راهنمای سفر زمینی به شهر دیدنی ترابزون ترکیه

سفر به شهر سلطان ها در ترکیه

راهنمای سفر زمینی به شهر دیدنی ترابزون ترکیه

ترابزون ترکیه را باید یکی از مقصدهای گردشگری زمینی پر مسافر دانست. ترابزون یکی از مقصدهای گردشگری زمینی پر مخاطب و پر مسافر ترکیه است که در سالهای اخیر با استقبال گردشگران ایرانی مواجه شده و روزانه شاهد مسافرت صدها توریست ایرانی به این منطقه هستیم.

این شهر کوچک در شرق ترکیه واقع شده و فاصله زیادی با مرز ایران ندارد. در سفر به ترابزون، میتوانید با کمترین هزینه، سفر هیجان انگیز و طبیعت گردی جذابی را برنامه ریزی کنید که در این گفتار نکاتی در این زمینه ارائه می شود.

ترابزون ترکیه

طبیعت فوق العاده ترابزون ترکیه

۳ روش سفر به ترابزون ترکیه

اگر قصد سفر به ترابزون ترکیه را دارید سه راه پیش روی شما خواهد بود. یکی سفر هوایی که اگر این گزینه انتخاب شود، قادر هستید تا ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی دریافت کنید. اگر سفر زمینی با تور را انتخاب کنید، ارز مسافرتی ندارید اما سفر آسان و راحتی را در اختیار خواهید داشت و باید سعی کنید که از تورهای مجوز دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان محل سکونت استفاده کنید. اگر سفر با ماشین شخصی را برای سفر به ترابزون در نظر دارید، توصیه میکنیم که حتما ایمنی و وضعیت فنی خودرو را چک کنید و مقدمات اخذ پلاک بین المللی را انجام دهید.

مسیر سفر زمینی به ترابزون از تبریز

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول ۲۲۰ هزار تومان، بار دوم ۳۳۰ هزار تومان و بار سوم به بعد ۴۴۰ هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. پرواز مستفیمی بین تهران و ترابزون ترکیه برقرار نیست و تورهای این شهر معمولا زمینی است.

این تورها از تهران یا تبریز اعزام شده و بسته به شهر اعزامی و وسیله حمل و نقل و خدماتی که ارائه می شود، بازه قیمتی از ۷۰۰ هزار تومان تا بیش از ۲ میلیون تومان خواهد داشت. برخی از تورها نیز ترکیبی از تور ترابزون ترکیه و باتومی گرجستان را ارائه میکنند که شما را به دیدار دو شهر ساحلی میبرند که سفر جذابی برای عاشقان استخر و دریا و جنگل خواهد بود.

اگر قصد سفر به ترابزون ترکیه به صورت هوایی دارید، اول باید به آنکارا یا استانبول رفته و از آنجا با پروازهای داخلی ترکیه که بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار قیمت دارد،‌ خود را به این شهر ساحلی دیدنی برسانید.

۳ مرز ایران با ترکیه

ایران با ترکیه سه مرز دارد که مرز بازرگان، مرز رازی و مرز سرو نامیده می شود. مهم ترین مرز بین ایران و ترکیه، مرز بازرگان است که بسیاری از هموطنان برای سفر به ترکیه و ترابزون این مرز را انتخاب میکنند. امکانات خوب رفاهی داشته و در شمال آذربایجان غربی واقع شده است. میتوانید در ماکو استراحت کرده و سپس عازم ترابزون شوید. فاصله مرز بازرگان تا ترابزون کمتر از ۶۰۰ کیلومتر است. مرز رازی که در نزدیکی شهرستان خوی واقع شده است، قریب  به ۷۰۰ کیلومتر تا ترابزون فاصله دارد و عبور و مرور کمی در آن جریان دارد.

مرز بعدی، مرز سرو است که نزدیک شهرستان سرو ارومیه بوده  و ۷۸۰ کیلومتر تا ترابزون فعالیت دارد. این مرز نیز  خدمات شبانه روزی به مسافران ارائه می دهد.   

 راهنمای سفر زمینی به ترابزون

اگر قصد سفر زمینی به ترابزون ترکیه دارید، اتوبوس و تاکسی و مینی بوس و یا خودرو شخصی، گزینه های شما خواهد بود. اتوبوس های تهران به ترابزون مثل اتوبوس های تهران به تفلیس از پایانه آرژانتین، مشتریان زیادی دارد. فرقی نمیکند که شما با اتوبوس یا قطار عازم تبریز شده و از آنجا به ترابزون بروید. قیمت ها تقریبا با تلورانس ۱۰ درصد، یکی خواهد بود. البته میتوانید با قطار به تبریز رفته و از انجا با اتوبوس عازم ترابزون شوید. اگر بخواهید به مرز بازرگان بروید و از آنجا راهی ترابزون شوید، باید به ماکو رفته و با تاکسی و اتوبوس های مرزی به این شهر ساحلی ترکیه بروید.

دلموش های ترابزون

 هزینه ماشین کرایه ای و تاکسی از مرز بازرگان تا دوگوبایزید: زیر ۱۰ لیر ترکیه است و بهتر است قبل از سوار شدن، کرایه را با رانندگان خوش انصاف! طی کنید تا در مقصد، مجبور به چانه زدن نشوید. البته اتوبوس دوگوبایزید تا ترابزون نیز حدود ۸۵ لیر ترکیه هزینه دارد. اگر بخواهید پیش و یا پس از سفر خود به ترابزون، به شهرهای دیگری هم بروید، می توانید شهرهای دیگری چون باتومی، باکو و ایروان را در نظر داشته باشید. باید بدانید مقصدِ نهاییِ اتوبوس هایی که از این شهرها حرکت می کند ترابزون نبوده و در واقع به سوی استانبول می روند. اما همه آن ها در شهر ترابزون هم توقف دارند.

اگر قصد سفر به ترابزون ترکیه با خودرو شخصی دارید، هزینه های زیر را در نظر داشته باشید:

 •  هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله
 •  هزینه پلاک بین المللی
 •  دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو
 •  برچسب CD و IR
 •  هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور
 •  بیمه ۱۰ روزه ماشین

برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

برای گشت و گذار در شهر ساحلی ترابزون دو نوع وسیله نقلیه پیش روی شماست. دُلموش و تاکسی! دُلموشها در واقع نوعی ون یا مینی بوس هستند که در کشور ترکیه استفاده می شوند و هزینه آن ها در شهر ترابزون برای یک مسیر حدود ۲ لیر است و این رقم هر سال تغییر میکند.

تاکسی هزینه بالاتری داشته و تا ۴ لیر هم افزایش پیدا میکند. تاکسی های ترابزون به ازای هر یک کیلومتر، هزینه ای برابر ۳ تا ۴ لیر به کرایه شما می افزایند. همچنین باید بدانید که راننده تاکسی به ازای هر یک ساعت انتظار، هزینه ای برابر ۲۰ لیر به کرایه شما اضافه می کند. اقامت در هتل های ۲ تا ۵ ستاره ترابزون نیز  بین  ۱۵۰ لیر تا ۲ هزار متغیر است. اطلاعات بیشتر را در hotel.com یا booking.com جستجو کنید.

مقصدهای گردشگری ترابزون ترکیه

 •  موزه ایاصوفیه
 • موزه ترابزون
 • عمارت آتاتورک
 • پارک ملی آلتیندر وادیسی
 • تور تفریحات آبی و دریایی ترابزون
 • حمام میدان
 •  صومعه سوملا
 •  قلعه ترابزون

اگر تجربه سفر به ترابزون ترکیه دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق کامنت یا کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

بدون نظر

ورود