لوکزامبورگ؛ اولین کشور جهان با حمل و نقل عمومی مجانی

لوکزامبورگ؛ اولین کشور جهان با حمل و نقل عمومی مجانی

لوکزامبورگ یکی از کوچکترین کشورهای اروپایی است که دولتش برای مبارزه با آلودگی هوا و مقابله با تولید گازهای گلخانه‌ای تصمیم گرفت تا حمل و نقل عمومی در این کشور را مجانی کند.

ژاویه بتل، نخست وزیر دولت ائتلافی این کشور با اعلام این مطلب گفت که سعی می‌شود تمام وسایل مورد استفاده در حمل و نقل عمومی پاک و بدون تولید آلودگی باشند. به این ترتیب لوکزامبورگ لقب اولین کشور سبز اروپا و جهان را بدست می‌آورد.

کشور لوکزامبورگ، فقط ۲۸۵۸ کیلومتر مربع مساحت و ششصد هزار نفر جمعیت دارد.

لوکزامبورگ

نگاهی کوتاه به لوکزامبورگ 

 • لوکزامبورگ کشور کوچکی در شمال اروپا است.
 • لوکزامبورگ تنها کشور «دوک‌نشین» دنیا است. دوک تنها یک نگهبان دارد. در مواقعی که میهمان خارجی به دیدن دوک می‌آید، تعداد نگهبانان به دو، سه، چهار و درنهایت شش می‌رسد.
 • این کشور از نظر وسعت در بین ١٩۴ کشور جهان، رتبه ١٧۵ را دارد.
 • واحد پول لوکزامبورگ از سال ۲۰۰۲ یورو است.
 • سه زبان رسمی این کشور آلمانی، فرانسوی و لوکزامبورگی هستند.
 • لوکزامبورگ از کشورهای ثروتمند اروپایی به حساب می‌آید.
 • این کشور همواره شرایط سیاسی و اقتصادی باثباتی داشته‌است.
 • لوکزامبورگ اغلب به‌عنوان امن‌ترین کشور دنیا اسم برده می‌شود.
 • این کشور یکی از پایه‌گذاران اتحادیه اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سازمان ملل متحد بود.
 • شهر لوکزامبورگ، پایتخت این کشور میزبان تعدادی از ساختمان‌های وابسته به اتحادیه اروپا است.
 • تولید ناخالص داخلی در این کشور ٧٩/٣٨میلیارد دلار است.
 • ٢٠۵‌ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که بیش از ١٢١‌هزار نفر از آنها از آن سوی مرزها از کشورهای آلمان، فرانسه و بلژیک می‌آیند.
 • نرخ بیکاری در این کشور ۴/۴درصد است.
 • آماری از افراد زیر خط فقر در دست نیست.

لوکزامبورگ

بهترین زمان برای سفر به لوکزامبورگ

از ماه مه تا سپتامبر این کشور شرایطش کاملا توریستی بوده و میانگین دما بین ۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است. در فصل زمستان در نواحی مرتفع شمالی، بارش برف رایج است. اگر از علاقمندان فصل سرما و برف هستید پیشنهاد می کنیم که از دسامبر تا فوریه را برای سفر خود تنظیم کنید.

بر خلاف بسیاری از کشورها، سفر در روزهای آخر هفته هزینه‌ی کمتری را برایتان شامل می شود، چون در روزهای میانی هفته تاجران و افراد زیادی برای سفرهای کاری به لوکزامبورگ سفر می‌کنند و هتل‌ها در این روزها خیلی زود رزرو می‌شوند و گران‌تر هستند.

یکی از مهمترین فستیوال‌هایی که در کشور لوکزامبورگ برگزار می‌شود Pricetemp است. این جشنواره در فاصله‌ی ماه مارس تا مه برپاست و در آن هنرمندان برتر از سراسر دنیا به اجرای موسیقی های خود می پردازند.

لوکزامبورگ

ظرفیت‌های گردشگری لوکزامبورگ 

شهر قدیمی (The Old Quarter)

لوکزامبورگ
برای آغاز گشت‌وگذار در شهر زیبای لوکزامبورگ‌سیتی، جایی بهتر از شهر قدیمی نیست. این منطقه که در سال ۱۹۹۴ به عنوان میراث گردشگری یونسکو به ثبت جهانی رسید، برج و باروی باستانی شهر اینجا را به یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری در اروپا تبدیل کرده است. این استحکامات چنان رسوخ ناپذیر ساخته شده‌اند که آن را «جبل‌الطارق شمال» نام نهاده‌اند.

باک و روزنه‌های شهر (The Bock and the City Casements)

لوکزامبورگ
صخره‌ی باک در لوکزامبورگ سیتی با استحکامات نظامی و سوراخ‌های دیده‌بانی‌اش، جایی است که شما در آن راه ورود به روزنه‌های معروف شهر را خواهید یافت: یک شبکه‌ی ۲۱ کیلومتری از گذرگاه‌ها و دالان‌های زیرزمینی که در داخل کوهِ سنگی تراشیده شده‌اند. این روزنه‌ها که قادر به جای دادن هزاران سرباز، تجهیزات، اسب‌ها، کارگاه‌ها، آشپزخانه‌ها و قصابی‌ها بوده است، مساحتی به بزرگی ۴۰ هزار مترمربع را پوشش می‌دهد.

صومعه‌ی بندیکتی (Benedictine Abbey)

یکی از مکان‌هایی که حتماً باید دید، صومعه‌ی قرن هفتمی بندیکیتین و موزه‌ی شگفت‌انگیز شهر زیبای اشترناخ در ساحل رود «سور» است. چهار وجه بلند ساختمان، حول یک میدان مربعی وسیع ساخته شده است. باسیلیکا که مهم‌ترین بنای مذهبی این کشور به شمار می‌آید، یک سردابه و یک تابوت سنگی باشکوه از مرمر سفید را در خود جای داده است که حاوی بقایای جسد سن‌ویلیبرود (Willibrord)، بنیان‌گذار صومعه است.

قلعه‌ی بورشاید (Bourscheid Castle)

لوکزامبورگ
قلعه‌ای که بر یک صخره به ارتفاع ۱۳۷ متر مشرف به رودخانه واقع شده است. این قلعه که به قرن دهم میلادی بازمی‌گردد، به خوبی حفاظت شده و برای بازدید‌کنندگان قابل دسترسی است. اگر این قلعه را در برنامه‌ی خود قرار داده‌اید، سعی کنید آن را در شب ببینید، چرا که نورپردازی آن تجربه‌ای حقیقتاً فراموش‌نشدنی و تصویری بسیار زیبا از روستا برایتان خواهد ساخت.

دیوارهای کورنیش (Corniche)

لوکزامبورگ
دیوارهای شگفت‌انگیز کورنیش در شهر لوکزامبورگ زیباترین بالکن اروپا نام گرفته‌اند؛ دیوارهای زیبایی که مشرف به شهر قدیم و دره‌ی رود قرار دارند. دروازه‌ی مشهور Gate of the Grund که قدمت آن به سال ۱۶۳۲ برمی‌گردد در همین منطقه قرار دارد. استحکامات این منطقه میزبان خانه‌های اشرافی و پناهگاه‌های قدیمی است. صومعه‌ی دومینیکن و کلیسای سنت میشل که قدمت آن به قرن اول میلادی برمی‌گردد در همین بخش شهر قرار گرفته‌اند.
لوکزامبورگ
Judd mat gaardebounen غذای ملی کشور لوکزامبورگ است که از گوشت قرمز، باقالی و ادویه جات مخصوص تشکیل شده.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود