ابهام در پرونده قتل برادر «کیم جونگ اون» با عامل اعصاب پس از آزادی مظنون اصلی

ابهام در پرونده قتل برادر «کیم جونگ اون» با عامل اعصاب پس از آزادی مظنون اصلی

زن اندونزیایی که به استفاده از عامل کشنده اعصاب برای کشتن کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، متهم شده بود بعد از خودداری دادستان های مالزیایی برای ادامه رسیدگی به پرونده وی آزاد شد. تصمیم دادستان ها برای ادامه ندادن اتهام ها به سیتی عایشه برای بسیاری و حتی خود او غیرمنتظره بوده است. او در حالی که همراه با وکیلش دادگاه را ترک می کرد و اشک ریزان گفت که آزاد شدنش شوکه شده است. وکیل او گفته که معلوم نیست دلیل دادستان ها برای دست برداشتن از ادعاها و اتهامات خود علیه موکلش چه بوده زیرا آن ها در جلسه دادگاه دلیلی برای این کار خود ارائه نکرده اند.

ترور برادر کیم جونگ اون
سیتی عایشه

عایشه و یک زن ویتنامی دیگر به نام دوان تی هونگ به قتل کیم جونگ نانم در فوریه ۲۰۱۷ متهم شده بودند. مقامات قضایی مالزی گفته بودند که این دو زن هنگام ورود کیم به فرودگاه کوالالامپور او را در معرض عامل اعصاب VX قرار داده اند که در عرض چند دقیقه مرگ وی را در پی داشته است. ویدیوهای بدست آمده از دوربین های امنیتی نشان می دهند که یک زن از پشت به او نزدیک شده و چیزی را به صورت او می مالد و سپس فرار می کند. وکلای این دو زن ادعا کرده اند که تیمی از عوامل کره شمالی که عامل قتل آقای کیم بوده اند طوری برنامه ریزی کرده اند که این دو زن «بیگناه» را عامل قتل نشان دهند و به همین دلیل درخواست تبرئه موکلان خود از دخالت در این قتل را کرده بودند.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید درباره زندگی و قتل «کیم جونگ نام» فرزند ارشد رهبر سابق کره شمالی بدانید

ترور برادر کیم جونگ اون
دوان تی هونگ

علاوه بر این دو زن، ۴ زن و مرد اهل کره شمالی نیز به جرم دست داشتن در قتل کیم جونگ نام تحت تعقیب قرار گرفته اند که هیچ اخباری در مورد مکان نگهداری و شرایط آنان در دست نیست و اینترپل آن ها را در فهرست اخطار قرمز خود قرار داده است و از تمامی کشورهای جهان خواسته که در صورت مشاهده، آن ها را به مالزی برگرداند تا به اتهامات آن ها رسیدگی شود. کره شمالی همواره هر گونه دخالت خود در این ترور را نفی کرده اما مقامات ایالات متحده، کره جنوبی و مالزی گفته اند که در واقع کره شمالی مسئول قتل آقای کیم بوده است.

ترور برادر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

ترور کیم جونگ نام در فرودگاه کوالالامپور باعث شکل گیری یک کشمکش دیپلماتیک سه هفته ای بین مالزی و کره شمالی شد. پس از آن که ۹ مالزیایی که توسط دولت کره شمالی ممنوع الخروج شده بودند اجازه یافتند به خانه بازگردند و ۳ شهروند کره شمالی نیز اجازه خروج از مالزی را یافتند، تنش بین دو کشور به پایان رسید. سفیر اندونزی در مالزی که همراه عایشه در دادگاه حضور داشت از قاضی و دولت مالزی تشکر کرد اما از پاسخگویی به اینکه در ادامه چه چیزی در انتظار این زن اندونزیایی خواهد بود امتناع ورزید.

ترور برادر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

البته زن متهم دیگر این پرونده، دوان تی هونگ، نیز قرار است به زودی در دادگاه حاضر شده و شهادت دهد که اولین باری است که وی از سال ۲۰۱۷ تاکنون در مورد قتل آقای کیم صحبت می کند. ویدیو مربوط به صحنه حمله به کیم جونگ نام را در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: وارثان تاج و تخت «کیم جونگ اون»؛ در مورد سه فرزند رهبر کره شمالی چه می‌دانیم؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود