چگونه لواشک خانگی خوشمزه درست کنیم؟ اسامی لواشک های تقلبی را بدانیم

با امکانات کم، لواشک خانگی رنگارنگ تهیه کنیم

چگونه لواشک خانگی خوشمزه درست کنیم؟ اسامی لواشک های تقلبی را بدانیم

لواشک یکی از  فعالیت های جالب و خوشمزه ای است که ایرانیان در فصل تابستان در ۳۱ استان کشور در دستور کار قرار می دهند تا برای شب های بلند زمستان و شب یلدا، محصولات غذایی خانگی بدون اسانس و مواد افزودنی و امثالهم داشته باشند. لواشک درست کردن در روزهایی که آلو و زردآلو را میتوان به صورت جعبه ای در اطراف روستاها و شهرها با قیمت مفت خریداری کرد، کار سختی نیست و میتوان حتی در صورتی که مجوزهای لازم را از مراکز دولتی در اختیار داشت، نسبت به تولید انبوه آن اقدام کرد. لواشک خانگی، خواص زیادی دارد و محبوب کودکان و نوجوانان و حتی میانسالان و کهنسالان است. یک میان وعده خوب و حتی جایگزین ارزشمندی برای قند هنگام چای خوردن.

لواشک مثل تولید قارچ با کمترین امکانات انجام می شود و میتواند برای کمک به اقتصاد خانواده موثر باشد. گزارش امروز سرویس دانستنی های روزیاتو شما را با تهیه و تولید لواشک های خوشمزه خوش طعم و خوش رنگ از لواشک آلو تا آلبالو آشنا میکند. با ما همراه باشید. برای درست کردن یک لواشک بهداشتی نیازی به داشتن یک بالکن و یا خانه حیات دار نیست، بلکه یک پنجره رو به آفتاب برای انجام این کار کافی است.

مراحل تهیه لواشک خانگی 

اول آب پز کردن میوه‌ها را باید انجام دهید. یک دیگ بزرگ سر گاز گذاشته و آلو یا زرد آلو یا آلبالو یا هلو را داخل آن بریزید. پس از شستن کامل میوه ها، آنها را پوست‌گیری کرده و هسته هایشان را جدا می کنیم. برای مثال می‌توانید از سیب و گوجه سبز هم استفاده کنید. میوه هایی که برای لواشک انتخاب میکنید، خیلی گران نباشد. میوه های متوسط و ریز باشد و معمولا خرید آن ها به صورت جعبه ای در اطراف شهرها یا به صورت عمده در میادین میوه و تره بار استان محل سکونت شما مقرون به صرفه است.

پس از آماده شدن میوه ای که برای لواشک سازی انتخاب میکنید،  میوه ها را در قابلمه قرار می‌دهیم و روی آنها آب بریزید. سپس صبر می‌کنیم میوه ها حداقل به مدت دو ساعت به آرامی بپزند. مرحله بعدی پس از پخته شدن و نرم شدن کامل میوه ها است. همزمان با پخته شدن، به کمک کفگیر میوه ها را له می‌کنیم تا بهتر پخته و یکدست شوند. در این مرحله کمی نمک و در صورت تمایل کمی رب انار اضافه می‌کنیم و باز هم به خوبی میوه ها را هم می‌زنیم.

پس از اینکه میوه ها خوب پخته و یک دست و آب میوه ها هم غلیظ شد، شعله را خاموش می‌کنیم و می‌گذاریم کمی از حرارت بیفتد، سپس به کمک یک سبد دانه ریز و یک قابلمه بزرگ میوه ها را جداسازی و یکدست می کنیم. میوه های پخته شده را داخل سبد قرار داده و به کمک کفگیر شروع به له کردن مواد درون سبد می کنیم. این کار را تا جایی انجام می‌دهیم تا تفاله کمی باقی بماند. مایع بدست آمده پس از هم زدن، باید به اندازه ماست غلیظ باشد. داخل سینی و یا سفره را با روغن مایع به خوبی چرب می کنیم. توجه داشته باشید که نباید این روغن زیاد باشد و فقط به اندازه ای از روغن استفاده کنید که خاصیت جداسازی به مایه لواشک دهد.

مرحله بعدی له کردن و جداسازی است که باید با حوصله و با ظرافت انجام شود. مایه لواشک را هم می زنیم تا یکدست شود و داخل سینی می ریزیم تا ضخامت آن کمتر از هشت میلیمتر شود. نکته مهم در این مرحله این است که اگر لواشک بیش از حد ضخیم بوده یا به صورت یکدست قالب نشده باشد، کپک می زند. حال سینی ها را در نقطه‌ای آفتاب‌خور و عاری از رطوبت قرار دهید تا آرام آرام خودش را بگیرد. مثلا بالکن. برای در امان ماندن از نوک های پرندگان، روی آن ها را نایلون بکشید. نزدیک به دو تا سه روز زمان می برد تا لواشک ها حاضر شوند. اکنون می‌توانید لواشک ها را به صورت لایه‌ای داخل نایلون و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

لواشک

از خرید این محصولات غذایی باز بدون اصالت سازمان غذا ودارو وزارت بهداشت خودداری کنید

اسامی لواشک های تقلبی بازار

روابط عمومی سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای برخی شرکت ها تولیدی و فرآورده های غذایی ترش مزه آنها را که به نام عمومی «لواشک و آلو ترش» شناخته می شوند را به علت جعل اسناد مورد نیاز اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، غیر مجاز شناخته شده اند، اعلام کرد.

بنا براین گزارش تمبر آلوچه لواشک با نام تجاری دردانه، لواشک میوه ای ساخت شرکت پرهام صنعت با نام تجاری گل پسر، آلوچه شرکت صنایع غذایی پرهام  با نام تجاری پرهام، برگه زردآلو وآلوچه با نام تجاری گل سان و آلبالو با نام تجاری رنگین مزبه علت نداشتن مجوزهای لازم غیر مجاز شمرده می شوند.

همچنین آلوچه زردآلو و خشکبار با نام تجاری هفت ستاره، آلوچه جنگلی با نام تجاری طلوع چاشنی تبریز، لواشک با طعم سیب و آلبالو با نام تجاری مامیشا، آلوچه محصول دشت سیبان با نام تجاری آی سا، آلوچه با نام تجاری باغ ترش، لواشک تولیدی آقای خلیل رحیمی با نام تجاری ترش و شیرین، مشمول محصولات غیر مجاز می گردند. ترشک میوه ای نام تجاری ترشک تهران نیز به دلیل عدم داشتن مجوزهای قانونی لازم  غیر مجاز شمرده می شود.

این ها کیک لواشکی است. بسیار آسان طبخ می شود و میتوان پول خوبی از آن بدست آورد

از خریدن لواشک های دست ساز در هر نقطه ای از شهر تهران و استان های ایران و همچنین خرید لواشک از دستفروش های مترو و حتی فروشندگان غذاهای محلی در نمایشگاه ها و جشنواره ها خودداری کنید. هر کالایی که برچسب اصالت سازمان غذا و دارو بر روی آن نصب نشده است، تاییدیه سلامت نداشته و ضمانتی ندارد.

بدون نظر

ورود