۱۰ گام اساسی و بنیادین در کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار جدید

۱۰ گام اساسی و بنیادین در کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار جدید

راه اندازی کسب و کار جدید و کارآفرینی یکی از چیزهایی است که در دهه های اخیر بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. برای کارآفرین بودن لازم نیست حتماً به سراغ ایده های بزرگ و پرهزینه رفت و باید دانست که کمپانی های بزرگ روزگاری از یک کسب و کار ساده و کوچک کار خود را آغاز کرده اند. برای مثال در ایالات متحده بیش از ۲۸ میلیون مورد کسب و کار کوچک وجود دارد که رقم خیره کننده ۹۹.۷ درصد از کل کسب و کارهای موجود در ثروتمندترین کشور جهان را تشکیل می دهد. وقتی که برخی از دلایل مرسوم شروع یک کسب و کار تازه را مورد توجه قرار می دهید- دلایلی مانند داشتن یک ایده کاری منحصربفرد و تازه، طراحی کسب و کاری که انعطاف پذیری بالایی برای رشد دارد، تلاش برای رسیدن به استقلال مالی و سرمایه گذاری روی خود- جای تعجب ندارد که با کسب و کار  و کارآفرینی در مقیاس خرد و کوچک مواجه می شوید.

کسب و کار و کارآفرینی

با این وجود، همه کسب و کارهای کوچک به موفقیت ختم نمی شوند. در واقع تنها تنها دو سوم کسب و کارهای کوچک دارای چندین نیروی استخدامی می توانند دستکم دو سال به کار خود ادامه دهند و تنها نیمی از آن ها دوامی ۵ ساله را تجربه می کنند. از این رو وقتی که تصمیم می گیرید وارد کارآفرینی در حوزه کسب و کارهای کوچک شوید بدون شک باید خود را برای یک چالش بزرگ آماده کنید. در اولین گام این نقشه، معمولاً از شغل کنونی خود دست کشیده و صاحب یک کسب و کار جدید و مستقل می شوید و در ادامه گام هایی را بر می دارید که می توانند سنگ بنای موفقیت شما و کسب و کار جدیدتان باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ گام اساسی در راه اندازی یک کسب و کار موفق آشنا کنیم. باید بدانید که هر یک از این گام ها را باید در زمانی خاص و به صورت منظم انجام داد تا در کسب و کار کوچک شخصی تان با موفقیت مواجه شوید.

گام اول: تحقیقات کامل خود را انجام دهید

کسب و کار و کارآفرینی

به احتمال فراوان در مراحل ابتدایی ایده راه اندازی کسب و کار جدید خاصی را یافته اید و اکنون زمان آن رسیده که این ایده را با واقعیات موجود مطابقت دهید. آیا ایده شما پتانسیل رسیدن به موفقیت را دارد؟ آیا لازم است که قبل از راه اندازی کسب و کار خود، ایده کارآفرینی تان را در فرآیند راستی آزمایی مورد ارزیابی قرار دهید؟

برای این که یک کسب و کار جدید کوچک موفقیت آمیز باشد باید یک مشکل را حل کند، نیازی را برآورده سازد یا چیز جدیدی را ارائه دهد که بازار درخواست می کند. راه های زیادی برای شناسایی این نیاز وجود دارد که از آن میان می توان به تحقیق کردن، گروه های تمرکز و حتی آزمون و خطا اشاره کرد. در حالی که در حال جستجو در بازار و برآورد کردن شرایط آن هستید، برخی از سوال هایی که باید به آن ها پاسخ دهید به شرح زیر هستند:

 • آیا برای محصولات یا خدمات مورد نظر شما نیازی در بازار وجود دارد؟
 • چه کسی به این خدمات یا محصولات نیاز دارد؟
 • آیا شرکت های دیگری که محصولات و خدماتی مشابه ارائه می دهند در بازار وجود دارند؟
 • رقابت در این عرصه چگونه است؟
 • شرایط کسب و کار شما در این بازار چگونه خواهد بود؟
 • فراموش نکنید که قبل از شیرجه رفتن در کسب و کار جدید، چند سوال را نیز از همان ابتدا از خود بپرسید.

گام دوم: برنامه ریزی و طرح نقشه

کسب و کار و کارآفرینی

برای این که ایده کارآفرینی خود را به واقعیت تبدیل کنید به طرح و برنامه نیاز دارید. طرح کسب و کار (business plan) ، طرح اولیه ای است که کسب و کار شما را از مرحله استارتاپ تا تاسیس و در نهایت رشد آن هدایت کرده و گزینه ای ضروری و حیاتی است که باید در تمامی کسب و کارهای جدید مورد توجه قرار گیرد. خبر خوب این است که برای کسب و کارهای متفاوت، برنامه ها و طرح های متفاوتی و مختلفی وجود دارد. اگر می خواهید از طرف یک سرمایه گذار یا موسسه مالی مورد حمایت قرار گیرید، طرح ریزی سنتی کسب و کار یک ضرورت است. این نوع از برنامه ریزی معمولاً طولانی و کامل بوده و بخش های ثابت و یکسانی دارد که سرمایه گذاران و بانک ها بعد از تایید ایده کارآفرینی شما به دنبال آن ها هستند. اگر به حمایت مالی نیاز نداشته یا به آن امیدی ندارید، یک طرح کسب و کار ساده و یک صفحه ای نیز می تواند به وضوح نمایانگر اهداف شما در عرصه کارآفرینی و مسیر رسیدن به این اهداف باشد. در واقع می توانید حتی یک طرح کسب و کار کارآمد و دارای پتانسیل پیاده سازی را روی جلد یک دستمال کاغذی کشیده و در طول زمان آن را بهبود ببخشید. طرح های کارآفرینی به شکل نوشتاری بهترین هستند.

بیشتر بخوانید: ۶ ضعف فاحش مدیریت و کارآفرینی و راهکارهایی عملی برای رفع آن ها

گام سوم: برنامه ریزی در مورد تامین سرمایه

کسب و کار و کارآفرینی

راه اندازی یک کسب و کار کوچک ضرورتاً به مقدار زیادی پول و سرمایه نیاز ندارد، اما برنامه ریزی برای این کار شامل برخی سرمایه گذاری های اولیه خرد و همچنین توانایی تامین هزینه های پیش روی کسب و کار شما پیش از رسیدن به مرحله سودآوری است. هزینه های راه اندازی کسب و کار استارتاپی خود را برآورد کنید (هزینه مجوزها، تجهیزات، هزینه های قانونی، بیمه، برندینگ، اجاره املاک و غیره). همچنین باید هزینه های ادامه و تداوم کسب و  کارتان برای دستکم ۱۲ ماه را برآورد سازی نمایید (هزینه هایی مانند اجاره، تجهیزات، بازاریابی و تبلیغات، تولید، تامین، هزینه های سفر و حمل و نقل، دستمزد کارکنان، دستمزد و درآمد خودتان و غیره). جمع کلی این هزینه ها همان میزان سرمایه گذاری اولیه ای است که برای راه اندازی کسب و کار کوچک جدید خود به آن ها نیاز دارید. اکنون که به یک رقم تقریبی در ذهن خود دست یافته اید، به راه های متعددی که از آن طریق می توانید برای راه اندازی کسب و کار جدیدتان سرمایه جذب کنید می رسیم:

 • جذب سرمایه شخصی
 • وام های مربوط به کسب و کارهای کوچک
 • اعانه های مربوط به کسب و کارهای کوچک
 • سرمایه گذاران مهربان
 • جمع آوری اعانه به صورت عمومی

همچنین می توانید از سرمایه اندک و ناکافی شخصی برای راه اندازی کسب و کار خود استفاده کنید. شاید هم به این نتیجه برسید که ترکیب روش هایی که در بالا به آن ها اشاره شد رویکرد عملی است. در این مرحله، اما، هدف این است که گزینه های خود را بررسی کرده و برای تامین سرمایه مورد نیاز کسب و کارتان در مراحل اولیه راه اندازی برنامه ریزی کنید.

گام چهارم: انتخاب ساختار کسب و کار

کسب و کار و کارآفرینی

کسب و کار کوچک شما می تواند مالکیت مطلق، شراکت یا یک کمپانی با مسئولیت محدود باشد. هویتی که برای کسب و کار جدیدتان انتخاب می کنید می تواند چیزهای زیادی را در مورد پروژه کارآفرینی شما تحت تاثیر قرار دهد، از نام کسب و کارتان تا مسئولیت ها و همچنین مالیاتی که به شما تعلق می گیرد. شاید یک ساختار اولیه کسب و کار را انتخاب کنید و سپس در آینده ارزش گذاری مجدد کرده و ساختار اولیه کسب و کارتان را با رشد آن و تغییر نیازها تغییر دهید. بسته به پیچیدگی کسب و کار، شاید بهتر باشد با یک مشاور یا فرد حرفه ای در این حوزه مشورت کنید تا مطمئن شوید که یک ساختار مناسب و درست را برای کسب و کارتان انتخاب کرده اید.

گام پنجم: انتخاب و ثبت نام کسب و کار

کسب و کار و کارآفرینی

نام کسب و کار شما نقش مهمی در تمامی جنبه های کسب و کارتان ایفا خواهد کرد، از این رو باید اسم مناسبی انتخاب کنید و شما نیز در این مسیر باید قدم بردارید. مطمئن شوید که تمامی جوانب را در این امر مورد توجه قرار دهید. وقتی که نامی برای کسب و کار جدیدتان انتخاب کردید باید بررسی کنید که این اسم از قبل مورد استفاده قرار نگرفته و به ثبت نرسیده باشد. بعد از آن باید این نام را به ثبت برسانید. صاحبان کسب و کارها باید این نام را در سطح ملی یا استانی به ثبت برسانند. فراموش نکنید که نام دامنه خود را نیز پس از انتخاب نام کسب و کار به ثبت برسانید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه برای راه اندازی یک کسب و کار آنلاین باید بدانید

گام ششم: اخذ مجوزها و مدارک قانونی

کسب و کار و کارآفرینی

کاغذبازی جزئی از فرآیند شروع یک کسب و کار جدید است. مجوزها و مدارک قانونی متعددی برای راه اندازی کسب و کارهای کوچک وجود دارد که بر اساس نوع کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید یا مکانی که در آن می خواهید کارتان را راه اندازی کنید، ناچار به اخذ آن ها هستید. باید تحقیق کنید که به چه مجوزهای برای شروع کسب و کار خود در مرحله استارتاپی نیاز دارید.

گام هفتم: انتخاب سیستم حسابداری

کسب و کارهای کوچک معمولاً زمانی که سیستم های کاری از پیش تعیین شده باشند کارآمدتر هستند. یکی از مهم ترین سیستم ها در راه اندازی کسب و کارهای کوچک جدید، سیستم حسابداری است. سیستم حسابداری شما برای خلق و مدیریت بودجه، تعیین مقدار محصولات و قیمت ها، شراکت و تعامل کاری با دیگر کسب و کارها و ثبت کردن برگه مالیاتی بسیار حیاتی و ضروری است. می توانید یک سیستم حسابداری مختص به خودتان را راه اندازی کنید یا یک حسابدار خبره را برای کمک به شما در انتخاب و راه اندازی بهترین و مناسبت ترین سیستم حسابداری استخدام کنید. اگر تصمیم گرفته اید خودتان در این زمینه به تنهایی تصمیم گیری کنید باید به سوال ها و ابهامات زیادی در زمینه انتخاب نرم افزار حسابداری پاسخ دهید.

گام هشتم: انتخاب و آماده سازی مکان برپایی کسب و کار

کسب و کار و کارآفرینی

آماده سازی مکان برپایی کسب و کار جدید برای راه اندازی آن بسیار مهم است، چه یک فضای کاری در خانه باشد، چه یک فضای کاری خصوصی یا مشترک و چه یک مکان اجاره ای خرده فروشی. باید از قبل در مورد مکان، تجهیزات و کلیت برپایی کسب و کارتان فکر کرده باشید و از این که مکان شما برای راه اندازی نوع کسب و کارتان مناسب است اطمینان حاصل کنید. همچنین در صورت تصمیم به خرید یا اجاره مکان برپایی کسب و کار، باید این موضوع با اهداف و محدودیت های شما مطابق باشد.

گام نهم: آماده کردن تیم کاری

کسب و کار و کارآفرینی

اگر می خواهید نیرو استخدام کنید، اکنون زمان آن رسیده است. برای تعیین سمت ها و جایگاه هایی که باید در کسب و کار جدیدتان پر شوند و مسئولیت های هر جایگاه وقت بگذارید. اگر قصد استخدام نیرو را ندارید و می خواهید بخش یا تمام کار را به کارگذاران و پیمانکاران برون سپاری کنید، بهترین کار کمک گرفتن از یک وکیل برای عقد قرارداد و شروع تحقیقات در این مورد است. در نهایت اگر تنها سرمایه گذار  و صاحب کسب و کار جدیدتان هستید، شاید نیازی به نیرو یا پیمانکار نداشته باشید اما نیاز به تیم پشتیبانی را نباید فراموش نمایید. این تیم می تواند یک مشاور خانوادگی، یک مشاور کاری یا هر شخص دیگری باشد که برای مشورت، انگیزش و اطمینان خاطر مجدد در مورد درستی مسیرتان به او مراجعه می کنید.

گام دهم: توسعه و تبلیغ کسب و کار جدید

کسب و کار و کارآفرینی

وقتی که کسب و کار شما راه اندازی شده و شروع به کار کرد، باید شروع به جذب مشتری کنید. باید این کار را با اصول پایه کارآفرینی از طریق نوشتن پیشنهادهای فروش منحصربفرد و آماده سازی یک طرح بازاریابی آغاز کنید. سپس به بررسی ایده های موجود بازاریابی در عرصه کسب و کارهای کوچک پرداخته و در مورد توسعه کسب و کار جدید خود به شیوه ای موثر تصمیم گیری کنید. وقتی که این فعالیت های اولیه مربوط به راه اندازی کسب و کار را تکمیل کردید، تمامی اصول پایه راه اندازی کسب و کار جدید را پوشش داده اید. به یاد داشته باشید که موفقیت یک شبه رخ نمی دهد. با استفاده از طرح و نقشه جامعی که در ابتدا ریخته اید و کار مداوم روی این پروژه، شانس موفقیت کسب و کار خود را افزایش خواهید داد.

بیشتر بخوانید: رونق کسب و کار فریلنسرها، آینده استارت آپ ها

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود