با انجام کار داوطلبانه می‌توانید با کمترین هزینه به همه جای دنیا سفر کنید

شاید این مقاله مسیر زندگی شما را در سال جدید تغییر دهد!

با انجام کار داوطلبانه می‌توانید با کمترین هزینه به همه جای دنیا سفر کنید

تا الان برایتان پیش آمده رویای سفر به شهرها و روستاهای مختلف جهان را در سر بپرورانید و به این بیندیشید که ای‌کاش توان مالی لازم برای تحقق این رویا را داشتید؟ یا به این فکر کنید که چقدر لذت‌بخش است که به جای هتل و هاستل و مسافرخانه، مهمان خانه‌های مردم محلی باشید، با آنها غذا بخورید و ببینید اهالی شهرهای مختلف از صبح تا شب چه می‌کنند؟ کجا می‌روند؟ چه سرگرمی‌های دارند و سبک زندگی آنها، باورهایشان و رفتارهایشان چه تفاوت‌هایی با شما و شهر و فرهنگتان دارد؟

اگر اهل سفر باشید به احتمال زیاد حداقل یک بار چنین رویاپردازی‌هایی را از سر گذرانده‌اید و خود را در میان جنگل‌های انبوه آسیای شرقی، فستیوال‌های آمریکای جنوبی، تماشای کانگروها در استرالیا، تجربه سرمای شدید در کانادا یا گشت‌های طولانی در طبیعت بی‌نظیر آفریقا و دیدن مردم این قاره از نزدیک تصور کرده‌اید.

خیلی لذت‌بخش است که آدم بتواند به جای انجام کارهای تکراری و دیدن آدم‌های همیشگی، همیشه در سفر باشد و از شهری به شهر دیگر، از روستایی به مزرعه‌ای دیگر و از قاره‌ای به قاره دیگر سفر کند. با انواع و اقسام آدم‌ها، فرهنگ‌ها، لباس‌ها، کارها، غذاها و رابطه‌های اجتماعی آشنا شود.

اما یک ترس بزرگ مانع از گام برداشتن برای چنین تجربه بی‌نظیری می‌شود و آن چیزی نیست جز پول!

بله، هر سفری به پول نیاز دارد و فرقی هم نمی‌کند که مقصد چند ده کیلومتر دورتر از خانه باشد یا هزاران کیلومتر. اما اگر روشی را به شما معرفی کنیم که بتوانید به واسطه آن بدون نیاز به سرمایه و پول زیاد از ایران تا آخرین روستای آمریکای جنوبی سفر کنید، آیا آدمِ این سبک زندگی هستید؟

حتما برایتان سوال پیش آمده که چگونه؟ مگر می‌شود بدون داشتن پول زیاد به خارج از ایران سفر کرد؟ بله می‌شود: با انجام کار داوطلبانه در خارج از مرزهای کشور.

در زیر به طور کامل در مورد کار داوطلبانه و مزایا و معایب آن برایتان توضیح خواهیم داد تا در صورتی که تصور می‌کنید آدم این راه هستید، سبک جدیدی از زندگی را برای خود رقم بزنید و رویاهایتان را محقق کنید. همراهمان باشید.

کار داوطلبانه در سفر چیست؟

کار داوطلبانه یا سفر داوطلبانه به آن دسته از سفرهایی گفته می‌شود که با هدف کمک کردن به دیگران (و به موازات آن، کمک به رشد شخصیت خود) انجام می‌شوند. مزیت این نوع سفر این است که شما برای محل اقامت و غذای خود هیچ پولی پرداخت نمی‌کنید، اما در عوض موظف هستید ۵روز در هفته ۴ تا ۵ ساعت در روز برای میزبان خود کار کنید.

این کار چیست؟ بستگی به انتخاب شما دارد. ممکن است کار در مزرعه حیوانات باشد، ممکن است کشاورزی، نظافت، کار در هاستل، آموزش زبان در مدرسه یا ….. باشد.

مزیت کار داوطلبانه در سفر این است که حداکثر ۵ ساعت از روز و فقط ۵ روز از هفته شما کار می‌کنید و بقیه ساعات و روزها در اختیار خودتان است و می‌توانید از گوشه و کنار شهر یا روستایی که در آن حضور دارید دیدن کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش برای بیرون آمدن از کنج راحتی و غلبه بر ترس‌ها برای داشتن زندگی پر هیجان و مفید

با انجام کار داوطلبانه می‌توانید با کمترین هزینه به همه جای دنیا سفر کنید

این سفر مزیت‌های بسیاری دارد که در زیر به شماری از آنها اشاره کرده‌ایم:

تجربه‌های جدید و جالب کسب می‌کنید: در سفر برای کار داوطلبانه شما باید به مدت زمان مشخصی در خانه یا محلی که میزبان برایتان مشخص کرده اقامت داشته باشید و در نتیجه با آنها زندگی می‌کنید و مجبور هستید به سبک آنها رفتار کنید. این کمک می‌کند از عادت‌های دست و پا گیر همیشگی خود جدا شوید و تجربه‌های تازه‌ای کسب کنید.

استقلال کسب می‌کنید: هیچ تجربه‌ای بهتر از این نیست که خانه امن خود را ترک کنید و به کشوری دیگر سفر کنید تا زندگی مستقل خود را شروع کنید. تمام چیزهایی که برای شما آشنا و اطمینان‌بخش است را کنار بگذارید تا به جایی که نمی‌شناسید سفر کنید. همه ما قدرت‌های نهفته‌ای در وجود خود داریم و مسافرت داوطلبانه به کشوری دیگر برای کمک به مردمان آن، بهترین روشی است که آشکار شدن قدرت‌های نهفته ما را سرعت می‌بخشد. مستقل شدن به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس لازم هر آنچه را می‌خواهید به دست بیاورید.

همچنین این فرصت را دارید که در مراسم‌های سنتی و محلیِ شهر مقصد شرکت کنید، با مردم و همسایه‌ها تعامل داشته باشید و خیلی از رسم و رسوم آنها را بشناسید.

دوستان جدید پیدا می‌کنید: در سفر برای کار داوطلبانه این فرصت را دارید تا افراد تازه‌ای را وارد زندگی خود کنید که شاید تا قبل از آن هرگز امکانش را نداشتید. دایره آشناهای شما گسترده‌تر خواهد شد و از دیدگاه‌های متفاوت آنها می‌توانید درس زندگی بگیرید. مسافرت داوطلبانه که زندگی شما را بسیار متحول می‌کند.

از آنجا که اغلب کارهای داوطلبانه در کشورهای بسیار فقیر انجام می‌شود شما این فرصت را پیدا می‌کنید که زندگی در کنار افراد فقیر، کم بضاعت و کم سواد را تجربه کنید و نگاهتان را به زندگی تغییر دهید.

تجربه کاری بدست می‌آورید: فکر کنید هر جا که می‌روید یک کار تازه انجام می‌دهید و به این واسطه کلی به هنرهای شما افزوده خواهد شد؛ از تجربه آموزش دادن گرفته تا رستوران‌داری، گارسونی، مزرعه‌داری، کشاورزی و ….

برای انجام کار داوطلبانه در سفر باید وجوه مثبت شخصیت خود را افزایش دهید. زمانی که مثلا یک سال از زندگی خود را به انجام کارهای داوطلبانه اختصاص می دهید، یا در یک برنامه داوطلبانه بین المللی شرکت می‌کنید، چیزهای بسیاری از کمک کردن به دیگران نصیبتان خواهد شد.

وفق دادن با شرایط جدید برایتان آسان‌تر خواهد شد: وقتی در سفر داوطلبانه از جایی به جای دیگر در حرکت هستید، بسیار راحت‌تر می‌توانید بر ترس‌های خود غلبه کنید، شهامت پذیرفتن مسایل جدید را خواهید آموخت، اگر ترس از حشرات دارید به تدریج آن را به دست فراموشی خواهید سپرد و حتی ترس از صحبت کردن به زبان خارجی را نیز کنار خواهید گذاشت. دلیل این همه رشد شخصیتی هم این است که در موقعیت‌های دشوار زیادی قرار خواهید گرفت و به واسطه آن می‌آموزید که چگونه این ترس‌ها و ناسازگاری‌ها را مدیریت کنید.

مسافرت داوطلبانه همانند مسافرت‌های معمولی نیست که هر لحظه از محل اقامت خود خوشتان نیامد آن جا را ترک کنید. شما به عنوان یک داوطلب به یک سازمان یا مجموعه متعهد می‌شوید و مجبور هستید تا آخر زمان تعهد در آنجا بمانید.

با انجام کار داوطلبانه می‌توانید با کمترین هزینه به همه جای دنیا سفر کنید

لحظات کمی در زندگی پیش می‌آید که بافتنی کردن را از یک ابولا (مادربزرگ) در گواتمالا یاد بگیرید یا این شانس را داشته باشید که در مراسم سنتی کوراتسا (kuratsa) در فیلیپین شرکت کنید. این همان لحظاتی است که تا آخر عمرتان آن را فراموش نخواهید کرد. این همان لحظاتی است که اگر تنها یک گردشگر معمولی بودید که قصد داشتید دور از هیاهو و تجربه فعالیت‌های زندگی و فرهنگ اقوام به سفر کردن ادامه دهید، هرگز آن را تجربه نمی‌کردید.

این مطلب ادامه دارد …

در قسمت بعدی، روزیاتو به سراغ ملیکا بوکایی دختر ۱۹ ساله رفته که بیش از یک سال است ایران و همه اعضای خانواده خود را ترک کرده تا رویاهای خود را بدست بیاورد. او در سفری طولانی به آمریکای جنوبی با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که فقط و فقط عشق به سفر و کشف ناشناخته‌ها می‌تواند درد این سختی‌ها را از بین ببرد. برای آشنایی با ملیکا قسمت بعدی این مطلب را از دست ندهید.

همچنین در سومین قسمت هم وب‌سایت‌های مخصوص کار داوطلبانه در سفر را معرفی کرده‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید در آنها ثبت نام کنید و مسیر زندگی خود را برای همیشه تغییر دهید.

مطالب مرتبط
۶ نظر

ورود

 • تارک اسفند ۱۱, ۱۳۹۷

  فکر نکنم کاملا رایگان باشه،یه هزینه ای میگیرن.

  • فروغ بیداری اسفند ۱۱, ۱۳۹۷

   دوست عزیز شما در ازای اتاق و غذایی که دریافت می‌کنید موظف به کار کردن هستید. یعنی در واقع پولی در این میان رد و بدل نمی‌شود اما با کاری که انجام می‌دهید هزینه‌ی اقامت و خوراک خود را تامین می‌کنید.

   • تارک اسفند ۱۱, ۱۳۹۷

    بی صبرانه منتظر قسمت های بعد هستیم…

 • محمود آذر ۱۵, ۱۳۹۹

  هزینه رفت و برگشت و ویزا چطور اخه الان با این اوضاع کسی که پول ویزا و بلیط رفت و برگشت داشته باشه بی شک پول چند روز اونجا موندن رو میتونه جور کنه

 • امین مرداد ۲۳, ۱۴۰۰

  سلام قسمت های بعدی رو از کجا میشه دید و مطالعه کرد؟!

 • Arash اسفند ۱۷, ۱۴۰۱

  ایام به کام
  من آرش ام ساکن انگلستان
  خانم ملیکا بوکایی من داستان سفر شما رو شنیدم و خیلی مشتاق هستم که از تجربه شما استفاده کنم.امیدواریم. این پیغام من رو دیده. باشید.
  اگه. ممکنه به. من پیام بدید تا با شما تماس. بگیرم.ممنونم
  واتساپ:۰۰۴۴۷۴۹۳۵۰۰۲۹۲
  ایمیل :ptateh@yahoo.com
  شاد تندرست و سربلند. باشید.