هرآنچه باید در مورد روش‌های جستجو، دانلود، ثبت و چاپ مقالات علمی بدانید؟

هرآنچه باید در مورد روش‌های جستجو، دانلود، ثبت و چاپ مقالات علمی بدانید؟

مقاله علمی با مقالات غیر علمی تفاوت فاحشی دارد. مقالات علمی آکادمیک، بر اساس استانداردهایی تهیه و تدوین شده و در ژورنال های علمی که دارای رتبه های علمی بر اساس ارزشیابی های دوره ای هستند، پذیرفته و منتشر می شوند. در حالی که مقالات غیر علمی و ژورنالیستی از این قاعده مستثنی هستند. یک مقاله غیر علمی میتواند ظرف چند ساعته تالیف و پس از مدت کوتاهی منتشر شود. چرا که مخاطب آن را اکثریت جامعه تشکیل داده و برای فهم آن، نیاز به تسلط بر مفاهیم حوزه خاصی نیست. اما برای فهم و درک مقاله علمی آکادمیک که در ژورنال های خاصی منتشر می شود، تسلط کلی و حتی تخصصی به حوزه مقاله، اهمیت دارد.

مثلا مقاله علمی حوزه بیولوژی را متخصصان مهندسی عمران متوجه نمی شوند و بالطبع، مخاطبش هم نیستند. اما مقاله غیر علمی درباره شرکت های سود ده در بازار سرمایه تا سال آینده را قشرهای مختلف مردم از بقال تا راننده تاکسی و زنان خانه دار و معلم و داروساز و باشگاه دار، میخوانند و جذب می شوند.

انتشار مقالات علمی دارای ضوابطی است که باید از زمان تالیف مقاله علمی رعایت شود. چرا که بسیاری از مقالات علمی آکادمیک که در ژورنال های معتبر منتشر می شوند، پس از دریافت مقاله، مورد ارزشیابی علمی توسط داوران ناشناس قرار گرفته و پس از طی مراحل blind review، نسخه نیاز به ویراستاری (edited version) به نویسنده مسئول که اصطلاحات corresponding author‌ نامیده میشود ارسال می گردد تا بازبینی و بازنویسی طبق نظر هیات داوران انجام شود.

بنابراین اگر قصد تالیف مقاله علمی دارید، باید حتما مقاله را بر اساس ضوابط ژورنال مورد نظر نوشته و ارسال کنید تا مورد ارزشیابی و داوری قرار بگیرد. برای نوشتن مقاله خوب، باید مقالات خوب زیادی خواند و تحلیل کرد و سپس با اساتید فن، درباره آنها صحبت کرد تا نقاط قوت و ضعف آن را فرا گرفت. در گزارش امروز شما را با موضوعات کاربردی آشنا میکنیم.

چگونه مقاله علمی پژوهشی دانلود کنیم؟

دانشجویان در کلیه رشته های علوم انسانی، علوم فنی و مهندسی و علوم پزشکی، باید مقاله علمی پژوهشی در رشته مورد نظر خود دانلود و مطالعه کنند. برخی از رشته ها مثل مهندسی صنایع (industrial engineering) میان رشته ای (interdisciplinary) است.

یعنی وقتی شما وارد موضوعی در عرصه مهندسی صنایع می شوید، مثل مدیریت بازاریابی تعالی (transcendental marketing) شما هم با بازاریابی طرف هستید، هم با تبلیغات، هم با روانشناسی هم با مدیریت زنجیره تامین (SCM) و احتمالا با مسئولیت اجتماعی شرکت ها (CSR) و مدیریت محیط زیست و ارتباط با مشتریان (CRM). خوب اینجا شما باید در حوزه های مختلف، مطالعات تکمیلی داشته باشید تا منظور نویسنده یا نویسندگان مقاله دانلود شده را درباره این اصطلاحات و واژه ها و امثالهم بدانید و بفهمید.

مقاله علمی
۲۵۰ هزار مقاله در سایت ساینس دایرکت انتشارات الزویو به صورت دانلود رایگان یا OPEN ACCESS است. https://www.sciencedirect.com

اگر شما مقاله علمی پژوهشی میان رشته ای دانلود کردید و برای فهم آن به مشکل برخورد کردید، روی کلید واژه های اصلی، های لایت کنید و سپس از دوستان یا اساتید و کارشناسان آن رشته بخواهید به زبان ساده، درباره این موضوعات به شما  توضیح داده و کاربرد آن کلمه یا عبارت یا اصطلاح را در داخل متن مقاله، به شما توضیح دهند. فهم ساده مقالات علمی، راهکاری برای درک عالی و موثر آن جهت استفاده های بعدی مثل نوشتن مقالات مروری (Literature review) است.

مقاله علمی دانلود
استفاده از سامانه الزویر برای دانلود مقالات علمی رایگان و غیر رایگان توصیه می شود: https://www.elsevier.com/about/open-science

برای دانلود مقاله علمی پژوهشی، شما راه های زیادی دارد. یا به سایت های فارسی ارائه مقالات علمی پژوهشی مراجعه کرده و بر اساس کلید واژه مورد نظر، مقاله را دانلود کنید. اگر انگلیسی شما خوب است (که باید خوب باشد!)، به سایت های مرجع بین المللی رجوع کنید. مثل ساینس دایرکت، مثل الزویر و امثالهم. در این سایت ها، شما میتوانید برخی مقالات قدیمی را به صورت PDF‌ دانلود کرده یا از طریق کد کاربری و رمز عبور دانشجویان خارج از کشور یا داخل کشور، مقاله مورد را دانلود کنید. پیدا کردن دانشجویان مقیم خارج از کشور که امکان دانلود مقالات علمی پژوهشی دارند از طریق لینکدین امکان پذیر خواهد بود.

اسکوپوس از سایت های خوب برای دانلود مقالات علمی خوب است: https://www.scopus.com

اگر میخواهید مقالات تخصصی پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و پرستاری و امثالهم دانلود کنید، به سایت جهانی پاب مد با میلیون ها مقاله قابل دانلود رایگان و پولی مراجعه کنید که شما را به راحتی به نیازهای اطلاعاتی خود سوق می دهد. اگر روش جستجوی حرفه ای در PUBMED را بیاموزید، به راحتی میتوانید ترندهای علمی و جدید ترین یافته ها در حوزه  های گوناگون را برای نوشتن مقاله درسی و منبع یابی برای پایان نامه ارشد و دکترا پیدا کنید.

مقاله علمی
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed

چگونه مقاله علمی سرچ کنیم؟

جستجوی مقاله علمی هم از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل یا گوگل اسکولار امکان دارد، هم از طریق سایت های مرجع علمی بین المللی در رشته مورد نظر شما یا از طریق ایندکس هایی که در تصاویر بالا به آن اشاره شد. پیش از آنکه یک مقاله علمی سرچ کنید:‌

 • مقالات علمی مشابه با کار خود را پیدا کنید.
 • مقالات علمی مشابه با مقاله مورد نظر خود را بررسی کنید.
 • مقالات علمی مشابه با مقاله خود را در بخش معرفی و conclusion بررسی کنید.
 • اگر به مقالات علمی مشابه با مقاله مورد نظر خود دسترسی پیدا کردید و قابل دانلود نبود، منابع آنها را بررسی کنید.
 • کلید واژه های  خوب را برای جستجوی مقالات علمی پیدا کنید تا به هدف نزدیک شوید.
 • برای اینکه مقالات علمی مناسب با موضوع مورد نظر را پیدا کنید، تیترهای خوب و key word خوب انتخاب کنید.
 • از متخصصان رشته های مختلف بخواهید شما را در جستجوی مقالات علمی تخصصی و عمومی یاری دهند.
 • هنر جستجوی مقالات علمی، همچون هنر تعیین  موضوع مقالات علمی برای پایان نامه، اهمیت دارد.
 • کسی که مقالات علمی خوبی جستجو میکند، حتما مقاله نویس حرفه ای نیست.
 • کسی که مقاله علمی خوب جستجو میکند، منبع شناس خوب است و به منابع اهمیت می دهد.

چگونه مقاله علمی ثبت کنیم؟

برای ثبت مقاله علمی باید با ژورنال های تخصصی در رشته مورد نظر ارتباط برقرار کنید. هر ژورنال، قاعده و قانون و ملاک خاص خود را برای نوشتن مقاله، ارسال مقاله، ویراستاری مقاله، داوری مقاله، ارزشیابی مقاله، انتشار مقاله، هزینه های انتشار، دسترسی به مقاله، سیستم منبع دهی، سیستم ارجاع و امثالهم دارد و این را باید در سایت نشریات علمی در حوزه مورد نظر جویا شوید.

برای ثبت مقاله علمی و انتشار آن، حتما به دنبال معروف ترین و مشهور ترین ژورنال های بین المللی حوزه کاری خود نباشید. اگر تازه کار هستید، از ژورنال های کنفرانسی منطقه ای استفاده کنید. اول با شیوه داوری مقالات کنفرانسی آشنا شوید، ایرادات کار شما گرفته شود، با نوشن مقاله علمی و مقدمات و موخرات آن اشنا شوید و سپس وارد چاپ مقالات در نشریات معتبر شوید که شاید برای انتشار مقاله شما، سالها نیاز باشد. از زمان receive تا publish گاهی ۱۰ سال هم طول می کشد! برای انتشار مقاله، حتما با کسانی که در این زمینه تجربه مستند و مستدل دارند تماس بگیرید و از تماس با کاننال ها و سایت های فروش مقاله و انتشار فوری و تضمینی مقاله در ژورنال های آی اس آی با ضریب فاکتور بالا!!، جدا خودداری کنید که مغایر با اخلاق علمی و منش تحقیق و علم ورزی است.

چگونه  مقاله علمی بخوانیم؟

این سوال خیلی خوب است. خیلی ها نمیدانند چطور باید یک مقاله علمی را بخوانند و درک کنند و از آن برای کارهای بعدی استفاده کنند.

 • برای خواندن مقاله علمی خوب، باید آن را خوب بخوانید.
 • برای خواندن مقاله علمی خوب، آن را با حوصله بخوانید.
 • برای خواندن مقاله علمی خوب، آن را یک بار به صورت روزنامه ای بررسی کنید.
 • مقالات علمی را اول بخش خلاصه را به خوبی مطالعه کنید.
 • در بخش خلاصه (abstract)، حتما نتایج (results) و تحلیل ها (analysis) را بفهمید.
 • در بخش خلاصه مقاله، ببینید که بر اساس سوال تحقیق (research questions) نویسنده به دنبال یافتن چه موضوعاتی بوده است.
 • هر مقاله علمی به دنبال یک Gap است. این گپ را شناسایی کنید و ببینید نویسنده چگونه برای پوشش آن، به دنبال منابع و یافته های علمی دیگران رفته است.
 • بخش conclusion مقاله علمی را چند بار بخوانید.
 • بخش discussion مقاله علمی سبب می شود تا شما با موضوعات تحقیقات بعدی (further research) آشنا شوید.
 • بخش Results در مقالات علمی کمی (quantitative) و کیفی (qualitative) میتواند شما را با تحلیل های اماری و احتمالات و اصطلاحات و نحوه بررسی فرضیه ها و اصول تحقیق (research methodology) آشنا کند.
 • یک برگه بردارید و سر و ته مقاله را برای خود نت برداری کنید.
 • کلید واژه ها و اصطلاحات مهم، تاریخ ها، اعداد، ارجاعات و نقل قول ها را های لایت کنید.
 • هر مقاله دانلود شد باید برای شما ۱ صفحه قابل فهم داشته باشد تا هر وقت به مقاله رجوع کردید، سر و ته قضیه را ظرف ۵ دقیقه متوجه شوید. این حرکت شما را برای نوشتن مقالات مروری در آینده یاری میکند. نوشتن مقاله مروری با اساتید دانشگاه های خارج از کشور، یک ترفند عالی برای انجام کارهای مطالعاتی مشترک و جلب نظر آن ها برای اعطای ادمیشن به شما جهت تحصیلات با بورس در آینده خواهد بود.

تجربه های خود را در نوشتن مقاله علمی، دانلود مقالات علمی، نوشتن مقاله برای ISI، چاپ مقاله در ژورنال هایی با impact factor خوب، نظرات داوران برای ویراستاری مقالات شما و مسائلی از این دست در اختیار روزیاتو قرار دهید. یادتان نرود که برای انتشار مقاله در نشریات معتبر از چاپ مقاله تا گرفتن EB1-A، نیاز به مقاله خواندن بسیار دارید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود