مجله اکونومیست بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸ را معرفی کرد

مجله اکونومیست بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸ را معرفی کرد

سرانجام پس از هفت سال بودن در صدر بهترین شهرهای جهان برای زندگی کردن، شهر ملبورن استرالیا از صدر پایین کشیده شد. بر اساس رده بندی ارایه شده توسط واحد اطلاعاتی اکونومیست در سال ۲۰۱۸، این شهر با اختلافی بسیار اندک رتبه اول این فهرست را از دست داده و به رده دوم سقوط کرد. امسال شهر وین در اتریش با نمره ۹۹.۱ درصد و تنها ۰.۷ درصد بیشتر از ملبورن توانست رتبه اول بهترین شهرهای جهان برای زندگی کردن را بدست آورد.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

این فهرست بر اساس ثبات، وضعیت خدمات بهداشتی و سلامت، فرهنگ و محیط زیست، سطح آموزش و زیرساخت ها در ۱۴۰ شهر بزرگ جهان رتبه بندی شده است. دلیل قرار گرفتن پایتخت اتریش، افزایش نمره امنیت در این کشور پس از چند مدت آشفتگی در کشورهای اروپایی به خاطر حملات تروریستی سال های اخیر عنوان شده است. سقوط شهر ملبورن اما تنها تغییر محسوس در این فهرست که به ندرت دچار تغییری فاحش می شود نیست.

تازه واردها

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

شهر آدلاید در استرالیا

شهرهای اوزاکا و توکیو در ژاپن اکنون توانسته اند به فهرست ۱۰ کشور ابتدای این رده بندی وارد شوند که به ترتیب رتبه ای سوم و هفتم را به خود اختصاص داده اند. هر دو شهر قرار گرفتن در رتبه های بالای بهترین شهرهای جهان برای زندگی کردن را مدیون کاهش جرم و جنایت و همچنین بهبود سیستم حمل و قل عمومی خود هستند. شهر اوزاکا در ۶ ماه اخیر توانسته ۶ رتبه صعود کرده، خود را به رتبه سوم برساند و البته فاصله با شهر دوم یعنی ملبورن را به شدت کاهش دهد.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

شهر اوزاکا در ژاپن

اکنون اختلاف بین این دو شهر تنها ۰.۷ درصد است. بهبود نمرات شهر اوزاکا در زمینه کیفیت و در دسترس بودن سیستم حمل و نقل عمومی در کنار کاهش مداوم در میزان جرم و جنایت باعث شده که رتبه این شهر در رده بندی های زیرساخت و ثبات نیز بهبود یابد. هامبورگ و هلسینکی که رتبه های نهم و دهم فهرست را در سال گذشته در اختیار داشتند اکنون جایی در میان ۱۰ شهر برتر ندارند. رتبه نهم امسال به شهر کپنهاگن دانمارک رسیده که نمره ۹۶.۸ درصد را دریافت کرده و بدین ترتیب این شهر تنها شهر اروپایی است که توانسته در میان ۱۰ شهر برتر در این زمینه قرار بگیرد. همچنین، در حالی که استرالیا صدر این فهرست را پس از سال ها از دست داده اما ۳ شهر آن توانسته اند در میان ۱۰ شهر اول قرار داشته باشند.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

شهر وین در اتریش

شهرهای سیدنی با ۹۷.۴ درصد و آدلاید با ۹۶.۶ درصد بعد از ملبورن به ترتیب در رتبه های پنجم و دهم فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی کردن قرار گرفته اند. شهرهای کانادا نیز در این عرصه عملکرد خوبی داشته اند به طوری که شهر تورنتو رتبه مشترکم هفتم را با شهر توکیو و با امتیاز ۹۷.۲ درصد در اختیار دارد و شهرهای کلگری و ونکوور نیز با نمره های ۹۷.۵ و ۹۷.۳ درصد به ترتیب در رتبه های چهارم ششم قرار گرفته اند.

بیشترین صعودها و سقوط ها

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

بر اساس این گزارش، مراکز تجارت بین المللی قربانی موفقیت خود شده اند زیرا با افزایش زیرساخت های شهرهای هاب اقتصادی و تجاری، میزان جرم و جنایت در آن ها نیز افزایش پیدا می کند و بدین ترتیب در این فهرست شاهد سقوط رتبه می شوند. برای مثال شهر نیویورک (رتبه ۵۷)، لندن (رتبه ۴۸) و پاریس (رتبه ۱۹) همگی شهرهای بزرگ و ثروتمندی هستند که از مراکز تفریحی نیز به شمار می روند اما همگی به دلیل میزان بالاتر جرم و جنایت، ازدحام و شلوغی و مشکلات در سیستم حمل و نقل عمومی نتوانسته اند از راحتی لازم برای سکونت جهت قرار گرفتن در رتبه های بالای این فهرست برخوردار باشند.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

