۷ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد نژاد انسان که شاید از آن‌ها بی‌خبر بودید

۷ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد نژاد انسان که شاید از آن‌ها بی‌خبر بودید

انسان های امروزی که با نام «هومو ساپینس» (Homo sapiens) یا میمون نجیب شناخته می شوند موجودات عجیبی هستند. ما انسان ها به دلیل ظاهر خاص و البته مغز هوشمندمان از دیگر حیوانات متمایز هستیم. اما ما چطور به اینجا رسیدیم که روی دو پا راه رفته، درون خانه هایی بتونی زندگی کرده و سریال های نتفلیکس را تماشا می کنیم؟!

علیرغم وسعت نژادی در میان انسان ها، همه ما اکثراً از یک تبار آفریقایی مشترک هستیم و هر چند امروز شاهد انفجار جمعیت هستیم اما روزگاری در خطر انقراض قرار داشته ایم. اگر چه مدت زمان زیادی از وجود انسان در روی این کره خاکی نمی گذرد اما همین حضور کوتاه تاثیر خود را بر جهان گذاشته و در ستارگان و سیاره هایی که چندین سال نوری با ما فاصله دارند احساس شده است. همانطور که گفته شد انسان ها یک دار و دسته قدیمی و عجیب از ساکنان زمین هستند که برخلاف دیگر جانوران تنها به خوردن و خوابیدن و آمیزش جنسی راضی نبوده و چنان خاص هستند که برای خود تمدنی روی کره زمین خلق کرده اند. اما ۷ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد نژاد انسان وجود دارد که باعث شده به این موجودات شگفت انگیز تبدیل شویم.

۷- تنها چند خانواده معدود موفق به خارج شدن از آفریقا شدند

نژاد انسان

زمانی که مردم شناسان اعلام کردند که تمامی نسل بشر از آفریقای باستان نشأت گرفته اند کسی معنای این موضوع را نمی دانست. تنها در آفریقا بیش از ۱۴ نسل انسانی متفاوت وجود داشت که ظاهراً تنها یک دودمان از آن ها موفق شد زنده مانده و خود را به خارج از آفریقا برساند، آن هم تنها با کمک شانس. عبور از قاره آفریقا و وارد شدن به دیگر نقاط جهان، سفری بسیار سخت و پرمخاطره بوده است. بر اساس مدارک بدست آمده تنها یک گروه از انسان های اولیه موفق به انجام این کار شدند که بعدها در اثر تغییرات آب و هوایی همگی جانشان را از دست دادند.

بعدها، در حدود ۷۰.۰۰۰ هزار سال پیش، گروهی کوچک از انسان ها که شاید تعداد آن ها کمتر از ۲۰۰ نفر بود با عبور از دریای سرخ و از طریق گذرگاهی که به «دروازه غم» مشهور است خود را به عربستان، آسیا و اروپا رساندند. مطالعات ژنتیک نشان می دهد که تمامی انسان های غیرآفریقایی امروزی از نسل انسان هایی هستند که توانستند از طریق این دروازه خود را به مناطق خارج از قاره آفریقا برسانند.

۶- روزگاری انسان ها موجوداتی در خطر انقراض بودند

نژاد انسان

شاید به لطف اولین ماجراجویان بود که انسان توانست از قاره آفریقا خارج شود اما وقتی که انسان های اولیه توانستند از آفریقا خارج شوند تازه مشکلات آن ها آغاز شد. محققان دریافته اند که در روزگاری که نسل انسان در حال پخش شدن در آفریقا، اروپا و آسیا بود تنها حدود ۱۸.۵۰۰ نفر با توانایی تولید نسل در تمام کره زمین وجود داشت. این عدد در روزگار کنونی هر موجود زنده ای را در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار می دهد.

انسان ها نسبت به بسیاری از پرعموهای نخستینی خود تنوع ژنتیکی کمتری دارد و این موضوع به همان دورن نزدیک به انقراض نسل انسان باز می گردد. برخی بر این باورند که تغییرات آب و هوایی باعث مرگ و میر شدید انسان ها در آن دوران شده است و برخی دیگر نیز انفجارهای مرگبار آتشفشانی که باعث وقوع یک زمستان بسیار سرد و طولانی شده و در اثر یک انفجار هسته ای بزرگ نیز می تواند بار دیگر رخ دهد را مقصر دانسته اند.

بیشتر بخوانید: از بی مویی تا تک نژادی؛ ۷ تغییر باورنکردنی که تکامل در انسان آینده ایجاد خواهد کرد

۵- شاید چینی ها گونه متفاوتی از دیگر انسان ها باشند

نژاد انسان

همانطور که گفتیم تمامی انسان های غیرآفریقایی از دودمان انسان های اولیه ساکن قاره آفریقا هستند اما همه با این فرضیه موافق نیستند. یک جریان در حال گسترش در میان انسان شناسان چینی وجود دارد که بر این باور است که چینی ها از بخش مجزایی از انسان های اولیه با نام «homo erectus» ها بوجود آمده اند، انسان هایی که بسیار زودتر از انسان های «homo sapiens» توانسته اند خود را به خارج از قاره آفریقا برسانند. این موضوع می تواند دلیلی بر تفاوت فاحش ویژگی های ظاهری و ژنتیکی چینی ها از انسان های سیاهپوست آفریقایی باشد.

یکی دیگر از استدلالات این افراد این است که بسیاری از ابزارها و آلاتی که توسط باستان شناسان در چین یافت شده بسیار قدیمی تر و بدوی تر از یافته های مربوط به انسان های «homo sapiens» است که نشان می دهد این نیاکان چینی به اندازه انسان های بعدی باهوش نبوده و مهارت کمتری در ساخت ابزار و وسایل داشته اند. البته تمامی آزمایشات ژنتیکی نشان داده که چینی ها نیز از یک منشاء مشترک با بقیه انسان های روی زمین بدنیا آمده اند. برخی نیز عدم وجود ابزارهای سنگی در میان چینی ها را به این موضوع نسبت می دهند که در آن دوران چینی ها بیشتر ابزار آلات خود را با استفاده از چوب بامبو می ساخته اند.

۴- اروپایی ها به خاطر ویتامین D سفید هستند

نژاد انسان

وقتی که در مورد منشأ مشترک انسانی علیرغم تفاوت های فاحش ظاهری بین انسان ها صحبت می کنیم اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که اگر همه ما از نسل انسان های سیاهپوست هستیم چرا امروزه بسیاری از انسان های غیرآفریقایی سفید هستند؟ همانطور که بسیاری بر این باورند که نسل انسان های آسیایی در پاسخ به آب و هوای سردتر نسبت به آفریقا، جثه هایی کوچکتر و صورت هایی صاف تر پیدا کرده اند، بر اساس باور برخی محققان، صورت های رنگ پریده تر و سفید تر اروپایی ها نیز در واکنش به ضعیف بودن نور خورشید در مناطق شمال اروپا شکل گرفته است. همه چیز به ویتامین D  مربوط می شود.

این ویتامین بسیار حیاتی هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیریم در درون پوست ساخته می شود. در حالی که داشتن پوست تیره برای مقابله با اشعه ماوراء بنفش و مضر خورشید مناسب است، اما از تولید ویتامین D  در آب و هوای بارانی و کم آفتاب اروپا جلوگیری می کند. کمبود ویتامین مذکور در بدن می تواند به ناهنجاری هایی در استخوان و حتی مرگ منجر شود. بدین ترتیب می توان گفت که داشتن پوستی با رنگ روشن یک شیوه تکاملی بوده زیرا افراد دارای پوست های تیره شانس کمتری برای زنده ماندن در آب و هوای سرد و بدون آفتاب اروپا داشتند.

۳- انسان ها از لحاظ فیزیکی ضعیف نیستند

نژاد انسان

شاید فکر کنید که مغز نسبتاً بزرگ انسان های اولیه تنها وسییله دفاعی و برتری شان در قلمرو جانوری گذشته بوده است. ما چنگال نداریم، یا خز ضخیم و دندان های تیز اما چگونه توانسته ایم به صدر زنجیره غذایی برسیم. پس می توان گفت که نمی توان تنها به کمک مغز از پسِ تمامی اعضای قلمرو حیوانات برآمد. مطالعات نشان می دهد که توانایی های فیزیکی انسان از آنچه که فکر می کنید بیشتر است.

به عنوان یک حیوان پستاندار و البته یک نخستی، انسان ها شناگران خارق العاده ای هستند که می توانند مسافت های طولانی را شنا کرده و در آب های عمیق ماهیگیری کنند. همچنین ما انسان ها، دوندگان استثنایی هستیم که اگر چه نمی توانیم با یک چیتا رقابت کنیم اما در مسافت های طولانی انسان می تواند هر حیوان دیگری را شکست دهد. ما می توانیم همچنان به تعقیب و گریز ادامه دهیم و ناگهان بر سر قربانی آوار شده و آن را شکار کنیم.

بیشتر بخوانید: بشریت در دنیای آخرالزمانی «مرده های متحرک» چند سال دوام خواهد آورد؟

۲- حباب های سیگنال های رادیویی ما به دورترین ستاره ها رسیده است

نژاد انسان

در مدت زمان کوتاهی که از پیدایش نسل بشر می گذرد، ما نه تنها تاثیر خود را بر کل سیاره زمین تحمیل کرده ایم بلکه تمامی فضا را نیز تحت تاثیر قرار داده ایم. از حدود یک دهه پیش که شروع به ارسال سیگنال های رادیویی کردیم، این سیگنال ها با سرعت نور به سمت فضای بیرون رفته و هر لحظه بیشتر و بیشتر شده و حباب هایی را در اطراف زمین شکل داده اند.

در شرایطی که ۱۰۰ سال نوری در مقیاس کل جهان هستی به اندازه یک چشم به هم زدن است، این سیگنال های رادیویی در عرض ۷۴ سال نوری به دور دست ترین نقاط جهان هستی رسیده و اگر تمدن هایی در این نقاط وجود داشته باشد می توانند برنامه های تلویزیونی ما را تماشا کنند. جالب تر این که علاوه بر این سیگنال ها، سیگنال های دیگری تنها با هدف تماس برقرار کردن با دیگر گونه های حیات در جهان هستی مخابره شده است که در صورت وجود حیاتی غیر از حیات کره زمین، این سیگنال ها توسط آن ها دریافت خواهد شد.

۱- انفجار انسانی

نژاد انسان

انسان از چند قبیله در حال انقراض به گونه غالب کره زمین تبدیل شده است. البته این تکامل چندین میلیون سال وقت ما را گرفت. ما نیز چندین میلیون سال به شکلی وحشی و مانند دیگر حیوانات زندگی کردیم. اختراع آتش موفقیتی بزرگ برای ما بود و هزاران سال نیز به شکل دسته هایی شکارچی و کوچ نشین دور از هم زندگی کردیم. با شروع عصر زراعت همه چیز سرعت غیرقابل تصوری گرفت زیرا یاد گرفتن کشاورزی باعث شد انسان ها بتوانند مقادیر مازادی غذا تولید کنند. بدین ترتیب انسان ها وقت اضافی خود را در خدمت ساخت اجتماعات، شهرها و در نهایت ابرشهرها قرار دادند.

سپس وقت این را پیدا کردیم که بنشینیم و به علم، هنر، مهندس و دین فکر کنیم. امپراطوری ها را ساختیم و جمعیت بیشتر و بیشتر شد. تنها در ۵۰ سال گذشته تعداد انسان های روی کره زمین دو برابر شده است. در دو روز آینده، انسان داده های بسیار بیشتری نسبت به داده هایی که از طلوع تمدن تا سال ۲۰۰۳ تولید شده تولید خواهد کرد. بشر هنوز در شروع کار خود قرار دارد و با برداشتن گام هایی در آینده نزدیک می توانیم به گونه هایی بین سیاره ای تبدیل شویم و اگر به همین شکل کنونی پیش برویم معلوم نیست یک میلیون سال دیگر به کجا رسیده باشیم.

بیشتر بخوانید: ۹ آزمایش باورنکردنی و شوکه کننده تاریخ که توسط انسان انجام شده اند [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵۴ نظر

ورود

 • رسول مهر ۱۷, ۱۳۹۷

  اگر آدم و حوا بعد از خارج شدن از بهشت برزخی در آفریقا زندگی می‌کردن، ممکنه این فرضیه درست باشه، در غیر این‌صورت اعتباری (دستِ‌کم دینی و الهی) نداره!
  منبع این مطلب مال غربه! غربی که فقط یهودی‌ها رو انسان می‌دونه و باقی انسان‌ها رو حیوان می‌دونه. در این مطلب هم بارها بهش اشاره شده. دقیقاً انسان‌ها رو از نسل حیوانات می‌دونه! البته این عقیده مال عده‌ای از یهودی‌های منحرف (که ما بهشون می‌گیم صهیونیست) هست. نه یهودی‌های معتقد که حسابشون با این عوضی‌ها جداس. ولی چون کل دنیا دست این صهیونیست‌ها هست، تونستن مردم جهان رو از لحاظ فکری شست‌و‌شوی مغزی بدن!
  در هر صورت هر خزعبلاتی رو نمی‌شه باور کرد. مخصوصاً وقتی که منبعش از کتب ادیان الهی (تحریف نشده) نباشه.

  • فرزاد مهر ۱۷, ۱۳۹۷

   مغزت یقینا اندازه یک ارزن هست
   ای کاش همونم داشته باشی!

  • اریا مهر ۱۷, ۱۳۹۷

   اتفاقا صهیونیست ها از همه بیشتر به داستان آدم و حوا باور دارن و عقیده دارن اجدادشون هابیل و قابیل هستن و میگن یهودی ها از اسحاق و اعراب از اسماعیل هستن. نظریه تکامل یه نظریه کاملا علمی و برمبنای غیر دینی و سکولار شکل گرفته . حالا شما از صهیونیست ها خوشت نمیاد دلیل نمیشه هر چیزی که خوشت نمیاد رو به اونها ربط بدی. در آخر باید بگم که بیشترین شباهت عقیدتی رو صهونیست ها با مسلمانان دارن. دلیل اصلی دشمنی دیرینه این دو باهم هم همینه که هر کدوم از اینها خودشون رو محق بر این باور مشترک میدونن .

   • سید اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

    سلام امام علی علیه السلام:هرکس به مردم خدمت کند ولی وسید بر مردم است ببین برادر ؛آقای نتانیاهو خودشوسید مردم جهان می دونه آقای امام خامنه ای هم همین طور ؛ولی دارن هر دو اشتباه می کنند چون بنا به دلایلی سیادت به وراثت نیست به …وهمین برتری لذت دارد که ازثروت قدرت سیاسی و…لذت بخش تره. امام علی علیه السلام:شرافت آدمی به عقل وادب اوست نه مال و حسب و نسب باتشکر

    • alireza آذر ۳۰, ۱۳۹۹

     ببین عزیزم اینجا درمورد نژاد و نظریاتش داره صحبت میکنه نه درمورد این مزخرفات که اصلا خوانده نمیشه

     • Binam فروردین ۱۳, ۱۴۰۰

      یه نفرپیدا نشد بگه نمیدونما …ایرانیا حتما باید یه نظریه درباره همه چیز بگن وگرنه میمیرن … همه یجور حرف میزنن انگار از همون اول بودن تا الان داشتن نحوه تکامل انسان رو تماشا میکردن ، خودتو خسته نکن همتون چرت میگین هیچ کس از هیچی خبر نداره حتی دانشمند و محقق و سقراط و ارسطو و… پس خودتو خسته نکن

  • آترین مهر ۱۷, ۱۳۹۷

   اولا که از کجا معلوم که شما شستشوی مغزی نشده باشید که با علم و صهیونیست دشمنی کنید؟!
   دوما شما که به ریشه حیوانی انسان ها اعتقاد ندارید چرا از داروها و علم پزشکی روز که روی نزدیک ترین فامیل هامون یعنی موش و میمون آزمایش شدن استفاده میکنید؟! شما بهتره از داروهایی که اول روی بهشتی ها آزمایش شده استفاده کنید.
   سوما خدا اینقدر بیسواد نبوده که فقط با یه داستان ساده و بچگانه جهان رو بسازه و انسان رو از بهشت به زمین بیاره. مطمئن باش از کوچک ترین چیزها تا بزرگ ترین ها به صورت علمی و با منطق و شعوری که ما باید حالا حالاها تحقیق کنیم تا بهش برسیم خلق شده و همه چیز به هم مرتبطن.
   چهارما شما یک یهودی رو نام ببرید که به شما یا نزدیکانتون صدمه زده باشه تا ما هم بهشون فهش بدیم. یه جنگی بین دوتا ملت روی یه تیکه زمین هست و بعضی ها برای منافع شخصی خودشون رو نخود اون آش کردن و ربطش میدن با داستان های آخرلزمانی.

   • ارتین خرداد ۱۶, ۱۴۰۲

    برو فیلم ۳۰۰ رو ببین بعد خودت میفهمی صهیونیست ها تو رو چجوری میبینن

  • محمدرضا.د مهر ۱۸, ۱۳۹۷

   از کسی که کتاب نمیخونه دوری کن. اما از آنکه تنها یک کتاب میخونه بترس!
   داستان آدم و حوا از تورات به قرآن هم رسیده. نکنه حضرت موسی رو هم صهیونیست میدونی؟

   مساله اینه که اصولا داستان آدم و حوا با شواهد تاریخی و یافته های علمی تناقض داره و حسابی زیر سواله!

  • بهزاد آبان ۳۰, ۱۳۹۷

   معلومه آخوند مهلتون خوب خصوصی بهت آموزش داده ، شاگرد حاج طوسی هم بودی پسسسس هههه

  • امیر خرداد ۱۹, ۱۳۹۸

   حضرت آدم حدود ۷۰۰۰۰سال پیش زندگی میکرده و اسکلت انسان های اولیه نزدیک دو میلیون سال پیش برمیگرده یکم تعصبو بزار کنار فکر کن

   • سید اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

    سلام امام علی علیه السلام:قبل از آذم وحوا انسان هایی برروی زمین زندگی می کردند بیشتر توضیح نداده

    • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

     چرا اینقدر چیزای بی منبع زیاد شده؟ منبعش؟ کجاست؟ هر کسی میتونه نام یکی از امامان بزرگان و پیشوایان شیعه روبگذاره یک دو نقطه هم جلوش و هر چیزی که میل خودشه به خورد دیگران بده با همون حرف گذاشتن در دهن کسایی که بزرگ و فرستاده یکی از مهم ترین و فراگیر ترین مذاهب جهان هستن. کاش ما ایرانی ها هم یاد بگیریم حتما ذکر منبع کنیم

     • زینب اسفند ۲۲, ۱۴۰۱

      آیه ۳۰ سوره بقره گفته فرشتگان موقع افرینش انسان اعتراض میکنند که چرا می آفرینی که در زمین فساد کنه و خونها بریزه… بعضی مفسرین میگن فرشته ها ازینجا میدونستن که چون قبل انسان شبیه انسان در زمین بوده که فساد کرده و منقرض شده

  • اشکان شهریور ۸, ۱۳۹۸

   خخخ

  • خخخ دی ۷, ۱۳۹۸

   خخخ

  • اشکان دی ۷, ۱۳۹۸

   آقای رسول ، کامنتت رو خوندم ، فقط باس خندید بهت همین بس خخخ

  • شریفی مهر ۱۷, ۱۳۹۹

   سلام. این سوال همیشه ذهن منو درگیر میکرد که خلقت بشر و نسل ادم به چه صورت بوده، از طرفی طبق گفته های دینی ( نه تنها دین اسلام بلکه همه ادیان آسمانی) داستان حضرت آدم و حوا را باور داشتم و از طرفی نمیتونستم چشمم رو بر روی واقعیت ها و کشفیات علمی ببندم، پس شروع کردم به سرچ کردن و خودن، اونچه طبق مطالعات بهش رسیدم که از حضرت ادم تا زمان پیامبر اکرم و اکنون، تخریبی بین ۵ تا ۹ هزار سال میگذره، اینجا ذهنم بیشتر درگیر شد، چون برخی از فسیلهای انسانی کشف شده، قدمتی بسیار بیشتر از این دارند. به تحقیق ادامه دادم و به احادیثی و تفاسیر قرانی برخوردم که جوابم رو گرفته، برای مثال به گفته امام صادق، خداوند در دوره های متفاوتی نسل هایی از انسان رو بر روی زمین خلق کرده و مانسل آخر هستیم که یافته های علمی اکنون نیز، گواه همین مطلبه که نسل های قبل منقرض شدند و اخرین نسل همان هومو ساپینس است، و به احتمال زیاد، حضرت آدم، ابوالبشر نخستین انسان از این نژاد اخر بوده که بر خلاف نژادهای قبلی که سیر تکاملی داشته اند و بعد هم به دلایل مختلفی منقرض شدند، به یکباره بصورت انسان خردمند کنونی، در قالب ادم و حوا بر روی زمین ظهور کرده….. در اخر به اعتقادات هم احترام بگذاریم، دلایل مون رو برای هم توضیح بدیم، اموخته هامون رو به اشتراک بگذاریم و به خودمون و به یکدیگه برای فهم بیشتر کمک کننیم.

   • alireza آذر ۳۰, ۱۳۹۹

    آقای محترم با عرض پوزش باید بگم که انسان امروزی یا انسان خردمند ۲۰۰ هزار ساله که روی زمین حضور داشته

   • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

    اخیراً، در سال ۲۰۱۷ میلادی، فسیل‌هایی در جبل ایرهود (مراکش) پیدا شدند که نشان می‌دهند تکامل انسان خردمند در حدود ۳۰۰ هزار سال پیش بوده و همچنین دیگر شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد انسان خردمند در ۲۷۰ هزار سال پیش آفریقا را ترک کرده‌است.

    با توجه به گفته های شما پس هوموساپینس باید ۹۰۰۰ سالش باشه چون از نسل آدم و حوا هستن که ۹۰۰۰ سال پیش نسل هموساپینس رو به وجود آوردن که میبینیم اینجور نیست. ۲۷۰۰۰۰ با ۹۰۰۰ برابره؟

  • alireza آذر ۳۰, ۱۳۹۹

   نه رادمرد اینطور نیست صهیونیست به اقوام یهودی میگن و اون ها هیچ ربطی ندارن مثل سیب و پرتقال که هیچ ربطی به هم ندارن و این نظریات همینطور که در قسمت بعدش گفتید مال غربه که ریشه الهامات غرب مال مشرقه مخصوصا ایران حالا این فلسفه چی میگه ؟! بر خلاف ادیان و بلا بلا و بلا بلا برخلاف همه خرافه پرستانی که میگن چیزی ممکنه بدون دلیل یک دفعه خدا میخواد و اون میاد اما فلسفه ایرانی که غرب زاده فلسفه ایرانیه میگه چیزی رو نمیشه به ماورای طبیعت نسبت داد چرا که طبیعت در ساخت اون کاملا اشراف دارن و ساخته طبیعته
   do you undrstand radmard?

  • حسین اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰

   من نمیدونم این دانشمندان چطور میفهمند این اسکلت مال ۴۰۰۰۰هزارسال پیش و بقیه این حرفای بی اساس!!من ی قبر کندم مال سال ۱۳۰۴ طرف مرده البته تصادفی به جثه اون شخص رسیدم دیدم پودر شده بود فقط جمجمه و اون ستون فقرات درهم و چوچ و توخالی!!بعد اینا میان ی ملیون سال تخمین میزنن!!البته در قران وقتی خداوند انسان رو کامل کرد و خواست اونو بر همه مخلوقات اشراف کنه ملائک به خداوند گفتند خدایا بازم میخوای انسان بیافرینی و باز خونریزی و جنگ و برادرکشی راه بندازه؟؟و بعد بقیه داستان که خدا میگه اون چیزهایی میدونه که شما نمیدونید و غیره..نتیجه یعنی انسانهایی قبل ما بودند حالا با ختلافهای کم یا فاحشتر!!ازین طرف نظریه دانشمندان رو هم نمیشه انداخت دور!!مهم اینه که انسان بدونه واسه چی خلق شده!!ما خلقنا الجن و الانس الا یعبدون!!ما جن و انس را بیهوده نیافریدیم جز انکه مرا عبادت کنن!!و درضمن در ایه ای دیگه خداوند گفته لانکلف نفسا الا علی وسعها.هیچ نفسی را بیش از حد مقدورش مکلف نمیکنیم یعنی این نیست که روز و شب عبادت کنی تا حدی که میتونی!!لا اکراه فی الدین!!اجبار در دین نیست!! سعی کنید حتی اگرم از دین اسلام خواستی خارج بشی مقایسه کن با ادیان دیگه ببین اون دین که داری میری بسمتش کاملتر و قانونمندتر از دین اسلام هست؟؟؟وسلام

   • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

    شما احیانا نام کربن ۱۴ به گوشت خورده؟ فروپاشی هسته اتم به مرور زمان چی؟ آخه چرا وقتی در حد دبیرستان سواد ندارید میاید نظر میدید؟ در ضمن دانشمند ها با هر چیزی چه اثر تاریخی چه فسیل چه… بسیار با ملایمت برخورد میکنن و گاو وارانه شخم نمیزنن!!!!

  • رهگذر مرداد ۲, ۱۴۰۰

   قطعا انسان ها از نسل حیوانات هستند وگرنه این حجم خریت که در مغز پوک دینداران هست از کجا میاد…

 • مستر اخوند مهر ۱۷, ۱۳۹۷

  لطفا منابعتون رو از سایت های مجاز انتخاب کنید

 • غلوم مهر ۱۸, ۱۳۹۷

  آقا رسول جون
  غصه نخور
  شما از نسل
  Homo mashangous
  هستی میری بهشت

  • یاسین مهر ۲۲, ۱۳۹۷

   یعنی حرف دلمو زدی ای لاویو داری

 • سعید نوران اسفند ۲۲, ۱۳۹۷

  اخه این مطالب چیه که میزاریداز زمان حضرت ادم ۷۰۰۰ و خورده ای سال گذشته .این حرف های بی اساس دروغی بیش نیست

 • شبگرد مهر ۲۸, ۱۳۹۸

  توی قران هم اشاره شده که دو دسته نسل وجود داشته و ممکنه هابیل و قابیل با خواهران خودشون ازدواج نکرده باشن بلکه با نسلی که قبل از ادم وجود داشته یعنی با انسان ها ازدواج وردن تو قران یه جا داره میگه بشر و یه جا دیگه میگه آدم اینا ممکنه متفاوت باشن

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   کاش با منبع و گسترده تر و بهتر توضیح میدادی.

 • مهدی آبان ۱۱, ۱۳۹۸

  اقا رسول این مطلب اختصاص به غرب نداره بلکه بسیاری از زیست شناسان ودیرین شناسان ایرانی هم قبول دارن ولی به علت مشکلاتی که ممکنه درصورت بیان نظریه داروین وامثالهم در کشور براشون پیش بیاد بیان نمیکنند

 • احمد بهمن ۱۴, ۱۳۹۸

  مومنین واقعا نظریات چرند ومزخرفی دارند

 • سید اسفند ۲۹, ۱۳۹۸

  سلام امام علی علیه السلام:هرکس به مردم خدمت کند ولی وسید بر مردم است. سیادت به وراثت نیست به….

 • nm تیر ۷, ۱۳۹۹

  ابن دعوا های مسخره سر اعتقادتون به هیچ جا نمیرسه هیچ کدوم از ما از هیچی چیز خبر نداریم پس انقدر تو سر و کله همدیگه نزنید

 • امیر فروردین ۲۶, ۱۴۰۰

  انسانهای اولیه که در قران به ان اشاره شده نه در افریقا بلکه در محدوده افریقا یعنی یمن کنونی پا به عرصه گذاشته و بهستی که گفته بهست اسمانی نبوده بلکه بهشت زمینی در سرزمین سبا و در منطقه ای بنام عدن و بنام بهشت عدم پا به عرصه گذاشت اما متاسفانه دستهایی نگذاشت تا بشر به صورت عالی مسیر تکامل را طی کن و انان ناگهان از عدن خارج شده و به افریقا مهاجرت کردنند و دلیل این مهاجرت سرکشی انان بوده و بعد انان در افریقا سرگردان شده و در اتیوپی و سودان و سومالی امروزی سرگردان شدنند و بعد انان توسط عواملی که معلوم نیست و شاید بیگانگان به بردگی گرفته شدنند و چون تعدادشان بسیار بسیار کم بود بامداخله ژنتیکی و دستکاری انان و دیگر حیوانات مثل میمون یک برده دربند و نااگاه برای بردگی در معادن طلای افریقا به کار گماشته شدنند و با زاد و ولد زیاد ان انسانهای اولیه که از یمن امده بودنند کم کم از بین رفته و جای خود را به انسانهای نیمه حیوان دادنند بیگانگان که معلوم نیست که کسانی بودنند انقدر ان انان بردگی کشیدنند و بعد از اینکه معادن طلا و دیگر معادن که برایشان ارزشمند بود که تمام شد این انسانهای دستکاری شده را به حال خود رها کردنند و تنها کاری که موقع رفتن برای انان انجام دادن طرز کار با چرخ و اتش چماق و دامداری و کاشت گندم بود و بعد ها باز بعد هزاران سال باز به سراغ انسانهای بدوی امدنند اما این با انان طرز کار با اعداد و شماره و ستاره شناسی را یاد دادنند و بعد که جمعیت این انسانها زیاد بود و بعدها که رها شده بودنند کم کم جمعیت انان رو به کاستی نهاد تا جایی که بیشتر از بیست هزار نفر نمیشدنند بیگانگان این انسانها را در جاهای دیگر مثل قاره امریکای مرکزی و جنوبی و در هند و چین و قفقاز گمارده بودنند حالا چهار شعبه انسانی بقیه را بعدامیفرستم

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   شما دستت تو کمدی خوبه دمت گرم. حتما برو پی نمایشنامه کمدی نوشتن. نونت تو این کاره. استعدادت خوبه. این حجم از چرندیات غیر قابل اثبات فقط در کمدی قابل ماست مالی کردنه. همین و بس.

 • محمد اردیبهشت ۱۰, ۱۴۰۰

  به نظر من این مطلب تون کل قاعده وجود خدا و پیامبران الهی رو نقض میکنه و به صورت ضایع از مطالب خارجی کپی شده علی الخصوص اون قسمتی که سرعت انسان رو با چیتا مقایسه میکرد که چیتا به معنی پلگه و در اینجا معنی نشده بود خخخ

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   یک اینکه چیتا یعنی یوزپلنگ و نه پلنگ. این دو متفاوتن. این یک. دو اینکه خداوند آفریدگار طبیعته و طبیعت آفریدگار انسان‌. پس خداوند آفریدگار انسانه. نمیفهمم چجور یک قانون طبیعی باعث عدم وجود خدا میشه!

 • ناشناس تیر ۱۰, ۱۴۰۰

  اصلا اینطور نیست که انسان به عنوان میمون نجیب شناخته شود و درست هم نیست بخواست خدا.

 • ناشناس تیر ۱۰, ۱۴۰۰

  ضمن اینکه هر جایی از متن بالا که خدای متعال بخواهد و تایید بفرماید آنطور می باشد.

