نوشیدن الکل چه بلایی سر بدن شما می‌آورد؟

مصرف الکل تقلبی جان ایرانی ها را می گیرد

نوشیدن الکل چه بلایی سر بدن شما می‌آورد؟

خبرهای اخیر از افزایش شمار فوتی‌های مصرف مشروبات الکلی تقلبی در برخی شهرهای ایران، به‌ویژه بندرعباس حکایت دارند.

دکتر فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان دیروز اعلام کرد: تعداد مراجعه‌کنندگان مسمومان الکلی به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس به بیش از ۱۰۰ تن رسیده که ۸ تن جان خود را از دست داده‌اند و حال ۱۰ تن دیگر نیز وخیم است.

به گفته همین مقام پزشکی، مسمومان ۱۷ تا ۵۰ ساله هستند.

با توجه به این خبر شاید بد نباشد بدانید که نوشیدن الکل چه بلایی سر شما می‌آورد و چه خطراتی بدنبال خواهد داشت.

به گزارش سازمان سلامت جهانی، هر فرد بالای ۱۵ سال روزانه ۱۳.۵ گرم الکل خالص می‌نوشد. این در حالیست که حدود نیمی از مردم جهان به هیچ عنوان الکل نمی‌نوشند. یعنی سهم آنها را باقی  افراد مصرف می‌کنند.

به گزارش همین سازمان، آمریکایی‌ها بیشتر از همه به آبجو علاقه‌مند هستند و بر اساس آمار رسمی سال ۲۰۱۷، هر فرد بزرگسال در آمریکا در یک سال ۱۰۲ لیتر آبجو، ۱۰ لیتر شراب و ۸ لیتر دیگر مشروبات الکلی نوشیده است.

اما مردم آمریکا در مقایسه با دیگر کشورهای جهان، به‌ویژه کشورهای شرق اروپا همچون بلاروس، لیتوانی، چک، کروات و بلغارستان مصرف الکل بسیار کمی دارند.

به طوری که طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، آمریکا در رتبه سی‌وششم بیشترین مصرف‌کننده‌های الکل در جهان قرار دارد. کشورهایی همچون اتریش در رتبه ششم، فرانسه در رتبه نهم، ایرلند در رتبه پانزدهم و انگلستان در رتبه هجدهم قرار دارند.

کدام کشورها کمترین میزان مصرف مشروبات الکلی را دارند؟

کشورهای عربی و مسلمان در خاور میانه کمترین مصرف الکل را دارند.

نوشیدن الکل چه بلایی سر بدن شما می‌آورد؟

حالا نوبت به این رسیده بدانیم که نوشیدن الکل چه خطراتی برای جسم و روح انسان بدنبال دارد. در ادامه همراهمان باشید.

کالری و چاقی 

شاید متوجه نباشید اما با نوشیدن الکل، کالری زیادی وارد بدن خود می‌کنید و بدون اینکه متوجه شوید، سایز کمرتان افزایش می‌یابد و هر روز چاق‌تر خواهید شد.

هر نوشیدنی الکلی به طور متوسط ۱۴ گرم الکل در خود دارد. البته در عکس زیر می‌توانید تفاوت حجم استاندارد نوشیدنی‌های جهان را مشاهده کرده و با هم مقایسه کنید.

نوشیدن الکل

به طور مثال، یک قوطی آبجو استاندارد ۳۵۵ میلی‌متر حجم باید داشته باشد. لیکور مالت حدودا ۲۵۱ میلی‌لیتر حجم دارد. یک نوشیدنی استاندارد از شراب سفید یا شراب قرمز باید حدود ۱۴۸ میلی‌لیتر حجم داشته باشد.

زمانی یک نوشیدنی الکلی غیر استاندارد می‌شود که حجم آن کاهش یافته اما میزان الکل موجود در آن افزایش بیابد. حالا این سوال پیش می‌آید که این تغییر چه عواقبی بدنبال دارد؟ برای توضیح این امر از آبجو استفاده می‌کنیم.

آبجوی سبک حدود ۱۰۰ کالری در خود دارد این در حالیست که هر قوطی آبجوی معمولی ۱۵۳ کالری دارد. یعنی هر قوطی آبجو به اندازه دو تا سه بیسکوئیت شکلاتی کرم‌دار کالری دارد.

البته، کالری موجود در آبجو به میزان الکل و کربوهیدرات موجود در آن بستگی دارد. یعنی آبجوهای دست‌سازی که اخیرا در ایران هم موردمصرف قرار دارند الکل و کربوهیدرات بسیار زیادی در خود دارند و کالری موجود در هر قوطی با یک چیزبرگز چرب و بزرگ برابری می‌کند.

در مورد شراب‌ها، شراب سفید کالری کمتری نسبت به شراب قرمز دارد. هر ۱۵۰ میلی‌لیتر شراب سفید ۱۲۰ و شراب قرمز ۱۲۵ کالری دارند.

هر ۴۵ میلی‌لیتر از لیکورها همچون تکیلا، ویسکی، رام، جین و ودکا ۱۶۸ کالری وارد بدن شما می‌کند این در حالیست که نوشیدنی پیناکولادا نزدیک به ۵۰۰ کالری دارد. یعنی کالری و ضرر یک لیوان نوشیدنی الکلی با یک ساندویچ بسیار بزرگ همبرگر و پنیر برابر است.

رئیس بخش فوریت‌های بیمارستان شهیدمحمدی بندرعباس، دکتر اشکان طبیب‌زاده گفته: اگر کسی مشروبات الکلی دست‌ساز مصرف کند خود را در معرض مسمومیت قرار داده و باید هرچه زودتر به بیمارستان مراجعه کند. اگر این بیماران زودتر به بیمارستان مراجعه کنند شانس خدمات‌رسانی و بهبود زودتری خواهند داشت.

خودکنترلی

فارغ از کالری بسیار زیادی که الکل وارد بدن می‌کند، تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند افرادی که پیش از صرف غذا نوشیدنی الکلی می‌نوشند، بیشتر از بقیه غذا و خوراکی مصرف می‌کنند.

یعنی مصرف کننده‌های الکل در معرض چاقی و اضافه وزن قرار دارند. البته این مساله به سبک زندگی افراد هم بستگی دارد. یعنی کسانی که سیگار نمی‌کشند، ورزش می‌کنند و غذاهای سالم مصرف می‌کنند کمتر از دیگر الکلی‌ها چاق خواهند شد.

افرادی که هر روز ۴ تا ۵ لیوان الکل (استاندارد) می نوشند هر ماه دست‌کم ۳۰ گرم اضافه وزن پیدا می‌کنند.

الکل نه تنها هیچ‌گونه ارزش غذایی یا ماده مغذی در خود ندارد، بلکه مضر هم هست. هر گرم الکل ۷ واحد کالری دارد. این در حالیست که هر گرم چربی ۹ واحد کالری دارد. یعنی ضرر الکل با چربی تقریبا یکی است.

مصرف ۳۰ سی‌سی الکل مسموم موجب کوری دائم و ۵۰ سی‌سی موجب مرگ می‌شود.

بیماری‌های قلبی و سرطان

نوشیدن حجم زیادی از الکل به صورت یکجا می‌تواند حمله قلبی را برای فرد بدنبال داشته باشد. البته، بر اساس تحقیقات علمی که در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام شد، گفته شد زنان و مردان بالای ۵۵ سال اگر در طول هفته نهایتا ۵ واحد الکل بنوشند، نه تنها برایشان ضرر ندارد بلکه از لخته شدن خون و کلسترول در بدنشان پیشگیری می‌شود.

دلیل این ادعا هم این است که اغلب در این سن مشکلات قلبی شروع می‌شود و از الکل می‌توان به عنوان روش درمانی بهره گرفت.

اما در انسان‌های سالم و جوان، نوشیدن ۱۰۰ گرم الکل در هر هفته خطر مرگ را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. اغلب مرگ‌ها نیز به بیماری‌های قلبی و عروقی مربوط هستند.

افرادی که هر هفته بیشتر از ۱۰۰ گرم الکل می‌نوشند بیشتر از مردم عادی در خطر ابتلا به سکته، ایست قلبی، فشار خون بالا، گرفتگی آئورت و تورم شریان‌ها قرار دارند.

درست برعکس این یافته‌های علمی، یک تحقیق جدید در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده که مصرف الکل از حمله قلبی و انفارکتوس قلب پیشگیری می‌کند!

البته این محققان مدعی شده‌اند مصرف متعادل نوشابه‌های الکلی در طول زمان به‌خودی خود ضرری ندارد. اما اگر با سبک زندگی نادرست، رژیم غذایی ناسالم و استرس همراه باشد بدون شک برای فرد خطرات زیادی را بدنبال خواهد داشت.

اما به صورت کلی باید گفت مصرف الکل احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون فشار خون بالا، سرطان‌ها، پانکراتیت و مشکلات کبد را افزایش می‌دهد. 

زنانی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر از دیگر خانم‌ها در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. الکل به دلیل افزایش ترشح هورمون‌های خطرناک، تا ۶ درصد خطر سرطان سینه را در زنان مصرف‌کننده نوشیدنی‌های الکلی افزایش می‌دهد.

همچنین سرطان دهان، کبد و روده نیز در این افراد بیشتر بروز می‌کند.

یکی از دلایل این امر این است که الکل سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود و در نتیجه فرد در مقابل التهاب (یکی از عوامل پشت‌پرده انواع سرطان) آسیب‌پذیرتر می‌شود. همچنین سبب پدیدار شدن عفونت و رشد میکروبیوم‌ها می‌شود.

زنانی که الکل مصرف می‌کنند بیشتر از دیگر خانم‌ها در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

دیابت

رابطه الکل و دیابت بسیار پیچیده است.

برخی مطالعات علمی نشان می‌دهد نوشیدن الکل سه تا چهار روز در هفته به میزان کم می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. این در حالیست که مصرف زیاد الکل سبب شکل‌گیری دیابت نوع ۲ می‌شود!

مصرف مقدار زیاد نوشیدنی الکلی سبب تحریک پانکراس می‌شود، عضوی که مسئول ترشح انسولین در بدن برای تنظیم میزان قند خون است.

اگر مبتلا به دیابت باشید، الکل می‌تواند روی عملکرد داروهای مصرفی شما تاثیر بگذارد.

اگر انسولین یا داروهای مشابه انسولین مصرف می‌کنید، الکل باعث هیپوگلیسمی شدید (کم شدن قند در خون) می‌شود و می‌تواند خطر مرگ برای فرد بدنبال داشته باشد. به این خاطر که الکل سبب تحریک ترشح انسولین در خون می‌شود.

به همین خاطر است که متخصصان توصیه اکید دارند که با معده خالی هرگز الکل ننوشید.

همچنین، به این خاطر که الکل با تخمیر قند و نشاسته بدست می‌آید، مملو از کالری‌ است و می‌تواند در نهایت به چاقی مفرط و دیابت نوع ۲ منجر شود.

خلق‌وخو و حافظه

الکل خاصیت افسرده‌کنندگی دارد و کاهنده‌ی میزان فعالیت اعصاب و عضلات بشمار می‌رود. به همین خاطر شما را آرام می‌کند. اگر برایتان سوال است که پس چرا کسانی که الکل می‌نوشند خیلی فعالیت می‌کنند و در پارتی‌ها استفاده می‌شود، باید در پاسخ بگوییم که منظورمان از آرام کردن و کم کردن فعالیت‌ها، آنهایی است که به مغز و کنترل رفتار ما مربوط می‌شوند.

هر چه بیشتر الکل بنوشید، احساسات و رفتارهای منفی بیشتری همچون عصبانیت، خشم، اضطراب و افسردگی را تجربه خواهید کرد. 

به همین خاطر است کسانی که مست می‌شوند (الکل زیادی را یک باره مصرف می‌کنند) اغلب افسرده می‌شوند و ممکن است به خودشان آسیب برسانند یا حتی اقدام به خودکشی کنند.

زیاده‌روی در نوشیدن الکل همچنین سبب بیهوشی یا نابینایی موقتی نیز می‌شود؛ در این مقاله از آن «خاموشی» یاد می‌کنیم. افراد مست به سختی می‌توانند اتفاق‌های زمان مستی را به یاد بیاورند.

خاموشی شامل از دست دادن موقتی حافظه می‌شود. یعنی ممکن است فرد حتی نام خود را هم به یاد نیاورد. یا تمام ساعاتی که الکل در بدنش بوده را به طور کامل فراموش کند.

الکل با کاهش فعالیت‌های الکتریک عصب‌ها در بخش هیپوکمپ مغز سبب از بین رفتن موقتی حافظه می‌شود. هیپوکمپ مسئول حافظه دور در بدن انسان است. حافظه افرادی که هیپوکمپ آنان آسیب دیده و یا با جراحی برداشته شده دچار اختلال جدی می‌شود.

نوجوان‌ها و جوانان بیشتر از بزرگسالان از دست دادن حافظه را تجربه می‌کنند اما حساسیت کمتری به مستی دارند. به این معنی که برای رسیدن به حالت مستی باید الکل بیشتری مصرف کنند و در نتیجه به مغز خود آسیب بیشتری وارد می‌کنند.

هر چه بیشتر الکل بنوشید، احساسات و رفتارهای منفی بیشتری همچون عصبانیت، خشم، اضطراب و افسردگی را تجربه خواهید کرد.

ظاهر بدن

گزینه آخری که در مورد تاثیرات منفی الکل می‌توانیم بگوییم، مربوط به اثر آن روی چهره و اندام افراد است.

الکل آب بدن را می‌کشد به همین خاطر، پوست کم آب و چروک می‌شود. نوشیدنی الکلی همچنین سبب گل انداختن صورت یعنی قرمزی و تورم اجزای صورت می‌شود که به هیچ عنوان زیبا نیست.

همچنین الکل سبب بدبو شدن تنفس، بوی عرق و ادرار می‌شود.

در ساعات اولیه پس از نوشیدن الکل، در حالی که کبد در حال تجزیه الکل است، بدن بوی بسیار بدی به خود می‌گیرد.

نوشیدن مقدار کم الکل به خوب خوابیدن کمک می‌کند اما الکل زیاد باعث می‌شود که شما خواب‌آلوده شوید اما بدن در فاز خواب سبک باقی بماند و در نتیجه خسته و ضعیف خواهد شد و این مساله را می‌توان در ظاهر فرد به خوبی دید.

کم‌خوابی باعث ایجاد سیاهی دور چشم و پف چشم می‌شود. در نتیجه پیرتر و شکسته‌تر دیده خواهید شد.

دفعه بعدی که قصد نوشیدن مشروبات الکلی را داشتید، به این فکر کنید که چند ساعت تفریح کردن، چه عواقب بلندمدتی برای شما بدنبال خواهد داشت.

منبع: cnn
۱۴ نظر

ورود

 • رضا نوروزی مهر ۷, ۱۳۹۷

  به نظرم اگه مشروبات الکلی استاندارد و اورجینال باشند و در حد کم و گاهی اوقات باشه نه تنها ضرر نداره بلکه مفید هم هست اما متأسفانه در ایران خیلی ها هر چی گیرشون می یاد به مقدار خیلی خیلی زیاد می خورند و این موضوع بسیار بده. شما هر چیزی رو زیاد بخورید ضرر داره

 • Reza Norouzi مهر ۷, ۱۳۹۷

  به نظرم اگه مشروبات الکلی استاندارد و اورجینال باشند و در حد کم و گاهی اوقات باشه نه تنها ضرر نداره بلکه مفید هم هست اما متأسفانه در ایران خیلی ها هر چی گیرشون می یاد به مقدار خیلی خیلی زیاد می خورند و این موضوع بسیار بده. شما هر چیزی رو زیاد بخورید ضرر داره

 • damdeok مهر ۸, ۱۳۹۷

  من با کفار کاری ندارم ولی گفتار و رفتار ائمه صلوات الله علیهم اجمعین برای شیعیان حجت محض است ؛
  فردی خدمت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام امد و عرض کرد که برای بیماری ای که دارم طبیب خوردن مقداری شراب (الکل) را برای بهبود تجویز کرده است ، ایا جایز است که عمل نمایم ؟
  حضرت فرمودند که خیر زیرا خداوند در هیچ حرامی شفا قرار نداده است .

  پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: «در چیزهای حرام، هیچ شفائی نیست». «شفای شما در چیزهایی که بر شما تحریم شده، قرار داده نشده است».(۱)

  از حضرت امام صادق ـ علیه السلام ـ در رابطه با اثر دارویی شراب پرسیدند، آن حضرت فرمود: «به درستی خدای عزّوجلّ در چیزی که آن را حرام کرده، دواء و شفائی قرار نداده است».(۲)

  ۱. مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار، بیروت، موسسه الوفاء، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق، ج۵۷، ص۱۶۲.
  ۲. همان، ج۵۹، ص۸۶، به نقل از طبّ الائمه، ص۳۲.

 • سیامک قدرتی مهر ۸, ۱۳۹۷

  روغن و سس و نوشابه و هوای آلوده هم ضرر دارند، هر چیزی از حدش بگذره ضرر داره. اگه مثل آدم بزارن مشروب اورجینال بیاد ایران مردم بدبخت ما نرن سراغ مزخرفای دست ساز کسی جونش رو از دست نمیده

  • محمد مهر ۸, ۱۳۹۷

   آیا واقعاً این افراد باید همچین چیزی را مصرف کنند این حرف شما مثل این میمونه که بگیم باید به معتاد ها مواد خوب و مخدر های قوی داد تا اونها نیازشون رو برطرف کنن که این رفتار خودش موجب ترویج اعتیاد میشه در خود ایالات متحده از هر ده مرگ یکی مربوط به مصرف الکل تخمین زده می شه این هم منبع برای خواندن بیشتر برای افراد آشنا به زبان در ضمن بگم که این نظر اساتید ماست که باهاشون در این رابطه حرف زدیم
   https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/alcohol-use.htm

  • md hassan مهر ۱۰, ۱۳۹۷

   لبته می شه مثل برخی از کشورهای عربی مشروب الکلی رو برای مصرف عرضه کرد البته با قوانین سختگیرانه برای جرائم ناشی از الکل و محدودیت خرید و فروش و مصرف. البته در کنار این عرضه هم باید تلاش بشه که میزان مصرف الکل در جامعه کاهش داشته باشه.

  • nium مهر ۱۱, ۱۳۹۷

   کشوری مثل روسیه هم ازاده و سالانه چند هزار نفر بر اثر مسمومیت الکی میمیرن.

 • ایمان دی ۸, ۱۳۹۷

  باسلام میشه خواهش کنم الکل رابه کل جمع کنید

 • mehran دی ۲۹, ۱۳۹۷

  با توصیفاتی که شما دادید ضرر الکل کمتر از سیگار و قلیان هست بیشتر ضررهاشم با مصرف بجا از بین میره در حالی که سیگار و قلیان اینطوری نیست

 • Zahra خرداد ۶, ۱۳۹۸

  ودکاروعشق است این همه ضربه روحی و جسمی داریم ماک …خوردن الکل دربرابرش صفررررره??

 • نیما آذر ۲۸, ۱۳۹۸

  من خیلی ترسیدم تصمیمو گرفتم دیگه وقت تغییر کردنه

  تصمیم گرفتم دیگه به سایت شما سر نزنم ?

 • امیر آذر ۲, ۱۳۹۹

  من هفده سال مشروب خوردم، بار ها اتفاق افتاده بود که صبح بیدار شدم و یادم نبود دیشب چجوری برگشتم خونه، هر بار سعی کردم معقول مشروب بخورم ولی زمان مستی مدیریتش از دستم خارج میشد، کلی هزینه، دردسر و اضافه وزن پیدا کردم. مدتیه یه دستگاه اسپرسو ساز خریدم، هر وقت هوس مشروب میکنم یه قهوه میخورم، بعد گرمکن میپوشم و میرم میدوم، خیلی احساس بهتری دارم، شاید مشروب یه دفعه حالتو خوب کنه ولی بعد مستی کلی حال خراب داری. برنامه ریزی کردم برای ورزش، مطالعه، کار و نماز. خدارو شکر که نمردم

 • Zahra Armoon آذر ۲۸, ۱۳۹۹

  ب نظر من مطالبش خیلی خوب بود من تا حالا مشروب ندیدم و نمیخام ببینم فقط همه سوال هایی ک داشتم ب پاسخ هاشون رسیدم
  خیای ممنون از مطالب خوبتون