از خروج فضولات تا آه و ناله؛ بعد از مرگ چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

از خروج فضولات تا آه و ناله؛ بعد از مرگ چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

شما نیز با نظر ما موافقید که مرگ و مردن هیجان انگیزترین چیزی نیست که بخواهیم در مورد آن صحبت و یا حتی فکر کنیم. همه می دانیم که این اتفاق روزی، دیر یا زود، برای همه ما رخ خواهد داد اما این بدان معنا نیست که کسی دوست نداشته باشد در مورد مکانیزم واقعی مردن و اتفاقاتی که بعد از آن بر سر جنازه اش می آید فکر کند.

وقتی که به مرگ فکر می کنید، اغلب زندگی پس از مرگ و اتفاقاتی که برای روح شما می افتد آن چیزی است که ذهن شما را درگیر خود خواهد کرد. اما از لحاظ علمی، جسم شما نیز تغییراتی قابل توجه خواهد کرد که شاید از آن ها بی اطلاع باشید. بعد از این که نفس کشیدنتان متوقف می شود، اتفاقات جالبی برای جسم شما رخ خواهد داد که در ادامه این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱- بعد از مرگ فضولات بدن خود بخود دفع خواهند شد

بعد از مرگ

متاسفیم که این را می گوییم اما این اتفاق چیزی است که برای بسیاری از افراد بعد از مرگشان رخ می دهد. ادرار و مدفوع کردن بعد از مرگ به این دلیل رخ می دهد زیرا در نهایت تمامی ماهیچه های بدن رها شده و هر گونه محتویاتی که در درون بدن بوده و توسط این ماهیچه ها متوقف شده است از بدن خارج خواهد شد. دیگر انقباضات ماهیچه ای وجود ندارد که بتواند مانع از خروج ادرار و مدفوع شود. از این رو بعد از مرگ، مدفوع و ادرار به طور غیرارادی از بدن خارج می شوند. جالب نیست اما از آنجایی که برای همه ما پس از مرگ رخ می دهد لازم نیست زیاد به این موضوع فکر کنید و نگران باشید.

۲- ماهیچه ها خیلی زود شروع به سفت شدن خواهند کرد

بعد از مرگ

چیزی که آن را جمود نعشی می نامند (خشک شدن عضلات پس از مرگ) باعث می شود که تمام ماهیچه ها سفت شده و کاملاً قفل شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که دیگر مواد شیمیایی خاصی در بدن وجود نداشته باشد. این حالت در اثر خالی شدن بدن از یک ماده شیمیایی به نام آدنوسین تری فسفات که برای آرامش ماهیچه ها بعد از گرفتگی ضروری است بوجود می آید. این ماده شیمیایی توسط سلول های ماهیچه ساخته شده و واحدهای انقباضی ماهیچه ها را وادار به جدا شدن از یکدیگر می کند.

وقتی که مرگ اتفاق بیفتد دیگر سلول های ماهیچه این ماده شیمیایی را تولید نمی کنند. از این رو فیبرهای میکروسکوپی ماهیچه قفل شده و ماهیچه ها سفت می شوند. این حالت معمولاً در ۴ ساعت اول پس از مرگ در صورت رخ داده و پس از ۱۲ ساعت به ماهیچه های بزرگتر بدن می رسد. ماهیچه ها تا چند روز بعد از فوت که بدن شروع به تجزیه شدن می کند نرم نخواهند شد.

۳- برخلاف باور عمومی، خبری از رشد ناخن و مو بعد از مرگ نیست

بسیاری از افراد بر این باورند که تا روزها پس از مرگ، ناخن و موها همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد اما واقعیت چیز دیگری است. پس از مرگ، پوست بدن رطوبت خود را از دست داده و رفته رفته پژمرده شد و به سمت عقب کشیده می شود. بدین ترتیب به نظر می رسد که موها و ناخن ها رشد کرده اند که واقعیت ندارد و تنها پوست به سمت پایین و عقب منقبض شده که در اثر کاهش رطوبت درون آن رخ می دهد.

۴- پوست در نهایت صاف خواهد شد

بعد از مرگ

واقعیت این است که بعد از مردن، پوست افراد نرم تر و صاف تر می شود. بدین ترتیب خطوط و چروک های روی پیشانی و صورت از بین می روند به نحوی که انگار در طول زندگی خود ذره ای استرس نداشته اید. این نرم و صاف شدن پوست بدین دلیل است که دیگر تنش و انقباضی در ماهیچه های شما وجود ندارد.

۵- رنگ پوست بدن رفته رفته تغییر می کند

بعد از مرگ

بعد از مرگ، نیروی جاذبه خون را به سمت پایین می کشد. بدین ترتیب با گذشت زمان، غلظت خون در نقاط پایین بدن افزایش می یابد و این موضوع با منعقد شدن و گیر افتادن خون همراه می شود که تیره شدن و حالتی شبیه خون مردگی را در نقاطی از بدن در پی دارد. از این حالت با نام «سر بی رنگی» یاد می شود و بعد از ۱۲ ساعت که از مرگ گذشت، این تغییر رنگ دائمی کاملاً مشهود است.

۶- دمای بدن کاهش می یابد

در اولین ساعت پس از مرگ، دمای بدن به شدت کاهش می یابد که از آن با نام «سردی مرگ» یاد می شود. یک ساعت که از مرگ شخص گذشت دمای بدن او به طور کلی ۲ درجه کاهش می یابد و هر ساعت که از مرگ بگذرد یک درجه دیگر از حرارت بدن کاسته خواهد شد تا به دمای محیط اطرافش برسد.

۷- مغز تا دقایقی پس از مرگ نیز زنده است

بعد از مرگ

وقتی از مرگ صحبت می کنیم باید بدانید که دو نوع مرگ وجود دارد: مرگ قلبی و مرگ مغزی. مرگ مغزی زمانی رخ می دهد که اولین ارگان از کار افتاده مغز باشد، در حالی که در مرگ قلبی، ابتدا قلب است که از کار می افتد. در اکثر مواقع ابتدا مرگ قلبی رخ می دهد و در این صورت، مغز تا ۱۰ دقیقه پس از توقف کارکرد قلب همچنان به وظایف نسبی خود عمل می کند. بدین ترتیب این شانس وجود دارد که شما از مرگ خود مطلع شوید اما صحبت کردن با قاطعیت در این مورد دشوار است.

۸- ممکن است پس از مردن هنوز آه و ناله کنید

بعد از مرگ هوایی که در درون ریه های شما باقی مانده سعی می کند از بدن خارج شود که این موضوع در نتیجه تکان هایی است که جسم شما بعد از مرگ متحمل می شود. وقتی که این هوا با سرعت زیاد از روی تارهای صوتی شما می گذرد ممکن است صداهایی شبیه آه و ناله تولید کند. آروغ زدن در چنین شرایطی نیز محتمل است. این صداها کاملاً نرمال و معمول هستند.

۹- بوی بد جسد بی دلیل نیست

بعد از مرگ

دلیل بد بو شدن جسد انسان پس از مرگ این است که باکتری ها و قارچ های درون بدن خیلی زود دست به کار شده و با مرگ سلول ها، گازها و بوهای ناخوشایندی آزاد می شوند. همچنین باکتری هایی که در درون سیستم گوارش زندگی می کنند خیلی زود می فهمند که شما مرده اید و باید از بدنتان خارج شوند. از این رو آن ها سریع به تکاپو افتاده و از نقطه ای به نقطه دیگر می روند که این موضوع تولید بوهایی ناخوشایند را در پی دارد. این باکتری ها کار خود را با تجزیه کردن و تحلیل بردن روده ها شروع کرده و تا پایان به کار خود ادامه می دهند.

۱۰- تجزیه شدن بدن بسیار زودتر از آنچه که فکر می کنید رخ می دهد

بعد از مرگ

شاید فکر کنید که بدن شما برای مدت قابل توجهی بعد از مرگ دست نخورده باقی می ماند اما قارچ ها و باکتری ها بسیار سریع تر از آنچه که فکر می کنید دست به کار می شوند. این موجودات ذره بینی قادرند تا ۲ هفته بعد از به خاک سپرده شدن، ۶۰ درصد از بدن شما را تجزیه کنند. بر اساس تحقیقات انجام گرفته ممکن است بعد از ۴ ماه تنها اسکلت های شما باقیمانده باشد.

علم درباره تجربه نزدیک به مرگ چه نظری دارد؟

عجیب اما واقعی: مغز ما حتی پس از مرگ نیز کار می کند ولی چگونه؟

منبع: shared
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۴ نظر

ورود

 • Saeed sayyadi مهر ۲, ۱۳۹۷

  سلام قسمت ۷اشتباه تایپی داره فکرکنم
  این مغز هست که تا ده دقیقه بعد به وظایف خودش عمل میکنه نه قلب
  چراکه قلب از کار افتاده
  مرسی از مطالب خوبتون

 • Alireza Bsh مهر ۲, ۱۳۹۷

  مرگ یکی از بی نظیرترین وقایع زندگی انسان هستش ، عالی بود بسیار لذت بردیم

 • بهرام بهمن ۸, ۱۳۹۹

  تنها دلیل شادی این دنیا مرگه …
  مرگ یعنی پایان غمها ، پایان غصه‌ها ، پایان دردها ، پایان حسرتها ، پایان افسوسها ، پایان نگرانیها ، پایان دلتنگیها ، ……..
  و البته تلخ‌ترین تراژدی برای عزیزان

 • سلام تیر ۸, ۱۴۰۰

  من ک شنیدم مو و ناخن تا یه مدت بعد از مرگ رشد دارن
  ولی اینا ب کنار چ خوبه ک اینهمه سختی میکشیم، توشه خوبی از دنیا برداشته باشیم.
  برای سفر آخرت
  حدیث درباره مرگ هم خیلی داریم و خیلی قشنگ هستن.
  دوست داشتین سرچ کنین، حدیث درباره مرگ