۱۰ عادت غذایی که کمک می کنند بدون رژیم، سالم و متناسب بمانید

۱۰ عادت غذایی که کمک می کنند بدون رژیم، سالم و متناسب بمانید

تحقیقات نشان داده، رژیم های کوتاه مدت در بیشتر موارد، تأثیر مثبتی در وزن و سلامت ما ندارند. علاوه بر این، پژوهش ها نشان می دهد اگر افراد سالم برای حفظ سلامتی شان به گرفتن رژیم روی بیاورند، این رژیم ها نه تنها مفید نیستند، بلکه مضر خواهند بود. در حقیقت، روش درست برای حفظ سلامتی و توان بدن، تغییر در سبک زندگی است که شامل تغییر در عادت های غذایی هم می شود. در ادامه به عادت های غذایی ای می پردازیم که با کمک آن ها می توانید بدون رژیم گرفتن، سلامت و تناسب اندام خود را حفظ کنید.

۱- آرام غذا بخورید و خوب بجوید

عادت های غذایی برای حفظ تناسب اندام

طبق تحقیقات، کسانی که سریع غذا می خورند، در مقایسه با کسانی که آرام غذا می خورند، زودتر وزن اضافه می کنند. آرام غذا خوردن و خوب جویدن باعث می شود، حتی زمانی که کمتر غذا خورده باشید، احساس سیری کنید. برای اینکه عادت آرام غذا خوردن را در خودتان به وجود آورید، می توانید با شمردن تعداد دفعاتی که هر لقمه را می جوید شروع کنید و اگر احساس کردید به اندازه ی کافی غذا را نمی جوید، به تدریج تعداد دفعات جویدن را بیشتر کنید.

۲- به طور منظم آب بخورید

مصرف آب برای حفظ سلامتی ضروری است. علاوه بر این، نوشیدن آب، قبل از وعده های غذایی می تواند به شما کمک کند وزن تان را کم کنید، چون به شما احساس سیری می دهد و بنابراین بیشتر از نیازتان کالری دریافت نخواهید کرد. در تحقیقی مشاهده شد، کسانی که ۳۰ دقیقه قبل از خوردن غذا، نیم لیتر آب می خوردند، در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نمی دادند، غذای کمتری می خورند. نتایج این تحقیق که در یک بازه ی ۱۲ هفته ای انجام شد، نشان داد آن دسته از شرکت کنندگان پژوهش که قبل از غذا خوردن آب می نوشیدند، در مقایسه با گروه دیگر، ۴۴ درصد بیشتر وزن کم کردند.

۳- غذاهای ناسالم را در ظروف قرمز رنگ سرو کنید

دانمشندان در آزمایشی مواد غذایی یکسانی را یک بار در لیوان ها و بشقاب های آبی رنگ و بار دیگر در ظروف قرمز رنگ برای شرکت کنندگان سرو کردند. جالب آنکه افراد شرکت کننده از مواد غذایی ظروف قرمز رنگ کمتر می خوردند. احتمالاً دلیل این مسأله آن است که ما رنگ قرمز را علامت توقف تعبیر می کنیم.

۴- از مصرف نوشیدنی های قند دار پرهیز کنید

قندهای افزودنی عامل بسیاری از مشکلات جسمانی هستند، از دیابت و چاقی گرفته تا بیماری قلبی. یک قوطی نوشابه حاوی ۵۲ گرم قند است، در حالی که مقدار مجاز مصرف روزانه ی قند افزودنی برای زنان و مردان ۳۷/۵ گرم است. به جای آن، نوشیدنی های سالمی مثل چای، قهوه یا آبمیوه ی تازه بخورید.

۵- حواس جمع غذا بخورید

وقتی غذا می خورید اجازه ندهید تماشای تلویزیون یا بازی کردن و هر کار دیگری، حواس تان را پرت کند. این کار کمک می کند کمتر غذا بخورید و کالری کمتری دریافت کنید. اگر هنگام غذا خوردن، چیزی حواس تان را پرت نکند، انتخاب های سالم تری در مورد مقدار و نوع مواد غذایی خواهید داشت. تحقیقات نشان می دهد کسانی که هنگام خوردن غذا چیزی حواس شان را پرت می کند، به میزان ۱۰ درصد بیشتر غذا می خورند.

۶- هر روز ۲ عدد تخم مرغ بخورید

طبق تحقیقات، اگر قصد کاهش وزن داشته باشید و برای این منظور رژیم غذایی کم کالری ای را در پیش گرفته باشید، خوردن تخم مرغ برای صبحانه، به روند کاهش وزن شما کمک می کند. چون پروتئین زیاد تخم مرغ، مدت زیادی شما را سیر نگه می دارد.

۷- هر روز صبحانه بخورید

حتماً برایتان پیش آمده که صبح ها به خاطر اینکه دیرتان شده و عجله داشته اید، صبحانه را از قلم انداخته اید یا به اندازه ی کافی نخورده اید. خوردن صبحانه نه تنها به شما انرژی زیادی برای شروع روز می دهد، بلکه ریسک ابتلا به دیابت، بالا رفتن وزن و بروز بیماری قلبی را در شما کم می کند. تحقیقات نشان داده است خوردن صبحانه به کاهش وزن کمک می کند. در حقیقت، ۷۵ درصد از افراد چاقی که بیشتر از ۱۲ کیلوگرم وزن کم کرده اند، هر روز صبحانه می خورند.

۸- هر وقت گرسنه شدید، آدامس نعنایی بجوید

جویدن آدامس های نعنایی بدون قند می تواند به رفع گرسنگی کمک کند. طعم نعنا پرزهای چشایی را خسته می کند و میل به غذا خوردن را از بین می برد. در تحقیقی مشاهده شد، کسانی که آدامس می جویدند، در زمان ناهار کالری کمتری دریافت می کردند و به جبران آن در ساعات بعدی روز غذا نمی خوردند.

۹- جایی غذا بخورید که نور خوبی داشته باشد

غذا خوردن در مکان های پر نور به ما کمک می کند انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشیم. در تحقیقی مشاهده شد، کسانی که در مکان های روشن غذا می خوردند، در مقایسه با کسانی که در مکان های کم نور غذای خود را می خوردند، ۳۹ درصد کمتر کالری دریافت می کردند.

 ۱۰- بیشتر از سه بار در روز غذا بخورید

به جای آنکه در روز سه وعده ی غذایی پرحجم بخورید، بهتر است شش وعده ی غذایی کم حجم تر داشته باشید. تقسیم وعده های غذایی باعث کم شدن فاصله ی زمانی زیادی می شود که بین وعده های صبحانه، ناهار و شام وجود دارد. حالا دیگر اثبات شده که هر چه مدت زمان بیشتری منتظر خوردن یک وعده ی غذایی باشید، احتمال پرخوری تان بیشتر می شود. به گفته ی کارشناسان، اگر به مدت سه ساعت غذایی به بدن نرسد، قند خون افت می کند. بعد از گذشت چهار ساعت، بدن دیگر تمام چیزهایی که قبل از این مدت خورده بودید را هضم کرده. بعد از پنج ساعت، قند خون به قدری افت می کند که برای بهتر شدن حالتان هر چیزی که در دسترس تان باشد خواهید خورد.

منبع: brightside
یک نظر

ورود

 • هاشم اسفند ۱۲, ۱۳۹۷

  کمر به قتل طرف گرفتید با این مقاله بجای لاغری

  اخه اون احمقی که گفته بیش از ۳ مرتبه غذا بخورید
  میدونه که اینطوری این معده بدبخت باید ۲۴ ساعته فعالیت کنه!و فرصت برای پاکسازی خودش نداشته باشه!

  بعد در اسلام هم برای سلامتی روزی ۲ وعده پیشنهاد داده صبح و شام
  و هزاران چیز دیگه ک توی این سال ها حتی همون هایی هم که این مقاله رو دادن بیرون هم این موارد رو رد کردن که نیاز به گفتنش نیست