وارثان تاج و تخت «کیم جونگ اون»؛ در مورد سه فرزند رهبر کره شمالی چه می‌دانیم؟

وارثان تاج و تخت «کیم جونگ اون»؛ در مورد سه فرزند رهبر کره شمالی چه می‌دانیم؟

این روزها بیش از هر چیزی خبر ملاقات دوم کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی، و دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده در هانوی، ویتنام مورد توجه قرار گرفته است، اتفاقی که بسیاری از اتفاقات مهم دیگر در جهان را تحت الشعاع قرار داده است. کیم جونگ اون، از اولین دیدارش با ترامپ، همواره نوعی بازی الاکلنگی انجام داده و نشان داده که هر تصمیم و اقدامی از او انتظار می رود. اگر چه او قول دست برداشتن از بلندپروازی های هسته ای و موشکی اش را داده بود اما به اذعان سرویس های امنیتی ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان، اقدامات عملی رهبر کره شمالی چندان همخوانی با توافقات انجام گرفته در دیدار اول با دونالد ترامپ نداشته است.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

با این وجود، رفت و آمدهای مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ماه های اخیر به کره شمالی و دیدار با رهبر این کشور که خود اتفاقی بی سابقه در تاریخ دو کشور بوده، نشان از آن دارد که شاید در روزهای اخیر در ویتنام، توافقات بزرگ تر و جدی تری بین دو کشور صورت گیرد. کیم جونگ اون، روز سه شنبه با قطار معروف ضد گلوله و لوکسش، از طریق خاک چین به هانوی، ویتنام رسید و حرکات لشکری از محافظان که به دنبال خودرو لیموزین حامل او دویده و هنگام پیاده شدن آن را احاطه کرده بودند توجه بسیاری را در سراسر جهان به خود جلب کرد. انتخاب ویتنام به عنوان میزبان این ملاقات خود می تواند معنایی نمادین داشته باشد زیرا ویتنام کشوری بود که بیش از ۱۰ سال درگیر جنگ با ایالات متحده بود اما پس از پایان جنگ و علیرغم داشتن دولتی با تمایلات عمیق سوسیالیستی-کمونیستی تصمیم گرفت به جای انزوا، به یک قطب اقتصادی در منطقه جنوب شرق آسیا تبدیل شود.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

بدین ترتیب علیرغم نزدیکی سیاست های این کشور با سیاست کشورهای چین و کره شمالی، ویتنام در دهه های پس از پاین جنگ ویتنام، رابطه خوبی را با ایالات متحده در پیش گرفت. اکنون به نظر می رسد که ایالات متحده و شخص رییس جمهور این کشور، درصدد پیشنهاد مدلی مشابه ویتنام به کره شمالی هستند و کره شمالی در ازای آن باید دست از توسعه سلاح هسته ای و موشک های دوربرد خود و همچنین تهدید کشورهای همسایه بردارد و فضای داخلی کشور را از خفقان کنونی بیرون بیاورد. البته علیرغم این مقدمه طولانی در مورد دیدار در شرف وقوع دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، قصد ما در این مطلب پرداختن به موضوعی دیگر است که برای مطالعه آن از شما می خواهیم با ادامه مطلب همراه باشید.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

همانند بسیاری از دیگر جنبه های مربوط به کره شمالی، زندگی شخصی و خانوادگی رهبر این کشور نیز به یک موضوع سری شبیه است و کمتر کسی در خارج از این کشور از رازهای درون زندگی این رهبر جوان و جنجالی مطلع است. حتی دنیای خارج از کره شمالی، چیزهای زیادی در مورد خود او و تاریخ تولدش نمی دانند، چه برسد به موضوعات خصوصی تر. همسر او، ری سول جو، نیز بخشی از زندگی اسرارآمیز رهبر کره شمالی است که اطلاعات زیادی در مورد او در دست نیست. در این میان اگر چه همه می دانند آقا و خانم کیم فرزندانی دارند اما نمی توان با قاطعیت در مورد تعداد یا جنسیت آن ها سخن گفت.

بیشتر بخوانید: ۲۴ واقعیت باورنکردنی و عجیب در مورد کیم جونگ اون؛ رهبر جنجالی کره شمالی [قسمت دوم]

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

بخش اعظم اطلاعاتی که در مورد این خانواده در دست است، از طریق سرویس های امنیتی کره جنوبی بدست آمده است. دنیس رودمن، بسکتبالیست مشهور سابق ایالات متحده که از دوستان نزدیک کیم جونگ اون بوده و چندین بار به این کشور سفر کرده است نیز در مورد فرزندان رهبر کره شمالی اطلاعاتی را در اختیار رسانه های قرار داده است. هر آنچه که در مورد فرزندان رهبر کنونی کره شمالی که در آینده جانشین پدر دیکتاتورشان خواهند شد می دانیم به شرح زیر است:

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

بیشتر منابع اطلاعاتی در این موضوع توافق دارند که کیم و همسرش از زمان ازدواج سری شان در سال ۲۰۰۹ تاکنون صاحب ۳ فرزند شده اند. باور این سرویس ها بر این است که اولین فرزند این دو که یک پسر است در سال ۲۰۱۰ بدنیا آمده و دومین فرزند او که احتمالاً یک دختر است نیز در سال ۲۰۱۳ متولد شده است. این واقعیت که کیم دستکم یک وارث مذکر دارد بدین معنی است که این فرزند در نهایت جانشین پدر شده و سلسله دیکتاتوری خاندان کیم را ادامه خواهد داد. با این وجود جنسیت فرزند سوم کیم جونگ اون همچنان نامشخص باقی مانده است، فرزندی که گفته می شود در فوریه ۲۰۱۷ بدنیا آمده است.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

کیم تاکنون در انظار عمومی در مورد فرزندانش سخن نگفته است اما بر اساس گزارش ها، وی در موردی نادر و غیرمنتظره، در سال ۲۰۱۸ و در طی ملاقاتی که با مایک پمپئو داشته در مورد فرزندانش با وی صحبت کرده است. اندرو کیم، افسر بازنشسته سیا می گوید که کیم در این دیدار به پمپئو چنین گفته است: «من یک پدر و یک شوهر هستم و فرزندانی دارم که نمی خواهم آن ها بار سلاح هسته ای را تمام طول زندگی شان به دوش بکشند». ظاهراً این سخنان پس از آن بوده که پمپئو از رهبر کره شمالی در مورد خیال او برای دست برداشتن از ساخت و توسعه سلاح های هسته ای پرسیده است. به گفته دنیس رودمن که می گوید دومین فرزند کیم را در سال ۲۰۱۳ دیده است، نام دختر او جو آئه است.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

رودمن در مصاحبه ای با روزنامه گاردین در این باره چنین گفته است: «من نوزاد آن ها جو آئه را بغل کردم و با خانم ری نیز صحبت کردم. کیم یک پدر مهربان است و خانواده دوست داشتنی دارد». صحبت  در مورد سن و تاریخ تولد دقیق فرزندان رهبر کره شمالی بسیار سخت است اما با توجه به غیب شدن های گاه و بیگاه و طولانی همسر کره شمالی می توان در این مورد گمانه زنی کرد. در اواخر سال ۲۰۱۶، رسانه های خبری متوجه شدند که خانم ری تقریباً در ۷ ماه اخیر در انظار عمومی یا در برابر رسانه ها ظاهر نشده است و این موضوع باعث شد که برخی فکر کنند این زن از چشم آقای کیم افتاده است. اما بعدها سرویس های اطلاعاتی اعلام کردند که احتمالاً این موضوع به دلیل بارداری خانم ری بوده و وی در اوایل سال ۲۰۱۷ زایمان کرده و سومین فرزندش را به دنیا آورده است.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

همین اتفاق در سال ۲۰۱۲ نیز رخ داده بود که بعدها ادعا شد غیبت خانم ری به خاطر بارداری و وضع حمل بوده است. هنوز هیچ تصویری از فرزندان کیم و ری منتشر نشده اما این دو گاهی اوقات در عکس هایی تبلیغاتی با فرزندانی غیر از فرزندان خود عکس می گیرند، اتفاقی که یک نمونه آن در سال ۲۰۱۴ و در یک بیمارستان مربوط به کودکان رخ داد.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

گفته می شود که خردسال بودن فرزندان کیم یکی از دلایلی بود که رهبر جوان کره شمالی در سال ۲۰۱۷، خواهرش، کیم یو جونگ، را به یکی از مهم ترین مقامات رسمی کشور منصوب کرد: رییس بخش پروپاگاندا در حزب کارگر کره شمالی. برخی بر این باورند که تا زمان بزرگ شدن فرزندان کیم، در صورتی که اتفاقی برای رهبر فعلی کره شمالی رخ دهد، خانم جونگ جای او را خواهد گرفت.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

کیم یو جونگ، خواهر رهبر کنونی کره شمالی

اگر چه کیم یو جونگ اغلب در کنار برادر بزرگ ترش دیده شده و قدرتمندترین زن کشور به شمار می آید اما نزدیکی او به رهبر کره شمالی، سمت بالا یا خویشاوندی اش با کیم جونگ اون به معنای تضمینی قاطع برای در امان بودنش از خشم رهبر جنجالی کشور نیست. اعضای خانواده وقتی که از چشم کیم جونگ اون بیفتند باید انتظار هر چیزی حتی مرگ را داشته باشند.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

اغلب کارشناسان بر این باورند که وی در قتل برادر ناتنی اش، کیم جونگ نام، که در سال ۲۰۱۷ در فرودگاهی در مالزی مورد حمله با عامل اعصاب قرار گرفته و مدت کوتاهی بعد جنازه بی جان وی پیدا شد دخالت داشته است. عاملان این ترور بعدها دستگیر شده و ادعا کردند که توسط سرویس اطلاعاتی کره شمالی و رهبر این کشور برای قتل برادر بزرگ ترش که از سال ۲۰۰۳ در تبعید به سر می برد و مخالف سیاست های پدر و برادرش بود (به ادعای خودش) اجیر شده بودند.

زندگی خصوصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

کیم ایل سونگ، اولین رهبر کره شمالی

سری بودن زندگی شخصی و فرزندان کیم جونگ اون در خاندان کیم بی سابقه نیست زیرا هنوز هم در مورد تعداد و هویت زنان و فرزندان پدر و پدر بزرگش نیز شبهات و اختلافات بسیاری وجود دارد. کیم ایل سونگ که تا سال ۱۹۹۴ و زمان مرگش در قدرت بود ظاهراً ۲ زن و ۶ فرزند داشته است. همچنین گفته می شود که کیم جونگ این نیز که پس از پدر و تا زمان مرگ خود در سال ۲۰۱۱ بر کشور حکومت می کرد دارای ۷ فرزند از ۴ زن مختلف بوده که یکی از آن ها معشوقه او بوده است. سومین پسر او، کیم جونگ اون، دیگر برادران بزرگ ترش را کنار زده و به عنوان رهبر کره شمالی، جانشین پدرش شد. نمودار خانوادگی خاندان کیم جونگ اون از زمان پدربزرگش در تصویر زیر آمده است.

بیشتر بخوانید: دنیای کیم جونگ اون؛ در مورد رهبر جوان کره شمالی چه می دانیم؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود