باید و نبایدهای مصرف قهوه و کافئین؛ از زنان باردار تا افراد مبتلا به مشکلات قلبی

باید و نبایدهای مصرف قهوه و کافئین؛ از زنان باردار تا افراد مبتلا به مشکلات قلبی

همه ما بارها از فواید مصرف قهوه شنیده ایم اما هرازگاهی نیز می شنویم که مصرف زیاد قهوه مضراتی دارد اما ظاهراً برخی از این صحبت ها درست بوده است. مطالعات نشان می دهد که می توانید در روز یک، دو یا چند فنجان قهوه بنوشید بدون اینکه مشکلی خاص برای شما پیش بیاید. چنین کاری می تواند سلامت شما را بهبود بخشیده و به شما کمک کند که زندگی طولانی تری داشته باشید.

مصرف قهوه

در یک مطالعه مشاهده ای که شامل ۲۰.۰۰۰ شرکت کننده می شد، در کسانی که روزی دستکم ۴ فنجان قهوه می نوشیدند میزان خطر مرگ زودرس ۶۴ درصد کمتر از کسانی بود که قهوه مصرف نکرده یا کم مصرف می کردند. کاهش این ریسک زمانی که افراد به سن ۴۵ سالگی می رسیدند بسیار قابل توجه تر بود و این موضوع باعث شد که محققان به این نظریه برسند که با افزایش سن، فواید مصرف قهوه نیز در انسان بیشتر بوده و تاثیر مثبت بیشتری بر سلامت او دارد.

چقدر قهوه مصرف کنیم

نتیجه این مطالعات بار دیگر نتایج دیگر تحقیقات صورت گرفته در این زمینه که مصرف قهوه باعث افزایش طول عمر انسان می شود را تایید کرد؛ چه قهوه معمولی باشد و چه قهوه بدون کافئین. همچنین مطالعات متعدد نشان داده که مصرف قهوه خطر ابتلا به برخی بیماری ها را نیز کاهش می دهد، بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، بیماری های کبدی، سرطان روده بزرگ، آلزایمر و سرطان پوست. جو دروپو، سخنگوی انجمن ملی قهوه در ایالات متحده در این باره چنین می گوید: «قهوه سرشار از آنتی اکسیدان هاست. بسیاری از آن ها به طور طبیعی و ذاتی در دانه قهوه وجود دارند و برخی دیگر نیز در طی فرآیند سرخ کردن دانه قهوه ایجاد می شوند. این ترکیبات هستند که علم آن ها را با تاثیرات مثبت قهوه در کاهش خطر بیماری های مختلف مرتبط می داند». برخی از ترکیباتی که معمولاً در قهوه وجود دارند با واکنش و حساسیت بهتر به انسولین، عملکرد کبد و کاهش التهاب مزمن همراه هستند.

مصرف قهوه با احتیاط

چقدر قهوه مصرف کنیم

در حالی که مصرف قهوه برای بسیاری از افراد مفید و سلامتی بخش است، اما برخی دیگر باید با احتیاط کامل به این نوشیدنی دوست داشتنی نزدیک شوند. برای مثال، زنان باردار باید مصرف قهوه کافئین دار خود را در حد محدودی نگه دارند. دکتر جوزف وکس در این باره چنین اظهار نظر می کند: «مدارک کنونی تصریح می کند که مصرف مقادیر نسبتاً پایین از کافئین ۲۰۰ میلی گرم در روز، هیچ خطری برای سقط جنین یا زایمان زودرس ندارد. اما آمار در مورد این عوارض مربوط به بارداری در شرایطی که زنان روزانه بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین مصرف می کنند کاملاً برعکس است.

بیشتر بخوانید: مصرف روزانه قهوه دقیقا چه تأثیری بر بدن دارد؟

چقدر قهوه مصرف کنیم

البته هنوز مدارک کافی برای نتیجه گیری نهایی در مورد تاثیرات کافئین بر روی رشد جنین وجود ندارد». اگر مشکل قلبی دارید نیز باید مصرف قهوه و کافئین خود را کاهش دهید. دکتر وینس بوفالینو در این باره می گوید:«کافئین ضربان و تپش قلب را افزایش می دهد. کسانی که به فیبریلاسیون دهلیزی (که معمولاً با عنوان ضربان قلب نامنظم شناخته می شود) یا فشار خون بالا مبتلا هستند باید مصرف روزانه کافئین خود را در حد پایینی نگه دارند. یک یا دو فنجان قهوه در روز هیچ مشکلی ندارد اما اگر به کافئین حساسیت دارید باید از مصرف آن خودداری نمایید».

چقدر قهوه مصرف کنیم

به یاد داشته باشید که قهوه کافئین زدایی شده نیز هنوز حاوی مقداری کافئین است، هر چند این مقدار بسیار پایین است. در مورد تاثیرات قهوه بر روی سلامت استخوان ها، کافئین موجود در قهوه می تواند باعث از دست رفتن کلسیم شود اما مقدار آن چنان نیست که باعث نگرانی شما شود. کانی ویور، استاد برجسته علوم غذایی در دانشگاه پوردو در این باره می گوید:«کافئین دفع کلسیم از طریق ادرار را افزایش می دهد اما جذب کلسیم بیشتر این نقص را خنثی می کند، از این رو به نظر می رسد که هیچ تاثیری بر مقدار کلسیم موجود در بدن ندارد».

بیشتر بخوانید: چگونه خودمان در خانه قهوه ترک بی‌نظیر درست کنیم

چقدر قهوه مصرف کنیم

بدین ترتیب می توان گفت که قبل از مصرف قهوه باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • به قهوه خود شیر کم چرب اضافه کنید و خامه را نادیده بگیرید. هر قاشق سوپ خوری خامه دارای ۵۰ کالری انرژی و ۳ گرم چربی اشباع شده است. شیر کم چراب کالری های کمتری دارد و دفع کلسیم بدن در اثر مصرف کافئین را جبران می کند (هر قاشق سوپ خوری شیر کم چرب دارای تنها ۶ کالری است در حالی که ۱۹ میلی گرم کلسیم وارد بدن می کند).
  • از اضافه کردن شکر به قهوه خودداری کنید. هر قاشق سوپ خوری حاوی ۱۶ کالری انرژی است. این مقدار زیاد به نظر نمی رسد اما اگر دستکم دو قاشق شکر به قهوه خود اضافه کرده و روزی چند بار قهوه بنوشید، این عدد بسیار بزرگ تر خواهد بود.
  • کافی تصفیه شده (فیلتر شده) را انتخاب کنید اگر کلسترول خون بالایی دارید. قهوه فیلتر نشده در برخی از افراد باعث افزایش سطح کلسترول خون می شود.
  • اگر برای خوابیدن با مشکل مواجهید، بهتر است از مصرف قهوه و تمامی اقلام خوراکی که در خود کافئین دارند در شب یا نزدیک به زمان خوابتان خودداری نمایید.

بیشتر بخوانید: نوع قهوه مورد علاقه تان نکات جالبی را درباره شخصیت شما آشکار می کند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود