ثبت دنیا از چشم نوزادان؛ جاودانگی ناب ترین خاطرات اولیه زندگی به لطف دوربین جدید «بیب آیز»

ثبت دنیا از چشم نوزادان؛ جاودانگی ناب ترین خاطرات اولیه زندگی به لطف دوربین جدید «بیب آیز»

گرفتن ویدئو از دید کودکان دست کم در چند سال اخیر به لطف پیشرفت تکنولوژی، کار چندان سختی نبوده است. این کار بارها با استفاده از دوربین های پولاروید شرکت های مختلف امتحان شده و اگر چنین قصدی داشتید مثلاً می توانستید دوربین معروف GoPro را به کودک تان وصل کنید. اما دوربین «بیب آیز» (Babeyes) که محصول یک استارتاپ فرانسوی است، این تفاوت را دارد که صرفاً یک دوربین و وسیله ای برای فیلم گرفتن نیست.

دوربین بیب آیز

برای استفاده از این دوربین تنها کافی است که آن را با یک برچسب به نوزاد بچسبانید. دوربین بیب آیز با هر بار شارژ کردن، حداکثر دو ساعت ویدئو ضبط می کند.

وقتی فایل های ویدئو را به کامپیوتر انتقال دهید، نرم افزار بیب آیز این ویدئوهای خام را بررسی و چهره های انسانی درون آن ها را شناسایی می کند. شما می توانید با استفاده از این نرم افزار چهره ها را با عناوینی مثل مادر، پدر، مادر بزرگ، عمو و غیره برچسب گذاری کنید. بعد از شناسایی و نامگذاری چهره ها، نرم افزار ویدئوهای بلندی که در ابتدا ضبط شده بودند را به کلیپ های کوتاه تری تقسیم می کند که می توانید آن ها را بر اساس افراد حاضر در تصاویر دسته بندی کنید. طبق گفته های یوهان توبول، پایه گذار این استارتاپ، نرم افزار بیب آیز این قابلیت را هم دارد که کلیپ ها را بر اساس احساسات ابراز شده در آن ها دسته بندی کند. در هر حال، نتیجه ی کار، ویدئوهایی از دید نوزاد است که در آن ها عکس العمل های پدر و مادر و اطرافیان او نسبت به لحظات شیرین دوران نوزادی اش ثبت شده است.

ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری بیب آیز، آن را به چیزی شبیه به دوربین مشهور گوگل کلیپس تبدیل کرده است، با این تفاوت که دوربین بیب آیز فرانسوی بوده و برای نوزادان طراحی شده است. از آنجایی که تمرکز این استارتاپ فقط روی کودکان بوده، احتمالاً این دوربین فقط برای پدر و مادرها و در نهایت فرزندان آن ها که بعدها بزرگ می شوند، کاربرد دارد اما نکته ی مهمی وجود دارد که نباید آن را فراموش کرد. ارزش این دوربین فقط در قابلیت ضبط ویدئوی آن نیست، بلکه اعضای خانواده به کمک آن می توانند لحظات نابی را ثبت و حفظ کنند که در سال های آینده از یاد خواهند رفت و جز خاطراتی مبهم چیزی از آن ها باقی نخواهد ماند.

حتماً پدر و مادر شما هم خاطرات جالبی از دوران نوزادی تان تعریف کرده اند که طبیعتاً چیزی از آن ها به خاطر نمی آورید و احتمالاً پدر و مادرتان هم بعد از گذشت سال ها جزئیات آن خاطرات و حتی عکس العمل های خود را به طور کامل به یاد نمی آورند. اما فناوری هایی مثل دوربین بیب آیز احتمالاً می توانند چنین لحظات ناب و زیبایی از گذشته ی یک خانواده را برای همیشه ثبت کنند. اگر شما هم تا به حال به این فکر کرده اید که مادرتان در دوران نوزادی چطور به شما نگاه می کرد، پدرتان وقتی برای اولین بار شما را دید چه احساسی داشت یا پدر بزرگ و مادر بزرگ تان چطور از شما استقبال کردند، احتمالا چنین سؤال هایی دیگر بی جواب نخواهند ماند.

منبع: engadget
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود