۱۲ باور غلط اما رایج علمی که شاید شما هم به آن ها اعتقاد دارید

۱۲ باور غلط اما رایج علمی که شاید شما هم به آن ها اعتقاد دارید

گاهی سرعت پیشرفت علم بسیار بیشتر از سرعت تغییر کتاب های درسی است. به علاوه، برای معلم ها راحت تر است که توضیح ساده شده ای از واقعیات علمی را به دانش آموزان خود ارائه دهند تا آنکه بخواهند به طور کامل در مورد آن ها توضیح بدهند. به همین دلیل گاهی چیزهایی که در مدرسه آموخته ایم یا باور عمومی هستند، در حقیقت کاملا اشتباهند. در ادامه به تعدادی از این باورهای غلط علمی درباره ی انسان و حیوانات می پردازیم.

۱- انسان ها تکامل یافته ی شامپانزه ها هستند

باورهای غلط علمی

این ذهنیت که انسان تکامل یافته ی شامپانزه است، تصور نادرست رایجی درباره ی نظریه ی تکامل است. داروین هرگز ادعا نکرد که انسان ها تکامل یافته ی شامپانزه های امروزی هستند. در حقیقت، او معتقد بود با توجه به شباهت های زیادی که میان انسان، میمون و شامپانزه وجود دارد، حتما همگی آن ها یک نیای مشترک داشته اند که میلیون ها سال پیش بر روی زمین زندگی می کرده.

۲- انسان در رأس زنجیره ی غذایی قرار دارد

گروهی از محققان فرانسوی دست به محاسبه ی دقیق جایگاه انسان در زنجیره ی غذایی زدند. نتیجه ی این ارزیابی آن بود که با توجه به عادت های غذایی انسان، جایگاه او نمی تواند بالاتر از ماهی های کولی یا خوک ها باشد. تنها حیوانی می تواند در بالاترین جایگاه زنجیره ی غذایی قرار گیرد که گوشت همه ی دیگر حیوانات شکارچی را مصرف کند. بنابراین به طور قطع این جایگاه متعلق به انسان نیست چون غذای او ترکیبی از گوشت و گیاه است.

۳- سگ ها و گربه ها کور رنگ هستند

تصور رایج این است که سگ ها و گربه ها دنیا را سیاه و سفید می بینند. این تصور اشتباه به دنبال آزمایشی در سال ۱۹۱۵ شکل گرفت که در جریان آن محققان موفق نشدند تفکیک کاغذ رنگی از کاغذ خاکستری را به گربه های مورد آزمایش آموزش دهند. اما آزمایشات بعدی نشان داد گربه ها توانایی تشخیص رنگ ها را دارند و تنها رنگ قرمز را نمی بینند یا کمتر از انسان ها می بینند. به همین ترتیب، سگ ها هم تنها تا حدودی کور رنگ هستند و فقط نمی توانند رنگ قرمز را از نارنجی تشخیص دهند، اما مشکلی در خصوص بقیه ی رنگ ها ندارند.

۴- ما تنها پنج حس داریم

نظریه ی حواس پنجگانه ی انسان به ارسطو، فیلسوف شهیر یونانی منسوب شده است. اما این چیزی جز یک تصور اشتباه نیست. اگر حس شیوه ای برای مغز است تا درباره ی دنیای پیرامون اطلاعات کسب کند، بنابراین از بیشتر از پنج حس می توان نام برد. گرسنگی، تشنگی و درد هم اغلب در فهرست حواسی قرار می گیرند که به ما درباره ی وضعیت بدن مان اطلاعات می دهند. علاوه بر این، ما از قابلیت حساسیت به دما و گیرنده های فشار مکانیکی برخوردار هستیم. فهرست حواس ما، بسته به تعریفی که از حس مورد استفاده ی خود داریم، می تواند ادامه پیدا کند.

۵- تقسیم بندی های چشایی زبان

تصور رایج بر این است که زبان از نظر چشایی به چهار ناحیه ی شیرین، ترش، شور و تلخ تقسیم می شود و پرزهای چشایی هر یک از این نواحی تنها یک مزه ی خاص را تشخیص می دهند. اما این تصور اشتباه را باید برای همیشه فراموش کنید. در حقیقت، از نظر علمی ۵ مزه ی اصلی وجود دارد که همه ی قسمت های زبان قادرند همگی این مزه ها را تشخیص دهند. ایده ی تقسیم بندی چشایی زبان به سال ۱۹۰۱ باز می گردد و از آن زمان، نادرست بودن این ایده بارها ثابت شده است.

۶- مصرف مواد قندی باعث بیش فعالی می شود

بسیاری از والدین معتقدند میان بیش فعالی کودکان شان و رژیم غذایی آن ها ارتباط وجود دارد اما حقیقت آن است که عمده ی پژوهش ها رابطه ای میان مصرف مواد قندی و رفتار فرد نیافته اند. علاوه بر این، در تحقیقات متعددی مشاهده شد وقتی والدین نمی دانستند که فرزندشان مواد قندی دریافت کرده است یا نه، تأثیراتی که تصور می کردند قند بر رفتار فرزندشان دارد را در آن ها مشاهده نمی کردند.

۷- لمینگ ها خودکشی دسته جمعی می کنند

یکی از رایج ترین شایعاتی که در مورد لمینگ ها وجود دارد این است که این حیوانات با پریدن از بالای صخره ها دسته جمعی خودکشی می کنند. در حقیقت، این تصور اشتباه بعد از پخش فیلمی مستند از کمپانی دیزنی به نام برهوت سفید در سال ۱۹۵۸ به وجود آمد که در یکی از صحنه های آن ها به نظر می آمد لمینگ ها به عمد خود را از بالای صخره ها به پایین پرت می کردند. لمینگ ها ممکن است از بالای صخره ها بپرند یا مسافت زیادی را شنا کنند اما تمام این کارها چیزی غیر از رفتارهای طبیعی آن ها در زمان مهاجرت نیست. در حقیقت این حیوانات برای آنکه مکانی بهتری برای زندگی پیدا کنند به صورت دسته جمعی مهاجرت می کنند.

۸- شترمرغ ها برای پنهان کردن خود سرشان را در شن ها فرو می کنند

این تصور که شترمرغ ها زمانی که می ترسند سر خود را در شن ها فرو می کنند اشتباه است. در حقیقت، این پرندگان زمانی که احساس خطر کنند، سعی می کنند با دویدن از عامل خطر دور شوند و اگر نتوانند بدوند، خود را روی زمین می اندازند و آرام باقی می مانند. شترمرغ ها تنها زمانی سر خود را در شن ها فرو می کنند که می خواهند با بلعیدن شن و ریگ به گوارش خود کمک کنند یا در دوران تخم گذاری گودالی حفر می کنند و تخم هایشان را در آن می گذارند.

۹- ماهی گلی نمی تواند بیشتر از سه ثانیه چیزی را به خاطر بسپارد

معمولا کسانی که حافظه ی خوبی ندارند را به ماهی گلی تشبیه می کنند چون تصور رایج بر این است که این ماهی تنها تا سه ثانیه می توانند اطلاعات را به خاطر بسپارد. اما در آزمایشات متعددی مشاهده شد ماهی ای که به آن آموزش داده بودند به صداهای مشخصی واکنش نشان دهد، همچنان تا سه ماه بعد از این آموزش به صداها واکنش نشان می داد. ظاهراً ماهی گلی ها می توانند تا سه ماه اطلاعات را به خاطر بیاورند.

۱۰- بدن انسان قادر نیست سلول های مغزی جدید تولید کند

این یک تصور اشتباه و رایج است که بعد از مرگ سلول های مغز، سلول های جدیدی تولید نمی شود. اما تحقیقات متعددی نشان داده است مغز ما حتی در سنین بالا هم به تولید سلول های جدید ادامه می دهد که به این فرآیند عصب زایی یا نورژنز گفته می شود.

۱۱- خون فاقد اکسیژن، آبی رنگ است

تصور اشتباهی وجود دارد که خون فاقد اکسیژن به رنگ آبی است. درست است که رگ های ما آبی رنگ به نظر می رسند اما تنها دلیل این مسأله نحوه ی بازتاب طول موج های مختلف نور از روی پوست ما است. در حقیقت، نور قرمز جذب اما نور آبی منعکس می شود.

۱۲- شترها در کوهان هایشان آب ذخیره می کنند

درست است که شترها قادرند تا چندین روز بدون آب زنده بمانند اما نه به دلیل ذخیره ی آبی که در کوهان هایشان دارند. این تصور اشتباه است. شترها از کوهان های خود برای ذخیره ی بافت چربی استفاده می کنند، نه آب. این بافت چربی انرژی لازم برای شترها را تا چندین روز تأمین می کند، چون غذا در بیابان کمیاب است. در حقیقت، کلیه ها و روده های شترها هستند که توانایی زیادی در حفظ آب بدن این حیوانات دارند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۵ نظر

ورود

 • امیر مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  مورد اول ” انسان ها تکامل یافته ی شامپانزه ها هستند” با توجه به تشابه بسیار بسیار بالای ژنوم انسان و میمون ها صحت داره.

  • aa مرداد ۲۴, ۱۳۹۷

   فقط در مورد شما صحت داره

   • someone شهریور ۱۷, ۱۳۹۷

    انسان تکامل یافته ی شامپانزه نیست بلکه با اون جد مشترک داره.

  • :O اسفند ۲۱, ۱۳۹۹

   سلام انسان ها و موز تا حدود ۹۵% دنای مشترک دارند دیگر همه می داند تکامل بستگی به بیان ژن ها دارد نه دنای صرفا مشترک این بیان ژن ها است که ما را نه تنها از تمام نخستی ها بلکه جانداران از لحاظ جسمی متمایز می‌کند

 • سیامک مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  عالی بود

 • مانی مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  مورد ۵ تو کتاب دانشگاە پیام نور نوشتە شدە بود.روانشناسی عمومی.تقسیم بندی زبان بە چند قسمت برای درک مزە های متفاوت.کلا ریفرنس کتاب کتابهای قدیمی هستن.علم پیشرفت میکنە ولی دانشجوی ما علم قدیمی رو یاد میگیرە.
  در مورد اینکه بدن نمیتونه سلولهای مغزی جدید تولید کنه هم اگر منظورتون سلولهای عصبی هست تو کتاب فیزیولوژی اعصاب و غدد پیام نور نوشته که بدن انسان بعد از یک سالگی اگر سلول عصبی بمیره نمیتونه جایگزینش کنه.حالا شما میگید اشتباهه!

  • mehdi مرداد ۲۴, ۱۳۹۷

   اینو بگم که سیستم اموزشی کشور به جز دو سه تا رشته که اونم به خاطر کادر علمی خارج درس خونده هستن کلا سی چهل سالی از دنیا عقبه
   من خودم اکثر رفرنسام به اینترنت بودش. پی دی اف کتابا رو میخوندم تا یه چیزی یاد بگیرم

 • فرزاد مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

  عکس اول ، اون میمون عالی بود -)))))

 • afshar fazli مرداد ۲۳, ۱۳۹۷

  چه جالب.

 • Sana مرداد ۲۳, ۱۳۹۷

  همه ی این باوری غلطو داشتم

 • ashkan مرداد ۲۳, ۱۳۹۷

  سلام خیلی جالب بودن
  مخصوصا این قضیه ی اجداد مشترک که تو چند سال پیشا سرش حسابی دعوا شده بود تو کلاس زیستمون.
  ما چندتا بچه مذهبی از این عقده اییا داشتیم که خدا نسیب گرگ بیابون نکنه از بس دعوایی و وحشی بودن
  سر کلاس زیست بحث نظریه ی داروین بود و چند تا از دانش اموزای نسبتا خوب و درس خون کلاس با معلم بحث میکردن یکهویی این چند بچه مذهبی بلند شدن رفتن اون دوتا که با معلم حرف میزدنو پرت کردن زمین و بعدم مشت و دعوا. طفلکا اصلا دعوا بلد نبودن و ماها به زور این وحشیا رو جدا کردیم از روشون بعدم نه شکایتی نه حرف به ناظمی هیچی. معلم زیستمونم حتی جرات نمیکرد حرف بزنه
  خدا عاقب ما رو با این جماعت قلچماق بخیر کنه

  • aa مرداد ۲۴, ۱۳۹۷

   نصیب نه نسیب !

 • بهزاد مرداد ۲۳, ۱۳۹۷

  داداش حس درد و گرما و سرما و فشار و … همه مربوط به لامسه هستن. کسی که فلجه درد رو حس نمیکنه!
  تشنگی و گرسنگی هم جزو احساسات به حساب نمیان. شاید به اشتباه رایج باشه که همه میگن احساس گرسنگی یا تشنگی دارم. اما در واقع این ترجمه شده کلمه feel هست که با sense هم معنیه.

  تعادل هم که کلا به گوش مربوطه و نمیدونم چرا اومده تو لیست احساسات!

  • C اسفند ۲۱, ۱۳۹۹

   احساسات جسمانی به طور کلی به واکنش مناسب و تقابل جسم و محیط و روان است پس ما بیش از پنج حس داریم مانند تعادل که به وسیله آن تا حدی می توان شیب محیطی که بر روی آن راه می رویم حس کنیم اما مثلا نمی توانیم حس کنیم زمین گرد است درست مانند چشم ها که نمی توانند بسیاری از طول موج های الکترومغناطیسی را به طور طبیعی درک کنند

 • Cares خرداد ۷, ۱۴۰۱

  مطلب خیلی مفید عالی بود مخصوصا برای کسانی که این چیزا را به اشتباه میگویند ،👍