 • bml بهمن ۱۸, ۱۴۰۰

  برای دفع وقت در دستشویی خوب بود
  راسنی چرا سیاه‌پوسنانی که قرنهاست در اروپا زندگی می‌کنند یا سفید پوستانی که قرنهاست در افریقا زندگی می‌کنند رنگ عوض نمی‌کنند؟
  با احتساب نژاد چینی‌ها خودتان زیر باورتان زدبد. میمون زاده‌اید دیگه چکار کنیم

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   مرسی از ادب و شخصیتتون که نمایانش کردید.بهتره بدون مطالعه سخن به میان نیارید چرا که یک آدم پخمه جلوه داده میشید.چیزی درباره هاپلوگروپ ها میدونید؟ و اینکه جهش های ژنتیکی که موجب به وجود اومدن تبار های مختلف شدن چند ده هزار سال طول کشید که به وجود بیان؟ معلومه که نمیدونید. اگه میدونستید که اینجور نارانیتون رو به رخ نمیکشیدید.

 • محمدهادی علیخانی اسفند ۱۷, ۱۴۰۰

  یه سوال
  حضرت آدم که اولین انسان بود، اولین انسان نسل ما بود یا اولین انسان اولیه مثل ناندرتالها و…؟؟؟ لطفا یکی جواب بده

  • ا ل ف خرداد ۱, ۱۴۰۱

   با سلام
   ما با توجه به وجود اعجاز علمی در قرآن کریم، به حقانیت آن ایمان می‌آوریم ، و کتابی که به علم الهی نازل شده، پس نقطه ضعفی نخواهد داشت.
   و هیچ گونه تناقض بین مطالب قرآنی و علم جدید وجود ندارد. اینکه علم جدید میگوید انسانهای کنونی، تکامل یافته انسانهای اولیه و آنها هم تکامل یافته از میمونهایند، هیچ نقطه ضعفی را متوجه قرآن کریم نمی‌کند.

   • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

    خب اینجا پرسش پیش میاد که حضرت آدم و حوا از کدوم یک از این سه دسته بودن از دید شما؟

 • سیاووش نظری فروردین ۱۲, ۱۴۰۱

  میگم چرا شما ایرانیها دائم باید نسبت به همه چیز نظر بدید یعنی اگرنظر ندید شکم درد یا سردرد میگیرید چرا ادعای فهم وحالی بودنتان میشه ،،،اگر شما ازدانشمندان بهتر میدونید پس چرا نمیربد درکنفرانسهای جهانی نطر بدید چرا قوم ایرانی دائم باید نسبت به همه چیز حرف بزنه ، ،درضمن هیچ کس هیچی نمیدونه کلی زمان گذشته

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   سیاووش جان تا اینجاش پنج تا از نظرات همین صفحه مال شملست! شما خودتون رکورد دار کامنت گذاشتنید.
   دو اینکه قوم ایران نه. ملت ایران. امیدوارم فرق این دو رو بدونید.

 • سیاووش نظری فروردین ۱۲, ۱۴۰۱

  میشه اینقدر شماایرانبها ادعای همه چیز دونستنتون نشه بابا ساکت

 • سیاووش نظری فروردین ۱۲, ۱۴۰۱

  حالا همتون خیلی میدونین که رسول رو مسخره میکنین ،،،خوب نظریات شما هم ازنظر دیگران مسخرس اینقدر ادعاتون نشه ،،،،چرا ایرانیها میترسن بگن نمیدونیم باید بگن ازهمه چیز میدونیم

  • Nila مرداد ۵, ۱۴۰۱

   مشکل ابنجاست که آقا رسول توهم دانایی دارن. این بده.

 • سیاووش نظری فروردین ۱۲, ۱۴۰۱

  ایرانیها نظر ندن میمیرن ای خدا نادونتر ازایرانی خلق نکردی

 • سیاووش نظری فروردین ۱۲, ۱۴۰۱

  چرا ابرانیها اینقدر نظر میدن راجع به همه چیز ،،،بابا ببندیت اون گاله رو نمیمبری

 • سعید وکیلی مرداد ۸, ۱۴۰۱

  آنچه از نظرات دوستان پی بردم اینست که بالای نود در صد گفته ها به باور های دینی مربوط میباشد یادمان باشد دست آوردهای بش طی یکی دو دهه اخیر هر روز دو برابر روز قبل شده آنوقت ما میخواهیم حقایق علمی را از کتب قرون گذشته استخراج کنیم که شدنی نیست . کاش عوض تخطئه دیگران نگاهمان را عوض کنیم و معلومات بشری را آلوده ایسم های مختلف نکنیم بطور خلاصه عوض بد گوئی به دانسته های دیگران معلوماتمان را ارتقا دهیم به امید آن روز