کولیندا گرابار کیتاروویچ ؛ رییس جمهور، زبانشناس و فوتبالدوست کرواتی که محبوب جهانیان شد

کولیندا گرابار کیتاروویچ ؛ رییس جمهور، زبانشناس و فوتبالدوست کرواتی که محبوب جهانیان شد

در حالی که سوت آغاز مسابقه فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در ورزشگاه لوژنیکی روسیه در روز یکشنبه قه صدا درآمده بود همه دوربین ها روی قسمت مهمانان ویژه ورزشگاه تمرکز کرده بودند تا کولیندا گرابار کیتاروویچ،رییس جمهور دوست داشتنی کرواسی را ببینند که این روزها با حرکات خود توانسته دل همه طرفداران فوتبال و سیاست را ببرد. وی حتی پس از پایان بازی نیز تمامی بازیکنان دو تیم را نیز در آغوش گرفت که این حرکت او با واکنش هایی در سراسر جهان روبرو شد که اکثر قریب به اتفاق آن ها چیزی جز تمجید و ستایش نبود.

کولیندا گرابار کیتاروویچ

این اولین باری نبود که رییس جمهور محبوب کرواسی توجه جهانیان را به خود جلب کرده بود. کیتاروویچ قبلاً نیز پس از برد تیم کشورش در ضربات پنالتی مقابل دانمارک در یک چهارم نهایی نیز در رختکن به دیدار بازیکنان رفته و از آن ها تشکر ویژه ای کرد. در حالی که تیم ملی کرواسی به رسیدن به مسابقه فینال بسیاری را شگفت زده کرد اما این کولیندا گرابار کیتاروویچ بود که همه جهانیان را شیفته خود ساخت. چهارمین رییس جمهور کرواسی و اولین رییس جمهور زن این کشور ۵۰ سال سن دارد و همه او را به خاطر هوش بالای سیاسی و علاقه اش به فوتبال می شناسند. در گذشته نیز این زن سیاستمدار به خاطر علاقه اش به دنیای مد و فشن و حرکاتی که به ندرت در بین سیاستمداران دیده می شود خبرساز شده بود.

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

کیتاروویچ اگر چه در مسابقات مرحله حذفی تیم کشورش در جام جهانی روسیه همواره در ورزشگاه حضور داشت و با شور و شوقی فراوان به موفقیت های تیم کرواسی واکنش هایی جالب داشت اما در مسابقه فینال بود که علیرغم شکست تیم کشورش برابر فرانسه، برای همیشه نام خود را در دل طرفداران فوتبال جاودانه کرد. وی حتی در یک پرواز عادی همراه با طرفداران تیم ملی کشورش به سوچی سفر کرده بود و با آن ها عکس سلفی گرفت؛ انگار که از همان ابتدا قرار بود کانون توجه همگان باشد. اما کولیندا گرابار کیتاروویچ کیست؟

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

کولیندا گرابار کیتاروویچ در ۲۹ آوریل ۱۹۶۸ در ریجکا، از شهرهای کرواسی به دنیا آمد و یک زبان شناس قهار است که به زبان های کرواتی، انگلیسی، اسپانیایی و پرتغالی کاملاً مسلط بوده و مقدار قابل توجهی نیز با زبان های ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی آشنایی دارد. کیتاروویچ در یک خانواده روستایی بدنیا آمده که یک قصابی و مزرعه ای در منطقه ای در یوگسلاوی سابق داشتند که اکنون جزئی از خاک کرواسی محسوب می شود.وی در دانشگاه های هاروارد، واشنگتن دی سی، وین و زاگرب تحصیل کرده و در آخر نیز تحصیلاتش را در دانشگاه نیومکزیکو ادامه داد.

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

کولیندا گرابار کیتاروویچ در نهایت موفق شد در کشورش از تز دکترایش دفاع کرده و مدرک خود را در رشته زبانشناسی دریافت نماید. این سیاستمدار زیبا در فوریه ۲۰۱۵ به عنوان رییس جمهور کرواسی انتخاب شده و اولین رییس جمهور زن و جوان ترین آن ها در کشورش لقب گرفت که در سن ۴۶ سالگی به این مقام دست می یابد. وی قبل از رسیدن به این مقام، به عنوان دستیار دبیرکل ناتو، آندرس فوگ راسموسن و جنس استولتنبرگ خدمت کرده بود. وی که در یک روستای کوچک در کرواسی به دنیا آمده از همان ابتدا بسیار باهوش و جاه طلب بود. کیتاروویچ و تحصیلات دانشگاهی خود را در آکادمی دیپلماتیک وین آغاز کرد.

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

وی بعدها مدرک کارشناسی ارشدش را در رشته روابط بین الملل در دانشگاه زاگرب بدست آورد و در حالی که مدتی از حضورش در دنیای سیاست می گذشت به عنوان نماینده وارد پارلمان کرواسی شد. کیتاروویچ خیلی زود به مقام وزارت خارجه کرواسی رسید و در طی سال ها توانست نردبان ترقی را در ساختار سیاسی کشور طی کرده و در جایگاه های سیاسی مهمی ایفای نقش کند.در سال ۲۰۰۸ و با حمایت استپان مشیچ، رییس جمهور وقت کرواسی، کیتاروویچ توانست به عنوان سفیر این کشور در ایالات متحده انتخاب شود. بعد از خدمت در ناتو بود که کیتاروویچ برای انتخابات ریاست جمهوری کشورش کاندید شده و به هدف خود نیز دست یافت.

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

رییس جمهور محبوب این روزهای کرواسی در سال ۲۰۱۴ در حزب متبوع خود برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری کاندید شده و پس از شکست رقبای شناخته شده اش توانست به عنوان اولین رییس جمهور زن کرواسی سوگند یاد کند. در مورد زندگی شخصی او نیز باید گفت که کیتاروویچ در سال ۱۹۹۶ با ژاکوف کیتاروویچ ازدواج کرده و صاحب دو فرزند شده است. در سال ۲۰۱۰ زمانی که مشخص شد همسر او از یک خودرو دولتی متعلق به سفارت خانه این کشور استفاده شخصی کرده است موضوع بسیار جنجالی شد و تحقیقاتی در این زمینه انجام گرفت زیرا آقای کیتاروویچ اجازه استفاده از اموال دولتی برای مصارف شخصی را نداشت.

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

در نهایت خانم کیتاروویچ تمامی هزینه های مربوط به استفاده بدون مجوز همسرش از خودرو دولتی را پرداخت کرد و پرونده مختومه اعلام گردید. بعد از پایان مسابقه فینال جام جهانی، و علیرغم باخت تیم ملی کرواسی برابر فرانسه، کولیندا گرابار کیتاروویچ در حرکتی غیرمعمول در دنیای سیاستمداران به درون زمین آمده و بازیکنان دو تیم را در آغوش کشید و به بازیکنان خودی دلداری داد. بدون شک شور و شوق این زن سیاستمدار روی سکوها و حرکات و واکنش های او به اتفاقات درون میدان برای همیشه در ذهن تماشاگران فوتبال باقی خواهد ماند.

کولیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسی

چرا گروه موسیقی پانک روسی مسابقه فینال جام جهانی روسیه را به هم زد؟

۶ بازیکن برتر و افسانه ای تاریخ فوتبال که هیچگاه در جام جهانی بازی نکردند

بیبیانا استینهاوس؛ داور زن بوندسلیگا و پلیسی که سقف مردانه فوتبال را خرد کرد

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • Ali تیر ۲۶, ۱۳۹۷

    واقعا تاسف میخورم به حال خودم و کشورم…

  • احسان شاهرخ آبان ۹, ۱۴۰۱

    مردم دنیا کجان ماها کجاییم
    افسردگی گرفتم!!
    واااالاااا…..