ورزشگاه خانگی تیم فوتبال تاتنهام هاتسپر ؛ یک شاهکار مهندسی با زمینی قابل جمع شدن

ورزشگاه خانگی تیم فوتبال تاتنهام هاتسپر ؛ یک شاهکار مهندسی با زمینی قابل جمع شدن

ورزشگاه جدید تیم تاتنهام هاتسپر انگلیس چیزی فراتر از یک استادیوم فوتبال معمولی خواهد بود. این ورزشگاه که در شهر لندن واقع شده و علاوه بر بازی های خانگی تیم فوتبال تاتنهام هاتسپر، بازی های راگبی نیز در آن برگزار خواهد شد قرار بود در روزهای اخیر افتتاح شود و تاتنهام اولین بازی خود در این ورزشگاه را برابر تیم لیورپول انجام دهد. اما افتتاح آن با تاخیر مواجه شده و اعلام شد که تا چند ماه آینده نمی توان از این زمین برای انجام بازی های تیم تاتنهام استفاده کرد.

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

در بیانیه ای که توسط این باشگاه منتشر شد چنین آمده است:” تاخیر موضوعی معمول است، به خصوص در مورد سازه هایی با این حجم و پیچیدگی. با این وجود، ما بسیار ناراحتیم که چنین تاخیری در مراحل پایانی کار به وقوع پیوسته است. اگر چه می توانستیم مسایلی را نادیده بگیریم اما نمی توانستیم که از بحث ایمنی به سادگی بگذریم. این تصمیم گیری اجتناب ناپذیر بود”. علاوه بر این، این تاخیر شامل رونمایی از زمین فوتبال قابل جمع شدن این ورزشگاه نیز می شود که می توان آن را به یک زمین راگبی نیز تغییر داد. قرار بود اولین مسابقه راگبی در ۱۴ اکتبر در این زمین انجام شود که در نهایت بار دیگر قرار شد این بازی در استادیوم ویمبلی لندن انجام گیرد.

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

تمامی تیم های فوتبال مطرح جهان دوست دارند در زمین هایی با چمن طبیعی و کیفیت بالا بازی کنند. اما مالکان باشگاه لندنی تاتنهام هاتسپر می خواهند که استادیوم جدید و زیبایشان میزبان بازی های راگبی نیز باشد و یک سطح مصنوعی برای درگیری های شدید فوتبال آمریکایی مناسب تر است.

برای ساخت استادیومی چنین دو منظوره، مهندسان شرکت طراحی و ساخت SCX در شفیلد، که ساخت سیستم سقفی قابل جمع شدن ورزشگاه تنیس ویمبلدون را در کارنامه دارند، چیزی بسیار جدید و عجیب ساخته اند- اولین زمین چمن قابل جمع شدن و قابل تقسیم شدن جهان که با کنار رفتن چمن های طبیعی شاهد یک سطح هنری در زیر آن خواهیم بود. این ورزشگاه ۶۲.۰۶۲ نفر گنجایش داشته و هزینه ساخت آن بیش از یک میلیادر دلار برآورد شده است.

زیبایی های تکنولوژی

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

ایده ساخت چنین زمینی به هیچ عنوان جدید نیست. ورزشگاه دانشگاه فینیکس در آریزونا، جایی که تیم راگبی آریزونا کاردینالز بازی هایش را انجام می دهد نیز از استراتژی مشابهی استفاده می کند. تمامی زمین چمن این ورزشگاه می تواند جمع شود. اما تکنولوژی به کار رفته در ورزشگاه جدید و مدرن تیم تاتنهام یک گام جلوتر رفته است. این زمین فوتبال به سه قسمت تقسیم شده تا نگهداری مقطعی و چند بخشی از آن ممکن بوده و همچنین تغییر صندلی هایی که در اطراف و همسطح با زمین قرار گرفته اند میسر باشد.

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

هر کدام از این سه بخش بلند از زمین فوتبال تیم تاتنهام هاتسپر روی یک سینی استیل ۳ هزار تنی است که به صورت ریلی زیر آن قرار گرفته است. ۶۸ موتور الکتریکی نیروی لازم برای حرکت دادن ۱۶۸ چرخ و جابجا کردن هر سینی، قرار دادن آن ها در زیر جایگاه شمالی و نمایان شدن صفحه هنری زیر چمن را تامین خواهند کرد. وقتی که قرار باشد زمین فوتبال به جای خود بازگردد- فرایندی که ۲۵ دقیقه زمان می برد- هر یک از این سه بخش به صورت مستقل حرکت کرده تا اینکه به طور کامل در جای خود قرار گرفته و زمین فوتبال تکمیل می شود. در نهایت این سینی ها به حالت کشویی به سمت داخل حرکت کرده و هیچ درز و شکافی بین آن ها باقی نمی ماند.

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

در هر بخش ۳۳ صفحه چمنی مجزا وجود دارد و هر صفحه لایه های زیرچمنی خود را دارد.چمن طبیعی قرار گرفته در هر صفحه نیز کاملاً با چمن دیگر صفحات منطبق بوده و بدین ترتیب به یک زمین واحد تبدیل می شود. وقتی که سطح چمن مصنوعی ورزشگاه سرجای خود قرار می گیرد، تمامی خطوط مربوط به زمین مانند خط کرنر، محوطه جریمه و غیره نیز توسط بازوهایی هیدرولیک به مانند زمین حرکت کرده و بالا می آیند. تونل های منتهی به رختکن ها نیز بالا آمده و تمامی این بخش ها در یک ارتفاع و با سطحی مشابه قرار می گیرند.

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

سایمون ایستوود، مدیر اجرایی کمپانی سازنده در این باره می گوید:” این یک ساختار بسیار غول پیکر و پیچیده متحرک است. تمامی  فناوری های مهندسی مکانیکی و کنترلی این ورزشگاه بومی و در کلاس جهانی است”. وقتی که زمین چمن این ورزشگاه روباز کنار می رود، خطوط زمین نیز زیر در کاسه زیرین خود محو می شوند و سه ردیف اول صندلی ها نیز با آن به زیر می روند که زمین لازم و کافی برای راگبی فراهم شود.

زمینی برای هر دو نوع فوتبال

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

حتی بعد از آزمایشاتی موفقیت آمیز نیز سوالات و ابهاماتی در مورد کارکرد بهینه سیستم صفحه ای در درازمدت وجود دارد. ورزشگاه هوستون ان آر جی که خانه تیم راگبی تاکسانز است، برای سال ها سعی در استفاده از یک سیستم صفحه ای قابل برداشتن با چمن مصنوعی -که البته خاصیت کنار رفتن نداشته و تنها پایین رفته و در بستر ورزشگاه مخفی می شد- داشتند اما در نهایت این ایده را رها کردند زیرا برخی از صفحات قادر به تولید زمینی صاف و بدون درز و شکاف نبودند اما سیستم بکار رفته در ورزشگاه تاتنهام هاتسپر امکان مراقبت آسانتر از چمن زمین را فراهم کرده است.

ورزشگاه خانگی تیم تاتنهام

اگر چه هنوز و تا زمان رونمایی از این زمین نمی توان در مورد موفقیت این تکنولوژی صحبت کرد اما دیر یا زود این اتفاق رخ داده و لندن دارای ورزشگاهی خواهد شد که دو نوع فوتبال را می توان در آم براحتی بازی کرد. برای دیدن ویدیویی از نحوه کار ورزشگاه جدید و مدرن تاتنهام هاتسپر به این لینک مراجعه کنید.

۱۵ استادیوم ورزشی بزرگ و پرظرفیت جهان را بشناسید

با یک استادیوم فوتبال کاملاً متفاوت، واقع در دل آبهای بی کران، آشنا شوید [تماشا کنید]

تصاویر عجیب ترین و شگفت انگیزترین سقف های تعبیه شده در استادیوم های ورزشی جهان [بخش اول]

بزرگ‌ترین استادیوم‌های فوتبال جهان

منبع: popularmechanics
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود