راهنمای کامل پیگیری مرسولات پستی از طریق اینترنت و موبایل

راهنمای کامل پیگیری مرسولات پستی از طریق اینترنت و موبایل

ارسال و دریافت خریدها، محصولات مختلف و مدارک سازمانی و نظامی همگی از طریق پست صورت می‌گیرند. حتی برخی از خریدها در داخل شهر نیز از طریق این سامانه انجام می‌پذیرد زیرا مطمئن‌تر است و این امکان را برای فرد ایجاد می‌کند تا در صورت عدم دریافت به موقع بسته، آن را پیگیری کند.

پست امن‌ترین روش ارسال و دریافت کالا در داخل و خارج از کشور است. اما بعضا پیش می‌آید که بسته‌ای که منتظر دریافتش هستیم، دیرتر از موعد به دستمان برسد، یا فردی که منتظر بسته‌ی ارسالی ماست، اعلام کند که بسته به او نرسیده.

در چنین مواقعی چه باید کرد؟

به لطف تکنولوژی خیلی راحت می‌توانید وارد سامانه پیگیری بسته و مرسولات پستی اداره پست ایران شده و کد رهگیری که روی بسته‌ها نوشته شده را وارد کنید و ببینید بسته شما کجاست و چه زمانی به مقصد خواهد رسید. یا از طریق پیامک از وضعیت بسته پستی مطلع شوید.

برای اینکه با روند این کار آشنا شوید، همه روش‌های رایج برای پیگیری مرسولات پستی را در ادامه برایتان توضیح داده‌ایم. همراهمان باشید.

پیگیری بسته و مرسولات پستی با کد رهگیری 

برای پیگیری دقیق مرسولات پستی خود می‌توانید از سامانه رهگیری مرسولات پستی استفاده کنید. برای این منظور باید وارد سیستم رهگیری مرسوله پستی به این آدرس شوید.

راهنمای کامل پیگیری مرسولات پستی از طریق سایت
وقتی نامه یا بسته ای را به صورت «پیشتاز» پست می کنید، یک شماره بارنامه ۱۰ تا ۲۰ رقمی برای آن صادر می شود که برای مرسولات خارجی این کد ۱۳ رقمی است. با داشتن کد یاد شده و مراجعه به سامانه مذکور می توانید مرسوله خود را پیگیری کنید.
راهنمای کامل پیگیری مرسولات پستی از طریق سایت
در این صفحه شما می توانید تاریخ و ساعت تحویل، نقطه پستی و رویداد را مشاهده کنید. اگر مرسوله پستی به دست شما یا فرد مورد نظرتان رسیده باشد در قسمت رویداد توضیح داده می شود. اگر می خواهید جزئیات بیشتری مشاهده کنید روی دکمه زرد رنگ مشاهده جزئیات کامل مرسوله کلیک کنید.
بعد از کلیک روی دکمه مشاهده جزئیات کامل مرسوله در قسمت پایین صفحه یک قسمت اضافه می شود. در این قسمت نقطه ورود و خروج مرسوله پستی شما با تاریخ و زمان ثبت شده است.

رهگیری مرسولات پستی از طریق ارسال پیامک

اگر به اینترنت دسترسی ندارید، می توانید مرسولات پستی خود را از طریق پیامک رهگیری کنید. برای انجام این کار حرف R را تایپ کنید.

کد ۱۰ رقمی یا ۲۰ رقمی مرسوله خود را وارد کنید. بعد پیامک را به شماره ۲۰۰۰۴۴۱ ارسال کنید.

رهگیری مرسولات سازمانی نظیر گواهینامه  یا کارت ماشین 

رهگیری مرسولات سازمانی نظیر گواهینامه  یا کارت ماشین 
اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید و روی دکمه جستجو کلیک کنید.

برای رهگیری شناسنامه، کارت خودرو، گواهینامه، مرسولات نظام وظیفه و ابلاغیه دیوان عدالت اداری وارد سامانه رهگیری مرسولات سازمانی به این آدرس شوید. در صفحه ای که پیش رو دارید نوع سند خود را انتخاب کنید.

پیگیری مرسولات پستی ناجا با استفاده از کد USSD

برای پیگیری گواهینامه، کارت پایان خدمت، گذرنامه و … کد ستاره ۱۱۰ مربع را وارد کنید. بعد از بین گزینه ها، پلیس + ۱۰ را انتخاب کنید.

حالا وضعیت مدارک را انتخاب کنید.
پیگیری مرسولات پستی
گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید (کارت پایان خدمت، گذرنامه، گواهینامه).
کد ملی (برای پیگیری گواهینامه و گذرنامه)، شماره گواهینامه (برای پیگیری گواهینامه) خود را وارد کنید و وضعیت مرسوله خود را مشاهده کنید.

پیگیری مرسولات پستی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • سحرمقدم آذر ۲۸, ۱۳۹۷

  اگر مرسوله به ادرس بیاد اما کسی نباشه برای نحویل توی سایت چه چیزی نوشته میشهه/

  • علی زمانی آذر ۲۸, ۱۳۹۷

   اگر مرسوله مربوط به شرکت یا سازمان دولتی باشد به منطقه پستی محدوده محل اقامت شما تحویل داده می شود اما اگر خصوصی باشد به فرستنده عودت خواهد خورد. اطلاعات تکمیلی را از post.ir بخش contact سوال کنید

 • علی دی ۶, ۱۳۹۷

  علوی

 • علی دی ۶, ۱۳۹۷

  سامانه کار آمد نیست ، اطلاعات اشتباه ، تاخیر های طولانی در به روز رسانی ، فایده ای نداره .

 • الهی فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

  سلام من خرید اینترنتی کردم و ۱۷ فروردین ارسال شده و کد رهگیری که بهم فرستادن هر چقدر میزنم میگه نا معتبر است و برای نمونه کد رهگیری چند تا از مشتری های دیگه رو هم زدم همون نوشت دقت کردم دیدم ۲۲ رقمیه علت این که نامعتبر مینویسه چیه ممکنه کلاهبرداری باشه ؟