۹ احساسی که آن ها را با گرسنگی اشتباه می گیریم

۹ احساسی که آن ها را با گرسنگی اشتباه می گیریم

شاید تصور کنید گرسنگی بدیهی ترین حس دنیا است و وقتی آن را احساس کردیم تنها کاری که باید انجام دهیم خوردن یک خوراکی است. اما حقیقت آن است که گرسنگی همیشه یک حس واقعی نیست و ما گاهی احساسات دیگری را با گرسنگی اشتباه می گیریم. بنابراین راه حل آن نه خوردن غذا، بلکه رفع مشکل اصلی است. در ادامه به ۹ موردی می پردازیم که آن ها را با احساس گرسنگی اشتباه می گیریم.

۱- خستگی

احساس گرسنگی

شاید تا به حال متوجه شده باشید که شب ها قبل از خواب احساس گرسنگی به شما هجوم می آورد. احساس خواب آلودگی میل به غذا خوردن را بیشتر می کند تا بتوانیم انرژی خود را بالا ببریم و بیدار بمانیم. در حقیقت احساس خواب آلودگی به دستگاه گوارش فشار می آورد تا دست به کار شود و ما را بیدار نگه دارد. بهترین راه برای حل این مسأله آن است که اگر برایتان امکان پذیر است چرتی بزنید یا زودتر بخوابید. اما اگر سر کار یا بیرون از خانه هستید، کمی در محل کارتان قدم بزنید یا چند دقیقه ای با همکاران تان صحبت کنید تا سرحال شوید.

۲- اضطراب

وقتی مضطرب هستید، سطح هورمون های کورتیزول و آدرنالین در بدن تان بالا می رود و همین مسأله منجر به بالا رفتن قند خون و بیشتر شدن احساس گرسنگی می شود. اگر این مسأله یک بار برایتان اتفاق بیفتد مشکل بزرگی نیست، اما پرخوری مداوم ناشی از اضطراب مزمن خطرناک است. بسیاری از ما بی وقفه کار می کنیم و خواب کافی نداریم یا مراقب سلامتی خود نیستیم و بدن مان تحت یک فشار دائمی قرار دارد. پرخوری های گاه و بیگاه مشکل ساز نیست، اما هفته ها، ماه ها و سال ها پرخوری باعث افزایش وزن می شود.

۳- تشنگی

علامتی که بدن در زمان تشنگی بروز می دهد شبیه به علامت گرسنگی است، یعنی زمانی که در حقیقت به آب نیاز دارید، اشتباهاً سراغ تنقلات می روید. در این مواقع یک یا دو لیوان آب ساده یا طعم دار و یا چایی بنوشید. اگر بعد از ۵ دقیقه هنوز هم احساس گرسنگی می کردید، یعنی واقعا گرسنه هستید. برای اینکه چنین احساسات اشتباهی سراغ تان نیاید، همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در طول روز آب بدن خود را حفظ کنید.

۴- اندوه

وقتی احساس ناراحتی می کنید، ممکن است برای آرام کردن خودتان سراغ غذا بروید. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهد بخش قابل توجهی از افراد تنها برای رفع هوس های خود غذا می خورند نه تجدید انرژی. وقتی به دلایل احساسی غذا می خوریم، سعی داریم موقتا خلائی را پر کنیم اما تنها در حین غذا خوردن احساس رضایت داریم اما بعد از آن، دوباره همان احساس ناخوشایند سراغ مان می آید. در این شرایط، احساس گناه می کنیم و آرزو می کنیم کاهش اراده ی قوی تری داشتیم. برخورد آگاهانه می تواند به مقابله با غذا خوردن احساسی کمک کند. بنابراین چند نفس عمیق بکشید، آهسته تر غذا بخورید و به احساس سیری تان بیشتر دقت کنید. این کارها جلوی پرخوری تان را می گیرد.

۵- عادت

اگر متوجه شده اید که همیشه عصرها بستنی یا در خانه ی دوست تان پیتزا می خورید، باید بدانید که این کارها تبدیل به عادت شما شده اند. اگر خوردن تنقلات عادت شما شده، این وابستگی را با یک تغییر فیزیکی در روال همیشگی زندگی تان از بین ببرید. برای مثال، اگر همیشه در زمان تماشای تلویزیون تنقلات می خورید، جای همیشگی تان را تغییر دهید و تلویزیون را از جای دیگری تماشا کنید. به علاوه، می توانید میان وعده های سالم را جایگزین تنقلات ناسالم همیشگی تان کنید. مثلا به جای یک کاسه بستنی، ماست چکیده بخورید تا بدون احساس گناه چیزی هم خورده باشید.

۶- دیدن غذا

شاید تا چند دقیقه ی پیش اصلا در فکر خوردن شیرینی نبودید اما حالا یک جعبه شیرینی کنار دست تان گذاشته اید و به تنها چیزی که فکر می کنید همین شیرینی ها است. تنها دیدن غذا کافی است تا تولید دوپامین یا همان هورمون لذت بخشی در بدن افزایش پیدا کند. این هورمون ناحیه ی پاداش و لذت در مغز و همینطور احساس گرسنگی را تحریک می کند. گاهی اصلا در فکر غذایی نیستیم اما اگر تمام روز جلوی چشم مان قرار بگیرد، احتمالا اراده ی ما را تضعیف می کند. اگر در خانه تنقلات دارید، حتما آن ها را در پشت درهای بسته نگه دارید تا دچار وسوسه ی بصری نشوید.

۷- عوارض جانبی داروها

بعضی داروها مثل هورمون هایی که به دلایل روانپزشکی یا برای تشنج هستند، اشتها را زیاد می کنند. اگر بعد از مصرف داروهای جدیدتان وزن تان بالا رفته، لازم است در اینباره با پزشک خود صحبت کنید.

۸- تغییرات هورمونی

هوس های غذایی زنان در زمان عادت ماهانه بی علت نیست. این مسأله ناشی از هورمون های آن ها است. بعضی از هورمون ها دچار نوسان می شوند و همین مسأله مستقیماً روی میزان گرسنگی تأثیر می گذارد. اگر قاعدگی منظمی دارید، سعی کنید از قبل خود را برای این هوس های غذایی آماده کنید. به جای تنقلات ناسالم، مواد غذایی سالم بخورید و سعی کنید فعالیت بدنی و خواب بیشتری داشته باشید.

۹- نوستالژی

درست کردن غذایی که در بچگی در خانه ی مادربزرگ تان می خوردید می تواند شما را به پرخوری سوق دهد. یکی از مهم ترین دلایل غذا خوردن افراد، احساس نوستالژی است. نوستالژی احساس زیبا و پیچیده ای است. ممکن است در عین حال که شاد و سرخوش هستید، احساس غم و حسرت هم داشته باشید. خوردن گهگاه خوراکی های نوستالژیک ایرادی ندارد، فقط کافی است در این کار افراط نکنید.

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود