۱۰ مورد از دردناک ترین و بیرحمانه ترین روش های اعدام در طول تاریخ [قسمت اول]

۱۰ مورد از دردناک ترین و بیرحمانه ترین روش های اعدام در طول تاریخ [قسمت اول]

یکی از خبرهای مهم و شوکه کننده روزهای گذشته اعدام یکی از متخلفان اقتصادی به نام «حمید رضا باقری درمنی» معروف به «سلطان قیر» بود که یکباره خبر رسید در سپیده دم روز اول دی ماه به خاطر ایجاد اختلال در سیستم اقتصادی کشور و اختلاس به دار مجازات آویخته شده است. بدین ترتیب با توجه به اینکه در کشور از این سلاطین کم نداریم می توان گفت که در عصر اعدام «سلطان ها» بعید نیست که در آینده ای نزدیک شاهد اعدام مهمی دیگر باشیم. اما این که چطور کسانی توانسته اند در طی سال ها به مقام سلطانی برسند و کسی متوجه این ترقی ها نشده است! خود سوال بزرگی است که کمتر کسی می خواهد آن را بشنود یا به آن پاسخ دهد. از این موضوعات خطرناک می گذریم و به موضوع اصلی مطلب باز می گردیم!

روش های اعدام

مجازات مرگ یا همان اعدام، نهایت مجازاتی است که در طول تاریخ در انتظار جنایتکاران بوده است. اگر چه در دهه های اخیر میزان استفاده از این روش تنبیهی به شدت کاهش یافته است اما در برخی از کشورها مانند ایران هنوز از این روش برای مجازات مجرمان استفاده می شود. در روزگار کنونی اعدام کردن نیز شیوه ای انسانی تر (نسبت به گذشته) پیدا کرده و بجز چند کشور معدود مانند کره شمالی که روش های خلاقانه ای برای این کار دارند، در مابقی کشورهایی که هنوز اعدام را انجام می دهند از روش هایی مانند دار زدن یا تزریق مواد کشنده استفاده می شود. اما در روزگاران گذشته، اعدام مجرمان اتفاقی بود که هر روزه توسط حاکمان انجام می شد و بدتر این که سعی می شد بدترین و دردناک ترین روش اعدام برای عبرت سایرین انتخاب شود.

روش های اعدام

در سراسر جهان، کشورهای مختلف روش هایی خلاقانه برای پایان دادن به زندگی مجرمان و محکومین به مرگ داشتند. هدف اصلی در اغلب موارد این بود که طرز اعدام کردن باید طوری باشد که فرد اعدامی بدترین درد و شکنجه را برای طولانی ترین مدت ممکن تجربه کند. در برخی موارد نیز شیوه اعدام نمادی سمبولیک از چیزی خاص بود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از دردناک ترین و بیرحمانه ترین روش های اعدام در طول تاریخ آشنا کنیم.

۱۰- لینگچی (قصابی کردن آرام)

روش های اعدام

«لینگچی» (Lingchi) یکی از بیرحمانه ترین روش های اعدام بود که در چین انجام می شد. در این روش، قربانی در اثر برش های متعددی که آرام آرام و در زمانی طولانی در بدنش ایجاد می شد درد و رنجی غیرقابل تصور را تجربه کرده و در نهایت در اثر خونریزی زیاد جان می داد. متصدیان و اجرا کنندگان اعدام باید تا جایی که می توانستند برش های بیشتری در بدن فرد اعدامی ایجاد کرده و بدون این که باعث مرگ سریع او شوند تکه های از گوشت بدن او را مانند قصابی جدا کنند. این روش اعدام با عنوان «مرگ با هزار برش» نیز شناخته می شد. روش اعدام لینگچی در قرن دهم میلادی ابداع شده و تا سال ۱۹۰۵ استفاده می شد که در نهایت توسط دولت مرکزی ممنوع گردید.

روش های اعدام

از آنجایی که این روش اعدام تا آغاز قرن بیستم نیز انجام می شد، یکی از تنها روش های اعدام موجود در این فهرست است که هنوز تصاویری واقعی از آن وجود دارد. هیچ فرآیند خاص و تعیین شده ای در مورد لینگچی وجود نداشت. شدت تجربه این اعدام دردناک برای قربانی به فاکتورهای متعددی مانند مهارت و شفقت فرد اعدام کننده و میزان بد بودن جرمی که فرد محکوم مرتکب شده بود بستگی داشت. بر اساس مدارکی که از دوران سلسله مینگ در چین بجای مانده، می توان گفت که برخی از قربانیان تا پیش از مرگ بیش از ۳.۰۰۰ برش در بدنشان دیده اند در حالی که در برخی موارد این شکنجه تنها ۱۵ دقیقه به طول می انجامید و قربانی بسیار زودتر از موارد دیگر جان می داد.

بیشتر بخوانید: ۵ نمونه از وحشتناک ترین ابزارهای شکنجه که در قرون وسطی مورد استفاده قرار می گرفته اند

روش های اعدام

در برخی از موارد به قربانی تریاک خورانده می شد اما معلوم نیست که این کار برای کاهش یا افزایش رنج آن ها انجام می شده است زیرا تریاک در کنار کاهش درد آن ها، می توانست مدت زمان بیشتری قربانیان را بهوش نگه دارد. لینگچی یکی از سخت ترین روش های موسوم به «۵ مجازات» بود که سخت ترین و دردناک ترین روش های اعدام و شکنجه محسوب می شدند و هر یک درجاتی از دیگر روش سخت تر و بیرحمانه تر بودند. این رده بندی شامل قطع بینی یا پا، تبعید، تتو کردن یا حتی اخته کردن می شد.

۹- اره کردن

روش های اعدام

در دوران قرون وسطی در اروپا، قربانیان معمولاً به خاطر جرم هایی مانند جادوگری، زنا، قتل، کفرگویی و ارتداد و دزدی کردن به مرگ با شیوه اره کردن محکوم می شدند. در دوران روم باستان معمولاً محکومین را به صورت افقی و با استفاده از اره به دو نیم تقسیم می کردند در حالی که چینی ها خلاقانه تر عمل می کردند. آن ها قربانی را از پاهایش آویزان کرده و سپس بدن او را به صورت عمودی به دو تکه تقسیم می کردند. این روش باعث رنج و شکنجه بیشتری می شد زیرا با آویزان کردن فرد جریان خون بیشتر و بهترین به سمت مغز وجود داشت و بدین ترتیب فرد برای مدت بیشتری هوشیاری خود را حفظ می کرد.

روش های اعدام

بر اساس مدارکی که از دوران جنبش انقلابی هوسیت در چک بدست آمده، در این کشور ابتدا دست ها و پاهای فرد اعدامی را بریده و سپس زخم های او را با آتش می سوزاندند. بعد از آن بود که فرد را با اره به دو نیم تقسیم می کردند. در دوران روم باستان نیز گفته می شد که امپراطور کالیگولا هنگام اره کردن قربانیان حضور داشته و همزمان با تماشای درد و رنج افراد غذایش را میل می کرد زیرا این کار باعث می شد اشتهای او تحریک شده و لذت بیشتری از خوردن غذا ببرد.

۸- اعدام با استفاده از فیل

روش های اعدام

این روش اعدام که با عنوان «گونگا رائو» (gunga rao) نیز شناخته می شد اغلب در آسیا و هند مورد استفاده قرار می گرفت اما در موارد معدودی نیز در کشورهای غربی به کار گرفته شده است. این روش اعدام در دوران قرون وسطی در هند استفاده می شد. قربانیان معمولاً سربازان دشمن یا مردم عادی بودند که مرتکب جنایاتی از قبیل دزدی، نپرداختن مالیات و شورش شده بودند. اگر چه امکان استفاده از حیوانات زیادی برای کشتن محکومین وجود داشت اما از فیل ها برای این کار استفاده می شد زیرا آن ها را طوری آموزش می دادند که قربانیان را شکنجه کرده و سپس به زندگی او پایان دهند.

روش های اعدام

برای مثال فردی که فیل را هدایت می کرد می توانست به او دستور دهد که ابتدا اعضای بدن قربانی را خرد کند و در نهایت با فشار دادن پای خود روی سر قربانی، سر او را خرد نماید. یک روش اعدام دیگر با استفاده از فیل ها نیز توسط یک جهانگرد فرانسوی به نام فرانسوا برنیه روایت شده که در آن فیل با استفاده از چاقوهایی که به خرطومش وصل شده بود اعضای بدن فرد محکوم را می برید و در نهایت فرد در اثر خونریزی یا ضربات فیل جان می باخت.

۷- دار زدن، کشیدن روی زمین و چهار قسمت کردن

روش های اعدام

بر اساس قوانین بریتانیای قدیم، این روش اعدام آخرین و بدترین مجازاتی بود که برای افراد متهم به خیانت اعمال می شد. زنانی که به خیانت متهم شده بودند برای جلوگیری از لکه دار شدن عفت عمومی زنده زنده سوزانده می شدند. تا سال ۱۸۷۰، کسانی که در بریتانیا به خیانت به کشور یا ملکه متهم شده بودند به یک نرده یا سورتمه بسته شده و توسط اسب به محل اعدام کشیده می شدند. در آنجا فرد را دار می زدند اما بدون این که او به یکباره زیر پای او را خالی کنند. بدین ترتیب فرد فقط در شرایط خفگی قرار می گرفت بدون این که گردن او خرد شود. در حالی که قربانی آخرین نفس های خود را می کشید او را پایین آورده و اعضای تناسلی او را قطع کرده و شکم او را پاره می کردند.

روش های اعدام

سپس اندام های داخلی بدن او بیرون کشیده شده و سر از تنش جدا می کردند. در نهایت جنازه بدون سر او را به چهار قسمت تقسیم می کردند. معمولاً سر و دست و پاهای قطع شده را نصفه نیمه می جوشاندند تا از فاسد شدن آن ها جلوگیری کنند و در ادامه در دروازه شهرها به نمایش می گذاشتند تا مایه عبرت شاهدان شود. این روش شکنجه و اعدام سادیستیک ابتدا در سال ۱۲۴۱ برای اعدام ویلیام مائوریس به کار گرفته شد که به علت دزدی دریایی به مرگ محکوم شده بود. قانون مربوط به خیانت در سال ۱۸۱۴ این روش اعدام را ممنوع کرده و دار زدن و قطع کردن سر و اعضای بدن بعد از مرگ را جایگزین آن کرد.

بیشتر بخوانید: با ۳ داروی تزریقی کشنده ای آشنا شوید که برای اعدام محکومین به مرگ به کار می روند

۶- در غل و زنجیر کردن و دار زدن

روش های اعدام

در اسکاتلند قدیم، این روش اعدام بیشتر برای کسانی که مرتبط قتل شده بودند به کار گرفته می شد. بر اساس قانون کشور در مورد قتل که در سال ۱۷۵۲ به تصویب رسیده بود، جنازه قاتلان اعدام شده تکه تکه شده یا در غل و زنجیر از جایی بلند آویزان می شد. این روش اعدام در اواخر دهه ۱۷۷۰ منسوخ شد اما تا سال ۱۸۳۴ همچنان در قانون کشور برای مجازات قاتلان وجود داشت. یکی از دلایل کاهش استفاده از این روش اعدام این بود که جنازه افراد اعدام شده در محل های عمومی نگه داشته می شد که مشکلات متعددی را برای مردم عادی ایجاد می کرد.

روش های اعدام

مشهورترین مورد از این نوع اعدام مربوط به الکساندر گیلان بود. او کارگر یک مزرعه بود که به تجاوز و قتل یک دختر ۱۱ ساله به نام السپت لمب در سال ۱۸۱۰ متهم شد. او در حال چراندن گله گاو پدرش بود که مورد تجاوز قرار گرفته و بقتل رسید. هیئت قضات آن دوره می خواستند روش اعدامی را در مورد قاتل به کار بگیرند که با شدت جنایت گیلان متناسب بوده و برای دیگران مایه عبرت شود. از این رو تصمیم گرفته شد که او را در همان محلی که جنازه دخترک بیچاره پیدا شده بود اعدام کرده و جنازه او را در غل و زنجیر آویزان کنند تا عبرتی برای کسانی باشد که قصد ارتکاب قتل را دارند.

بیشتر بخوانید: رهبر کره شمالی اکنون مخالفانش را با اسلحه ضد هوایی اعدام می کند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۶ نظر

ورود

 • ابوالفضل دی ۶, ۱۳۹۷

  شکنجه های معمول تو ایران
  دوره ی ساسانی:
  رد شدن از روی اتیش
  اتش زدن گناهکارها به این علت که اتش پاک کنندس
  دخمه به گور کردن. یعنی شخصی که به علت هنجارها و قوانین اون موقع گناهکار بوده رو تو یه دخمه ی سفالی میزاشتن و بعد تو اب مینداختن
  اویزان کردن فرد از یک درخت تو محل زندگی لاشخورها
  چندتای دیگم بود که الان یادم نیست

  دوره ی پسا ساسانی تا طاهریان:
  تو اب جوش انداختن
  روغن داغ تو دهن ریختن
  سر بریدن
  دست بریدن
  گوش بریدن
  بینی بریدن
  پریدن یک پا
  اتش زدن

  صفاریان تا صفویه:
  معتدل شدن روشهای اعدام
  اکثر اعدام ها به وسیله ی اتش زدن و یا چوبه ی دار بود
  در بین دیوار چال کردن به صورت زنده
  زنده به گور کردن

  صفویه:
  خوردن زنده ی انسانها
  تجاوز به وسیله ی چوب و وسایل دیگر (واقعی هست)
  گردن زدن
  قطع اعضای بدن
  در اوردن چشم
  پختن زنده ی انسانها در اب جوش و یا سوپ
  اعدام کردن
  به دو نیم کردن

  افشاریان:
  شبیه به صفویه
  اما بالا رفتن تعداد گردن زدنها

  زندیان:
  به علت محدود بودن قلمرو و داشتن حالت به اتحادیه های محلی اطلاعات زیادی ندارم اما اکثر اعدامها به وسیله ی روشهای شرعی مثل گردن زدن و یا بریدن دست و گوش و بینی انجام میشد

  قاجار:
  کور کردن
  به توپ بستن فرد که بعدش طرف قطعه قطعه میشد
  گردن زدن
  پوست کردن طرف به صورت زنده
  قطع دست و پا و اعضای بدن
  بریدن گوش و بینی و زبان
  ریختن مواد مذاب در گوش یا حلق
  در اب جوش یا روغن داغ ریختن
  اویزان شدن از ارتفاع که امروزه به اسم اعدام میشناسیم
  در سیاهچال به صورت زنده نگهداشته شدن و ندادن غذا و اب
  در قفس کردن و اویزان کردن در دیوار یا مناره های شهر تا طرف از گرسنگی بمیره

  پهلوی اول و دوم:
  اعدام ها تعدیل شدن و عموم اعدام ها به دلایل خیانت به کشور به صورت تیرباران انجام میپذیرفت

  دوره ی انقلاب و تا کنون:
  بریدن گوش و دماغ
  اعدام
  گردن زدن
  تیرباران
  تیرخلاص
  گرسنگی دادن
  ریختن اسید به عنوان حکم قصاص برابر با جنایت
  بریدن دست
  قطع انگشت
  در اوردن چشم
  بریدن زبان

  • امیر حسین دی ۶, ۱۳۹۷

   تمام این حرفا رو زدی که بگی پهلوی خوبه جمهوری اسبامی جنایتکاره نه ؟ توف تو شرف آدم دروغگو

   • اخرین میمون دی ۷, ۱۳۹۷

    اخه به پهلوی و جمهوری اسلامی چه ربطی داشت؟
    تاریخم لابد میخوایین تحریف کنین دیگه
    حالا چون پهلوی ها اعدام رو خلاصه کردن شدن بد؟
    اگه به اعدام باشه که یزید و معاویه و شمرم نماز خون بودن روزه میگرفتن خیلیم قران میخوندن بهتر از من و شما قران رو حفظ بودن
    اصلا جنگ عاشورا به همین علت بود دیگه
    سر اینکه کی خلیفه ی مسلمین باشه. بین کفر و اسلام نبود که. اینور امام حسین بود اونورم یزید و شمر و افرادش که هردوتاشونم مسلمون حافظ قران بودن

    • پارسا تیر ۲۳, ۱۳۹۹

     قربون آدم چیز فهم

    • محمد فروردین ۴, ۱۴۰۱

     این چه حرفیه مگه اسلام به حرفه؟!!!!
     فک کنم عده ای از شما به مالیخولیا دچار شدید

   • Arŭa دی ۷, ۱۳۹۷

    دیگه سگها هم امنیت ندارن نیازی ب دروغ نیست کسی ک شرف نداره راحت تهمت میزنه خودمون میدونیم ک جنایتکارو خرابکاری و تفرقه توکشورهای همسایه کارکدوم گروهک هستش التماس فقط اندکی تفکر برای این ملت هپروتی

   • dariush دی ۸, ۱۳۹۷

    حرف حق تلخه حاجی …. امان از نسل شما.

   • پویا فروردین ۲۹, ۱۴۰۰

    تف به شرف نداشته ات که از برملا شدن ماهیت جنایتکارتان وحش میکنید. اعدادمهای خلخالی خونخوار رو کسی فراموش نکرده. پهلوی نبود از طاعون و وفا و شپش دوره قاجار نفله شده بودی و الان پاچه نمیگرفتی حرومزاده

  • بی نام اسفند ۲۱, ۱۳۹۹

   برو بابا کی از تو نظر خواست آخه؟!

 • پارسا تیر ۲۳, ۱۳۹۹

  کلا اعدام کار آدمای وحشیه. مثلا یکی به دختر بچه تجاوز کرده، بعدشم کشتتش مگه ما مثل اون یارو هیولاییم که اونو اعدام کنیم؟؟!! تو کشور های موفق از جمله آمریکا اعدام ندارند

  • محمد فروردین ۴, ۱۴۰۱

   اعدام تدبیری برای مرتکب نشدن دوباره جرم است و با شقاوت فرق دارد
   اعدام: حد زدن زناکار
   بی رحمی : فرو بردن سوند الکتریکی در بدن ( از کارهای پهلوی)

   • بهزاد شهریور ۱۰, ۱۴۰۱

    اصلا خودت فهمیدی چی گفتی؟
    این دوخط آخر رو ترجمه کن یعنی چی دقیقا؟

 • حسنعلی اسفند ۹, ۱۳۹۹

  سلام
  ببخشید
  شما در ابتدای متن اشاره کردید شکنجه و مرگ در ایران همچنان هست
  خوشبختانه موارد ۱۰ و ۹ و ۸ و ۶ را که خوندم مربوط به چین و چین وهند و بریتانیا و اسکاتلند بود
  از آوردن اسم لیران چه منظوری داشتید؟

  • محمد فروردین ۴, ۱۴۰۱

   یکی از دلایل اعدام ترساندن از انجام مجدد جرم است لطفاً با عقل حرف بزنید

 • حسنعلی اسفند ۹, ۱۳۹۹

  سلام
  ببخشید
  شما در ابتدای متن اشاره کردید شکنجه و مرگ در ایران همچنان هست
  خوشبختانه موارد ۱۰ و ۹ و ۸ و ۶ را که خوندم مربوط به چین و چین وهند و بریتانیا و اسکاتلند بود
  از آوردن اسم ایران چه منظوری داشتید؟
  مطالعه کنید
  ابوقریب
  گوانتانامو
  و…

 • X بهمن ۱۰, ۱۴۰۱

  اعدام در امریکا هست مثلا اون پسر سیاه پوست وخیلی های دیگر با صندلی ای برق و همین چور لینچ کردن و زجر کش کر دن غیر قانونی سیاهپوستان توسط سفید پوستان وپلیس به شدت قدرت مند امریکا که در خیابان ویا جاده میکشه بد جور هم میکشه یه نمونه آقای فلوید که برای ۲۰دلاری قلابی خفه پلیس خفه اش کرد وگفته میشه که به خاطر این که یک راننده به موقع دستس را نگذاشته روی فر مون ۶عددگلوله در سینش خالی کردن