واقعیت‌های علمی جالب و فرضیه‌های عجیب در مورد گروه خونی O

واقعیت‌های علمی جالب و فرضیه‌های عجیب در مورد گروه خونی O
۷ نظر

گروه خونی انسان برای نخستین بار در دهه ۱۹۰۰ میلادی توسط کارل لندشتاینر، ایمونولوژیست اتریشی به چهار گروه اصلی تقسیم‌بندی شد.

گروه‌های خونی بر اساس وجود یا نبود آنتی‌ژن‌های موروثی خاصی روی سطح گلبول‌های قرمز خون تعیین می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی خون انسان‌ها به چهار دسته AB ,B ،A و O و بر اساس تقسیم‌بندی دیگر به گروه‌های مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

هر انسانی به‌طور طبیعی یکی از این چهار گروه خونی را دارد. به طور مثال، فردی با گروه خونی A آنتی‌ژن A را بر روی گلبولهای قرمز خونش بروز می‌دهد و علیه سایر پادتن‌های گروه‌های خونی (B) در بدنش پادتن (آنتی‌بادی) ساخته می‌شود.

فردی با گروه خونی B آنتی‌ژن B را دارد. فردی با گروه خونی AB هر دو آنتی‌ژن A و B را دارد و فردی با گروه خونی O هیچ‌کدام از دو آنتی‌ژن را ندارد و علیه هر دوی آن‌ها در بدنش پادتن ساخته می‌شود.

بیشترین افراد در جهان دارای گروه خونی O هستند.

بسیار مهم و ضروری است که همه انسان‌ها بدانند به کدام گروه خونی تعلق دارند. این آگاهی برای مواقع اورژانسی و نجات جان فرد اهمیت دارد. طی گزارش سازمان انتقال خون ایران در مهر ۱۳۹۲، کمتر از ۱۰ درصد مردم گروه خونی منفی دارند و ABمنفی نایاب‌ترین گروه خونی در کشور است.

با این تفاسیر جالب است بدانید برخی مدعی هستند که گروه خونی فرد می‌تواند روی سلامت و حتی بعضا روی آینده و شخصیت او هم تاثیر بگذارد.

در این مطلب ما واقعیت‌های علمی جالب و فرضیه‌های عجیب در مورد گروه خونی O را برشمرده‌ایم. امید که مورد توجهتان قرار بگیرد.

۱- گروه خونی انسان چگونه مشخص می‌شود؟

گروه خونی O

همان طور که در بالا به اختصار گفتیم، گروه‌های خونی بر اساس وجود یا نبود آنتی‌ژن‌های موروثی خاصی روی سطح گلبول‌های قرمز خون تعیین می‌شود. این آنتی‌ژن‌ها می‌توانند سیستم ایمنی بدن را مجبور کنند در مقابل تزریق خون دیگر واکنش نشان دهد.

برای همین است که همیشه توصیه می‌شود که مردم از همان ابتدای کودکی گروه خونی خود را یاد بگیرند و بدانند به کدام یک از چهار گروه AB ,B ،A و O تعلق دارند.

۲- ویژگی گروه‌های خونی را می‌توانید در عکس زیر ببینید:

گروه خونی O

 • گروه خونی A: آنتی‌ژن نوع A را روی سطح گلبول قرمز خود دارند و در پلاسمای خونشان نیز آنتی کور B (ضد آنتی‌ژن B) را دارا هستند.
 • گروه خونی B: آنتی‌ژن نوع B را در سطح گلبول های قرمز خود را دارند و در پلاسمای خونشان نیز آنتی کور A (ضد آنتی‌ژن A) را دارند.
 • گروه خونی AB: آنتی‌ژن نوع A و B را در سطح گلبول‌های قرمز خود را دارند و در پلاسمای خونشان نیز هیچ‌یک از آنتی کورها را ندارند.
 • گروه خونی O: هیچ‌یک از آنتی‌ژنها را در سطح گلبول‌های قرمز خود ندارند ولی هر دو آنتی کور را دارا هستند.

چهار گروه خونی اصلی وجود دارد که با وجود یا نبود آنتی‌ژن‌های A و B در سطح سلول‌های قرمز و آنتی‌بادی‌های A و B در پلاسما  تقسیم‌بندی می‌شوند. بعلاوه‌ی آنتی‌ژن‌های آ و ب، پروتئینی به نام عامل Rh هم وجود دارد که وجود یا نبودش مهم است.

با وجود Rh در واقع ۸ گروه خونی A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+ و AB- در جهان وجود دارد.

گروه خونی O+ (اُ مثبت) رایج‌ترین گروه خونی در جهان است به طوری که ۳۷ تا ۵۳ درصد از افراد در جوامع و قومیت‌های مختلف را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۲۰ واقعیت جالب در مورد خون و گروه های خونی که شاید نمی دانستید

۳- افرادی که گروه خونی O دارند، اهداکننده‌های جهانی بشمار می‌روند

گروه خونی O

افراد با گروه خونی O+ می‌توانند به هر چهار گروه خونی خون اهدا کنند. البته فقط به کسانی که RH خونشان مثبت است  یعنی O+, A+, B+, AB+

سلول‌های خونی O منفی را می‌توان به همه ۸ گروه خونی اهدا کرد. به همین خاطر کسانی که گروه خونی اُ منفی دارند همیشه و در همه جا برای انتقال خون اورژانسی مورد توجه قرار دارند. خون O- در مواقع ضروری و اورژانسی حتی بدون انجام آزمایشات تطبیق گروه خونی به بیمار یا مصدوم تزریق می‌شود زیرا امنیت کامل دارد.

حتی به نوزاد چند روزه که هنوز سیستم ایمنی بدنش تکمیل نشده هم می‌توان این خون را تزریق کرد.

بیشتر بخوانید: گروه خونی شما چه حقایقی را در مورد شخصیت تان می گوید؟ [اینفوگرافیک]

۴- کسانی که گروه خونی O هستند فقط از افراد با گروه خونی O می‌توانند خون دریافت کنند

افراد با گروه خونی O+ می‌توانند فقط از گروه‌های O+  و O- خون دریافت کنند.

کسانی که O- هستند فقط می‌توانند از O- خون بگیرند.

در مواقع اضطراری و اورژانسی، وقتی خون O- کم است، می‌توان آن را با خون O+ جایگزین کرد.

۵- خطرات سلامتی گروه خونی O

برخی فرضیه‌های علمی ثابت کرده‌اند که گروه خونی انسان‌ها تعیین کننده سلامت جسمانی آنها نیز هست. با اینکه این تئوری‌ها هنوز به طور عمومی و جهانی اثبات نشده‌اند، اما گفته می‌شود که خطراتی که سلامت انسان را تهدید می‌کنند در گروه‌های خونی مختلف، متفاوت است.

به طور مثال، افرادی با گروه خونی O بیشتر از سایر گروه‌های خونی مستعد ابتلا به عفونت‌های باکتریال و ویروسی هستند. از جمله می‌توان به بیماری‌های طاعون، وبا، اوریون و سل اشاره کرد.

برخی مطالعات علمی مدعی هستند که افراد با گروه خونی O حدود ۳۳ درصد بیشتر از سایر افراد به زخم معده مبتلا می‌شوند.

۶- فواید سلامتی گروه خونی O

افراد با گروه خونی O کمتر از سایر گروه‌های خونی در خطر ابتلا به انسداد شرائین یا بیماری‌های قلبی قرار دارند. مطالعات علمی نشان می‌دهد، کسانی که گروه خونی O ندارند تا ۲۵ درصد بیشتر از کسانی که اُ هستند به سرطان لوزالمعده مبتلا می‌شوند.

همچنین انسان‌هایی که گروه خونی O دارند کمتر از بقیه مردم به بیماری‌های خونی و اختلال‌های شناختی مبتلا می‌شوند.

لازم به یادآوری است که سبک زندگی سالم و ورزش کردن هم در این امر تاثیر مهمی دارد و تنها به واسطه گروه خونی نمی‌توان از سلامت همیشگی قلب و جسم خود اطمینان داشت.

۷- رژیم غذایی مناسب گروه خونی O

شاید شنیده‌ باشید که برخی از غذاها برای گروه‌های خونی مختلف مناسب‌تر هستند. رعایت این نکته باعث می‌شود تا فرد جسم سالم‌تری داشته باشد. البته این ادعا پشتوانه علمی ندارد اما برخی از متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند که بر اساس گروه خونی خود غذا میل کنید تا زندگی سالم‌تری داشته باشید.

۸- رابطه گروه خونی O و شخصیت افراد

با اینکه رابطه گروه خونی و شخصیت انسان‌ها به لحاظ علمی ثابت نشده اما در برخی از کشورهای جهان من جمله ژاپن مردم بسیار به این امر اعتقاد دارند. در این کشور آسیایی برنامه‌های تلویزیونی، روزنامه‌ها، مجله‌ها و سایر رسانه‌ها همیشه طالع‌بینی‌هایی بر اساس گروه خونی دارند.

ژاپنی‌ها اعتقاد دارند افرادی که گروه خونی O دارد انسان‌های بسیار دست‌ودلباز، همدل، اجتماعی و به لحاظ مالی انسان‌های موفقی هستند. همچنین آنها بهتر است از میان گروه‌های خونی O یا A برای خود شریک عاطفی پیدا کنند.

گروه خونی شما چیست و آیا با اطلاعات نوشته شده در این مطلب موافق هستید؟

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2 / 5. تعداد رای: 5

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: brightside
۷ نظر

ورود

 • تورک عاقل آذر 10, 1397

  گروه خونی o یا Ab هیچ فرقی نمیکند وقتی عاریایی و فارس و از نسل کوروش باشی. چراکه در هر صورت ژن وحشی گری و بی هویتی توی خونته
  یاشاسین تورک میلتی

  • مستر بین آذر 10, 1397

   ببینین تاریخ بهترین راهگشای چنین مشکلاتیه. اصولا کشورایی که دچار هویت ملیگرایی حاد هستن همیشه مخالف تاریخ هستن. چون تاریخ حقیقتو میگه
   همین اریایی هام ساکن اصیل ایران نیستن. اریاییهام از یه جایی اومدن دیگه. اریایی ها ساکن شمال دریای خزر بودن .
   تورک هام از اول ساکن مناطق ایران و ترکیه و ترکمنستان و اذربایجان نبودن از یه جایی اومدن دیگه. شمام بگرد ببین ترکها از کجا اومدن و ساکن این مناطق شدن.
   حالا که همه فهمیدیم از کجا اومدیم و ساکن ایران شدیم بهتره بچسبیم به حل کردن مشکلات. وگرنه اینکه بگیم فارسها نباید تو مناطق ترک نشین باشن پس ترکهام نباید ساکن این مناطق باشن چون ترکهام از یه جای دیگه اومدن. اریایها نباید ساکن فلان جا باشن چون از یه جای دیگه اومدن. این که نشد زندگی. این که نشد پیشرفت
   اروپاییها هرکدوم حداقل سی درصد جمعیتشون افریقایی خاورمیانه اسیایی هستن و نه مشکلی دارن نه جنگ و جدلی
   بعد ما اینجا تو ایران نمیتونیم باهم کنار بیاییم. تو این نوع مشکلات ما دوتا راه داریم. یا اسلحه بگیریم و باهم بجنگیم و اونیکه پیروزه باقی بمونه و یا این حرفا رو بندازیم دور و بچسبیم به زندگیمون و بگیم به ما چه طرف ترکه یا فارسه یا لره یا کرد. هست به خودش مربوطه. نه اون از من بهتره نه من از اون. اگه یکی دیدیم زیادی میگه من فلان نژادم و فلان قومم بهش بگیم به جهنم که هستی.
   اگه یکی میگه من از فلان قوم بدم میاد بهتره بهش بگیم برو به جهنم که بدت میاد چون تو جهنم فلان قوم پیدا نمیشه.

   حالا شمام اینقدر تند نرید.
   خب که چی طرف اریاییه یا طرف تورکه؟ من حاظرم یک میلیون تومن به یکی بدم ثابت بکنه اریایی هست. بارها شده طرف گفته من اریایی ام من تو جوابش گفتم بیا همین الان ده میلیون میدم برو ازمایش دی ان دی بده بعد نتیجه رو بیار اگه اریایی بودی ده میلیون بهت میدم
   کدوم اریایی؟ کدوم ترک؟ کدوم لر؟ از نظر نژادی بهت قول میدم هیچکدوم از اینا به فوقش ۱۰ درصد خالص باشن. شما یه ازمایش دی ان ای بده بعد با شابلونهای بقیه اقوام مقایسه کن اگه ده درصد بیشتر اختلاف ریشه های ژنتیک داشتی انوقت من میام شما رو رو سرم میزارم میگم شما نژاد برتر دنیایی و من برده ی شمام
   هممون از یه جای دنیا اومدیم داخل ایران و تا الان زندگی کردیم. هرکیم ناراضیه و چشم دیدن بقیه رو نداره بهتره برگرده به همونجایی که اومده. اونیکه فکر میکنه اریاییه و چشم دیدن بقیه رو نداره بهتره برگرده به همون سواحل شمالی دریای خزر و رود ولگا

   • بهراد مرداد 13, 1399

    ۱داداش من است D.N.A دادم و مشخص شده اریایم ۱۰ میلیون منو بده
    ۲ حتما اریای نیستی داری اینطوری حرص میخوری
    ۳یه روزی میرسه من اریایی امپراطوری کوروش بزرگ رو پس میگیرم

  • تارک آذر 10, 1397

   از نظر بنده بی هویت و دد خو و نژاد پرست کسی هست که ارق ملی نداره و با هم میهن و هم زبانش کنار نمیاد و خودش رو بالاتر میدونه.
   همه ما ایرانی هستیم و فرق ما توی طرز حرف زدنمونه.یک عرب ساکن ایران،عرب نیست بلکه عرب زیانه و در وهله اول یک ایرانیه.این مثال رو میشه به ترک و لر و بلوچ و سیستانی و گیلک و بندری و… تعمیم داد.
   هر چند که بنده فکر نمیکنم شما ترک باشین و فقط قصد تفرقه اندازی بین ایرانی جماعت رو دارید و باید بگم که خیلی تابلو این کار رو هم کردید.

   همه با هم،متحد برای ایرانی آزاد و آباد.

  • رسول آذر 11, 1397

   وقتی مینویسی «تورک عاقل» و با همچین کامنتی واکنش نشون میدی، ۲ تا چیز رو ثابت میکنی:
   ۱) یه آدم بی سوادی که حتی بلد نیست واژه ترک رو درست بنویسه
   ۲) به عاقل نبودن خودت و کل ایل و نسبت اعتراف میکنی. وحشی امثال تو و نسلت هستن

 • آریو برزن تیر 28, 1399

  سلام چنگیز ؛ تموچین چطوره ؟؛ جدیدن کوفته درست کرده مامان پس کوجایی اشتک؛ ننه بزرگ گفته بود مزه های بهتری هم هست از سوپ ماسلیس

 • CORTANA شهریور 1, 1399

  حالا نمیشد اطلاعات بیشتری راجب گروه خونی AB+ میزاشتین؟…

  پ.ن:بقیه یوزر هارو نگاه افتادن ب جون هم..رفتار ۲ ساله ون رو نگاه?