نگاهی به خواص باورنکردنی لبو، خوراکی خوش رنگ و لعاب و محبوب فصل سرما

نگاهی به خواص باورنکردنی لبو، خوراکی خوش رنگ و لعاب و محبوب فصل سرما

لبو یکی از خوراکی های لذیذ و پرطرفدار فصل سرما است که در حقیقت همان چغندر قرمز پخته شده است. این ماده ی غذایی خوش رنگ و لعاب که از خانواده ی سبزیجات است سرشار از انواع مواد مغذی است و خواص باورنکردنی بسیار زیادی برای سلامت بدن دارد. چغندر را به هر دو صورت پخته و خام می توان مصرف کرد، مثلا در سالاد، غذا، ترشی و یا حتی به صورت عصاره ی آن. در ادامه به ۲۲ مورد از خواص لبو می پردازیم.

خواص لبو

۱- کاهش فشار خون

چغندر سرشار از ماده ی نیترات است که در بدن تبدیل به نیتریک اکسید تبدیل می شود. نیتریک اکسید به سست و منبسط شدن عروق خونی کمک می کند که در نتیجه ی آن فشار خون کاهش می یابد.

طبق تحقیقات، مصرف روزانه ی یک لیوان عصاره ی چغندر می تواند به کاهش فشار خون کسانی که از مشکل فشار خون بالا رنج می برند کمک کند. این خاصیت عصاره ی چغندر حتی روی کسانی که فشار خون آن ها با مصرف دارو کنترل نمی شود هم تأثیر دارد.

۲- بهبود گوارش

در قرون وسطا، از چغندر برای درمان اختلالات گوارشی مثل یبوست استفاده می شد. فیبر و آنتی اکسیدان های موجود در چغندر به سم زدایی بدن کمک می کند و سلامت گوارشی آن را حفظ می کند.

۳- تقویت سلامت مغز

چغندر به دلیل برخورداری از نیترات، انعطاف پذیری عصبی مغز را بالا می برد. ماده ی نیترات به تقویت فرآیند اکسیژن زایی در قشر سوماتوموتور مغز کمک می کند. قشر سوماتوموتور ناحیه ای در مغز است که اغلب در همان مراحل اولیه ی زوال عقل تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرد. با افزایش سن، گردش خون در مغز کاهش می یابد که در نتیجه ی آن توانایی های شناختی تحلیل می روند. مصرف چغندر می تواند جلوی این مسأله را بگیرد.

۴- جلوگیری از سرطان

تحقیقات علمی نشان می دهد مصرف چغندر به دلیل برخورداری از بتاسیانین در جلوگیری از سرطان های پوست، ریه و روده ی بزرگ مؤثر است. بتاسیانین همان رنگدانه های قرمز چغندر است که جلوی رشد سلول های سرطانی را می گیرد. نیترات های موجود در مواد نگهدارنده ی مواد غذایی می تواند باعث تولید ترکیبات نیتروسامین در بدن شود که منجر به بروز سرطان می شود. طبق تحقیقات، عصاره ی چغندر جلوی جهش های سلولی ناشی از این ترکیبات را می گیرد. به علاوه بتاکاروتین طبیعی موجود در چغندر جلوی بروز سرطان ریه را می گیرد. همچنین طبق تحقیقات، مصرف عصاره ی لبو و پودر آن سرعت رشد تومور را کم می کند.

۵- کمک به کاهش وزن

چغندر به دلیل برخورداری از فیبر و دیگر مواد مغذی، انتخاب بسیار خوبی برای رژیم های غذایی مخصوص کاهش وزن است. منیزیم و پتاسیم موجود در چغندر به سم زدایی بدن کمک می کند و آب اضافه ی آن را می گیرد، در نتیجه از نفخ جلوگیری می کند. این مسأله باعث می شود سوخت و ساز بدن به بهترین شکل انجام شود و در نتیجه به کاهش وزن کمک شود. عصاره ی چغندر که اغلب در رژیم های سم زدایی تجویز می شود به پاکسازی کبد و خون و در نتیجه کاهش وزن کمک می کند.

۶- جلوگیری از کم خونی

چغندرهای قرمز سرشار از آهن هستند، به همین دلیل مصرف آن ها از بروز کم خونی جلوگیری می کند و احیای گلبول های قرمز خون را افزایش می دهد. به علاوه، ویتامین سی موجود در چغندر به جذب بیشتر آهن کمک می کند.

۷- سم زدایی بهتر کبد

بتائین موجود در چغندر به عملکرد بهتر کبد کمک کرده و سلامت آن را حفظ می کند. همچنین، ماده ی پکتین موجود در آن که نوعی فیبر محلول در آب است به سم زدایی کبد کمک می کند. طبق تحقیقات، مصرف چغندر در بهبود بیماری های کبد مؤثر است. چغندر یکی از مواد غذایی است که به درمان بیماری کبد چرب کمک می کند.

۸- تقویت سلامت قلب

بتائین موجود در چغندر یک ترکیب زیست فعال قدرتمند است که به کاهش سطح هوموسیستئین در بدن کمک می کند. بالا بودن سطح هوموسیستئین می تواند باعث مشکلات قلبی عروقی ای مثل حملات قلبی و سکته های مغزی شود. همچنین بتالائین چغندر از بروز التهاباتی که منجر به بیماری قلبی می شوند جلوگیری می کند.

فیبر چغندر با افزایش سطح کلسترول مفید در بدن، به کاهش کلسترول مضر و تری گلیسیریدها کمک می کند. ماده ی فیبر همچنین کلسترول های اضافی بدن را به سرعت از بین می برد. بنابراین مصرف چغندر به جلوگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی مثل تصلب شرایین (سفت و باریک شدن عروق خونی) کمک می کند.

۹- افزایش انرژی

چغندر سرشار از کربوهیدرات است که نقش مهمی در سوخت و ساز بدن و کسب انرژی دارد. مصرف موادغذایی ای که کربوهیدرات بسیار زیادی دارد با عوارض جانبی منفی ای همراه است اما با مصرف چغندر می توانید این ماده را به اندازه ی کافی دریافت کنید. مصرف به اندازه ی کربوهیدرات ها کمک می کند تمامی واکنش های متابولیک بدن به بهترین شکل انجام شوند و اندام ها آن عملکرد مؤثری داشته باشند.

 

۱۰- تقویت قوای جنسی

چغندر حاوی ماده ی معدنی بورون است که به افزایش هورمون های جنسی کمک می کند. این مسأله باعث افزایش میل جنسی، تقویت باروری و افزایش پیش روندگی اسپرم ها می شود.

۱۱- سم زدایی بیشتر خون

بتائین موجود در چغندر به پاکسازی خون و در نتیجه کبد کمک می کند. کبد اندامی حیاتی است و خونی که از دستگاه گوارش عبور می کند را قبل از آنکه در باقی قسمت های بدن جریان پیدا کند سم زدایی می کند.

۱۲- کاهش نقص های مادرزادی

مصرف چغندر به دلیل برخورداری از ویتامین بی فولات برای زنان باردار مفید است چون این ماده به رشد ستون فقرات جنین کمک م  کند. کمبود ماده ی فولات می تواند منجر به انواع مختلفی از نقص های مادرزادی مثل نقص لوله ی عصبی شود.

۱۳- جلوگیری از مشکلات تنفسی

چغندر منبع ویتامین سی است که از بروز علائم آسم جلوگیری می کند. این ویتامین علاوه بر آنکه با اثرات رادیکال های آزاد در بدن مقابله می کند، به فعالیت بهتر گلبول های سفید خون هم کمک می کند. این گلبول ها وظیفه ی دفاع از بدن در برابر مهاجمان خارجی مثل ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را بر عهده دارند.

۱۴- تقویت سیستم ایمنی بدن

چغندر به دلیل آنکه مواد مغذی بسیار زیادی دارد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و به تأثیر زیادی که در مقابله با تب و سرماخوردگی دارد معروف است. ویتامین سی، ویتامین بی کمپلکس و آنتی اکسیدان های قوی موجود در چغندر به جلوگیری از احساس خستگی، تسکین دردهای خفیف و کاهش التهاب کمک می کند.

۱۵- بهبود بیماری تباهی لکه ی زرد

بتاکاروتین موجود در چغندر به کم شدن اثرات بیماری تباهی لکه ی زرد یا کند شدن روند پیشرفت آن کمک می کند. تباهی لکه ی زرد شایع ترین علت نابینایی در افراد مسن است  که در اثر آن بخش لکه ی زرد در چشم ها تخریب می شود. این بیماری اغلب در نتیجه ی بالا رفتن رادیکال های آزاد در بدن رخ می دهد که تأثیر زیادی در پیری زودرس افراد دارند. بتاکاروتین یکی از انواع قدرتمند ویتامین آ است که خواص آنتی اکسیدانی دارد و از چشم ها در برابر آسیب های رادیکال های آزاد محافظت می کند.

۱۶- پیشگیری از آب مروارید

بتاکاروتین چغندر که نوعی ویتامین آ است از نابینایی ناشی از افزایش سن یعنی آب مروارید جلوگیری می کند.

۱۷- استحکام مویرگ های بدن

فلاونوئیدها و ویتامین سی موجود در چغندر از ساختار مویرگ ها که کوچک ترین عروق خونی بدن هستند محافظت می کنند.

۱۸- جلوگیری از سکته های مغزی

چغندر حاوی پتاسیم است و این ماده به کاهش خطر بروز سکته های مغزی و مشکلات قلبی کمک می کند. پتاسیم عروق خونی را سست و فشار خون را کم می کند. بنابراین مصرف چغندر در تقویت سلامت قلب تأثیر دارد.

۱۹- تقویت سلامت استخوان ها

مواد معدنی موجود در چغندر مثل بورون، مس و منیزیم به استخوان ها کمک می کنند تا رشدی طبیعی داشته باشند و سوخت و ساز استخوانی را افزایش می دهند. چغندر همچنین حاوی پتاسیم است که کلسیم موجود در بدن را حفظ می کند و باعث می شود کلسیم کمتری از طریق ادرار از دست برود.

۲۰- افزایش تحمل و استقامت

تحقیقات نشان می دهد مصرف چغندر به دلیل نیترات زیادی که در آن وجود دارد توانایی دویدن را افزایش می دهد. به علاوه مصرف عصاره ی چغندر به جذب بیشتر اکسیژن کمک می کند. عصاره ی چغندر به دلیل تأثیری که در افزایش توانایی های بدنی در ورزش هایی مثل دو، شنا و دوچرخه سواری دارد به یکی از نوشیدنی های محبوب ورزشکاران تبدیل شده است.

۲۱- منبع غنی فیبر

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر مثل چغندر از بروز بیماری های مزمن جلوگیری می کند. فیبر موجود در چغندر به هر دو شکل محلول و غیر محلول در آب است. فیبر محلول در آب کلسترول خون را کاهش می دهد و نوع غیر محلول آن به جلوگیری از یبوست کمک می کند.

۲۲- خواص ضد پیری

چغندر به دلیل فولات زیادی که دارد به عملکرد مناسب و ترمیم سلول ها کمک می کند. این مسأله در جلوگیری از پیری زودرس نقش دارد. همچنین آنتی اکسیدان ها و ویتامین سی موجود در چغندر به درخشان شدن پوست کمک می کند.

منبع: organicfacts
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود