چه کنیم که صبح ها راحت تر و سرحال تر از خواب بیدار شویم؟

چه کنیم که صبح ها راحت تر و سرحال تر از خواب بیدار شویم؟

تحقیقات نشان می دهد بیشتر مردم به طور منظم خواب کافی شبانه ندارند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که صبح ها صدای زنگ ساعت را پشت هم قطع می کنند و به سختی از خواب بیدار می شوند، به احتمال زیاد کارهایی که شب ها قبل از خواب انجام می دهید، خواب شبانه ی شما را مختل می کنند. در ادامه می خواهیم ببینیم چه چیزی باعث خستگی شدید صبحگاهی ما می شود و برای راحت بیدار شدن از خواب صبح چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.

۱- غذایی می خورید که معده ی شما را اذیت می کند

راحت بیدار شدن از خواب صبح

اگر مشکل گوارشی خاصی مثل رفلاکس اسید معده دارید باید بدانید که مصرف مواد غذایی چرب، تند و مرکبات قبل از خواب می تواند باعث مشکلات گوارشی شود.

اگر شب ها شام تان را زودتر بخورید و غذای سبک تری انتخاب کنید احتمالا صبح ها احساس بهتری خواهید داشت.

۲- قبل از خواب مایعات زیاد می خورید

فرقی نمی کند نوشابه باشد یا چایی؛ شکی نیست که خوردن نوشیدنی قبل از خواب می تواند خواب شبانه ی شما را مختل کند. علت اصلی این مسأله کافئین موجود در چنین نوشیدنی هایی است. نوشیدنی های گازدار هم مثانه را تحریک می کنند و باعث می شوند شب ها مجبور شوید در میانه ی خواب تان به دستشویی بروید.

مصرف الکل در اوایل شب یا قبل از خواب هم خواب راحت شبانه را از شما می گیرد. علت این مسأله آن است که مصرف الکل مانع از رسیدن به مرحله ی رِم خواب می شود، این در حالی است که راحت ترین خواب تان را در این مرحله تجربه می کنید. در نتیجه مصرف الکل باعث می شود قادر به خوابیدن نباشید.

۳- داروهایی مصرف می کنید که شما را خسته می کنند

مصرف بعضی داروها در هنگام شب می تواند روی میزان انرژی ما در زمان صبح تأثیر بگذارد. بعضی داروها مثل آنتی هیستامین ها و مسکن ها باعث می شوند روز بعد خواب آلوده باشیم.

۴- از تخت تان برای کارهایی به غیر از خوابیدن استفاده می کنید

متأسفانه همه ی ما از تخت خود استفاده هایی غیر از خوابیدن می کنیم. اما چیزی که احتمالا نمی دانید این است که استفاده از تخت برای انجام کار یا تماشای فیلم در هنگام شب می تواند روی احساس ما در روز بعد تأثیر بگذارد.

وقتی از تخت مان برای کاری غیر از خوابیدن استفاده می کنیم، این کار باعث می شود تخت ما کاری غیر از خواب را برای ما تداعی کند. برای مثال، وقتی در تخت تان فیلم تماشا می کنید یا وظایف شغلی تان را انجام می دهید، به ذهن تان یاد می دهید که تخت تان جایی برای تماشای فیلم یا کار کردن است.

تخت شما باید محرکی قوی برای خواب باشد و برای این منظور باید در آن کاری جز خوابیدن انجام ندهید.

۵- قبل از خواب ذهن تان را آرام نمی کنید

اگر شب ها با ذهنی مغشوش به رختخواب می روید، باید بدانید که شما تنها کسی نیستید که این مشکل را دارد. این مسأله ی عجیبی نیست، به ویژه وقتی بعد از یک روز سخت و پر مشغله تنها چیزی که می خواهید این است که بتوانید بخوابید. اما اگر هنوز ذهن تان درگیر و مشغول باشد، رفتن به رختخواب ایده ی خوبی نیست چون فعال بودن ذهن خوابیدن را برایتان سخت تر می کند.

بنابراین بهتر است قبل از رفتن به رختخواب کمی استراحت کنید و آرامش بگیرید. می توانید تمام کارهایی که روز بعد باید انجام دهید را یادداشت کنید تا با این کار یکی از نگرانی های ذهنی تان را کم کنید.

اگر هم نگرانی ای دارید که فکر می کنید ممکن است باعث شود شب خواب تان نبرد، آن را هم یادداشت کنید. تا قبل از رفتن به رختخواب، باید ذهن تان را آرام و آماده ی خوابیدن کنید.

۶- در رختخواب گوشی تان را چک می کنید

قبل از اختراع تلفن های همراه هیچ کسی با گوشی به رختخواب نمی رفت. اما حالا بیشتر ما نمی توانیم هیچ شبی را در رختخواب بدون چک کردن پیغام ها یا شبکه های اجتماعی بگذرانیم.

اما مشکل این است که نوری که از صفحه ی تلفن همراه تان ساطع می شود و پیغام ها و نوتفیکیشن های گوشی (و همینطور وسوسه ی چک کردن و جواب دادن به آن ها) خوابیدن را سخت می کنند.

وقتی تلفن همراه تان در دسترس باشد وسوسه می شوید که آن را چک کنید و این مسأله نگرانی و اضطراب تان را قبل از خواب بیشتر می کند. تلفن همراه تان را بیرون از اتاق خواب تان یا در طرف دیگر اتاق بگذارید و آن را سایلنت کنید.

۷- روتین شبانه ی لذت بخشی ندارید

فارغ از اینکه روزی که سپری می کنید چقدر پر مشغله، مأیوس کننده یا خسته کننده است، باید قبل از خواب مدت زمانی را به انجام یک کار لذت بخش اختصاص دهید چون این کار کمک می کند روز بعد حال خوبی داشته باشید. این کار لذت بخش می تواند یک حمام گرم باشد که به شما کمک می کند آرامش بگیرید. در مجموع، کاری را پیدا کنید که هر شب بتوانید انجامش دهید و به شما احساس لذت و آرامش دهد.

بیشتر بخوانید:

۱۳ عادت صبحگاهی که هر چه زودتر باید ترک کنید

پنج عادت صبحگاهی که روز شما را می سازد

بی خوابی می تواند نشانه بیماری مهمی باشد؛ با این بیماری ها آشنا شوید

۶ افسانه در مورد خواب و واقعیت های پشت آن ها؛ از خوردن شیر تا تاثیر پنیر

با ۱۲ ماده غذایی معجزه گر خوابی آرام و لذت بخش را تجربه کنید

بی‌خوابی بیشتر از آنچه تصور کنید زندگی شما را خراب می‌کند

چرا هر شب رأس یک ساعت خاص از خواب بیدار می شویم؟

کدام مواد غذایی را هرگز نباید پیش از خواب خورد؟

منبع: thisisinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود