چند حقیقت جالب و عجیب درباره آداب معاشرت در کشورهای مختلف دنیا

چند حقیقت جالب و عجیب درباره آداب معاشرت در کشورهای مختلف دنیا

توریست های باتجربه قبل از رفتن به سفر، درباره ی آداب معاشرت و فرهنگ مقصد سفرشان اطلاعات کسب می کنند. چون اگر با ریزه کاری های اصول و مقرراتی که مردم محلی برای خودشان دارند آشنا نباشید، ممکن است به دردسر بیفتید. برای مثال، ممکن است با یک حرکت دست ساده ناخواسته به مردم توهین کنید، یا با خوردن همبرگرتان با دست، همه را از خود برانید! در ادامه به موارد جالبی از آداب معاشرت در کشورهای مختلف می پردازیم که برای بقیه ی مردم دنیا عجیب به نظر می رسند.

۱- در کره ی جنوبی، مسن ترین فرد جمع، اول از همه غذا می خورد

آداب معاشرت در کشورهای مختلف دنیا

در کره ی جنوبی، فرقی نمی کند که چقدر گرسنه باشید، شما نمی توانید غذایتان را قبل از مسن ترین فرد حاضر در جمع شروع کنید. علاوه بر این، اگر نوشیدنی ای بخواهید بخورید، باید از نفر کناری تان بخواهید که برایتان نوشیدنی بریزد. خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید. کره ای ها لیوان یکدیگر را پر می کنند.

۲- در تایلند نمی توانید به سر دیگران دست بزنید

تایلندی ها تقریباً همیشه لبخند به لب دارند که مثبت اندیشی آن ها را نشان می دهد. با این حال، رفتاری که در بیشتر کشورها عادی محسوب می شود، می تواند تایلندی ها را فوراً به هم بریزد. در تایلند شما نمی توانید سر کسی را لمس کنید. البته مسأله بر سر موها نیست، بلکه مردم تایلند اعتقاد دارند سر محل قرارگیری روح انسان است.

۳- در تبت زبان درازی ایرادی ندارد

در بیشتر کشورها اگر زبان تان را به دیگران نشان دهید، فکر خوبی در موردتان نمی کنند. اما در هند، این حرکت نشان دهنده ی عصبانیت است. در تبت هم از این حرکت برای ابراز احترام و همینطور برای سلام کردن استفاده می شود. گفته می شود، ریشه ی این سنت به این اعتقاد برمی گردد که شیطان زبان سیاه رنگی دارد. بنابراین تبتی ها زبان خود را نشان می دهند تا بگویند که «ما جزء شیاطین نیستیم.»

۴- در ایتالیا می توانید گل سوسن هدیه بدهید، اما در فرانسه نه

تقریباً در همه ی کشورها گل دادن را امر پسندیده ای می دانند. اما همین مسأله ی به ظاهر ساده هم ریزه کاری هایی دارد که باید بیشتر از آن بدانید. برای مثال، در فرانسه، گل های سوسن و داوودی را گل مراسم عزا می دانند. گل داوودی در ایتالیا هم همین مسأله را دارد چون از این گل فقط در مراسم عزا استفاده می شود. اما سوسن گل محبوب ایتالیایی ها است، چون گل ملی کشورشان محسوب می شود.

۵- در اتریش می توانید رستوران را بدون پرداخت صورتحساب ترک کنید

در بسیاری از کشورها، انعام جزئی از صورتحساب مشتریان است. این مسأله در مورد کشورهای جمهوری چک، فرانسه، مجارستان و اسپانیا صدق می کند. به طور متوسط، انعام، ۱۰ تا ۱۵ درصد از صورتحساب را تشکیل می دهد. با این حال، همه ی کشورهای اتحادیه ی اروپا اینگونه نیستند. در اتریش، انعام فقط به پیشخدمت هایی تعلق می گیرد که کار خود را به خوبی انجام می دهند. یک قانون نانوشته هم در اتریش وجود دارد: اگر یک مشتری سه بار خواسته باشد که صورتحسابش را برایش بیاورند، اما این کار را انجام نداده باشند، او می تواند بدون پرداخت هزینه، رستوران را ترک کند.

۶- در مجارستان «کلم پیچ» نوعی تعریف و در چین «غاز» نشانه ی تحسین کردن است

یکی از جالب ترین نکاتی که در فرهنگ کشورهای مختلف وجود دارد، نحوه ی خطاب کردن آن ها به دیگران است. اگر در حال قدم زدن در مجارستان بودید و کسی شما را «کلم پیچ» یا «حشره ی کوچک» خطاب کرد، عصبانی نشوید. آن شخص قصد مسخره کردن تان را نداشته، بلکه این کلمات در مجارستان در واقع نوعی تعریف محسوب می شوند. در بسیاری از کشورها، روش های عجیبی برای تعریف کردن آدم ها از یکدیگر وجود دارد. برای مثال، در چین، وقتی می خواهند به کسی بگویند که زیبا است، می گویند «ماهی شناکنان، غازها شیرجه زنان» (Diving fish, swooping geese). هلندی ها برای این منظور از واژه ی «خرده نان» (Breadcrumb) استفاده می کنند. در ژاپن هم «تخم مرغ چشم دار» (Egg with eyes) اصطلاحی است که برای افراد جذاب استفاده می شود و به صورت بیضی شکل آن ها اشاره دارد.

