۲۱ نظر

انسان های امروزی که با نام «هومو ساپینس» (Homo sapiens) یا میمون نجیب شناخته می شوند موجودات عجیبی هستند. ما انسان ها به دلیل ظاهر خاص و البته مغز هوشمندمان از دیگر حیوانات متمایز هستیم. اما ما چطور به اینجا رسیدیم که روی دو پا راه رفته، درون خانه هایی بتونی زندگی کرده و سریال های نتفلیکس را تماشا می کنیم؟!

علیرغم وسعت نژادی در میان انسان ها، همه ما اکثراً از یک تبار آفریقایی مشترک هستیم و هر چند امروز شاهد انفجار جمعیت هستیم اما روزگاری در خطر انقراض قرار داشته ایم. اگر چه مدت زمان زیادی از وجود انسان در روی این کره خاکی نمی گذرد اما همین حضور کوتاه تاثیر خود را بر جهان گذاشته و در ستارگان و سیاره هایی که چندین سال نوری با ما فاصله دارند احساس شده است. همانطور که گفته شد انسان ها یک دار و دسته قدیمی و عجیب از ساکنان زمین هستند که برخلاف دیگر جانوران تنها به خوردن و خوابیدن و آمیزش جنسی راضی نبوده و چنان خاص هستند که برای خود تمدنی روی کره زمین خلق کرده اند. اما ۷ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد نژاد انسان وجود دارد که باعث شده به این موجودات شگفت انگیز تبدیل شویم.

۷- تنها چند خانواده معدود موفق به خارج شدن از آفریقا شدند

نژاد انسان

زمانی که مردم شناسان اعلام کردند که تمامی نسل بشر از آفریقای باستان نشأت گرفته اند کسی معنای این موضوع را نمی دانست. تنها در آفریقا بیش از ۱۴ نسل انسانی متفاوت وجود داشت که ظاهراً تنها یک دودمان از آن ها موفق شد زنده مانده و خود را به خارج از آفریقا برساند، آن هم تنها با کمک شانس. عبور از قاره آفریقا و وارد شدن به دیگر نقاط جهان، سفری بسیار سخت و پرمخاطره بوده است. بر اساس مدارک بدست آمده تنها یک گروه از انسان های اولیه موفق به انجام این کار شدند که بعدها در اثر تغییرات آب و هوایی همگی جانشان را از دست دادند.

بعدها، در حدود ۷۰٫۰۰۰ هزار سال پیش، گروهی کوچک از انسان ها که شاید تعداد آن ها کمتر از ۲۰۰ نفر بود با عبور از دریای سرخ و از طریق گذرگاهی که به «دروازه غم» مشهور است خود را به عربستان، آسیا و اروپا رساندند. مطالعات ژنتیک نشان می دهد که تمامی انسان های غیرآفریقایی امروزی از نسل انسان هایی هستند که توانستند از طریق این دروازه خود را به مناطق خارج از قاره آفریقا برسانند.

۶- روزگاری انسان ها موجوداتی در خطر انقراض بودند

نژاد انسان

شاید به لطف اولین ماجراجویان بود که انسان توانست از قاره آفریقا خارج شود اما وقتی که انسان های اولیه توانستند از آفریقا خارج شوند تازه مشکلات آن ها آغاز شد. محققان دریافته اند که در روزگاری که نسل انسان در حال پخش شدن در آفریقا، اروپا و آسیا بود تنها حدود ۱۸٫۵۰۰ نفر با توانایی تولید نسل در تمام کره زمین وجود داشت. این عدد در روزگار کنونی هر موجود زنده ای را در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار می دهد.

انسان ها نسبت به بسیاری از پرعموهای نخستینی خود تنوع ژنتیکی کمتری دارد و این موضوع به همان دورن نزدیک به انقراض نسل انسان باز می گردد. برخی بر این باورند که تغییرات آب و هوایی باعث مرگ و میر شدید انسان ها در آن دوران شده است و برخی دیگر نیز انفجارهای مرگبار آتشفشانی که باعث وقوع یک زمستان بسیار سرد و طولانی شده و در اثر یک انفجار هسته ای بزرگ نیز می تواند بار دیگر رخ دهد را مقصر دانسته اند.

بیشتر بخوانید: از بی مویی تا تک نژادی؛ ۷ تغییر باورنکردنی که تکامل در انسان آینده ایجاد خواهد کرد

۵- شاید چینی ها گونه متفاوتی از دیگر انسان ها باشند

نژاد انسان

همانطور که گفتیم تمامی انسان های غیرآفریقایی از دودمان انسان های اولیه ساکن قاره آفریقا هستند اما همه با این فرضیه موافق نیستند. یک جریان در حال گسترش در میان انسان شناسان چینی وجود دارد که بر این باور است که چینی ها از بخش مجزایی از انسان های اولیه با نام «homo erectus» ها بوجود آمده اند، انسان هایی که بسیار زودتر از انسان های «homo sapiens» توانسته اند خود را به خارج از قاره آفریقا برسانند. این موضوع می تواند دلیلی بر تفاوت فاحش ویژگی های ظاهری و ژنتیکی چینی ها از انسان های سیاهپوست آفریقایی باشد.

یکی دیگر از استدلالات این افراد این است که بسیاری از ابزارها و آلاتی که توسط باستان شناسان در چین یافت شده بسیار قدیمی تر و بدوی تر از یافته های مربوط به انسان های «homo sapiens» است که نشان می دهد این نیاکان چینی به اندازه انسان های بعدی باهوش نبوده و مهارت کمتری در ساخت ابزار و وسایل داشته اند. البته تمامی آزمایشات ژنتیکی نشان داده که چینی ها نیز از یک منشاء مشترک با بقیه انسان های روی زمین بدنیا آمده اند. برخی نیز عدم وجود ابزارهای سنگی در میان چینی ها را به این موضوع نسبت می دهند که در آن دوران چینی ها بیشتر ابزار آلات خود را با استفاده از چوب بامبو می ساخته اند.

۴- اروپایی ها به خاطر ویتامین D سفید هستند

نژاد انسان

وقتی که در مورد منشأ مشترک انسانی علیرغم تفاوت های فاحش ظاهری بین انسان ها صحبت می کنیم اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که اگر همه ما از نسل انسان های سیاهپوست هستیم چرا امروزه بسیاری از انسان های غیرآفریقایی سفید هستند؟ همانطور که بسیاری بر این باورند که نسل انسان های آسیایی در پاسخ به آب و هوای سردتر نسبت به آفریقا، جثه هایی کوچکتر و صورت هایی صاف تر پیدا کرده اند، بر اساس باور برخی محققان، صورت های رنگ پریده تر و سفید تر اروپایی ها نیز در واکنش به ضعیف بودن نور خورشید در مناطق شمال اروپا شکل گرفته است. همه چیز به ویتامین D  مربوط می شود.

این ویتامین بسیار حیاتی هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیریم در درون پوست ساخته می شود. در حالی که داشتن پوست تیره برای مقابله با اشعه ماوراء بنفش و مضر خورشید مناسب است، اما از تولید ویتامین D  در آب و هوای بارانی و کم آفتاب اروپا جلوگیری می کند. کمبود ویتامین مذکور در بدن می تواند به ناهنجاری هایی در استخوان و حتی مرگ منجر شود. بدین ترتیب می توان گفت که داشتن پوستی با رنگ روشن یک شیوه تکاملی بوده زیرا افراد دارای پوست های تیره شانس کمتری برای زنده ماندن در آب و هوای سرد و بدون آفتاب اروپا داشتند.