البته این شهرها هنوز هم رتبه خوبی در مقایسه با دیگر شهرها در این زمینه کسب کرده اند. با این وجود، شهرهای پاریس و منچستر که سال گذشته به خاطر حملات تروریستی داعش تنزل رتبه را تجربه کرده بودند در ۱۲ ماه گذشته شرایط بسیار بهتری پیدا کرده و بیشترین صعود را در این فهرست به خود اختصاص داده اند. همچنین در این فهرست خبرهای خوبی برای ساکنان هنگ کنگ وجود دارد که در سال ۲۰۱۵ با افت رتبه شدیدی مواجه شده بود. در فهرست کنونی این شهر آسیایی با نمره ۹۱.۳ درصد توانسته رتبه سی و پنجم بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص بدهد.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2018

در این میان، شهرهای آسیایی مانند کوالالامپور، کاتماندو، کلمبو و داکا همگی با کاهش فاحش رتبه در میان بهترین شهرها برای زندگی مواجه شده اند. شهر سن خوان در پورتوریکو که در سال ۲۰۱۷ با مشکلات ناشی از ۲ طوفان بزرگ مواجه شد بیشترین نزول را در این فهرست تجربه کرده و با ۲۱ رتبه کاهش نسبت به سال گذشته و با نمره ۶۹.۸ درصد در رتبه هشتاد و نهم قرار گرفته است. در مقیاس کلی، شرایط زندگی در کل جهان برای دومین سال متوالی بهبود یافته و از ۷۴.۸درصد در سال گذشته به ۷۵.۷ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸

 1. وین، اتریش
 2. ملبورن، استرالیا
 3. اوزاکا، ژاپن
 4. کلگری، کانادا
 5. سیدنی، استرالیا
 6. ونکوور، کانادا
 7. تورنتو، کانادا
 8. توکیو، ژاپن
 9. کپنهاگن، دانمارک
 10. آدلاید، استرالیا

بوداپست: با جاذبه های دیدنی زیباترین شهر اروپا در سال ۲۰۱۸ آشنا شوید

۱۰ کشوری که شادترین مناطق جهان در سال ۲۰۱۸ لقب گرفته‌اند

پاک‌ ترین و فاسد ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ را بشناسید

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • مجیدی شهریور ۲, ۱۳۹۷

  سلام
  پدرم سالها پیش با ویزایی که سفارت ژاپن میداد رفته بود. یک سال کار کرد تو شهرداری یکی از مناطق اوساکا. تمام پولی که طی این یک سال کار کرد به قدری بود تونستیم تو شهرمون خونه بخریم چون سر تقسیم ارث پدری با عموما که ماشالله زیادم بودن تقریبا پول اجاره پیش یک خونم به هیچکی نرسید. عمه ها که گفتن میبخشن و سهمی نخواسته بودن. پدرم هنوزم از اون دوران میگه. هنوز براش خاطره انگیزه. میگفت اگه اون قضایای جرم و جنایت و تجاوزا پیش نمیومد هممونو میبرد اونجا تا بتونیم پیشرفت کنیم. ولی الان بیکار با مدرک فوق دانشگاه دولتی دارم خیابون متر میکنم. گاهی اونم گاهی با ماشین پدرم میرم مسافرکشی

  • بهروز منتظری شهریور ۴, ۱۳۹۷

   درود خدمت شما
   ذهنو مشغول این چیزا نکنین خوب نی
   این چیزا درست بشو نیستش
   اگه شما قصدتون اومدنه بیایین. ژاپن نشد یه کشور دیگه
   با توجه به اینکه خودم ساکن المانم میگم. میدونین به چه علت میگم درست نمیشه؟ چون اینجا تو المان خطرناکترین دار و دسته خلافکارا خودمون هستیم
   البانیاییا که همه ازشون میترسن ازمون حساب میبرن تو برمن سر این قضیه هر روز هفته دعواس مغازه همدیگه رو تخریب میکنن ماشینای همدیگه رو اتیش میزنن خدا نکنه قضیه جدی بشه اسلحه در میارن تو خیابون همدیگه رو به رگبار میبندن چندباری این کار رو کردن مث توپ خبراش صدا کرد
   یه چیزی در مورد المان اینه که اینجا ملیت طرفو اعلام میکنن تو اخبار
   خداییش اگه اینجا بودی هر روز میخواستی سرتو بکوبی به دیوار
   داییم از قدیم ساکن مالموعه همون بیست سال پیشا اومدش و کارشم انبارداریه
   تو مالمو چند ماه پیشا یه درگیری بین گروهای ایرانی و عرب سر تقسیم اموال مردم بدبخت سوئد پیش اومده بود تا یه ماه همدیگه رو میدیدن اسلحه میکشیدن
   باز خوبی سوئد اینه که چندتا سیاستمدار ایرانی انگار دارن و اینام تو روزنامه هاشون مینویسن ایرانیا تحصیل کردن روزنامه هام از قدیم همیشه طرفدار این دولتای اروپایین و اینطوری شده که این تحصیل کرده بودن ماها زبان زد خودمون شده جالبیش اینه من خودم با وجودی که ایرانیم ولی هیشکدوم این اطرافیام نه مهندسن نه دکترن محله مونم نسبتا خوبه و به قول خود المانیا مهاجر نشین نیستش
   توصیم اینه هرجا رفتی نگو ایرانی هستی شاید بگی توهینه ولی وقتی رسیدی اینور خودت میفهمی چراشو