توصیه های مراقبت از پوست و مو در فصل تابستان [قسمت اول]

توصیه های مراقبت از پوست و مو در فصل تابستان [قسمت اول]

در تابستان، آنچه بیش از پیش مورد اهمیت و مورد تاکید پزشکان قرار می گیرد، مراقبت از کم آبی بدن و به خصوص سلامتی پوست و مو است. در کشور خشک و نیمه کوهستانی کشور که از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، بسیاری از مناطق این سرزمین چهار فصل آب و هوایی داغ را تا اوایل شهریور ماه تجربه خواهند کرد، گرمازدگی و همچنین بیماری های ناشی از این فصل بسیار دیده می شود و لزوم مراقبت افراد از بهداشت و سلامت خود بیش از سایر فصول احساس می شود.

بدن شما در فصل تابستان با توجه به نوع فعالیت بدنی روزانه و اقلیمی که در آن قرار دارید، در معرض خطر کم آبی قرار می گیرد و بعضا، افراد از نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز غافل می شوند.

قبلا در گفتاری، درباره مضرات بی شمار تعلل در نوشیدن آب کافی توضیح دادیم. اینجا هم متذکر می شویم که کم آبی بدن، تهدید بزرگ سلامت فرد در فصل تابستان است و می بایست نسبت به این موضوع بسیار حساس بود.

از جمله تهدیدهایی که فصل تابستان برای سلامت افراد دارد، گرمازدگی و آسیب به پوست و مو است که این گفتار تلاش دارد تا شما را با شیوه های مراقبت از پوست و مو و علائم سرطان و همچنین روش های آسان درمان آفتاب سوختگی آشنا کند.

با ما همراه باشید.

مراقبت از مو در فصل گرما

توجه کنید که موهای شما به خصوص برای آقایان که موی آنها هیچ محافظی در تابستان ندارد، در این فصل، توجه ویژه را طلب می کند. وقتی مو با مواجهه با اشعه UV قرار می گیرد، نیاز به مراقبت دارد.

یکی از روش های مناسب، رطوبت رسانی مو و جلوگیری از خشکی و کدر شدن و بد حالتی آن است. به منظور آن که پوست شما در گرمای تابستان، با خشکی مضاعف روبرو نشود، توصیه می شود که به رطوبت رسانی آن همچون آب رسانی به بدن و پوست، توجه کنید.

در فصل تابستان تا جای ممکن، از اتو کردن مو و سشوار کردن آن خودداری کنید. خانم ها بهتر است هفته ای ۲ بار از ماسک های آبرسان مو استفاده کنند. بهتر است اجازه دهید که ماسک مو از شب تا صبح بر روی موی  شما قرار بگیرد و آن را با حوله و کلاه مخصوص بپوشانید و صبح نیز آن را بشویید. اگر برای شنا به استخرهای رو باز می روید، ضمن پرهیز از برنزه شدن در این فصل، حتما از کلاه استفاده کنید تا موی شما از آسیب های این فصل در امان باشد.

گرما به خودی خود منجر به ریزش مو نمی شود و در این خصوص حتی شناکردن در دریا رودخانه و یا استخر هم در این مورد نقشی ندارد شاید جنس مو را کمی تغییر داده و کدر می کنند اما دلیل محکمی برای ریزش مو محسوب نمی شود. در این ایام به علت افزایش دمای هوا میزان تعرق و بیماری های عفونی و قارچی پوست و م نیز افزایش می یابد. زیرا هوای گرم و رطوبت دار بهترین زمینه رشد بیماری های عفونی قارچی است که تعرق زیاد بویژه تعرق سر و موهای سر به تصریح آن کمک می کند.

در هوای گرم و تابستانی،شست و شوی موها و بدن باید به تعداد دفعات بیشتر از روزهای عادی و همراه با شامپو های ضد قارچ و آنتی باکتریال صورت گیرد تا از تجمع رطوبت و عفونت بر روی پوست بدن بویژه ناحیه سر که محل اصلی رویش مو است صورت گیرد. زیرا مو هم مثل سایر اعضای بدن تعرق می کند و کثیف می شود و نیز افراد در این ایام برس ها و شانه هایی که با آن موهایشان را شانه می کشند را باید هفته ای ۲ الی ۳ دفعه از طریق آب جوش و یا شستشو با محلول های ضد باکتری تمیز و ضد عفونی کنند.

زیرا تمامی تعرق و آلودگی های موی سر به صورت یک آهن روبا بر روی شانه و برس جذب شده و تکثیر می شود. توجه داشته باشید که نمک دریا و کلر استخر، اصلا برای بهداشت مو خوب نیست و حتی الامکان از زیر آب بردن مکرر سر خود خودداری کنید. حتما بعد از شنا، موها را با شامپو بشویید تا کلر و نمک از روی موهای شما شسته شود.

مراقبت از ریزش مو در فصل تابستان

در فصل تابستان، سر شما (مخصوصا در بین آقایان) در معرض تابش نور خورشید است و هر اندازه مدت زمانی که فرد زیر نور آفتاب باشد، اسیب پذیری مو افزایش پیدا می کند. همانطور که قرار گرفتن بیش از حد زیر نور خورشید چه در تابستان و دیگر فصول سال برای بهداشت پوست مضر است، به همین انداره، برای بهداشت مو نیز قرارگیری مداوم زیر نور آفتاب نادرست است. طبق آمارها، ۱۰ درصد ریزش مو در افراد در فصل تابستان رخ می دهد.

بسیارند بیمارانی که در فصل تابستان به دلیل ریزش موی سر، به متخصصان پوست و مو و تغذیه مراجعه می کنند. گاها افراد تصور میکنند که نور خورشید عامل منفی برای بهداشت مو نیست و بر عکس تاثیر خیلی خوبی دارد. در حالی که همه چیز نسبی است. توجه داشته باشید که ریزش موی سر در فصل تابستان به علت تعریق بیشتر افزایش می‌یابد.

دکتر مرضیه مؤذن‌زاده، متخصص پوست و مو معتقد است که با شروع فصل گرما یکی از مهمترین مشکلات پوست و مو، تعریق زیاد است. عرق حاوی نمک، اوره، مواد آنتی باکتریال و ترشحات غدد چربی پوست است که محیط مناسبی را برای افزایش رشد فلور ( میکروارگانیسم های ) طبیعی پوست سر اعم از قارچ‌ های سطحی و عوامل باکتریال ایجاد می‌کند.

التهاب پوست کف سر و ترشحات غدد چربی به صورت خارش و ریزش پوست‌ بروز می‌کند و با استحمام مکرر و استفاده از شامپو و کرم‌های مناسب می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد. در شرایط عادی ۸۵ درصد از موهای سر در فاز رشد و ۱۵ درصد در فاز ریزش و یا بینابینی هستند که در فصل تابستان ریزش مو ۵ـ۴ درصد افزایش می یابد.

اصولاً در فازهای رشد مو، یک یا دو فاز ریزش طبیعی مو وجود دارد که یکی از این فازها در مرداد و شهریور است. دکتر مؤذن زاده با اشاره به استفاده بیشتر از استخر و دریا در فصل تابستان گفت: به علت وجود موادی مثل کلر و ضدعفونی کننده‌ها در آب استخر و استفاده افراد مختلف از این امکانات، بیماری های واگیردار پوستی شیوع بیشتری دارد.

کلر موجود در آب استخرها موجب تغییر رنگ موی سر می‌شود، بخصوص در موهای رنگ شده و بلوند، زمینه‌ای از رنگ سبز را ایجاد می‌کند. دکتر مؤذن‌زاده با تاکید بر علل متفاوت ریزش مو گفت: متاسفانه هیچ تست خاصی برای بررسی ریزش مو وجود ندارد.

اما علل متفاوتی مثل زمینه‌های ارثی، فصلی، تغذیه‌ای ، مصرف داروها و شرایط هورمونی خاص می‌توانند بر روی ریزش مو موثر باشند. وی با اشاره به شیوع اعمال جراحی در فصل تابستان گفت: در تابستان به علت تعطیلی مدارس اعمال جراحی انتخابی مثل عمل‌ ترمیمی بینی و دیگر اعمال اصلاحی انجام می‌شود و استرش ناشی از علل جراحی می‌تواند یکی از علل مهم ریزش موی سر باشد.

حمام روزانه با شامپوهای مناسب در فصل تابستان بهترین راه مبارزه با ریزش موی سر در میان آقایان و بانوان است.

چگونه مو ها را تغذیه کنیم؟

تغذیه مو همچون تغذیه پوست و بدن، اهمیت دارد. یک موی فقیر، بیشتر در معرض ریزش، سستی و شکنندگی قرار می گیرد. سعی کنید در فصل گرما، عادت رنگ کردن مداوم مو با رنگ های شیمیایی را کنار بگذارید. از مواد فر کننده یا صاف کننده شیمیایی دوری کرده و تا حد امکان، فست فودهای رنگارنگ و خوش آب و رنگ را از برنامه غذایی خود حذف کنید. اگر در محیط های آلوده زندگی می کنید، از ماسک های مو مغذی مو استفاده نمایید.

توجه کنید که اگر موهای شما فر هست، چربی کمتری به طور طبیعی ترشح می کنند و خشک تر هستند و نیاز به مراقبت از آنها بسیار بیشتر از موهای صاف است.

نکاتی در بهداشت مو در فصل تابستان که باید بدانیم

در تابستان که افراد وقت بیشتری برای رنگ کردن مو پیدا می کنند، بهداشت مو و رنگ مو اهمیت بسیار دارد. پیش از اینکه محصولات بهداشتی سازگار با موهای خود را انتخاب کنید، ابتدا موارد زیر را بررسی کنید:

  • نوع پوست سر: چرب، خشک، شوره سر، خارش پوست سر یا سایر موارد پزشکی
  • نوع موی سر: صاف، فر، حالت دار، رنگ شده، فر شده، صاف شده یا هر نوع دیگر

۱۵ موضوع برای حفاظت از مو سر در تابستان

h1

موارد ۱۵ گانه ذیل الذکر را برای بهداشت مو سر در فصل گرما در نظر داشته باشید:

۱- از مواد شیمیایی در تابستان استفاده نکنید

تابستان باعث خشکی و در نهایت آسیب به موهایتان می شود. بنابراین توجه داشته باشید که در این فصل از مواد شیمیایی بر روی موهایتان، کمتر استفاده کنید. موهایتان را چه در خانه یا سالن آرایشی کمتر رنگ کنید. اگر واقعا مایلید موهای خود را در طول تابستان رنگ کنید یا رنگش را تغییر دهید، یک یا دو ماه قبل از اینکه تابش آفتاب خیلی مستقیم شود این کار را انجام دهید.

۲-استفاده از نرم کننده برای بهداشت مو در تابستان

h2

با توجه به اینکه آفتاب موها را خشک می کند، از نرم کننده برای برگرداندن رطوبت مورد نیاز موهایتان استفاده کنید. نرم کننده ای را انتخاب کنید که مناسب نوع و بافت موهایتان باشد. اگر شنا می کنید، ابتدا به موهایتان کرم ترمیم کننده مو، که نیاز به آبکشی ندارد بزنید و سپس کلاه شنا را سر کنید. همانطور که پوست به آبرسانی نیاز دارد،‌ مو نیاز به آبرسانی نیاز دارد.

۳-افراط در شامپو زدن های تابستانی ممنوع!

با احتیاط موهایتان را با شامپو بشویید. در صورتیکه هر روز حس می کنید که باید موهایتان را با شامپو بشویید، دقت داشته باشید که این کار علی رغم مفید بودن بیشتر مضر است. استفاده زیاد از شامپو پوست سر و موی شما را بیشتر خشک می کند.

اگر پوست سر شما عرق زیاد می کند و یا موهایتان زود به زود چرب می شود و به آسانی عرق می کند، از شامپو های ملایم استفاده کنید که مناسب فصل تابستان هستند. شامپو را فقط به پوست سر خود بزنید، نه به موهایتان، و وقتی که پوست سرتان را شامپو می زنید، کف شامپو که شسته می شود موهایتان را هم تمیز می کند. استفاده از شامپو به طور جداگانه به موها و نوک موها باعث خشک شدن آنها می شود.

۴-مواردی که در شنا کردن های تابستانی باید رعایت شود

دقت کنید که قبل از شنا کردن موهای خود را با شامپو نشویید، چون شامپو زدن باعث پاک شدن چربی های محافظ مو شده و سبب صدمه و آسیب بیشتر توسط مواد شیمیایی و نمک در آب می شود. هنگامی که از استخر خارج می شوید، دوش سریعی گرفته و از شامپویی که حاوی اتیلن تترا استیک اسید است استفاده کنید. این شامپو باعث از بین رفتن اثرات مضر کلری که در آب است، شود.

۵. از گرما دوری کنید

آفتاب به اندازه کافی به موهای شما گرما می دهد، بنابراین تا آنجا که می توانید از گرمای اضافی دوری کنید. سعی کنید که از سشوار کمتر استفاده کنید، و در صورت نیاز، موهایتان را نیم ساعت زودتر بشویید تا زمان کافی برای خشک شدن موهایتان، بدون نیاز به سشوار داشته باشد. استفاده از اتوهای مو برای صاف کردن یا حالت دادن موهایتان دوری کنید و اجازه دهید که موها حالت طبیعی خود را داشته باشند.

۶.موهایتان را کوتاه کنید

h3

در تابستان نوک موها بیشتر آسیب می بینند. این حالت زمانی دیده می شود که نوک موها شاخه شاخه و خشک شده باشد، که این حالت نه تنها نشانه عدم سلامتی مو است بلکه ظاهر زیبایی هم ندارد. تابستان زمان مناسبی است که موی خود را مطابق با مدل های جدید کوتاه کنید، اما اگر واقعا تمایل به مدل های کوتاه مو ندارید، می توانید نوک موها را کوتاه کنید تا موهای سالم تری داشته باشید.

۷-به رنگ موهایتان اهمیت دهید

اگر به تازگی موهایتان را رنگ کرده اید و یا موهای رنگ شده دارید، می بایست در تابستان مراقبت بیشتری از آنها کنید. مواد شیمیایی که در دکلره ها وجود دارد سبب بیشترین آسیب به مو و خشکی بیش از حد آن می شود. زمان انتخاب محصولات مراقبت از مو، به سراغ محصولات موهای رنگ شده بروید. اگر اخیرا موهایتان را رنگ کرده اید، سعی کنید کمتر در روز، مخصوصا اوقات پیک آفتاب، به بیرون روید. اگر واقعا باید بیرون بروید، سعی کنید موهایتان را با کلاه یا روسری بپوشانید.

۸. محافظت از مو

بهترین راه محافظت از مو در مقابل آفتاب سوزان، استفاده از روسری است. اگر تمایلی به پوشیدن روسری ندارید، مطمئن شوید که از کرم های ترمیم کننده مو که نیاز به آبکشی ندارند برای محافظت از موهایتان استفاده کنید. اگر در فضای آزاد و زیر آفتاب مجبور به کار کردن هستید، محصولاتی را برای حفاظت از موهایتان انتخاب کنید که حاوی مقدار قابل قبولی فاکتور محافظت از آفتاب یا SPF باشند.

همچنین از ماسک های مو یا محصولات ضد آفتاب که مخصوص مو هستند، استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که به محض رسیدن به منزل موهایتان را بشویید.

۹. وز موهایتان را کنترل کنید

h4

گرمای تابستان باعث می شود که موها بیشتر خشک شده و وز کنند. پس سعی کنید با بستن موهایتان از وز شدن آنها جلوگیری کنید. در ماههای گرم موهای خود را مدل های متفاوت ببندید. موهای خود را با بافت های مختلف، دم اسبی، انواع بستن رو به بالا و شینیون های ساده بیارایید. بستن موها نه تنها مانع از وز شده بلکه از مقدار تعریق هم می کاهد.

۱۰. نوشیدن زیاد مایعات

زمانیکه همه موارد بالا، برای حفاظت موها از خورشید را بکار بردید، اگر به اندازه کافی آب استفاده نکنید به هدفتان نمی رسید. مقدار نوشیدن آب و مایعات دیگر، تاثیر بسیار زیادی بر روی مو و پوست شما دارد. پس به سراغ نوشیدنی های خنک بروید تا موهای خود را سالم نگه داشته و بدنتان را خنک تر کند. تا آنجا که امکان دارد میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. این موارد بیشترین چیزهایی است که باعث سلامت موهای شما می شوند.

۱۱. شستن موها توسط نرم کننده

درست است که در تابستان موها کثیف تر می شوند و نیاز به شستشوی مرتب دارند. اما شامپو تنها راه شستن موها نیست. شستن موها توسط نرم کننده برای مراقبت بیشتر موها در تابستان توصیه می شود. به این صورت که موهای خود را خیس کرده، سپس به موهای خود یک نرم کننده آبرسان برای ۲ دقیقه بزنید و سپس موها را بشویید. بله شستن موها توسط نرم کننده به صورت روزانه، موها را برای ۳-۴ روز تمیز نگه می دارد و دیگر نیازی به استفاده از شامپو نیست.

۱۲. استفاده از شامپو های خشک

چرب کردن موها و استفاده روزانه از نرم کننده باعث چرب شدن مو و نیاز به استفاده از شامپو شده است؟ بنابراین از شامپوهای خشک استفاده کنید. شامپوهای خشک در سال های اخیر وارد بازار شده که به صورت پودر یا اسپری می باشد. این شامپوها نیاز به آبکشی ندارند و در تابستان برای جذب چربی های اضافی پوست سر کاربرد دارند بدون آنکه پوست سر شما را خشک کنند. این یکی از ساده ترین روش ها برای مراقبت از مو در تابستان است.

۱۳. استفاده از نرم کننده های عمیق مو

gr

گرما در فصل تابستان زیاد بوده و بنابراین مراقبت از موها در این فصل بسیار مهم می باشد. مو در مقابل آفتاب، تمایل به خشکتر، نازکتر و شکننده تر شدن دارد، بنابراین اگر زیاد در مقابل آفتاب هستید می بایست مرتب مراقب موهایتان باشید. در این زمان استفاده از نرم کننده های عمیق مو بسیار مفید بوده و باعث تغذیه، تامین و حفظ رطوبت مو می شود.

۱۴. مدل مو: تابستان

زمانیست که بیشتر باید موها را بست. روش های جدید بستن موها به صورت دم اسبی، بافت مو و یا شینیون های ساده را امتحان کنید. مدل های جدید بستن موها بسیار شیک بوده و موهای شما را از آسیب های خارجی حفظ می کند.

۱۵. انتخاب درست محصولات

مراقبت از مو به دنبال محصولاتی با برچسب حجم دهنده، آبرسان و مرطوب کننده بروید. از خرید محصولات حالت دهنده مو که حاوی ترکیبات الکل فرمالدئید و یا محصولاتی که دارای برچسب حالت دهنده است دوری کنید. این محصولات به شدت موها را خشک می کنند.

۱۶- مراقبت  از مو در شب

مراقبت از پوست و مو در فصل تابستان، فقط مخصوص به روز نیست و باید در شب نیز به فکر سلامت این دو ارگان بدن بود. کرم ترمیم کننده مو که نیازی به آبکشی ندارد، را به قسمت های خشک و وز مو بزنید و روی موهای خود را با کیسه پلاستیک یا پارچه بپوشانید و بخوابید. صبح با موهای نرم و خوش حالت و مرطوب از خواب برخیزید.

مراقبت از پوست صورت

s3

استفاده از ماسک های طبیعی برای تقویت پوست صورت یکی از روش های آبرسانی به پوست است

مراقبت از پوست صورت در فصل تابستان، یکی از مهمترین کارهایی است که افراد برای بهداشت و سلامت فردی بایستی انجام دهند و برای این کار نیز در صورت امکان هزینه کنند و روش های طبیعی و آسانی را در دستور کار قرار دهند که یکی از آنها، استفاده از ماسک های خیار است. پوست صورت به طور طبیعی با گرم تر شدن هوا و مواجهه با نور شدید و گرما، دچار تعرق و خشکی می شود و حالت سرخ پیدا می کند.

یکی از روش های مراقبت از پوست صورت، استفاده از سرم است. از همان سرمی که همیشه استفاده می‌کنید، مصرف کنید، با این تفاوت که از کرم ضدآفتاب با SPF 30 هم کمک بگیرید. کرم‌ های ضدآفتاب حاوی کرم‌ پودر هم خوب هستند. رطوبت رسانی به پوست و محافظت از آن در برابر نور خورشید، مهم ترین کاری است که فرد در طول روزهای بلند تابستان می بایست در نظر داشته باشد.

شکم و پهلو

شکم، پهلو، ران، تزریق چربی، کوچک کردن، بزرگ کردن و امثالهم، کلید واژه هایی است که بانوان برای سلامت خود در فصل تابستان با آن روبرو هستند. بهتر است از این فصل که هوا و طول روز یاری می کند، برای تناسب اندام خود به دنبال راهکارهای طبیعی و ارزان باشید و چاره کار را تیغ جراحی مراکز زیبایی و درمانی ندانید. اگر دچار سلویت یا چاقی موضعی اندام شده اید، به جای جستجو در کانال ها و صفحات تلگرامی و اینستاگرامی، به هوای باز رفته و روزی یک ساعت ورزش را در برنامه کاری قرار دهید.

دوچرخه، طناب زدن، شنا، پیاده روی تند، ورزش های عمومی مانند بدمینتون و تنیس روی میز و به طور کل تحرک مناسب، در میان مدت، وزن شما را کاهش می دهد و از پرداخت هزینه های گزاف و عواقب احتمالی بعدی در امان خواهید بود. اگر با آفتاب هم میانه خوبی ندارید، هنگام غروب آفتاب یا ۵ تا ۶ صبح، فرصت خوبی برای استفاده از فضای باز جهت انجام ورزش های هوازی است که به پوست شما و تناسب اندام، رایگان کمک میکند. البته اگر با بزرگی شکم و پهلو و ران مواجهید، به جای درمان های اینترنتی و خودسرانه، با پزشک خود مشورت کنید.

لایه برداری پوست

s4

لایه برداری پوست، نه به شیوه های تهاجمی و شیمیایی و جراحی، بلکه با روش های طبیعی، اهمیت زیادی به خصوص در فصل تابستان دارد. لایه برداری طبیعی یعنی شستشوی آرام با آب ولرم و لیف و صابون هایی که PH کم دارند. این کار باید هفته ای ۲ یا ۳ بار انجام شود. اگر پوست نازک و حساسی دارید، ضمن مشورت با پزشک پوست خود، توجه داشته باشید که پوست را در معرض زیاد آب قرار ندهید. چرا که آب، منجر به خشکی پوست شما به خصوص پوست صورت می شود.

حتما بعد از استحمام نیز از کرم یا روغن برای چرب و مرطوب کردن پوست استفاده کنید. از مصرف میوه و سبزیجات، به‌ویژه هویج که از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند، غافل نشوید. مصرف خوردنی ها و نوشیدنی های آب دار سنتی ایرانی مانند آبدوغ خیار و سکنجبین خیار را در این فصل فراموش نکنید.

استفاده از لایه‌بردارها به خصوص در فصل گرم تابستان می‌تواند به صورت کرم یا لوسیون صورت گیرد. البته لایه برداری‌ های عمیق پوست توسط پزشک انجام می‌ شود و افراد نباید خودسرانه اقدام به لایه‌برداری کنند. چرا که افراد پوست مشابه یکدیگر ندارند و بهتر است که از کرم‌ های لایه‌بردار متناسب با نظر متخصص استفاده شود. در بسیاری مواقع افراد اصلا نیازی به استفاده از لایه‌ بردارها ندارند و باید دید که پزشک متخصص پوست تشخیص استفاده از کدام لایه بردار را می‌دهد.

مراقبت از پوست در ورزش های تابستانی

nn

در بدنسازی و استفاده از وزنه ها و دستگاه های عمومی، مراقب بیماری های پوستی ناشی از عفونت های قارچی باشید. حتی الامکان از دستکش استفاده کرده و از تماس مستقیم مکرر دست با وسایل همگانی اجتناب کنید

اگر در تابستان مشغول به ورزش هستید، باید بدانید که مراقبت از پوست و حفظ شادابی آن در این فصل با سایر فصول سال متفاوت است. افرادی که در این فصل ورزش میکنند و البته بخشی از مدت زمان ورزش نیز در محیط سرباز و زیر نور آفتاب به صورت غیر مستقیم است، مراقبت های پوستی ویژه ای را باید مد نظر داشته باشند. چرا که هم زیر نور آفتاب هستند و هم با کاهش میزان آب مواجه می شوند که خود تهدیدی برای سلامتی پوست است.

افرادی که در فصل تابستان ورزش می‌کنند باید مراقبت‌های پوستی خاصی نیز انجام دهند تا عرق ناشی از ورزش باعث خراب شدن پوست آنها نشود. ورزشکارانی که در تابستان ورزش می‌کنند، باید برای شادابی پوست، اقدامات خاصی را در نظر داشته باشند که برای بانوان، پاک کردن آرایش قبل از ورزش است.

nnn

عرق کردن احتمال آسیب دیدن از نور خورشید را بیشتر نمی کند. اما با خشک کردن عرق، ضد آفتاب پاک می شود. پس دوباره آن را استفاده کنید. اگر شنا و یا یکی دیگر از ورزش های آبی را انجام می دهید، به محض خروج از آب ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

توجه داشته باشید که کرم پودر روی پوست ممکن است با ورزش کردن و عرق کردن صورت باعث ایجاد لکه روی پوست شود. ترکیب‌ بندی عرق با کرم روی پوست ممکن است باعث بسته شدن منفذهای پوستی شود. بهتر است بعد از ورزش صورت خود را بشویید و حتی پوست قسمتی از بدن که مستعد جوش زدن است از عرق پاک کرده و بشویید.

قسمت‌های شانه‌های کمر و سینه حساس‌ تر هستند. به هنگام ورزش موهای خود را طوری ببندید که با صورت و گردن در تماس نباشد زیرا باعث می‌شود که پوست چرب شود و جوشی ایجاد شود.

البته در تابستان معمولا ورزشکاران از افتادگی پوست و لاغر شدن آن گلایه دارند. ویدیوی زیر راهکارهایی ارائه میدهد که توجه داشته باشید.

اگر بدن شما با دستگاه‌های ورزشی تماس پیدا کرده است بعد از ورزش آن قسمت‌ها را بشویید زیرا دستگاه‌های ورزشی باکتری زیادی دارند و خود عامل انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر هستند. مخصوصا اگر فرد استفاده کننده، دارای عفونت های قارچی باشد، احتمال ابتلا به بیماری های قارچی را بین سایرین افزایش می دهد. این موضوع در ورزش های آبی که استخرهای بانوان و آقایان جدا نیست، بیش تر امکان بروز دارد.

توجه داشته باشید که خاک، دوده، عرق و کلر موجود در آب استخر، منافذ پوست را مسدود و پوست را خشک می نماید. دوش بگیرید و تمام کثیفی ها و باکتری ها را بشویید و پوست خود را مرطوب کنید.

پوشیدن لباس محافظ برای ورزشکاران در تابستان اهمیت بسیار دارد. چرا که این لباس ها به پوست اجازه می دهند که به خوبی تنفس کرده و تهویه بهتری داشته باشد. مخصوصا در تابستان که بدن ورزشکار بسیار  عرق میکند. همواره در ورزش تابستانی، مطمئن باشید که تعداد اضافی لباس به همراه دارید. لباس هایی که در آن عرق کرده اید و مرطوب هستند را برای مدت زمان طولانی نپوشید. این امر سبب تحریک و تاول زدن پوست می شود.

ورزشکاران در تابستان، بایستی مرتب جوراب خود را تعویض کنند تا از قارچ های پوستی در پا، جلوگیری شود. جوراب سفید و نخی بپوشید جورابتان را مرتب عوض کنید که دچار بیماری پای ورزشکاران نشوید.

اگر شما در استخر، حمام عمومی یا سالن سرپوشیده هستید، صندل بپوشید و بدون کفش روی زمین راه نروید. این موضوع به خصوص برای کودکان و نوجوانان که پوست آسیب پذیری دارند اهمیت بیشتری دارد. این روزها برخی از استخر ها در تابستان، عامل انتقال بیماری قارچی پوست هستند.

n2

یکی از مشکلات شایع در میان ورزشکاران تابستانی، ناراحتی های پوستی کف پا و میان انگشتان است که درمان های طبیعی و گیاهی بسیار دارد. مراقبت عفونت های قارچی پا در ورزش  های تابستانی باشید

مساله دیگری که ورزشکاران باید در تابستان توجه کنند، کوتاه نگهداشتن ناخن های پا است. بویژه اگر دونده هستید. هنگام دویدن پای شما به نوک کفش نیرو وارد می کند و باعث می شوند ناخن ها از بستر خود بلند شوند. کوتاه بودن ناخن ها از این امر جلوگیری می کند. اما اگر این اتفاق افتاد با دکتر مشورت کنید.

شایان ذکر است که اگر در تابستان، پای شما به دلیل ورزش بیش از حد تاول زد، تاول ها به خودی خود التیام می یابند از مالش دائمی منطقه تاول زده با جایی که باعث این تاول شده است، جلوگیری کنید. اگر لازم است تاول را بپوشانید، مقداری باند و یا یک پد دوناتی شکل در محافظت از تاول کمک کننده است. اکر به علت مکان قرار گرفتن تاول مجبور هستید آب آن را خالی کنید، با استفاده از سوزن استریل یک سوراخ کوچک در انتهای تاول ایجاد نمایید، با کمی فشار آب ها از سوراخ خارج می شوند. منطقه را تمیز کنید و برای جلوگیری از عفونت با یک گاز تمیز بپوشانید.

اگر به عفونت های قارچی پا در فصل تابستان به واسطه ورزش و تحرک زیاد دچار  شدید، روش های زیر را در نظر داشته باشید:

  • روغن درخت چای برای پای ورزشکاران

روغن درخت چای دارای خواص عالی ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد عفونی کننده است. روغن درخت چای Tea Tree Oil (TTO)، با نام علمی Melaleuca alternifolia از خانواده Myrtaceae بومی استرالیا می‌باشد.TTO، از حدود ۱۰۰ سال پیش در استرالیا به عنوان یک ماده ضد التهاب و ضد عفونی کننده کاربرد فراوان داشته ولی درسالهای اخیر مورد توجه جهانی قرار دارد. این روغن حاوی ترکیبات متعدد از جمله ترپن هیدروکربن‌ها، منوترپن‌ها، سزکوئی ترپن‌ها و الکل است.

روغن این گیاه در حال حاضر در سراسر جهان یافت می شود. به طور سنتی، برگ درخت چای را خیس کرده برای درمان بیماری های پوستی و همچنین بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شود. در حال حاضر روغن درخت چای در کرم ها و لوسیون های ضد قارچ وجود دارد شیوه استفاده: پا را شسته و خشک کنید و یک لایه نازک از روغن درخت چای را بر عفونت های قارچی بمالید این کار را ۳-۴ بار در روز انجام دهید

  • عصاره دانه گریپ فروت برای پای ورزشکاران

عصاره دانه گریپ فروت، از تفاله و پوست گریپ فروت گرفته شده است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که می تواند طیف گسترده ای از بیماری های عفونی و ویروس ها را درمان کند. این یک ضد عفونی کننده قوی است که گاهی اوقات بهتر از دیگر داروهای گیاهی است. به طور سنتی برای درمان ناراحتی های پوستی مثل زخم های سرد و زگیل و حتی شوره سر و آکنه و در عفونت پای ورزشکاران استفاده می شود.

می توانید عصاره دانه گریپ فروت به صورت خوراکی استفاده کنید ولی، مصرف موضعی آن روند بهبودی پای ورزشکار را تسریع می دهد شیوه استفاده: عصاره دانه گریپ فروت را به منطقه آسیب دیده زده دو سه بار در روز این کار را انجام دهید.

  •  سیر برای پای ورزشکاران

سیر یک درمان خوب برای کسانی است که از عفونت قارچی پا رنج می برند. گاهی اوقات بعد از استفاده دوباره قارچ بروز میکند اما دلیلش این است که درمان را کامل انجام ندادید سیر دارای ترکیبی به نام “ajoene ‘ است که به طور موثر قارچ را از بین می برد. سیر از گذشته بعلت خواص قوی ضد قارچی و ضد میکروبی که داشته از آن استفاده می شده پس چرا آن را برای درمان عفونت های قارچی شما در حال حاضر استفاده نکنند.

مراقبت از دست ها در فصل گرما

چه راننده تاکسی باشید، چه ورزشکار، چه کارگر، محافظت از پوست دست شما در فصل گرما اهمیت زیادی دارد. در بحث های مراقبت از پوست و مو، معمولا افراد فراموش می کنند که از دست ها نیز باید در برابر گرما محافظت شود. به دلیل تماس مداوم دست ها با آب و مواد شوینده شیمیایی، لاجرم پوست دست ها خشک و زبر می شود. البته تماس مکرر با آب و مواد شوینده حتی در صورت استفاده از دستکش هم می‌تواند پوست دست‌ها را خشک کند و زمینه‌ساز بروز اگزما شود.

با ورود به فصل گرم سال، غیر از این موضوع مواجهه مکرر پوست دست با نور خورشید، به‌ ویژه در مشاغلی که بیشتر در محیط باز هستند، مانند خانم‌ها و آقایانی که رانندگی می‌کنند، می‌تواند مشکل‌ ساز باشد و لازم است در حفاظت از پوست دست‌ها و پیشگیری از پیری زودرس آنها نکاتی را مدنظر قرار دهید که یکی از آنها، پوشاندن دست با دستکش سفید رنگ نازک است. به خصوص برای رانندگانی که دست چپ آنها معمولا در معرض نور آفتاب و بعضا بیرون از شیشه خودرو است.

حفاظت از پوست در برابر مواد شوینده

s5

مواد شوینده چه در فصل گرما و چه سرما، آسیب رسان به پوست هستند. توجه کنید که برای خانم های خانه دار که در طول روز، زمان بیشتری در خانه و مشغول نظافت هستند، پوست آنها بیشتر در حال چربی از دست دادن و رطوبت است که آسیب پذیری پوست آنها را افزایش می دهد. با از بین رفتن مواد حفاظت‌کننده روی پوست، اجازه ورود مواد حساسیت‌ زا را به لایه‌های عمقی می‌دهید.

وقتی پوست خشک می‌ شود، مواد بی‌ضرری مثل آب یا شامپوی بچه‌ هم می‌تواند سبب تحریک پوست و آسیب شود. بعد از تحریک اولیه، پوست خشک و پوسته‌ پوسته می‌شود و به خارش می‌افتد. عمدتا پوست نوک انگشتان و پشت دست حساس‌ تر است و دچار قرمزی، ترک‌ خوردگی و براق شدن می‌شود.

در موارد شدید شاهد بروز تاول و درگیری کف و لای انگشتان هم هستیم. در صورتی که تماس با مواد حساسیت‌زا تکرار شود، پوست آن ناحیه به مرور ضخیم‌تر می‌شود. آنچه بسیار آزاردهنده است خارش است که گاهی سبب بروز زخم و خونریزی در ناحیه درگیر می‌شود.

s6

شست و شوی مکرر صورت برای کسانی که در معرض شدید نور آفتاب هستند می تواند سبب لاغر شدن صورت شود. خشک کردن و استفاده از کرم های مرطوب کننده را فراموش نکنید

بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز این نوع اگزما، جلوگیری از تماس دست با مواد محرک است. چرب کردن دست با مواد نرم‌کننده از جمله کرم‌های اوره و پوشیدن دستکش نخی زیر دستکش لاستیکی، می‌تواند از بروز خشکی و اگزما پیشگیری کند. اگر موضوع حادتر و نیازمند درمان موضعی باشد، باید به متخصص مراجعه کرد تا کورتون یا آنتی‌ بیوتیک موضعی یا خوراکی تجویز شود.

راهکار مقابله با حساسیت و خشکی پوست

یکی از بهترین راهکارهای پیشگیری از حساسیت و خشکی پوست به واسطه کار با مواد شوینده شیمیایی، استفاده از دستکش های استاندارد لاتکس است. البته توصیه شده که در عین استفاده از دستکش های لاستیکی، از دستکش های نخی زیر آن نیز استفاده شود و حتی قبل از آن، پوست دست با کرم های نرم کننده مالش داده شود.

توصیه شده است که بعد از هر ۲۰ دقیقه، دستکش‌ها را در آورد و به پوست دست‌ها رسیدگی کرد. مدت زمان پوشیدن دستکش مهم است و نباید در مدت طولانی از آن استفاده کرد. بعد از اتمام کار باید از کرم‌های نرم کننده به دفعات استفاده شود تا چربی از بین رفته پوست بر گردانده شود.

صابون های کرم دار: سعی کنید چه در تابستان و چه دیگر فصول سال، هنگام شست و شوی دست، انگشتر و ساعت را در آورده تا باقیمانده مواد شوینده و آب، زیر آن باقی نماند و عامل برای حساسیت زایی نشود.

برای شستشوی دست از صابون‌های کرم‌دار و آب ولرم استفاده کنید. هنگام شستشوی دست، انگشتر و ساعتتان را درآورید تا باقیمانده مواد شوینده و آب، زیر آن باقی نماند و عامل حساسیت نشود. توجه کنید که صابون های کرم دار و پرهیز از آب داغ، یکی از روش های مراقبت از پوست به خصوص در فصل تابستان است.

مرطوب کردن دست: میزان ترشح سموم در پوست دست در مقایسه با صورت کمتر است و به همین خاطر، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد. تلاش شود که در  هر وعده پس از شستشوی دست یا تماس آن با آب و مواد شوینده و به خصوص قبل از خواب، آن را چرب کنید و البته سر انگشتان و ناخن ها را نیز فراموش نکنید. بهترین نوع کرم، کرم‌های اوره بدون اسانس و رنگ است.

پرهیز از الکل: در نظر داشته باشید که دست ها را نباید با الکل ضد عفونی کرد. چرا که ژل‌ های هیدرو الکلیک مواد ضد عفونی‌کننده‌ای بر پایه الکل هستند و برای پوست‌هایی که رطوبت پایینی دارند و خشک هستند، بسیار مضرند. از این نوع پاک‌کننده‌ ها برای خودتان یا پوست حساس کودکانتان استفاده نکنید و به جای آن دست‌ها را با آب و صابون بشویید.

به جای این کار، در مواجهه با نور شدید خورشید روی پوست دست، ضدآفتاب بزنید و دستکش نخی را فراموش نکنید. اشعه ماورای بنفش می‌تواند اثری مخرب بر پوست دست داشته باشد. بهترین توصیه این است که از کرم ضدآفتاب غافل نشوید و مرتب پوست دست را مرطوب کرده و با پوشیدن دستکش از خشک شدن آن پیشگیری کنید.

بدون نظر

ورود