۳- انسان ها از لحاظ فیزیکی ضعیف نیستند

نژاد انسان

شاید فکر کنید که مغز نسبتاً بزرگ انسان های اولیه تنها وسییله دفاعی و برتری شان در قلمرو جانوری گذشته بوده است. ما چنگال نداریم، یا خز ضخیم و دندان های تیز اما چگونه توانسته ایم به صدر زنجیره غذایی برسیم. پس می توان گفت که نمی توان تنها به کمک مغز از پسِ تمامی اعضای قلمرو حیوانات برآمد. مطالعات نشان می دهد که توانایی های فیزیکی انسان از آنچه که فکر می کنید بیشتر است.

به عنوان یک حیوان پستاندار و البته یک نخستی، انسان ها شناگران خارق العاده ای هستند که می توانند مسافت های طولانی را شنا کرده و در آب های عمیق ماهیگیری کنند. همچنین ما انسان ها، دوندگان استثنایی هستیم که اگر چه نمی توانیم با یک چیتا رقابت کنیم اما در مسافت های طولانی انسان می تواند هر حیوان دیگری را شکست دهد. ما می توانیم همچنان به تعقیب و گریز ادامه دهیم و ناگهان بر سر قربانی آوار شده و آن را شکار کنیم.

بیشتر بخوانید: بشریت در دنیای آخرالزمانی «مرده های متحرک» چند سال دوام خواهد آورد؟

۲- حباب های سیگنال های رادیویی ما به دورترین ستاره ها رسیده است

نژاد انسان

در مدت زمان کوتاهی که از پیدایش نسل بشر می گذرد، ما نه تنها تاثیر خود را بر کل سیاره زمین تحمیل کرده ایم بلکه تمامی فضا را نیز تحت تاثیر قرار داده ایم. از حدود یک دهه پیش که شروع به ارسال سیگنال های رادیویی کردیم، این سیگنال ها با سرعت نور به سمت فضای بیرون رفته و هر لحظه بیشتر و بیشتر شده و حباب هایی را در اطراف زمین شکل داده اند.

در شرایطی که ۱۰۰ سال نوری در مقیاس کل جهان هستی به اندازه یک چشم به هم زدن است، این سیگنال های رادیویی در عرض ۷۴ سال نوری به دور دست ترین نقاط جهان هستی رسیده و اگر تمدن هایی در این نقاط وجود داشته باشد می توانند برنامه های تلویزیونی ما را تماشا کنند. جالب تر این که علاوه بر این سیگنال ها، سیگنال های دیگری تنها با هدف تماس برقرار کردن با دیگر گونه های حیات در جهان هستی مخابره شده است که در صورت وجود حیاتی غیر از حیات کره زمین، این سیگنال ها توسط آن ها دریافت خواهد شد.

۱- انفجار انسانی

نژاد انسان

انسان از چند قبیله در حال انقراض به گونه غالب کره زمین تبدیل شده است. البته این تکامل چندین میلیون سال وقت ما را گرفت. ما نیز چندین میلیون سال به شکلی وحشی و مانند دیگر حیوانات زندگی کردیم. اختراع آتش موفقیتی بزرگ برای ما بود و هزاران سال نیز به شکل دسته هایی شکارچی و کوچ نشین دور از هم زندگی کردیم. با شروع عصر زراعت همه چیز سرعت غیرقابل تصوری گرفت زیرا یاد گرفتن کشاورزی باعث شد انسان ها بتوانند مقادیر مازادی غذا تولید کنند. بدین ترتیب انسان ها وقت اضافی خود را در خدمت ساخت اجتماعات، شهرها و در نهایت ابرشهرها قرار دادند.

سپس وقت این را پیدا کردیم که بنشینیم و به علم، هنر، مهندس و دین فکر کنیم. امپراطوری ها را ساختیم و جمعیت بیشتر و بیشتر شد. تنها در ۵۰ سال گذشته تعداد انسان های روی کره زمین دو برابر شده است. در دو روز آینده، انسان داده های بسیار بیشتری نسبت به داده هایی که از طلوع تمدن تا سال ۲۰۰۳ تولید شده تولید خواهد کرد. بشر هنوز در شروع کار خود قرار دارد و با برداشتن گام هایی در آینده نزدیک می توانیم به گونه هایی بین سیاره ای تبدیل شویم و اگر به همین شکل کنونی پیش برویم معلوم نیست یک میلیون سال دیگر به کجا رسیده باشیم.

بیشتر بخوانید: ۹ آزمایش باورنکردنی و شوکه کننده تاریخ که توسط انسان انجام شده اند [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۱ نظر

ورود

 • رسول اکتبر 9, 2018

  اگر آدم و حوا بعد از خارج شدن از بهشت برزخی در آفریقا زندگی می‌کردن، ممکنه این فرضیه درست باشه، در غیر این‌صورت اعتباری (دستِ‌کم دینی و الهی) نداره!
  منبع این مطلب مال غربه! غربی که فقط یهودی‌ها رو انسان می‌دونه و باقی انسان‌ها رو حیوان می‌دونه. در این مطلب هم بارها بهش اشاره شده. دقیقاً انسان‌ها رو از نسل حیوانات می‌دونه! البته این عقیده مال عده‌ای از یهودی‌های منحرف (که ما بهشون می‌گیم صهیونیست) هست. نه یهودی‌های معتقد که حسابشون با این عوضی‌ها جداس. ولی چون کل دنیا دست این صهیونیست‌ها هست، تونستن مردم جهان رو از لحاظ فکری شست‌و‌شوی مغزی بدن!
  در هر صورت هر خزعبلاتی رو نمی‌شه باور کرد. مخصوصاً وقتی که منبعش از کتب ادیان الهی (تحریف نشده) نباشه.

  • فرزاد اکتبر 9, 2018

   مغزت یقینا اندازه یک ارزن هست
   ای کاش همونم داشته باشی!

  • اریا اکتبر 9, 2018

   اتفاقا صهیونیست ها از همه بیشتر به داستان آدم و حوا باور دارن و عقیده دارن اجدادشون هابیل و قابیل هستن و میگن یهودی ها از اسحاق و اعراب از اسماعیل هستن. نظریه تکامل یه نظریه کاملا علمی و برمبنای غیر دینی و سکولار شکل گرفته . حالا شما از صهیونیست ها خوشت نمیاد دلیل نمیشه هر چیزی که خوشت نمیاد رو به اونها ربط بدی. در آخر باید بگم که بیشترین شباهت عقیدتی رو صهونیست ها با مسلمانان دارن. دلیل اصلی دشمنی دیرینه این دو باهم هم همینه که هر کدوم از اینها خودشون رو محق بر این باور مشترک میدونن .

   • سید مارس 19, 2020

    سلام امام علی علیه السلام:هرکس به مردم خدمت کند ولی وسید بر مردم است ببین برادر ؛آقای نتانیاهو خودشوسید مردم جهان می دونه آقای امام خامنه ای هم همین طور ؛ولی دارن هر دو اشتباه می کنند چون بنا به دلایلی سیادت به وراثت نیست به …وهمین برتری لذت دارد که ازثروت قدرت سیاسی و…لذت بخش تره. امام علی علیه السلام:شرافت آدمی به عقل وادب اوست نه مال و حسب و نسب باتشکر

  • آترین اکتبر 9, 2018

   اولا که از کجا معلوم که شما شستشوی مغزی نشده باشید که با علم و صهیونیست دشمنی کنید؟!
   دوما شما که به ریشه حیوانی انسان ها اعتقاد ندارید چرا از داروها و علم پزشکی روز که روی نزدیک ترین فامیل هامون یعنی موش و میمون آزمایش شدن استفاده میکنید؟! شما بهتره از داروهایی که اول روی بهشتی ها آزمایش شده استفاده کنید.
   سوما خدا اینقدر بیسواد نبوده که فقط با یه داستان ساده و بچگانه جهان رو بسازه و انسان رو از بهشت به زمین بیاره. مطمئن باش از کوچک ترین چیزها تا بزرگ ترین ها به صورت علمی و با منطق و شعوری که ما باید حالا حالاها تحقیق کنیم تا بهش برسیم خلق شده و همه چیز به هم مرتبطن.
   چهارما شما یک یهودی رو نام ببرید که به شما یا نزدیکانتون صدمه زده باشه تا ما هم بهشون فهش بدیم. یه جنگی بین دوتا ملت روی یه تیکه زمین هست و بعضی ها برای منافع شخصی خودشون رو نخود اون آش کردن و ربطش میدن با داستان های آخرلزمانی.

  • محمدرضا.د اکتبر 10, 2018

   از کسی که کتاب نمیخونه دوری کن. اما از آنکه تنها یک کتاب میخونه بترس!
   داستان آدم و حوا از تورات به قرآن هم رسیده. نکنه حضرت موسی رو هم صهیونیست میدونی؟

   مساله اینه که اصولا داستان آدم و حوا با شواهد تاریخی و یافته های علمی تناقض داره و حسابی زیر سواله!

  • بهزاد نوامبر 21, 2018

   معلومه آخوند مهلتون خوب خصوصی بهت آموزش داده ، شاگرد حاج طوسی هم بودی پسسسس هههه

  • امیر ژوئن 9, 2019

   حضرت آدم حدود ۷۰۰۰۰سال پیش زندگی میکرده و اسکلت انسان های اولیه نزدیک دو میلیون سال پیش برمیگرده یکم تعصبو بزار کنار فکر کن

   • سید مارس 19, 2020

    سلام امام علی علیه السلام:قبل از آذم وحوا انسان هایی برروی زمین زندگی می کردند بیشتر توضیح نداده

  • اشکان آگوست 30, 2019

   خخخ

  • خخخ دسامبر 28, 2019

   خخخ

  • اشکان دسامبر 28, 2019

   آقای رسول ، کامنتت رو خوندم ، فقط باس خندید بهت همین بس خخخ

 • مستر اخوند اکتبر 9, 2018

  لطفا منابعتون رو از سایت های مجاز انتخاب کنید

 • غلوم اکتبر 10, 2018

  آقا رسول جون
  غصه نخور
  شما از نسل
  Homo mashangous
  هستی میری بهشت

  • یاسین اکتبر 14, 2018

   یعنی حرف دلمو زدی ای لاویو داری

 • سعید نوران مارس 13, 2019

  اخه این مطالب چیه که میزاریداز زمان حضرت ادم ۷۰۰۰ و خورده ای سال گذشته .این حرف های بی اساس دروغی بیش نیست

 • شبگرد اکتبر 20, 2019

  توی قران هم اشاره شده که دو دسته نسل وجود داشته و ممکنه هابیل و قابیل با خواهران خودشون ازدواج نکرده باشن بلکه با نسلی که قبل از ادم وجود داشته یعنی با انسان ها ازدواج وردن تو قران یه جا داره میگه بشر و یه جا دیگه میگه آدم اینا ممکنه متفاوت باشن

 • مهدی نوامبر 2, 2019

  اقا رسول این مطلب اختصاص به غرب نداره بلکه بسیاری از زیست شناسان ودیرین شناسان ایرانی هم قبول دارن ولی به علت مشکلاتی که ممکنه درصورت بیان نظریه داروین وامثالهم در کشور براشون پیش بیاد بیان نمیکنند

 • احمد فوریه 3, 2020

  مومنین واقعا نظریات چرند ومزخرفی دارند

 • سید مارس 19, 2020

  سلام امام علی علیه السلام:هرکس به مردم خدمت کند ولی وسید بر مردم است. سیادت به وراثت نیست به….

 • nm ژوئن 27, 2020

  ابن دعوا های مسخره سر اعتقادتون به هیچ جا نمیرسه هیچ کدوم از ما از هیچی چیز خبر نداریم پس انقدر تو سر و کله همدیگه نزنید