۷- چینی ها قبل از قبول کردن یک هدیه، سه بار آن را رد می کنند

البته دلیلش این نیست که آن هدیه را نمی خواهند، بلکه آن ها از این طریق، فروتنی و خوش رفتاری خود را ابراز می کنند. ازطرفی دیگر، شما به چینی ها هر هدیه ای می توانید بدهید جز وسایل تیز و برنده مثل چاقو (چون نشانه ی پایان رابطه می دانند)، ساعت (چون معتقدند زمان پایان زندگی را نشان می دهد) و دستمال (چون طبق باورهای خرافی آن را با گریه های مراسم عزا مرتبط می دانند).

۸- در عربستان سعودی، مردها برای سلام کردن، بینی شان را به یکدیگر می مالند

در عربستان سعودی و امارات متحده ی عربی، مردها به جای دست دادن، وقتی به یکدیگر می رسند، بینی خود را به یکدیگر می مالند. یک روش نامتعارف دیگری هم برای سلام کردن در هند وجود دارد. مردان هندی در حالی که کف دست هایشان را به یکدیگر می فشارند، در مقابل یکدیگر خم می شوند. در فرانسه هم هر منطقه ای رسم و رسوم خاص خودش را دارد. تعداد بوسه های هنگام سلام و احوالپرسی در مناطق مختلف فرانسه، متفاوت است: در پاریس، مردم دو بار یکدیگر را می بوسند و در شهر کورسیکا پنج بار.

۹- در ژاپن به معنای پول، در فرانسه به معنای صفر

حرکت معروفی که به معنای اوکی (OK) انجام می شود را در ژاپن به معنای پول و در فرانسه به معنای صفر می دانند. بنابراین با همین حرکت ساده هم می توانید به یک فرانسوی توهین کنید، چون با این کار به او می گویید که هیچی نیست! در ایتالیا هم حرکت معروفی که به ژانر راک اند رول اشاره دارد، توهین آمیز محسوب می شود، چون به معنای خیانتکار بودن زن یک مرد است.

۱۰- در شیلی، نمی توانید با دست غذا بخورید

اگر روزی قصد سفر به کشور شیلی را داشتید، این اصل ساده را به خاطر داشته باشید: هیچ غذایی را با دست نخورید. در این کشور، بیشتر از هر کشور دیگری در آمریکای جنوبی، به آداب غذا خوردن اهمیت داده می شود. بنابراین، باید برای خوردن هر غذایی، حتی همبرگز و سیب زمینی سرخ کرده، حتماً از ظرف و کارد و چنگال استفاده کنید.

۱۱- مکزیکی ها سر وقت رسیدن را دور از ادب می دانند

برای یک مکزیکی فرقی نمی کند جایی که باید برود یک جلسه ی کاری است یا یک مهمانی دوستانه، او در هر صورت دیر خواهد رسید. مکزیکی ها سر وقت رسیدن را دور از ادب می دانند. این سنت ملی یک توضیح بسیار ساده دارد: این کشور تا مدت ها مشکلات زیادی در بخش حمل و نقل عمومی داشت، به همین دلیل دیر کردن برای مکزیکی ها تبدیل به یک عادت شده است.

۱۲- در چین، نباید ماهی درون بشقابتان را برگردانید

هنگام خوردن ماهی، وقتی یک طرف آن را تمام می کنیم، منطقی است که ماهی را برگردانیم و شروع به خوردن طرف دیگرش کنیم. اما چینی ها معتقدند که این کار بد شانسی می آورد. مردم محلی، به ویژه در جنوب چین و هنگ کنگ، این اعتقاد را دارند. کسانی که خیلی خرافاتی هستند، اصلاً به سمت دیگر ماهی دست نمی زنند. بقیه هم استخوان ها را جدا می کنند تا بدون برگرداندن ماهی، به طرف دیگرش برسند.

منبع: brightside
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • محمدرضا اسفند ۱۹, ۱۳۹۷

    سنت و خرافه هرچی که هست واقعاً مسخرست. در قید و بند رسم و سنت و خرافه بودن توی خون ما ایرانی ها جریان داره و باعث و بانی بسیاری از بدبختی و مشکلات خانوادگی و اجتماعی هست

  • unknow اسفند ۱۹, ۱۳۹۷

    سلام

    هرکسی که درگیر رسوماتُ سنتُ خرافه اینجور چیزاست رسما و اساسا و کاملا و قالبا خالی از عقل هست و در پایینترین مرحله قدرت تشخیص خوبی و بذی یا درست و غلط قرار دارد بهتره بهشون گفت خر کودن نفهم
    که بیشتر جوامع هم همینن