از قاهره تا نیویورک؛ گشتی در میان متروهای بزرگترین شهرهای دنیا

از قاهره تا نیویورک؛ گشتی در میان متروهای بزرگترین شهرهای دنیا

در بسیاری از شهرهای دنیا، بیشتر مردم برای رفت و آمدهای روزانه ی خود از مترو استفاده می کنند. در دهه های اخیر استفاده از مترو به قدری رواج یافته و شبکه های مترو چنان گسترشی پیدا کرده اند که مردم دنیا بخش قابل توجهی از زندگی خود را در این شهر زیرزمینی سپری می کنند. البته همه ی متروهای دنیا زیرزمینی نیستند و در بعضی از شهرها شبکه ی متروی زمینی هم وجود دارد. در میان متروهای سراسر دنیا، بعضی به معماری حیرت انگیزشان معروفند، بعضی جزء معدود متروهای یک قاره هستند، بعضی دیگر هم در میان پر رفت و آمدترین متروهای دنیا قرار می گیرند. در ادامه به متروهای بعضی از بزرگ ترین شهرهای دنیا می پردازیم.

۱- متروی پاریس دومین متروی شلوغ اروپا است

متروی شهرهای بزرگ دنیا

متروی پاریس یکی از مشهورترین متروهای دنیا بوده و محل فیلمبرداری فیلم های معروفی همچون «آملی» و «پاریس دوستت دارم» بوده است. این مترو که ۳۰۰ ایستگاه و ۱۶ خط دارد، در سال ۱۹۰۰ میلادی همزمان با نمایشگاه جهانی پاریس افتتاح شد. متروی پاریس بعد از متروی مسکو، دومین متروی پر رفت و آمد اروپا محسوب می شود.

۲- در دبی قطارهای مترو بدون راننده هستند

متروی دبی در کشور امارات متحده ی عربی در سال ۲۰۰۹ گشایش یافت و در حال حاضر دو خط فعال دارد. قطارهای بدون راننده ی این مترو به چند بخش تقسیم می شوند: بخش طلایی (یا همان فرست کلاس)، بخش ویژه ی زنان و کودکان و بخش استاندارد.

۳- لندن قدیمی ترین متروی دنیا را دارد

متروی لندن قدیمی ترین متروی دنیا است. این مترو که در سال ۱۸۶۳ میلادی شروع به کار کرد، ابتدا یک راه آهن شهری مخصوص حمل کالا و مسافر بود. اولین راه آهن برقی لندن در سال ۱۸۹۰ افتتاح شد.

حالا سالانه ۱/۳۵ میلیون نفر از متروی لندن و ۲۷۰ ایستگاه آن استفاده می کنند.

۴- اولین سرویس حمل و نقل عمومی نیویورک در قرن نوزدهم میلادی، یک کالسکه بود

در سال ۱۸۲۷ میلادی، اولین سرویس حمل و نقل عمومی نیویورک با کالسکه ای با ۱۲ صندلی شروع به کار کرد. اما نخستین متروی نیویورک در سال ۱۹۰۴، به وسعت ۹/۱ مایل (حدود ۱۴/۵ کیلومتر) و با ۲۸ ایستگاه در منطقه ی منهتن افتتاح شد. چیزی نگذشت که خطوط این مترو به دیگر مناطق نیویورک هم گسترش یافت.

یک قرن بعد، متروی نیویورک در چهار منطقه ی این شهر، به اندازه ی ۴۷۲ ایستگاه و ۲۷ خط وسعت پیدا کرد و تبدیل به یکی از وسیع ترین متروهای دنیا شد. همچنین این مترو یکی از معدود متروهای دنیا است که به صورت شبانه روزی، در تمام روزهای هفته فعال است.

۵- پکن دومین متروی بزرگ دنیا را دارد

کار ساخت متروی پایتخت چین در دهه ی ۱۹۶۰ میلادی آغاز و این مترو در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد. متروی پکن ۳۸۰ مایل (حدود ۶۱۱/۵ کلیومتر) وسعت دارد و دومین متروی بزرگ دنیا به شمار می رود. این مترو بیشتر از ۲۰ خط دارد که تعداد زیادی از آن ها تا پیش از المپیک تابستانی سال ۲۰۰۸ تکمیل و افتتاح شدند تا به مسافرانی که به مناسبت این رویداد ورزشی به پکن می آمدند خدمات ارائه دهند.

۶- در برلین دو نوع سرویس حمل و نقل پرسرعت وجود دارد

شبکه ی حمل و نقل پرسرعت پایتخت آلمان دو نوع سیستم دارد، یکی راه آهن زیرزمینی که از سال ۱۹۰۲ شروع به کار کرد و دیگری راه آهن پرسرعت شهری که در سال ۱۹۲۴ افتتاح شد. متروی زیرزمینی برلین با ۹۰ مایل (حدود ۱۴۵ کیلومتر) وسعت، ۱۰ خط و ۱۷۳ ایستگاه دارد.

۷- متروی مسکو به معماری پر زرق و برقش شهرت دارد

متروی پایتخت روسیه در سال ۱۹۳۵ شروع به کار کرد و به خاطر معماری استالینیستی اش با آن دیوارهای مرمین، چلچراغ ها و موزاییک هایش شهرت یافته است. متروی مسکو روزانه حدود ۹ میلیون نفر را در سرتاسر پایتخت روسیه جا به جا می کند. این مترو حدود ۲۰۰ ایستگاه دارد که ۷۰ تای آن ها در اعماق زمین قرار دارند.

۸- بزرگ ترین متروی امریکای جنوبی متعلق به شهر سانتیاگو است

وسیع ترین متروی امریکای جنوبی متعلق به پایتخت کشور شیلی است. طول متروی شهر سانتیاگو اخیراً به ۷۳ مایل (حدود ۱۱۷ کیلومتر) رسیده است و قرار است بیشتر از ۲۰ مایل (حدود ۳۲ کیلومتر) دیگر به این مترو اضافه شود.

۹- متروی توکیو دو نوع سیستم مختلف دارد

شبکه ی متروی شهری توکیو دو سیستم مختلف دارد که یکی متعلق به بخش خصوصی (شامل ۹ خط) و دیگری مربوط به بخش دولتی است که توسط شهرداری توکیو اداره می شود. گرچه این دو سیستم کاملا به یکدیگر متصل نیستند اما مسافران می توانند با استفاده از یک کارت هوشمند از هر دو سیستم متروی پکن استفاده کنند.

از آنجایی که ایستگاه ها با استفاده از حروف الفبا و اعداد نامگذاری شده اند، حتی اگر زبان ژاپنی هم بلد نباشید، به راحتی می توانید مسیرتان را در متروی توکیو پیدا کنید.

۱۰- اولین خط متروی مکزیکوسیتی در اواخر دهه ی ۱۹۶۰ میلادی افتتاح شد

متروی پایتخت کشور مکزیک از اواخر دهه ی ۱۹۶۰ میلادی شروع به کار کرده است و روزانه حدود ۴ میلیون مسافر را جا به جا می کند. این مترو ۱۲ خط دارد که آخرین آن ها در سال ۲۰۱۲ اففتاح شد.

۱۱- متروی دهلی در سال ۲۰۰۲ بازگشایی شد

متروی دهلی از سال ۲۰۰۲ شروع به کار کرده است. بعضی از ۱۶۰ ایستگاه این مترو روی زمین و بعضی دیگر زیر زمین قرار دارند. در قطارهای متروی دهلی، اولین واگن به مسافران زن اختصاص دارد.

۱۲- اولین متروی استانبول در قرن نوزدهم گشایش یافت

اولین سیستم حمل و نقل زیر زمینی پایتخت ترکیه در سال ۱۸۷۵ شروع به کار کرد. با این حال، استانبول تا پیش از سال ۱۹۸۹ مترو به شکل مدرن نداشت. در این سال بود که یک خط مترو با ظرفیت پایین در استانبول افتتاح شد. بعد از آن نیز در سال ۲۰۰۰ اولین خط کامل متروی استانبول گشایش یافت.

۱۳- متروی شیکاگو قدیمی ترین سیستم حمل و نقل پرسرعت در امریکا است

سیستم حمل و نقل زمینی و پرسرعت شیکاگو که از سال ۱۸۹۷ شروع به کار کرده است، قدیمی ترین نمونه ی این سیستم در امریکا محسوب می شود. تا پیش از سال ۱۹۴۷، این سیستم تنها مورد استفاده ی گروهی از کمپانی های خصوصی قرار می گرفت، اما از این سال بود که اداره ی امور حمل و نقل شیکاگو با راه اندازی قطارهای زمینی و ترامواهای شهری، این سیستم را به حمل و نقلی عمومی تبدیل کرد.

متروی شیکاگو سالانه ۲۳۸/۶ میلیون مسافر جا به جا می کند و ۸ خط برای محله های حومه ی شیکاگو و ۳۵ شهرک آن دارد.

۱۴- متروی تورنتو اولین متروی کانادا بود

اولین خط متروی کشور کانادا در سال ۱۹۵۴ در شهر تورنتو گشایش یافت. این مترو در ابتدا تنها یک خط با ۱۲ ایستگاه داشت اما حالا ۴ خط با ۷۵ ایستگاه دارد. متروی تورنتو توسط کمیته ی حمل و نقل تورنتو اداره می شود که مدیریت ترامواها و اتوبوس های شهری و دیگر سرویس های حمل و نقل این شهر را هم برعهده دارد.

۱۵- در میان کشورهای افریقایی فقط دو شهر مترو دارند که یکی از آن ها قاهره است

پایتخت مصر یعنی قاهره یکی از معدود شهرها در سرتاسر قاره ی افریقا است که از سیستم مترو برخوردار است (شهر دیگری که مترو دارد الجزیره، پایتخت الجزایر است).

متروی قاهره که در سال ۱۹۹۰ گشایش یافت، در حال حاضر ۲ خط دارد و قرار است ۲ خط دیگر هم به آن اضافه شود. این مترو سالانه به طور متوسط ۵۰۰ میلیون مسافر جا به جا می کند.

۱۶- متروی استکهلم شبیه به یک موزه ی هنری زیرزمینی است

متروی پایتخت سوئد، مکانی رویایی برای دوستداران هنر است. بیشتر از ۹۰ مورد از ۱۰۰ ایستگاه متروی استکهلم به آثار هنری، از مجسمه ها گرفته تا نقاشی ها، مزین هستند.

منبع: thisisinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود