامبر (تیرماه تا اواسط آذر ماه) است. لازم به ذکر است که رشته های تحصیلی در ترم دوم بسیار محدودتر از ترم اول است. لذا، بهتر است که برای ترم پاییز اقدام کنید تا هم شانس ادمیشن شما بیشتر باشد و هم با رشته های زیادی در دانشگاه های مختلف روبرو باشید.

 هزینه و شهریه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. اما شهریه ها را میتوانید در ۲ یا ۳ قسط در سال پرداخت کنید. میانگین شهریه دانشگاه های ایتالیا برای رشته های کارشناسی تا کارشناسی ارشد بین ۳ تا ۵ هزار یورو در سال بوده و این شهریه در مقایسه با سوئد و انگلیس و دانمارک و هلند، مقرون به صرفه است. اما از لهستان و اوکراین و آلمان و فرانسه بیشتر به نظر می رسد. کیفیت آموزشی در دانشگاه های ایتالیا خوب است و به همین خاطر، اداره کل  دانش آموختگان وزارت علوم، اکثر دانشگاه های ایتالیا را در فهرست ارزشیابی گروه الف و ب قرار داده است.

هزینه زندگی ماهانه در کشور ایتالیا به طور میانگین ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه بوده که با توجه به سبک زندگی شخص متغیر است. محل اسکان بیشترین سهم را در این هزینه دارد. بسته به اینکه متقاضی,خوابگاه, سوئیت های دانشجویی و یا آپارتمان های یک یا دو خوابه را مد نظر داشته باشد این هزینه متفاوت است.اما به طور کلی میتوان مبلغی در حدود ۱۵۰ تا ۵۰۰ را به صورت ماهیانه برای آن در نظر گرفت و برای هزینه های دیگر مانند خورد و خوراک و ایاب و ذهاب مبلغی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو کفایت میکند. اگر گروهی زندگی کنید، هزینه های شما به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

در تحصیل در ایتالیا:

 • اول رشته مورد نظر را انتخاب کنید.
 • دوم دانشگاه مورد نظر را انتخاب کنید.
 • سوم مساله زبان تحصیلی را مشخص کنید.
 • چهارم اگر قصد تحصیل با شهریه در دانشگاه های ایتالیا دارید، حتما مبلغ را مشخص کنید.
 • پنجم با اساتید دانشکده مزبور مکاتبه کرده و شانس دریافت بورس را بسنجید.
 • ششم چارت درسی رشته مورد نظر را دانلود و بررسی کنید.
 • هفتم در زمان مقرر مدارک مورد نیاز اپلای را ترجمه رسمی و ارسال کنید.
 • هشتم در صورتی که ادمیشن دریافت کردید، در اسرع وقت نسبت به وقت مصاحبه سفارت ایتالیا اقدام کنید.
 • نهم به محض دریافت ادمیشن، نسبت به پیدا کردن خوابگاه با accommodation officer‌ رایزنی کنید.
 • دهم دانشجویان رشته مورد نظر خود را در شبکه های اجتماعی تخصصی مثل لینکدین پیدا کنید.
 • یازدهم اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی دارید، با معاونت آموزش وزارت بهداشت مکاتبه کنید.
 • دوازدهم ارز دانشجویی برای دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، سالانه ۱۲ هزار دلار دولتی پرداخت می شود.

اگر مشتاق تحصیل در ایتالیا هستید و با سوالی روبرو شدید، پرسش های خود را با ذکر رزومه ای ارسال تا بررسی کنیم.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • Ali بهمن ۲۹, ۱۳۹۷

  سلام
  ممنون بابت مطلبتون
  این دانشگاه ها رشته طراحی خودرو هم دارند?
  اصلا امکانش هست یه مطلب تخصصی درباره رشته طراحی بدنه خودرو بنویسید
  ممنون

  • علی زمانی بهمن ۳۰, ۱۳۹۷

   ممنون از نظر شما علی ٖآقا
   طراحی بدنه خودرو خیلی تخصصی و خاص است و شما بایداین رشته را در فرانسه و آلمان و سوئد دنبال کنید. زبان را تقویت کنید.