با چند راهکار مؤثر استرس سفر را کم کنید و از مسافرت خود لذت ببرید

با چند راهکار مؤثر استرس سفر را کم کنید و از مسافرت خود لذت ببرید

سفر شاید برای بعضی ها یک ماجراجویی مهیج باشد، اما افرادی هم هستند که سفر کردن برای آن ها یک تجربه ی اضطراب آور محسوب می شود. فرقی نمی کند حضور چند ساعته در یک هواپیمای شلوغ و تنگ باشد یا پیدا کردن مسیر در یک شهر ناآشنا؛ سفر کردن می تواند سختی ها و نگرانی های خاص خودش را برای آدم های مضطرب داشته باشد. در ادامه به راهکارها و ترفندهایی می پردازیم که به شما کمک می کند به استرس سفر خود غلبه کنید.

۱- هیچ کاری را برای دقیقه ی نود نگذارید

پروسه ی آماده شدن برای سفر به خودی خود می تواند اضطراب آور باشد، حتی اگر فرد مضطربی هم نباشید. برای آنکه سفرتان را تا حد امکان به یک تجربه ی بدون اضطراب تبدیل کنید، سعی کنید بیست و چهار ساعت قبل از حرکت تان، کاملا آماده شده باشید.

برنامه ریزی از قبل نقش مهمی در جلوگیری از اضطراب در طول سفر دارد.

برای اغلب افراد، این آمادگی شامل گذاشتن وسایل در چمدان، پرینت بلیت های سفر یا اطلاعات رزرو هتل و همینطور در صورت سفر با هواپیما، گذراندن مرحله ی چک این در فرودگاه می شود. علاوه بر این شاید بخواهید از قبل آژانس رزرو کنید، برای روز سفرتان غذایی آماده کنید و لباس های مخصوصی برای سفرتان تهیه کنید.

۲- اگر تنها سفر می کنید با خانواده در ارتباط باشید

راهکارهای کاهش استرس سفر

اگر به تنهایی سفر می کنید، طبق یک برنامه، در زمان های مشخصی، به طور منظم با خانواده و دوستان خود ارتباط بگیرید. این کار باعث می شود احساس کنید با کسی در ارتباط هستید و همین مسأله کمک می کند از پس اضطراب های مربوط به سفر بر بیایید.

اگر هم امکان پذیر است تنها سفر نکنید. حضور یک همراه می تواند کمک بزرگی برای افراد مضطرب باشد. به این ترتیب، سختی های برنامه ریزی برای سفر، با کس دیگری تقسیم می شود و همراهی وجود دارد که در پیدا کردن مسیرهای و مکان های جدید به کمک شما می آید. این مسأله اضطراب شما را کمتر خواهد کرد.

۳- قبل از سفر ورزش کنید

یک روش ساده برای کم کردن سریع اضطراب، ورزش کردن قبل از سفر است.

ورزش و دیگر فعالیت های بدنی، باعث تولید اندورفین در بدن می شوند، هورمونی که تنش را کم می کند، روحیه را بهبود می بخشد و اضطراب را کم می کند. در حقیقت، تنها پنج دقیقه ورزش هوازی می تواند تأثیرات ضد اضطراب بر بدن داشته باشد.

اگر فکر حضور در یک هواپیمای تنگ و شلوغ یا پیدا کردن مسیرهای ناآشنا، شما را مضطرب می کند, یک پیاده روی سریع می تواند به شما کمک کند.

۴- از مصرف کافئین و الکل خودداری کنید

کارشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از افزایش اضطراب، از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.

این مواد می توانند اضطراب را بیشتر کنند و حتی باعث حمله های پنیک شوند. بنابراین از نوشیدنی هایی استفاده کنید که فاقد کافئین و الکل هستند، مثل آبمیوه های طبیعی، اسموتی میوه، قهوه ی بدون کافئین و آب های طعم دار.

۵- خود را از فعالیت های آرامش بخش بهره مند کنید

خود مراقبتی، مهم ترین نقش را در مقابله با اضطراب های زندگی روزمره دارد، اما اگر تجربه ی سفر شما را مضطرب می کند، در مقصد سفرتان هم مدت زمان قابل توجهی را به استراحت و انجام کارهای آرامش بخش اختصاص دهید. چیزهایی مثل ماساژ، یوگا، اسپا و یا قدم زدن در طببعت را در برنامه ی سفر خود بگنجانید تا فشردگی و جنب و جوش زیاد روزهای سفر را با خود مراقبتی و کارهایی که اضطراب را کم می کنند، ترکیب کنید.

علاوه بر این به خاطر داشته باشید که لازم نیست برای تک تک لحظات سفرتان برنامه ای داشته باشید و در تمام فعالیت هایی که از شما انتظار می رود که شرکت کنید. محدودیت های جسمی و روحی خود را درنظر داشته باشید. اکر احتیاج دارید یکی دو ساعتی را تنها بگذرانید تا فشاری که روی خودتان احساس می کنید را کم کنید و انرژی از دست رفته ی خود را دوباره به دست آورید، حتماً این کار را انجام دهید. شما نباید نگران «تلف شدن» زمان سفر یا ناامید شدن دوستانتان از خودتان باشید.

بنابراین به خودتان فرصت دهید تا مطمئن شوید که از نظر روحی آمادگی انجام برنامه های سفرتان را دارید و بدانید که برای جلوگیری از افزایش اضطراب، چه زمانی باید برنامه هایتان را تغییر دهید.

۶- از تکنیک های ریلکسیشن غافل نشوید

تکنیک های مختلف ریلکسیشن، از جمله تمرینات تنفسی، مدیتیشن یا خاطره نویسی را امتحان کنید و تکنیک مناسب خود را پیدا کنید. از این تکنیک ها هم قبل از سفر و هم در حین آن می توانید استفاده کنید. هر چه با تکنیک های ریلکسیشن بیشتر آشنا باشید و بیشتر احساس راحتی کنید، استفاده از آن ها در موقعیت های اضطراب آور سفر برایتان ساده تر خواهد بود.

۷- درباره ی مقصد سفرتان خوب تحقیق کنید و اطلاعات ضروری را ذخیره کنید

بعضی افراد تا کنترل کامل همه چیز را در دست نداشته باشند، احساس آرامش نمی کنند. اگر شما هم از این دست آدم ها هستید، برنامه ریزی برای سفر و تحقیق درباره ی مقصد سفرتان، روش خوبی برای کاهش اضطراب های پیش از سفر خواهد بود. با کسب اطلاعات درباره ی رستوران های مناسب، مکان های دیدنی و ساعت کاری آن ها و وسایل نقلیه ی مقصد سفرتان، می توانید خود را برای مواجهه با یک مکان جدید کاملاً آماده کنید.

علاوه بر این، اطلاعات مهمی که از تحقیق تان به دست آورده اید را حتماً جایی ذخیره و ثبت کنید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

۸- از بیمه ی سفر استفاده کنید

بیمه ی سفر روش بسیار خوبی برای حفظ سلامتی و سرمایه ی خود در طول سفر است. اطمینان از داشتن چنین پشتوانه ای می تواند در کاهش اضطراب شما در زمان سفر مؤثر باشد.

منبع: thisisinsider
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود