کشتن پوسایدون: چگونه می توان با اژدر هسته ای آخرالزمانی و خوفناک روسیه مقابله کرد؟

کشتن پوسایدون: چگونه می توان با اژدر هسته ای آخرالزمانی و خوفناک روسیه مقابله کرد؟

جهان هنوز نتوانسته به طور کامل خبر غیرمنتظره ساخت اژدر هسته ای دوربرد موسوم به «پوسایدون» (Poseidon) توسط روسیه را هضم کند و به همین دلیل هنوز هم در مورد قدرت ویرانگر این سلاح قدرتمند صحبت می شود. این سلاح چند مگاتنی که بیشتربه سلاح های ارایه شده در فیلم های علمی تخیلی شباهت دارد برای حمله با اهداف ساحلی طراحی شده و می تواند باعث تولید سونامی های رادیواکتیو و غیرقابل سکونت شدن شهرهای ساحلی شود. خبر توسعه و تولید این سلاح مرگبار که زمانی تنها یک بلوف و بزرگنمایی از جانب مقامات روسی است اکنون به واقعیت تبدیل شده و سوال تنها این است که چگونه می توان این اژدر هسته ای هولناک را متوقف کرد؟

اژدر هسته ای Poseidon

اژدر «پوسایدون» ابتدا در نوامبر ۲۰۱۵ توجه سازمان های امنیتی غربی را متوجه خود کرد، زمانی که تصویری از آن ظاهراً به صورت اتفاقی در یک برنامه در تلویزیون دولتی روسیه به نمایش درآمد. این اژدر بیش از ۶۵ فوت (۱۹.۸ متر) طول و ۶.۵ فوت (تقریباً ۲ متر) عرض دارد. اژدر «پوسایدون» که با سوخت هسته ای کار می کند می تواند هزاران مایل را با سرعت بالای ۷۰ گره (۱۳۰ کیلومتر بر ساعت) طی کرده و با کلاهک گرماهسته ای خود اهداف ساحلی مانند بنادر، شهرها و زیرساخت های اقتصادی و صنعتی را با خاک یکسان کند.

در نتیجه انفجار این بمب، سونامی هایی تولید خواهد شد که باعث رادیواکتیویته شدن آب و دیگر بقایای ناشی از انفجار می گردد و بدین ترتیب نابودی بیشتری در انتظار مکان هدف خواهد بود که برای نسل ها غیرقابل سکونت خواهند شد.

اژدر هسته ای Poseidon

قدرت کلاهک هسته ای این اژدر ۲ تا ۱۰۰ مگاتن برآورد شده است که با چنین قدرت هسته ای ویرانگری، اژدر «پوسایدون» می تواند یک سلاح آخرالزمانی باشد و این موضوع متوقف کردن آن را به اولویت کشورهای غربی تبدیل کرده است. برای مثال، در صورت حمله به شهر نیویورک سیتی با این سلاح، دستکم ۲.۵ میلیون نفر به سرعت جان خود را از دست خواهند داد، در حالی که تعداد ۵ میلیون نفر نیز مجروح شده و اثرات رادیواکتیو مرگبار انفجار نیز تا شمال ایالت کبک کانادا نیز خواهند رسید.

به گفته کارشناسان نظامی ابتدا گمان نمی رفت که خبر ساخت چنین سلاحی واقعیت داشته باشد اما اکنون مقامات نظامی غرب نیز پذیرفته اند که روسیه در حال تست کردن این سلاح جدید و ساخت زیردریایی های با قابلیت حمل و پرتاب آن است.

اژدر هسته ای Poseidon

بدین ترتیب دیگر سوال این نیست که آیا این سلاح واقعیت دارد یا خیر. اکنون سوال این است که چگونه می توان این سلاح مرگبار را متوقف کرد؟ اچ آی ساتن، کارشناس نظامی حوزه زیردریایی مقابله با اژدر هسته ای «پوسایدون» را بسیار سخت و چالش برانگیز می داند:” پوسایدن بسیار سریع است و می تواند در عمقی بسیار بیشتر از زیردریایی های معمول حرکت کند. خوشبختانه به نظر می رسد که حرکتش آنقدر سروصدا ایجاد می کند که سنسورهایی که در جای درست کار گذاشته شده باشند می توانند مکان آن را کشف کردند. سوال اصلی این است که چگونه می توان آن را خنثی کرد. سلاح های تازه ای برای این منظور باید ساخته شوند”.

اژدر هسته ای Poseidon

ساتن بر این باور است که متوقف کردن اژدر «پوسایدون» کار آسانی نخواهد بود:” من با کسانی که راه حلی بسیار ساده انگارانه ارایه می دهند مشکل دارم، این ساده انگاری ها باعث شده که بسیاری باور کنند ناتو تنها می تواند با منفجر کردن یک بمب هسته ای در عمق آب و در برابر این اژدر آن را متوقف سازد. اما انجام دادن هر کاری در جنگ زیر آب به همین راحتی نیست، همه چیز بسیار مشکل است و هر قابلیت جدیدی برای توسعه و آزمایش به مقادیر هنگفتی پول نیاز خواهد داشت”.

اما ساتن راهکارهایی را برای مقابله با این سلاح خوفناک ارایه داده است. اولین راه حل او استفاده از شبکه ای ترکیبی از رشته های هیدروفون زیرآبی ثابت و با قابلیت پرتاب از آسمان است که بسیار شبیه تورهای SOSUS دوران جنگ سرد است و می تواند نشانه های مربوط به نزدیک شدن این اژدر خوفناک را شناسایی کند.

اژدر هسته ای Poseidon

این پست های شنیداری خود دارای مین های اژدری هستند- اژدرهایی کپسولی با قابلیت های کنترل و عکس العمل از طریق امواج رادیویی که در سطح دریا کار گذاشته شده و به سرعت عمل خواهند کرد- که می توانند این اژدر هسته را رهگیری و نابود سازند. اژدر هسته ای «پوسایدون» چنان سلاح خوفناکی است که باید چندین گزینه عملی برای اطمینان از متوقف کردن آن وجود داشته باشد.

ساتن بر این باور است که سلاح های هایپرسونیکی که از زیردریایی های آمریکایی کلاس ویرجینیا شلیک می شوند نیز می توانند یک راه حل سریع و اضطراری برای رهگیری «پوسایدون» باشند. این سلاح های مافوق صوت که با سرعت بیش از ۵ ماخ (بیش از ۶.۱۰۰ کیلومتر بر ساعت) حرکت می کنند می توانند به محض رویت شدن اژدر مذکور پرتاب شده و آن را پیش از اصابت به هدف و یا حتی نزدیک شدن به آن نابود سازند.

اژدر هسته ای Poseidon

همچنین سرعت و قدرت اژدر «پوسایدون» باید با ساخت اژدرهای جدیدی در نیروهای دریایی کشورهای غربی همراه شود؛ اژدرهای فوق سنگین آینده ای که می توانند ترکیبی از چندین اژدر کوچکتر باشند. علاوه بر این باید گفت که اژدر «پوسایدون» خود از زیردریایی های متعارف و معمول امروزی کوچکتر است و مقدار زیادی مواد منفجره و قدرت انفجار برای سوراخ کردن بدنه و متوقف کردن آن لازم نیست. بدین ترتیب هر چه تعداد شکارچیان این اژدر هسته ای خوفناک و آخرالزمانی بیشتر باشد امکان موفقیت آن ها در متوقف کردن آن بیشتر خواهد بود.

اژدر هسته ای Poseidon
زیردریایی کلاس ساروف

متوقف کردن «پوسایدون»، همچنین، به معنای رفتن به دنبال پلتفرم های پرتابی جدید خواهد بود. زمانی که این اژدر غول پیکر در سال ۲۰۲۷ وارد سرویس شود توسط دستکم ۲ زیردریایی جدید حمل خواهد شد- زیردریایی های «ساروف» (Sarov) و «بلگورود» (Belgorod)- و این موضوع، به عقیده ساتن، اوضاع را برای کشورهای غربی بغرنج تر و پیچیده تر خواهد کرد. وی در این باره چنین می گوید:” پوسایدون را می توان از زیر لایه ضخیم یخ نیز پرتاب کرد و این موضوع نابود کردن پلتفرم پرتابی قبل از پرتاب را بسیار دشوار خواهد کرد”.

اژدر هسته ای Poseidon

زیردریایی های تهاجمی هسته ای کلاس سی وولف  (Seawolf-class) نیروی دریایی ایالات متحده که برای انجام عملیات در زیر یخ های ضخیم طراحی شده اند به طور ویژه برای نابود کردن زیردریایی های روسی پیش از پرتاب اژدرهایشان طراحی شده اند. اما سیستم های کنونی دفاع موشکی توان مقابله با اژدر «پوسایدون» را ندارند. موشک های کنونی ایالات متحده و ناتو  و سیستم های دفاعی پیشنهادی مستقر در فضا نیز نمی توانند با این سلاح مقابله کنند.

اژدر هسته ای Poseidon

ساتن می گوید:” احتمالاً اژدر هسته ای پوسایدون پاسخی به سیستم های دفاع موشکی است. توسعه پایگاه های دفاع موشکی مستقر در فضا در برنامه ساخت این اژدر که از دو دهه پیش آغاز شده مورد توجه قرار نگرفت اما این اژدر در مقابل چنین سیستم هایی نیز ایمن خواهد بود”. یک جنگ هسته ای به خودی خود هولناک است اما اژدر هسته ای «پوسایدون» آن را به نهایت هولناکی خود خواهد رساند. با این وجود اژدر «پوسایدون» شکست ناپذیر نیست و با تکنولوژی قوی و استفاده درست از آن می توان این سلاح مرگبار را متوقف کرد.

«پوسایدون»: اژدر هسته‌ای خوفناک و آخرالزمانی روسیه که سونامی‌های مرگبار تولید می‌کند

اژدر فوق سنگین «اسپیرفیش»؛ غول ویرانگر زیردریایی های بریتانیایی

در مورد جدیدترین جت جنگنده بوئینگ با نام F-15X Super Eagle چه می دانیم؟

با ۱۰ هلی کوپتر نظامی گرانقیمت و قدرتمند کلاس جهانی آشنا شوید

منبع: popularmechanics
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • . مرداد ۱۲, ۱۴۰۰

    بازدارندگی هسته ای یعنی همین. انگلیس با ۳ کلاهک یا بالاتر هم میتواند این جواب را بدهد. اگر روسیه میخواهد چند میلیون بکشد و چند میلیون کشته بدهد , بسم الله