سایبر دیپلماسی توییتری «عزت الله ضرغامی» و ریاست جمهوری ۱۴۰۰

کامنت های «حسام الدین آشنا» زیر توییت های ضرغامی

سایبر دیپلماسی توییتری «عزت الله ضرغامی» و ریاست جمهوری ۱۴۰۰

مهندس عزت الله ضرغامی، رییس سابق سازمان صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی، یکی از چهره های سیاسی فعال کشور در توییتر و اینستاگرام است. از دوچرخه سواری ها تا طرز درست کردن نوشیدنی های خانگی و صبحانه خوری با چهره ها و نقد اوضاع سیاسی و فرهنگی و هنری و ورزشی و اقتصادی و اجتماعی کشور در بیانات مجازی استاد، مشاهده می شود. چهره ملموس تر از عزت الله قصه ما، پس از سال ها، در فضای مجازی دیده می شود و روایت او از سبک زندگی و دیدارها و نشست هایش با مردم و چهره ها، همیشه بازتاب های گسترده ای پیدا کرده است.

زیر پست های توییتری و اینستاگرامی ایشان، جشنواره ای از کامنت های موافقان و مخالفان دیدگاه هایش است و او به نظر می رسد که فرهنگ تحمل مداری ایرانیان را در فضای سایبر حداقل، حفظ می کند و کامنت را بر روی نوشته های مخاطبانش، مسدود نکرده است.

لیمو گیری آقای ضرغامی در پاییز ۹۷ به روایت ایشان
پستی اینستاگرامی از ضرغامی

به نظر می رسد او کامنت ها را به دقت می خواند و این را می توان در لابلای پست هایی که می زند، متوجه شد که بی توجه به نظر و دیدگاه موافقان و مخالفانش نیست. او اخیرا در واکنش به استعفای ظریف گفته است که او باید برگردد. اما روز قبلش، توییتی جنجالی را منتشر  کرد.

عزت الله ضرغامی
توییت جنجالی سید عزت الله ضرغامی درباره حسن روحانی

توییت جنجالی ضرغامی

عزت‌الله ضرغامی در حساب رسمی‌اش در توییترِ فیلترشده (که احتمالا استاد با فیلتر آن و رعایت قانون عدم حضور در آن همدل و همراهند) نوشته:

«رئیس‌جمهور ما عاشق سرویس‌های خارجی است، قبول! رئیس‌جمهوری سوگندخورده، ذوق‌زده از تمسخر قانون است، قبول! رئیس‌جمهوری هنوز امیدوار به تخم دو زرده ژنرال‌های پیر است، قبول! لااقل توانمندی‌های استارتاپ‌های جوانان را برای حفظ شأن مردم در صف گوشت و توزیع مایحتاج عمومی به‌کار گیرد. قبول؟!»

این روزها ضرغامی ملغمه‌ای از تناقضات عجیب است؛ از سویی به رئیس‌جمهوری بابت مخالفت با فیلترینگ و حمایت از وزیرش طعنه می‌زند و کارش را «تمسخر قانون» می‌نامد، سپس خودش در یکی از همان سایت‌های فیلترشده و کاملا خارجی (و حتی آمریکایی!) توییت می‌نویسد!

 ۴ توییت اخیر

۴ توییت جدید ضرغامی درباره مسائل مختلف کشور

او چند روز پیش درباره بسته شدن درب روی پوران شریعت رضوی در حسینیه ارشاد نوشت که حرمت همسر مرحوم را رعایت نکردند. او قبلش نوشته بود که از مرثیه توزیع سبد کالا در سال ۹۲ تا ارز زائران اربعین تا گوشت و پوشک معلوم شد که دولت نه مولد خوبی است و نه موزع خوب. مشاوران محترم که دنبال پیشنهادات اجرایی هستند، تجربیات دولت جنگ و اتوماسین دولت نهم و دهم را در مورد توزیع جمع بندی کنند و به شرف عرض برسانند.

پس از انتشار توییت بالا، حسام الدین آشنا، از مشاوران نزدیک به دولت کامنت زد که اگر ممکن است چند پیشنهاد مشخص برای حل فوری مشکلات کشور توسط مجلس شورای اسلامی مطرح کنید. او این کامنت را بی پاسخ گذاشت. داستان های عزت الله ضرغامی با حسام الدین آشنا، فقط به این مورد مرتبط نیست.

توییت ضرغامی و کامنت حسام الدین آشنا

مهندس ضرغامی نوشت:

قرار بود پرونده‌سازی را جمع کنید! شفاف سازی ی خودتان را قبول دارم. اون از چرخ زندگی، اون از چرخ هسته ای اون از تحمل منتقد، این هم از پرونده‌سازی. ۴چرخ را با هم پایین نیاورید! هنوز رانندگی کنید!

تاخت و تاز به ریس جمهور

تصویر یکی دیگر از توییت های جنجالی عزت الله ضرغامی

او نوشت:

کارنامه رئیس جمهور، واضح تر از آن است که نیاز به طلب وضوح داشته باشد! نیت نمایندگان محترم در همراهی با مردم در شرایط سخت معیشتی امروز قابل درک است. تنها راه این همراهی نیست.اختیارات مجلس برای اصلاحات و تصویب قوانین ضروری وفوری برای خروج از فعلی فراتراز اینهاست.

این که آیا مهندس ضرغامی به فکر و اندیشه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ است یا خیر را نمی دانیم و کاری هم به تحلیل اظهارات ایشان نداریم. حق بیان برای ایشان محفوظ است و محترم. امیدواریم به عنوان عضو فعال و سایبری شورای عالی فضای مجازی کشورمان، برای رفع فیلترها، اقدام عاجل عنایت بفرمایند.

فراموش نکنیم که دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام، رییس جمهور، برخی وزرا و نمایندگان مجلس، مشاور بین المللی رهبری و بسیاری از چهره های سیاسی و فرهنگی کشورمان در این شبکه فعالیت دارند و ابزار سایبر دیپلماسی خوبی برای «ایران عصر ۱۴۰۰» است.

قبول؟ عزت زیاد. . . 

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود